silviu apostol

Cum isi bate joc Primus Auto de clienti

107 posts in this topic

Bai, frate nu este posibil asa ceva. Pur si simplu nu se poate. Marti dimineata mi-am dus masina la Volvo pentru vopsirea  si inlocuirea unor repere. E vorba despre capota, plafon, bara spate, bara fata, doua usi si o aripa. Am lasat masina marti cu conditia sa fie gata vineri pentru ca aveam nevoie de ea in uichend. La telefon mi s-a spus ca reparatiile dureaza patru zile si masina va fi gata vineri. Surpriza, vineri masina nu era gata deloc. De ce? Pai, pt ca Primus Auto a avut de efectuat "interventii urgente la alte doua masini", dupa cum mi-a spus omul lor. Ce mama ma-sii poate sa fie mai urgent decat sa-si respecte un angajament luat fata de mine? CE? Luni am sunat din nou si mi s-a spus ca masina va fi gata abia kercuri dupa amiaza. Deci 3 ZILE  de intarziere, fata de patru cat ar fi trebuit sa dureze. Am sunat la seful de service care mi-a spus ca masina va fi gata marti. Marti pana la pranz nu ma sunase nimeni. Sun eu. Omul imi promite ca revina intr-o ora. N-o face. Revin eu si imi spune ca masina va fi gata la 6. Ajung la 6, masina nu era gata. La 7 mi-au adus-o. Cum? Pai, in 17 culori si patata de ceva alb pe usi. Bara fata e de alta culoare pur si simplu. E VERZUIE. Interiorul masinii era plin de praf de la vopsitorie. Stalpul stanga spate era nepolishat si trebuie sa revin pentru polishare. Diferenta de culoare dintre bara spate si restul masinii este mult prea evidenta, chiar avand in vedere ca una e vopsita recent si cealalta e matuita. Nu se pupa, nu au nici o treaba. Felicitari, Primus, v-ati ales cu o reclamatie la OPC. Primă, bă!

PS: banuiesc ca faceti traininguri cu angajatii. Va rog io frumos, daca aveti posibilitatea, explicati-le ca atat ala cu S40 din 2001, cat si ala cu XC90 sau mai stiu io ce Volvo scump, platesc aceeasi bani. Alora cu masini vechi nu li se face nimic moca. Suntem egali acolo, intelegeti? Asta ca sa nu se mai traga nu stiu cine cu mine sireturi desi eu i-am vorbit politicos. Si, daca mai aveti ocazia, explicati-le mecanicilor nervosi ca boul de client care le da buna ziua asteapta, macar din principiu, si un raspuns.

post-4492-12877880802053_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te intorci frumusel cu masina la Primus si ii rogi frumos sa o repare din nou, sunt sigur ca o sa rezolve problema.

Si eu am patit exact ce povestesti tu la alt service (TIMAS) si am refuzat sa iau masina, a ramas acolo pana a fost gata, stiu ca asta nu te incalzeste cu nimic dar asta este .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau sa spun asta dar stau rau la capitolul vopsitorie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...si la ce stau foarte bine ?!...Uimeste-ma.

"Te intorci frumusel cu masina la Primus si ii rogi frumos sa o repare din nou"

Bogdane dragule, ca sa ma intorc cu masina din Salajan pina la Otopeni cine-mi plateste benzina/nervii/uzura cauciucurilor trecute peste sine de tramvai/etc ?

Eu daca o vedeam asa (cind veneam sa o ridic) veneau in 15 minute 5 ziaristi (ca deh, cunosc o gramada) si regizam aproape o bataie in toata regula. Cred ca-mi scapa sigur si o palma(picior) intr-un sef/angajat/nea Ion cu salopeta Volvo.

Auzi: ii rogi frumos sa o repare din nou... De-aia merge varza TOT in tara asta... Metroul, Canalul si alte realizari au fost facute cu FRICA - pai atunci sa le dardaie chilotii cind o predau unui client in halul ala, mama lor de vacari !!!  Tot si-o fura intr-o zi rau de tot de la cineva, tine minte ce spun.

...Si unii fac greva - vai, se taie salariile la bugetari. Phuufff.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mecanica stau bine si la electrica stau beton.

