silviu apostol

Cum isi bate joc Primus Auto de clienti

107 posts in this topic

Pai, nu ma mai duc. Promit. Dar pana una-alta, tre' sa remedieze ce-au stricat. In afara de panoul usii, mai am asa: zgarieturi in plus, o portiune matuita pe o usa, o portiune murdara (?) pe o usa vopsita acum si vopsea sarita pe un stalp. Despre asta cu vopseaua sarita nu-mi amintesc sa fie asa si sper sa fie poze facute de cand am dus masina acolo. In plus, n-au putut sa-mi dea piesele schimbate pt ca nu le mai au. Problema e in momentul asta mie imi este teama s-o mai duc acolo. Nu e ea vreo bijuterie, dar de fiecare data cand o duc mai pateste cate ceva. Si problema care ma deranjeaza cel mai tare este intentia vadita de a-si bate joc a unor oameni de acolo. Nu ai cum sa nu observi cand tragi niste dungi albastre atat de evidente. N-are cum, frate. Si, desi stiai ca ai stricat ceva, o lasi asa si i-o si dai. Da-o-n mama ei de treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NISTE CA**NARI!VOPSITORII TREBUIE IMPUSCATI DIRECT IN CAPATANA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu chiar toti, sa nu generalizam.

Totusi, poate Andi ar avea ceva de spus in tot contextul acesta, mai ales ca se pregatea de un proiect frumos pentru membrii clubului, sau a murit cum mor toate proiectele handicapatilor de partamentari? Zic si eu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea e k nu trebuie stresati cei de la vopsitorie k e chiar aglomeratie acolo si de asta se intampla asa ceva .  Mie personal mi-a vopsit mai bn de jumatate masina si era vb k in 3 zile e gata si am lasat-o o saptamana. Cand am scos masina era perfect curata interior/exterior    etc. Nu ca as vrea sa fac reclama cuiva insa eu cu orice marca de masina merg la baietii de la citroen ;)  nu m-au dezamagit niciodata daca au vazut k sunt ingaduitor cu ei :D asa k bafta pe mai departe  tuturor !!!!!!!!  Cine doreste poate incerca si strategia aceasta :P cine nu ..........NU  :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ixenonauto

Te rog, fara scris de tip mirc, chat, etc.

Foloseste limba Romana.

Data viitoare sterg tot ce ai scris.

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine a sters ce era mai important in cuvantul "CA**NARI"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine a sters ce era mai important in cuvantul "CA**NARI"?

Eu.

Nu ma bate, ca nu tin cu ei.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr

Eu zic ca acest forum este altfel decat celelalte, asa ca a fost bine ca s-a dat un mic semnal in sensul acesta.

Daca cineva se simte bine sa apartina unei mari mediocritati, nu-l opreste nimeni sa posteze pe alte forumuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu.

Nu ma bate, ca nu tin cu ei.  ;D

Merci Nea Adi! Dar daca eram eu cu S-ul meu MAMA,MAMA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii strangeam eu de gat ptr 440-ul meu... pentru un "S" te inteleg perfect dar totusi, incercam sa fim un forum "mai altfel".

Multumesc pentru intelegere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdallr

Eu zic ca acest forum este altfel decat celelalte, asa ca a fost bine ca s-a dat un mic semnal in sensul acesta.

Daca cineva se simte bine sa apartina unei mari mediocritati, nu-l opreste nimeni sa posteze pe alte forumuri.

Nu prea înÅ£eleg de ce mă ataci, popicule... eu am ridiculizat Primusul, nu corectura lui Adi...

PS: te rog nu mă include în mediocritate, că nu mă cunoÅŸti, OK?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heimdallr, imi pare rau ca ai inteles gresit mesajul meu. Nu-mi permit sa fac astfel de afirmatii fara sa cunosc oamenii. Era doar vorba de faptul ca acest forum a fost mai ferit de astfel de limbaje si nu as vrea sa ajungem in situatii in care copiii nostri sa ne intrebe " ce a vrut sa spuna".   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest forum este si va fi unul Special, deci linistiti-va, injuriile/calomniile/cuvintele obscene si multe altele vor fi moderate cit se poate de bine.  :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heimdallr, imi pare rau ca ai inteles gresit mesajul meu. Nu-mi permit sa fac astfel de afirmatii fara sa cunosc oamenii. Era doar vorba de faptul ca acest forum a fost mai ferit de astfel de limbaje si nu as vrea sa ajungem in situatii in care copiii nostri sa ne intrebe " ce a vrut sa spuna".   

