lik1999

Ulei

Ce tip de ulei folositi si la cati km il schimbati?   53 votes

  1. 1. Ce tip de ulei folositi si la cati km il schimbati?

    • Castrol
      26
    • Mobil
      15
    • Motul
      3
    • Liqui Moly
      1
    • Alt tip
      8

Please sign in or register to vote in this poll.

71 posts in this topic

- doamna, carnea e proaspata ? ca vreau sa prepar ceva unui copil mic ...

la ce raspuns te astepti ? nu, domnule, e de acu' 3 saptamini, n-o lua !

ma faci sa rid....

daca nu ma crezi, incearca asta in piata.

si crezi ca uleiul de masina , nu-i tot una cu carnea ?

tu ia motul. sper sa mai fie deschis topicul asta cind o sa vii sa ne spui ca bate motorul.

ce e ieftin e prost !

castrol si mobil baga, intr-adevar, multi bani in reclama. ca au de unde. si de unde au ? din vinzari. si de ce vind asa mult ? ca e prost uleiul. nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu folosesc / am folosit Castrol timp de 3 ani si nu am avut nici cea mai mica problema sa zic asa.Motul am vazut ca i fabricat in Franta,ar trebui sa fie bun ;D ,darpana nu l probez nu pot sa stiu nimic :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc Mobil 5W40 si is multumit, dar pe viitor m-am gandit sa incerc (sa testez) CASTROL EDGE sau HAVOLINE tot 5W40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@alexpopeystar68, vezi aici.

@lik2008, nu crezi că era mai potrivită locaÅ£ia asta pentru subiectul tău?

Pai ar trebui sa fii un Moderator ;D

Daca am gresit cu postarea,imi cer scuze si rog un moderator /administrator sa mute /stearga :D

Multumesc pentru intelegere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mobil 5w 60 la 10.000km, plus filtru.

rectific, desigur, 5w30 si nu 5w60.

din graba, da?

Share this post


Link to post
Share on other sites

- doamna, carnea e proaspata ? ca vreau sa prepar ceva unui copil mic ...

la ce raspuns te astepti ? nu, domnule, e de acu' 3 saptamini, n-o lua !

ma faci sa rid....

daca nu ma crezi, incearca asta in piata.

si crezi ca uleiul de masina , nu-i tot una cu carnea ?

tu ia motul. sper sa mai fie deschis topicul asta cind o sa vii sa ne spui ca bate motorul.

ce e ieftin e prost !

castrol si mobil baga, intr-adevar, multi bani in reclama. ca au de unde. si de unde au ? din vinzari. si de ce vind asa mult ? ca e prost uleiul. nu ?

Tot din cauza marketing-ului, contracte cu producatorii auto care la randul lor pun fraza "X recommends Castrol" ! Si uite asa merge ciclul si vin banii.

Castrol nu e prost, dar asta nu inseamna ca nu exista si alte uleiuri care sunt peste si sunt mai ieftine !

Marca s-a vandut intotdeauna ! Luam sosete adidas cu 40 de RON perechea sau un pachet de 6 marca ARO din Metro care sunt tot din bumbac 100% si tot atat tin sau chiar mai mult !

Topic-urile de genul asta mi se par inutile, fiecare gandeste si interpreteaza cum vrea el statisticile ( care si alea majoritatea sunt pe baza de bani ).

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto esti liber sa testezi ce ulei vrei ;D

Eu insa prefer cel cu emblema volvo pe cutie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am reusit sa imi schimb uleiul.Am pus motul 10w 40.Multumit in mare parte ,dar nu imi place ca : ii mai zgomotos motorul si parca nu trage ca  inainte ;D .Ar mai fi fumul..nu mai miroase a fum adevarat ci a parfum :smile:

In rest pare totul bine  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pun Valvoline.

iarna 5 W 30 syn power

vara 5 W 40 syn power

Pina acum fara probleme. Il schimb la 9000 - 10000 km.

Valvoline-ul l-am testat pe alte fiare si este un ulei foarte bun.

