lik1999

Interfata Volvo s/v 40

132 posts in this topic

ori dice sau un tester multimarca

merge pe volvo

launch; kts

Share this post


Link to post
Share on other sites

kts ul merge sigur.

Dice nu ar fi chiar asa scump daca ai ce face cu el :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Launch nu merge pe 1.9D .

KTS-ul este foarte greu de folosit, eu nu m-am putut obisnui cu el .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era cineva pe forum care reusise cu VAG COM, dar nu stiu ce versiune. As fi interesat macar oentru citirea-stergerea anumitor erori . Eu am versiunea 704, dar nu merge :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti am si eu o rugaminte.... Am citit diverse topicuri pe forum dar tot nu m-a luminat nimeni pana acum: la motorul meu B4184S 85kw, injectie Fenix 5.1 ce interfata s-ar potrivi totusi? Macar sa citesc errorile si eventual un live data daca ar merge. Masina este model 1997.... Daca are cineva chiar si de vanzare interfata pentru rabla mea sa ma anunte! va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era cineva pe forum care reusise cu VAG COM, dar nu stiu ce versiune. As fi interesat macar oentru citirea-stergerea anumitor erori . Eu am versiunea 704, dar nu merge :(

Ai nevoie de ultima versiune 10.Dar nici aia s ar putea sa nu mearga.

Baieti am si eu o rugaminte.... Am citit diverse topicuri pe forum dar tot nu m-a luminat nimeni pana acum: la motorul meu B4184S 85kw, injectie Fenix 5.1 ce interfata s-ar potrivi totusi? Macar sa citesc errorile si eventual un live data daca ar merge. Masina este model 1997.... Daca are cineva chiar si de vanzare interfata pentru rabla mea sa ma anunte! va multumesc!

POti incerca un Elm 327.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti am si eu o rugaminte.... Am citit diverse topicuri pe forum dar tot nu m-a luminat nimeni pana acum: la motorul meu B4184S 85kw, injectie Fenix 5.1 ce interfata s-ar potrivi totusi? Macar sa citesc errorile si eventual un live data daca ar merge. Masina este model 1997.... Daca are cineva chiar si de vanzare interfata pentru rabla mea sa ma anunte! va multumesc!

vol -fcr cu interfata vag com pe linile k si l

elm merge numai dupa 2001 pe benzina

am asa ceva:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum?Astia spuneau ca elm ul merge din 1997 - 2000 pe benzina.Iar la diesel abia din 2003.

Le:Abia acum am vazut.."

Ab 01.01.2001 werden in der Europäischen Union neue Fahrzeuge mit

Benzin-Motor und seit Herbst 2004 mit Diesel-Motor"

Incepand din 2001 pentru benzina si 2004 diesel,mda..Volvo ce sa i ceri

:))

obd protokol.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum?Astia spuneau ca elm ul merge din 1997 - 2000 pe benzina.Iar la diesel abia din 2003.

Le:Abia acum am vazut.."

Ab 01.01.2001 werden in der Europäischen Union neue Fahrzeuge mit

Benzin-Motor und seit Herbst 2004 mit Diesel-Motor"

Incepand din 2001 pentru benzina si 2004 diesel,mda..Volvo ce sa i ceri

:smile:)

ai vazut

din 2000 luna a 6 a merge asa ceva

dar numai la motor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update

Volvo v40 70 kw 1999 elm323

ISO 9141-2

ISO 14230-4

O sa caut un elm323.

ASta care o am eu este elm327 ,dar defecta din pacate..de aia nici nu a vrut sa se conecteze :smile:).

Cand reusesc sa fac rost de una buna / macar de un chip revin cu info!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.A venit interfata,dar este pe com,asa ca mi am cumparat si un calbu de com to usb.Toate bune si frumoase,cablu asta com to usb are un cd,instalat il recunoaste.Dar celalalt care vine la masina nu l vede neam.Mentionez ca interfata are si ea un cd si ala l am instalat,acolo fiind volvo fcr.Am conectat interfata la masina si se aprinde ledu' ,dar nu mi o vede..Care poate fi solutia? ??? Multumesc

Ok! contactul masini era pus pe pozitia II (2)? Poate de asta nu vedea masina?

Doar o idee!

Acum intrebare: Are cineva prin Constanta sau aproape de C-ta o scula dintrasta VolvoFCR pentru diagnoza? am nevoie sa imi resetez light service-ul si eram interesat daca pe al meu Volvet se potriveste inainte de a o cumpara ( sa nu dau bani degeaba)

lik2008 daca nu se potriveste pe masinuta ta la ce pret esti dispus sa dai testerul??? da un PM!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar despre cititoarele universale ce parere aveti? Ar merge ceva pe masina mea? Ca ceva dedicat Volvo vad ca e complicat sa gasesc... :(</p>

Edited by bendercasim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merg pe masina ta. Nu cele cu ELM323 sau ELM327.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...,deci ca sa "sting" amaratul ala de bec de la airbag tre` sa merg la reprezentanta si sa dau cat ,poate, as da pe un tester...pffff :lovestory:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare poanta asta . :D

Daca se ia 400 lire pt o resetare de eroare SRS la Volvo zau ca ma mut in UK . In 12 luni sunt milionar in lire .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine...normal ca am exagerat, dar ma enervez ca la motorul asta nu gasesc o interfata, ceva mai economic, ca 400 lire e cam multisor. Ma refeream la testere de genul celui din foto, poate nu am fost inteles prea bine...

post-3108-0-86922800-1317206485_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

programul fcr-volvo acopera modelul tau:

  • 800: Series 1996 on
  • C70: 1996 - 1997
  • S40: 1997 - 2000
  • V40: 1997 - 2000
  • S70: 1997 -1998
  • V70: 1997 - 1998
  • 900: series 1996 on
  • S90: 1996 on
  • V90:1996 on

poti sa-ti comanzi interfata de aici.

http://www.autodiagnoza.com/interfete-diagnoza/volvo/interfata-diagnoza-volvo-obd2-serial-rs232.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

@bendercasim Nu cred ca merge astfel de tester la masina pt ca este o masina cu diferite protocoale, nu este o masina simpla cu un protocol standard . Pe motor nici macar FCR-ul nu merge, chiar si testerul de fabrica mai da goange pe motor in modul live data .

Share this post


Link to post
Share on other sites

la s 40 1,6 din 97 nu se conecteaza vol fcr la motor la restul da

Share this post


Link to post
Share on other sites

In schimb se conecteaza la motoare din 2001 dar nu stie unele erori si sunt afisate cu "unknown dtc"

Este o scula rudimentara ca doar de aia costa 30E .

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ati bagat de tot in ceata. Pana la urma, ca sa sterg o eroare de airbag sau atentionarea de service pot gasi ceva mai ieftin sa se potriveasca la motorul asta?

:confused1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt motor nu exista nici o interfata ieftina pe piata. Trebuie un tester profesional sau unul dedicat (VCT2000 sau DICE) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da´ la volvo v40 cu motor de reno F9Q cu ce ii dai? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de ce motor F9Q zici tu, eu folosesc DICE pt S40/V40 diesel dupa 2000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

F9Q cred ca i ala de 116 cp cr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now