Lasă, nu-i nimic... Sunt de acord că limbajul e bine să fie selectat ÅŸi nu m-am referit la acest lucru.

Pe forum, suntem privaÅ£i de limbajul non-verbal ÅŸi, câteodată, limbajul vulgar sau de "cartier" poate exprima foarte bine trăirile aferente textului propriu-zis. Altfel spus, condamn vorbirea vulgară, dar sunt de acord că, uneori, are ÅŸi ea rolul ei.

ÃŽn această situaÅ£ie, caracterizarea lui Detonator mi s-a părut foarte bună: succintă dar abruptă iar corectura lui Adi a fost 100% justificată.

Să ai o seară plăcută în familie!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa verific maine toate detaliile legate de aceasta masina si revin cu informatii din punctul nostru de vedere.

Intre timp Heimdallr, te rog nu mai fi un frustrat in legatura cu navigatia. Ai vazut exact ce vroiam sa spun dar nu vrei sa bagi la cap. Asta deja e problema ta.

Iar acum o sa profit de ocazie sa anunt ca imi retrag TOT suportul pentru comunitatea Volvo- Club daca lucrurile continua in directia asta. Dar probabil in cursul zilei de maine o sa deschid un topic pe tema asta.

Revenind la problema initiala, cred ca nu se intelege ceva.

zgarieturi in plus, o portiune matuita pe o usa, o portiune murdara (?) pe o usa vopsita acum si vopsea sarita pe un stalp. Despre asta cu vopseaua sarita nu-mi amintesc sa fie asa si sper sa fie poze facute de cand am dus masina acolo. In plus, n-au putut sa-mi dea piesele schimbate pt ca nu le mai au.

Draga Silviu sper ca nu ai de gand acum sa vrei sa iti revopsim toata masina ca asa ti se pare tie ca te-ai trezit cu zgarieturi noi pe masina. Ma bucur ca nu ai postat cum a fost vopsita masina, ci ai facut poze doar la ce ai vrut tu. Cu reparatia efectiva cum stam? Vopsea sarita pe stalp?! De unde pana unde am bagat noi aspiratoru sa iti sara vopseaua de pe stalp?

N-am vrut sa iti dam piesele schimbate?! Vai ce oameni rai suntem noi astia de la Primus. Niste nesimtiti si jegosi. Dar cand ti s-a explicat MOTIVUL pentru care nu ti se dau piesele ai ascultat? Bag de seama ca nu.

Atata timp cat reparatia este platita de un ASIGURATOR si nu direct de catre client, piesele se dau la asigurator daca acesta le solicita, daca nu se arunca.

Daca platesti tu reparatia, atunci trebuie sa fi intrebat ce vrei sa facem cu ele inainte de reparatie. Sunt banii tai totusi.

Dar, revenind, noi suntem "aia rai". Si lumea sare in sus aiurea.

Culmea stiti care e? Ca in viata mea nu am vazut in service-ul meu asa ceva. Asta mi se pare lipsa totala de ingrijire fata de bunul clientului, si mi se pare ca bate prea tare la ochi.

Vreau doar sa stiu cum de nu s-a facut scandal/ridicata o intrebare impreuna cu directorul de service in momentul preluarii masinii...

Revin maine cu detalii dupa ce studiez problema cu directorul de service. Nu stiu cand o sa postez pentru ca deja am o zi plina maine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragule Andy...

"o sa profit de ocazie sa anunt ca imi retrag TOT suportul pentru comunitatea Volvo- Club daca lucrurile continua in directia asta."

Este bine ca tu faci parte din acest forum, sint Oameni reali cu Probleme reale. Nu se cer decit niste explicatii concrete - cum de e posibil asa ceva, sau aia, sau ailalta...Nu se poate sa fie totul o rea-vointa, sau chestii imaginare, nu ? Important e sa vedem si explicatia ta, ca doar de-aia ne batem degetele pe aici, sa citeasca cineva de la Primus necazurile acestor posesori de Volvo...