Oricum daca tu o rezolvi cu palme si pumni esti invitatul meu, mai aveam eu un prieten care dupa ce a dat cu XC60ul in gard(dauna de 10k Euro la masina) se plangea ca vibreaza volanul la ralanti si evident era asa nervos ca tine, a amenintat cu avocati, scandal cat cuprinde pana l-am trimis la un mecanic bun care l-a luat de manutza si la pus la volanul unui XC60 nou care evident avea aceiasi vibratie la volan(deh dizalu vibreaza), ceilalti mecanici insa doar i-au spus "asa face toate" fara sa-i arate acest lucru, deci exista si oameni competenti acolo la fel cum exista incompetenti in Norvegia si Germania .

Share this post


Link to post
Share on other sites

o aburesti si o intorci ca la Ploiesti. Daca ar fi sa te cred (dar stii ca nu pot), sa aiba bunul simt (care? unde?) si sa puna un afis la intrare: "Sintem Varza la vopsit, va lasam singuri in cabina sa va descurcati mai bine !"

Yak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina lui Laura a fost tot acolo facuta si a iesit bine, iar ce probleme au fost cand a sarit lacul au fost si alea rezolvate, si masina lui Maurice a fost vopsita acolo si a iesit bine, acuma ca mai dau greÈ™ asta este.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdanel o sa-ti spuna ca...stiai prost - si-a vopsit-o singur Maurice de nervi  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt un pic curios cum o sa iasa acum masina lui Laura,pt. ca este acum acolo.

Dar am convingerea ca va iesi bine.

Pe partea de vopsitorie,nu exista service in lumea asta,care sa aiba rezultate de 100%,la calitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am emotii cum va iesi acum masina, la vopsitorie ma refer, pentru ca am avut o experienta neplacuta. Nu poti sa nu pui la socoteala neplacerile pe care ti le provoaca o intarziere mare (nu vreau sa-mi amintesc cati bani am dat pe taxi in perioada aceea).

Problemele s-au rezolvat atunci, jos palaria, si fara cheltuieli suplimentare din partea mea.

Acum...imi tin pumnii sa iasa bine  ^-^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasati ca nici lui Picasso nu-i ieseau tablourile din prima  ;) ... dar el nu era platit pentru "incercari".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am in cartier un vopsitor mega laudat si mi-am vopsit la el bara fata, a iesit nu zic nu dar dupa cateva luni cand spalam masina am reusit sa iau si vopseaua . Deci se mai intampla si la pomu laudat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indiferent cum au iesit alte masini, etc, eu cred ca omul are tot dreptul sa fie suparat. Una la mina de rezultat, ca de platit a platit cu bani buni, nu a platit cu bani rupti, nepolishati etc. Si doi la mina pentru ca au zis una si au facut alta. E complet neplacut sa ti se spuna sa vii dupa masina si sa nu fie gata, dupa ce in prealabil ai fost asigurat ca masina va fi gata la ora convenita. Faza cu reparatii urgente la masina are 2 variante: ori o pila sau pretenar de-al cuiva, ori o alta reparatie nasolita pe care  -la urgenta, e de inteles-  au trebuit sa o refaca. Ambele scenarii sunt defavorabile pentru imaginea service-ului. Civilizat e sa fii sunat si sa ti se spuna ca masina nu e gata.

Dar, mon ami, daca ai comanda ( pe ea scrie termen de livrare ) si factura ( pe ea scrie data si ora emiterii ) plus masina multicolora  ( si mai si vrei sa le-o tragi, LEGAL ) fa o vizita la OPC si cu ei impreuna la service, unde mai cheama si pe careva de la ziar, adica de la o revista de masini, nu dau nume, te descurci. Eu stiu ca minuni exista, sper sa vezi si tu una cu ochii tai.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xydexter: f buna asta cu Picasso. am ras.

