lik1999

Interfata Volvo s/v 40

132 posts in this topic

La D4192T3/T4 merge sa te conectezi cu o scula generica OBD2 DAR nu vezi erorile stocate iar parametrii afisati sunt prea putini.

Folosind VCDS nu am gasit nici o eroare iar cand am bagat DICE am gasit 3 erori pe motor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma m-am hotarat si o sa-mi iau un DICE. Am gasit versiunile 10 si '11. E OK pentru a face ceva cu el pe S40 diesel 2003 si pe 2.0 diesel V50 2007 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma m-am hotarat si o sa-mi iau un DICE. Am gasit versiunile 10 si '11. E OK pentru a face ceva cu el pe S40 diesel 2003 si pe 2.0 diesel V50 2007 ?

mai ceva mai ok; nu cred ca este pentru volvo

(am si eu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am auzit de DICE versiunea 10 si 11, poate 2010D si 2011A sau 2011B .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este pt ultimele modele, oricum depinde ce iti da chinezul, sunt clone care au probleme cu 2011 B . De fapt sunt clone care mor cand isi face DICE-ul ultimul update .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu le dai voie sa faca update!:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Cu un firewall l-as bloca, nu asta e problema. Pe S40-ul meu din 2003 merge pana la urma? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai Dice merge!Dar nu poti face foarte multe chestii.

CE anume?Numai daca ne spune Bogdan G sau volvo 244.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da merge .

Acuma asta cu merge e discutabila, trebuie in afara de interfata si un laptop destul de performant:

Minimum requirement

Processor

> Dual Core 1.5 GHz (Laptop)

> Dual Core 2.4 GHz (Desktop)

Memory > 2 GB

Local free disc space > 30 GB1

Networking Broadband connection

2

Connections 2 x USB 2.0 (One for DiCE and one for SWDL

Special Tool)

Operating System Microsoft Windows XP Professional with Service

Pack 3

Browser Microsoft Internet Explorer 8.0

Acestea sunt cerintele minime, recomandarea este i3 sau i5 ca procesor, 4Gb RAM si 80Gb liber hdd .

De facut poti face tot ce face reprezentanta, bubele sunt insa la "live data" de pe motor care se mai blocheaza din cand in cand, in rest pt a citi/reseta erori este excelent, totusi repet, rupe PCul in doua, peste 400Mb din RAM sunt alocati numai pt program, tocmai de aceia ai nevoie de minim 2 Gb pt a rula VIDA . Eu cu i3 si 3Gb ram si ma rog de el, deci trebuie PC nu gluma, daca ai rabdare totusi se poate folosi si un P4 la 1.8Ghz + 1Gb ram+ hdd 80Gb cu totul, dai o comanda azi si raspunde maine, dar raspunde pana la urma :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am laptop acer:hard 250 gb

procesor amd X2 1,9 ghz

4 gb ram

niciodata nu sa blocat

dar pe o partitie separata cu windovsul specificat de bogdan

si varianta 2010d la vida

initial am avut a-l dar mege ok cu asta

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vb de 2011B, ca pe ala il folosesc . 2010D merge pe P4 1.8 Ghz cu 1Gb ram .

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha

si ce face in plus?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are si ultimele motoare de pe XC90/XC60/S40/V60 si ce motoare au mai aparut anul acesta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit 2011A la un pret destul de bun. Ideea este ca suntem 4 cetateni cu Volvo si o testare costa 20-30 lire in UK, asa ca punem mana de la mana si luam interfata asta ca sa nu mai dam banii pentru testare. Masinile sunt 2003 cea mai veche(a mea) si 2007,2008 ale amicilor. Sper sa ne descurcam, daca nu...va gasesc tot aici :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dai un PM si te directionez pe calea cea buna, nu e simplu de folosit dar pana la urma te inveti cu el si devine chiar o placere .

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAlut,

am luat o interfata k412(9141) pentru moment.Merge si pe vag.

Dar la v40 nu vede tot.Iar daca vreau sa sterg "bec ul" de la srs care l am aprins umbland pe la mufe(sub scaun) nu pot :crybaby:

post-312-0-10683400-1322352036_thumb.jpg

post-312-0-99545000-1322352084_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAlut,

am luat o interfata k412(9141) pentru moment.Merge si pe vag.

Dar la v40 nu vede tot.Iar daca vreau sa sterg "bec ul" de la srs care l am aprins umbland pe la mufe(sub scaun) nu pot :crybaby:

@ Lik ...Mufele "vietii" cred ca sunt cea mai proasta optiune pe care au ales-o cei de la Volvo pt modele noastre! :slap:

Pana nu le-am eliminat si inlocuit cu niste conectori nu am scapat de martorul "buclucas".

BTW... problema aparea frecvent la scaunul de la sofer (logic... ;D )

Incearca sa inlocuiesti mufele de la scaune (eventual renunta definitiv la ele, refacand circutele "pe direct") si apoi sterge eroarea de SRS.

Atentie mare cand lucrezi acolo! OBLIGATORIU, bornele bateriei deconectate, foloseste o "bratara" metalica conectata la sasiul masinii, nu folosi pistol sau letcon electric si mai ales NU EFECTUA masuratori de continuitate cu ohmetrul!

Daca nu dai jos scaunele masinii frecvent pt a curata tapiteria, este cea mai indicata solutie.

Regards, avx. :kiss2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru sfat avx,dar tind sa cred ca problema este de la mufa.Doar nu am facut nimic,doar "am cautat" ceva pe sub scaun si de atuncea numai aprins e.Oricum as vrea intai sa sterg eroarea si daca chiar reapare ,nu imi ramane decat sa le lipesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G

Poti sa ma sfatuiesti te rog cum pot dezactiva DLR la un V50/2008 ? Ma chinui cu Dicele dar nu ii dau de cap :-(

Mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zice si in Vadis ca la S/V40 1 merge diagnoza facuta cu un circuit cu led incorporat, asa cum a descris Matrixxx pe forumul dedicat 800. Ma mir ca nu ati incercat nici unul varianta, mai ales ca sunt descrise si conversiile de cod luminos, la cod ISO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stie nimeni cum pot face sa nu se mai aprinda 'scurta' la un v50-2007 la punerea contactului? Am Dice dar nu gasesc nimic in acest sens ...

Edited by bendercasim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare ca in cem la programming este :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now