Credeam ca te-ai convins (dupa intilnirea avuta ca urmare a invitatiei tale) ca aceasta comunitate nu vrea sa dea foc Primus-ului, ci doar ca acolo sa se faca un lucru bun, poate din ce in ce mai bun, fie ea o reparatie, o vopsire, etc.

Eu zic sa nu te pripesti cu ...retragerea sprijinului, chiar te rog sa ramai printre noi. Am spus-o si am sa o mai repet: aceasta comunitate de posesori de Volvo are nevoie de o reprezentanta. Chiar daca sint preturi mari, chiar daca se apeleaza la voi cu incredere (uneori stirbita) - sa se faca un lucru de calitate !  Ce atita suparare, intotdeauna vor fi unii care vor apela la voi si altii nu, din diverse motive.

O noapte frumoasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andi

Eu zic sa nu interpretezi gresit lucrurile. Peste tot sunt si rateuri, eu unul, am fost multumit de cei aproape 5 ani cat am fost clientul vostru.

Cred ca trebuie sa vezi cum stau lucrurile si apoi sa ai o pozitie in totala cunostinta de cauza.

In legatura cu sprijinul acordat forumului, era vorba de un ajutor legat de piesele de schimb si manopera pentru membrii forumului, care deocamdata este inca in stadiu de dulce vis .

Sa fiu sincer, trebuie sa-mi fac revizia la masina si trebuie sa ma descurc cum pot pentru ca voi sunteti scumpi pentru manopera si piese. Ajutorul vostru pentru aceasta comunitate aici ar trebui sa fie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie unu imi pare cusuta cu ata alba povestea asta, ba ca nu i-au dat piesele care nu erau oricum ale lui, ba ca e matuita vopseaua, ba ca e sarita vopseaua, eu unul sunt chiar amuzat de problemele astea, atata timp cat masina e vopsita pe bucati nu o sa aiba niciodata aceiasi nuanta, o parte e din 2001, una revopsita nu stiu cand si una recent, daca vrei sa iasa perfect scoti un ban din buzunar si o vopsesti toata, o parte plateste Casco si o parte o suporti tu.

Vopseaua se matuieste de batranete nu ti-o poate matui cineva draga Silviu .

Si inca ceva nu mai spune ca ti-ai facut-o pe banii tai si ai platit, atata timp cat a platit altcineva(Casco sau RCA) si mai departe daca vrei sa fii convingator pune poze calumea din fata pana in spate sa vedem ce nu a iesit si ce a iesit, o poza cu un far, un scaun si o fata de usa nu-mi spun nimic.

@Betty ai intrebat unde am vopsit spoilerul fata si eu ti-am raspuns de bara spate, spoilerul l-am vopsit cu 250 RON la un atelier de vopsitorie de langa mine (str Triumfului) .

Pana si cei de la AUTOKLASS Chitila vopsesc la preturi de cartier, 300-700 RON pe reper si sunt ditamai reprezentanta Mercedes Benz, ITPul costa 90 RON la ei, deci daca nu e bine la Volvo merge-ti fratilor la Mercedes dar nu mai aruncati cu noroi in tot serviceul PRIMUS .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andi

E uite d-aia ma enervez io acuma. Nu am postat cum era vopsita masina pt ca era normal sa fie vopsita bine. Dupa ce ati vopsit-o in trei culori prima data, a doua oara nu cred ca trebuia sa va dau un premiu pt ca a iesit bine. Sau asa e la Primus, sarbatoriti fiecare victorie?

Nu am vazut ca masina era murdara in interior, asa e. Data viitoare o sa am grija sa verific fiecare cm de tapiterie, poate chiar si in portbagaj ca cine stie ce baeat de la tinichigerie si-a mai bagat plua in masina mea.

Nu vreau sa-mi vopsiti toata masina, da' nici sa mi-o zgariati profitand de faptul ca e deja zgariata. Si vopseaua nu sare singura de pe stalpi, cel putin io asa stiu. Da' poate stii tu altfel. De altfel, in legatura cu afirmatia asta nu-ti inteleg lipsa de respect. Cum adica vreau sa-mi vopsiti toata masina? Adica va bagati picioarele in masina mea si eu sunt cocalar ca vreau sa mi-o vopsiti pe toata?