Am sunat tot eu astazi si m-au chemat pentru remediere. Desi este imposibil ca ei sa nu fi vazut ca masina n-a fost vopsita bine, tot eu i-am cautat pe ei. Ceea ce este evident normal. Problema insa, asa cum spune si Matrixxx, este faptul ca eu pierd timp si bani din cauza lor. Si pentru asta nu plateste nimeni. Si a doua problema care ma calca pe nervi. În masina mea miroase a vopsea de-ti muta nasul din loc si e plin de praf. Bai, frate cum sa-ti bati joc de un client in halul asta? I-o faci prost, i-o dai tarziu, i-o dai murdara si in ultimul hal si clientul tre' sa inghita si tot el trebuie sa vina cu masina la tine s-o remediezi. Astazi mi-am dat seama ca nu mi-au dat inapoi piesele schimbate si o sa le cer. Am un prieten caruia ar fi trebuit sa-i schimbe bara spate sau cel putin asa i-au spus ca au facut. La doi ani dupa, cînd a avut un incident, a descoperit ca bara spate nu era noua, ci aia veche reparata. Ma rog, sa-mi fie invatare de minte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa te consolez cat de cat, eu am dat 800 ron pentru vopsitul capotei. Avea lacul exfoliat pe o suprafata de 10x10 cm. Am dus-o la un service bine cotat in orasul meu comuna. Cum lacul ramas se exfolia cu mana, i-am rugat pe impresionistii de la vopsitorie sa-l dea jos, sa pregateasca vopseaua ramasa care era impecabila si sa aplice un nou strat de lac. Rezultate: au dat cu un strat de vopsea si cu unul de lac peste lacul exfoliat. Acum am o adancitura de 1 mm adancime in vopsea, fix de forma exfolierii pe care ma dusesem sa o remediez, mi-au furat capacelele de la roti (da, fiindca scria bbs pe ele si probabil i s-au parut atractive vreunui posesor de 1.4 mpi) si mi-au ars tapiteria din piele cu tigara.

Ma gandesc ca meseriasii de la reprezentante sunt niste de-astia recrutati de pe la service-urile de cartier, asa ca nu prea ai de ce sa-ti faci iluzii ca vor face treaba buna. Sansele de a castiga la 5 din 40 probabil sunt mai mari decat cele de a pleca multumit de la un service din Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...si la ce stau foarte bine ?!...Uimeste-ma.

Stau foarte bine la capitolul relaÅ£ii cu publicul/satisfacerea clientelei. Dau răspunsuri pertinente, care-Å£i conferă aÅŸa, o căldură lăuntrică... Eu, cel puÅ£in, asta am constatat...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru consolari. Oricum stau bine cu moralul. Sunt mandru. Ce, mai are cineva masina ca mine, in 3 culori? Deci suntem unici, io si masina mea. Ea ca e tricolora si eu pt ca am fost prost si m-am dus acolo. Din fericire, au fost reparatii pe CASCO si RCA. Daca mai dadeam si banii din buzunar era grav. Apropo, aproximativ 5500 de RON costa bataia de joc la Primus. Eftin, zic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba pardon, si a mea tot in trei culori e, si tot acolo vopsita ;D

Sunt curios cand o sa intervina si Andy pe thread-ul asta... ca de cardurile alea de membru de care a vorbit nu s-a auzit nimic, ca sa nu mai zic de lista cu piese pentru masini mai vechiute la preturi mici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba pardon, si a mea tot in trei culori e, si tot acolo vopsita ;D

Sunt curios cand o sa intervina si Andy pe thread-ul asta... ca de cardurile alea de membru de care a vorbit nu s-a auzit nimic, ca sa nu mai zic de lista cu piese pentru masini mai vechiute la preturi mici.

cand vorbesti de carduri te referi la astea: http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,9284.msg107522.html#msg107522 ??

@xydexter unde ai vopsit cu 800 lei in targu jiu ? asa de curiozitate :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU de alea, e vorba de card pt fiecare membru activ al forumului volvo, card care aducea o reducere la manopera si piese (la PRIMUS) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU de alea, e vorba de card pt fiecare membru activ al forumului volvo, card care aducea o reducere la manopera si piese (la PRIMUS) .

ahaaa....bun asa :) fain fain. Multumesc de lamurire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xydexter unde ai vopsit cu 800 lei in targu jiu ? asa de curiozitate :)

Pe undeva prin Dragoieni pe la targul de animale, service "recomandat" de Asirom.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam mult 800RON pt a vopsi prost o capota ;D

Eu am dat 250RON(la V70) pt un spoiler si 400RON pt capota (la Golf 4) si au iesit foarte bine, ghinionul a fost la V70 ca a sarit vopseaua intr-un loc dar cred ca a fost si de la o piatra ceva nu neapărat de la vopsea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi la oras aveti mai multe optiuni, aici la tara cred ca iesea mai bine vopsita de mine. ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.