Merge si Bunica, Floriol sincer nu prea il agreez :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Of mai vecine, de ce nu pui ulei original ? Iti dau eu daca vrei la pret de Valvoline .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Of mai vecine, de ce nu pui ulei original ? Iti dau eu daca vrei la pret de Valvoline .

Si care i ala original de Volvo ???

Pana acum nu am gasit pe nici unul sa scrie for volvo cars ;D

ps : M am hotarat sa schimb uleiul de data viitoare la 7000 km Castrol cred :P (o  fi bine / rau ?)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt sigur ca nici nu ai cautat, uite aici un specimen si aici [attach=#]

post-993-12877882295836_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oare unde or avea aia de la castrol linia de productie separata pentru uleiuri volvo? N-or avea cumva 2 robinete, unul toarna in bidonase cu sticker volvo si altul in bidonase cu sticker bmw de exemplu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vedeti ce bine e acu'. Pe vremea lui Piticu aveam ulei M40, T90 si d-ala puneam la tot ce aveam (ca era Dacia, Skoda, Warshawa, Pobeda, etc. Acum comparam Castrol cu Mobil, Valvoline, Fuchs s.a. Oricum este extraordinar ca toate comparatiile se fac la uleiuri de top. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In zilele noastre, nu prea mai gasesti mari diferente de calitate intre uleiurile de pe piata (sau ce se gaseste pe la noi) - bine, una e sa pui ulei Petrom si alta un banal Mobil 1....

Important e sa respecti normele de viscozitate recomandate de producatorul masinii. Sau daca ai de gind sa mergi doar in regim de...racing (adica nu-mi pasa consumul, vreau sa o rup in doua) atunci da, se pune un ulei mai... specific, un 10w/60, etc.

Restul e doar marketing, adica pacalire. Uite borcanul cu sticker, moama ce ulei bun e asta, il cumpar. Dar pentru linistea voastra interioara, puneti DOAR ulei cu sticker volvo.

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu zice nimeni sa pui original / nu,cu toate ca i mai bun,Dar multi dintre noi nu se uita la calitate ci la pret ;D

De acolo cumparam Castrol 10w40 (öldepot24) dar nu am vazut scris pana acum (volvo cars) ???

Zicea cineva daca i schimbi uleiul mai devreme te tine mai mult(motorul) asa este?Daca pana acum il schimbam la 10 000 km ,acum as vrea la 7000 km .cu toate ca "ala" imi recomanda sa l schimb la 5000 km :smile:

As putea sa folosesc de asta  o fi mai bun fata de Castrol /Motul?

Ps -. stie cineva ce acea are /trebuie sa aiba pentru volvo s/v40 diesel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scrie destul de clar in VIDA de ce este bun uleiul for Volvo cars, nu conteaza vascozitatea ci normele pe care le are uleiul, norme legate de aditivii moderni incorporati in aceste uleiuri, aditiv de curatare, aditivi pt DPF (low ash) etc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai numai la reprezentanta se gaseste ala original (cred) ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu ce am vazut prin magazine nu era precizat ca este pentru Volvo.

Chiar sambata m-am uitat la metro dar pe alea scria ca e pt. mb si vw parca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In nici un caz nu vei gasi la metro sau alt supermarket ulei pentru Volvo :smile:

Eu fiind posesor de motor PSA,dar fara DPF pot sa pun ulei for Volvo Cars ???;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, dar la reprezentanta ce preturi au...

Eu am motor renault, si eu am uleiul respectiv cu inscriptia volvo  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulei for Volvo cars se gaseste in mai multe locuri, eu am luat de la colegul Mike1 dar exista si la oilshop.ro .

Uleiul Castrol EDGE for Volvo cars=ulei OEM VOLVO cod 1161711.

Normal ca nu se gaseste in orice magazin pt ca sunt puține Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ala EDGE se foloseste la comon rail banuiesc,(v70,s60..),iar pentru astea mai clasice sa zic asa s/v 40 pana in 2000 cred ca i bun Castrol Magnatec 10w 40 B3 ???

Alta solutie nu vad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motoarele reno folosesc alt ulei, chiar scrie la manual ca nu este recomandat decat 5W si 10W .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now