Da, mi s-a explicat ca nu mi se pot da piesele pt ca au fost aruncate. DAR iti promit eu ca pe cheltuiala mea ma duc si dau bara aia jos si sper sa fie NOUA.

Directorul de service stie deja de problema pt ca am discutat ieri cu el. De altfel, am precizat intr-un mesaj anterior ca am avut o relatie f buna cu el.

Si as mai vrea sa precizez ca tonul mesajului tau ma calca pe nervi, mai ales ca eu n-am gresit cu nimic in relatia cu voi. Poate doar pt ca am fost indeajuns de prost sa aduc masina acolo. Dar n-o sa se mai intample.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G

Corect, asa e. Io mint si-mi place sa ma duc la Volvo. De fapt, stiu. Sunt mitoman, am inventat toata povestea asta. Dar vai, iote pixelu albastru in poze. La ce vrei sa fac poze fata, spate si profil? La interiorul unei usi? Imediat dau usa jos si-i trag niste poze de nu se vede. Daca piesele nu erau ale mele, de ce nu mi s-a spus cand le-am cerut? Nimeni de-acolo n-a spus ca n-am dreptul sa le cer, mi s-a spus doar ca nu le mai au. Ma scuzi ca am impresia ca reparatiile facute CASCO sunt facute pe banii mei. Io nu am CASCO gratuit, poate ai tu. Daca da, te rog sa-mi spui unde l-ai facut. O poza cu un far nu-ti spune nimic? Pai, nu te uiti unde trebuie, adica la bara, pe care ai fi putut vedea diferente de culoare daca te uitai. Si nu in ultimul rand, fara remarci gen "cusuta cu ata alba" ca nu prea mi se pare corect sa sarim calul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Impresia mea este că cei de prin service-uri (nu neapărat Primus) tratează subiectiv maÅŸinile, în funcÅ£ie de valoarea estimativă a acestora. Adică: o maÅŸină nouă ÅŸi scumpă o abordăm "cu mănuÅŸi", în timp ce un model mai vechi ÅŸi/sau mai ieftin e făcut aÅŸa, să fie... Parcă ar zice: "dă-o dracu', că ÅŸ-aÅŸa-i varză". Andi ar trebui să se simtă bine cititnd aceste rânduri, pentru că asta înseamnă că Primus, totuÅŸi, se ocupă ÅŸi cum trebuie de unele maÅŸini. De a lui Silviu, e clar că nu s-au ocupat cum trebuia... cine ar fi mulÅ£umit, chiar dacă lucrarea (vopsirea, în acest caz) a ieÅŸit impecabil, atât timp cât îÅ£i găseÅŸti interiorul cu vopsea, mai ales la vedere ÅŸi mai ales unde nu prea aveau ce căuta angajaÅ£ii... Eu mă tot întreb de ce au pus mâna acolo unde se văd petele în poze.... ce au căutat acolo?

Legat de piesele vechi, probabil 99% din clienÅ£ii service-urilor auto nu le vor acasă, pe post de bibelouri, dar, în general, te simÅ£i bine văzând piesa veche pentru că ÅŸtii că întradevăr a fost înlocuită. Sigur, oricum poÅ£i fi tras în piept, dar mulÅ£umirea începe prin a vedea că piesa defectă e demontată de pe maÅŸină. Asta într-o Å£ară care suferă de o paranoia de masă, sechelă a regimului în care piesele nu existau iar dacă existau se furau. Cine nu vrea să stea lângă mecanic, când lucrează? De ce credeÅ£i, de dragul mecanicii? Nici vorbă (cu unele excepÅ£ii), ci pentru că vrea să fie sigur că face ce trebuie. Neîncrederea e o boală naÅ£ională, aÅŸa că: Primus nu trebuia să-i dea piesele vechi, trebuia doar să i le arate ÅŸi să-i spună: "astea-s piesele ălea vechi, nu vi le putem da pentru că trebuie date firmei de asigurări" ÅŸi gata. Cred că ar fi fost suficient. Am dreptate, Silviu?

@Andy: îi dau dreptate lui Silviu. Când vorbeÅŸti din postura de angajat Primus, ar trebui să-Å£i revizuieÅŸti un pic modul de exprimare. Dacă vorbeÅŸti cu clienÅ£ii cum ni te adresezi nouă, mă mir dacă jumătate din ei mai trec pe la voi. Åžtiam că lucrezi la Primus dar, când am văzut cum răspunzi, n-aÅŸ fi zis că eÅŸti "sales manager" sau ÅŸtiu-eu ce ÅŸefuÅ£ eÅŸti tu pe-acolo. Mai repede pari un agent de pază, dacă e să Å£inem cont de atitudinea faÅ£ă de noi: păzeÅŸti Primus-ul.

Cererea aceea a mea a fost "oficială", prin mail ÅŸi nu prin intermediul forumului.

Sigur că sunt frustrat iar tu-mi alimentezi această frustrare, sugerându-mi să-mi iau maÅŸină nouă pentru un rahat de hartă cu 10% acoperire ÅŸi explicându-mi ce maÅŸină ultraperformantă ai cerut tu celor de la Volvo, pentru tine personal, ca eu să deduc că tu, de fapt, nu dai doi bani pe coaja mea din 2004. Află că mama nu-ÅŸi permite să-mi cumpere nici maÅŸină "super-bubă" nici loc de muncă superbănos iar locul meu de muncă îmi permite să am maÅŸina care o am, cu potenÅ£ialul care îl are, dar nefolosit pentru că cei cărora ar trebui să le cer ce trebuie sunt prea ocupaÅ£i să-ÅŸi comande maÅŸini scumpe ÅŸi le e ruÅŸine să ceară ÅŸi ce au clienÅ£ii nevoie. Dacă încă nu ai vorbit cu Volvo Suedia, Andi, află că am vorbit eu ÅŸi sunt chiar foarte de treabă, nu trebuie să te temi de ei...

AmeninÅ£ările tale că nu vei mai susÅ£ine forumul să ÅŸtii că pe majoritatea nu-i sperie. Pe mine, unul, nu mă impresionează de niciun fel. Nu vreau să vorbesc în numele altora, dar probabil sunt câţiva băieÅ£i de treabă (vorbesc de moderatori) care ÅŸi-ar dori să rămâi în forum nu pentru binefacerile tale, ci pentru că sufletul lor e mare. Sunt de foarte puÅ£in timp în acest forum dar încă n-am văzut susÅ£inere din partea ta iar eu personal am primit exact opusul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G

Multumesc pt informatie. O sa apelez si eu la ei pt bara spate, e putin zgariata. Dar asta inainte sa vand masina.

@silviu apostol

Foarte nasol ce ti s-antamplat. Eu te sfatuiesc sa apelezi la "expert detailing" http://www.expertdetailing.ro/ pt curatarea banchetei si a portierei si apoi sa-ti recuperezi banii dati la ei de la primus

@Heimdallr

Cum ai reusit sa vb cu Volvo Suedia? Eu am compus frumos un e-mail catre ei si m-au trimis politicos la ford  :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Betty, am vrut să-Å£i trimit PM,  ;D dar zice că mi-ai blocat accesul... mă întreb de ce...  :D hehehe... could you undo that, please?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Betty

Exact asa aveam de gand sa fac :)) Am mai fost acolo si masina a iesit ok. Singura obiectie este faptul ca din cauza substantelor pe care le folosesc pentru curatare, ulterior materialele raman patate chiar si de la apa. Am interiorul gri.

@ Heimdallr

Si eu am aceeasi impresie, da' na, poate sunt eu rautacios si carcotas si vreau de fapt sa-mi vopseasca Primus toata masina.

Banuiesc ca asta ai vrut sa tastezi ......si nu doar "k" nu ?...asta ca sa nu iti fie sters postul  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu va suparati dar......  care e suportul lui Andy.ro pe acest forum? Eu in afara de jigniri adresate noua....eu nu am vazut nimic......., ce e drept nici noi nu l-am menajat deloc dar nici nu cred ca aveam motiv.

Deci care ar fi pierderea?

Desi nu ne incalzeste cu nimic..... sa stiti ca nici AviaMotors nu e departe....... mecanica e ok daca dai banul si schimbi ansamblul insa e ok. Dar tinichigeria..... e identica si la fel cu cei de la primus. Mi-au vopsit aripa peste noroi plus ca nu au indreptat-o bine...... si mi-au dat-o inapoi cu semnalizatorul spart...... nici macar nu m-au sunat daca vreau sa mi-l schimbe, mi-au dat-o asa.

Asta este. Astia suntem. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.