Matrixxx

Citire-resetare coduri eroare pentru...prieteni :)

37 posts in this topic

De azi am luat o interfata care se potriveste cu softul Volvo-FCR pentru modelele mai batrinele, cu OBD.

Pentru doritori, ajutorul (citirea-resetarea erorilor) se va face ca intotdeauna...aproape gratis: cite o bere rece, un suc, o cafea - dupa posibilitati - "donate" la locul unde ne vom intilni, de regula Joia, la Polivalenta. Plus, un zambet de multumire afisat la vedere  :D

  Doar sa-mi spuneti, ca trebuie sa car si laptop-ul dupa mine, cu softul instalat.

Modele acoperite:

    * 800: Series 1996 on

    * C70: 1996 - 1997

    * S40: 1997 - 2000

    * V40: 1997 - 2000

    * S70: 1997 -1998

    * V70: 1997 - 1998

    * 900: series 1996 on

    * S90: 1996 on

    * V90:1996 on

Pentru aceste modele, acopera:

    * Engine (Petrol and Diesel)

    * ABS brakes

    * Automatic transmission

    * SRS Airbag and other protection systems

    * Driver and Passenger seat memories

    * Instruments

    * Climate Control / Air conditioning

    * Immobilizer

    * Alarm

    * Additional Heater

    * Service interval light Reset

VOL-FCR also displays live data on the following models and systems

    * 90/900 Series: Motronic 4.4, Auto Trans, SRS, & Immobilizer.

    * 850 Series: Motronic 4.4, MSA 15.7, Auto Trans, ABS, SRS, Instruments & Immobilizer.

    * 70 Series: Motronic 4.4, MSA 15.7, Auto Trans, ABS, ECC, SRS, Instruments, Immobilizer & VGLA.

    * 40 Series: EMS2000, DSA, Auto Trans, ABS, SRS, Keyless Entry & Immobilizer.

post-495-12877882106985_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

TroubleshootingWithCodes-Turbo 1995 Volvo 850

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx,dezgrop putin topicul asta... ai reusit sa pui mana pe vol-fct 1.7 ? Cel care citeste si live data ? Eu nu am reusit nici cu Motrionic-ul

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx, te rog sa ma ajuti cu o parere, posibil diagnostic:

Am 850 T5 2.0 B5204T 1995; in urma unei reprize mai sportive, masina nu mai trage bine, cand e rece, motorul abia sta la relanti si se simte o intarziere la accelerare.

Coduri:

A2 - 231

A3 - 142

Celelalte sunt ok, doar ca pe B2 si B6 nu-mi da nici un cod, nici macar 111

Multumesc anticipat pentru orice parere avizata din partea oricarui posesor de Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru ECU motronic 4.3 pe care banuiesc ca il aveti pe masina:

2-3-1 Lambda adjustment; For 1994 and later, heated oxygen sensor (mixture too lean under part throttle) / long term fuel mixture too rich in part load stage

1-4-2 ECU faulty

postez aici intreaga lista de coduri pentru motronic 4.3 deoarece difera unele fata de fenix...

Volvo_850.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, crezi ca trebuie schimbata sonda ... si ECU? Ce ai face in locul meu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

As face ce ati facut si dumneavoastra, l-as intreba pe matrixxx :dontknow: , nu detin cunostintele lui, sunt incepator...

Cand am avut probleme de genul, doar ca opuse, relantiul meu era pe la 1300 si crestea , cod 232, este in lista :evil5: , am avut vacuumul dat peste cap, un furtun rupt si altele scoase, eram chiar pe punctul de a schimba sonda daca nu mergeam la polivalenta sa se uite pedala la motor...

Cat despre codul de ECU nu stiu ce sa va zic, nu am patit asa ceva. :confused1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci, astept adevaratii meseriasi :salut: Cred ca e ok sa te adresezi la persoana I pe forum chiar daca unii dintre noi avem dublul varstei tale. Oricum ne respectam intre noi, doar avem Volvo, ce ...mai

PS. As vrea sa locuiesc si eu mai aproape de Polivalenta, dar .....sper sa va intalnesc la prima vizita in Bucuresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce tot am citit la coduri si resetat tot ce se poate, am gasit si banalul defect, se sparsese furtunul care iese din intercooler. L-am inlocuit si masina merge bine din nou. Am fost destul de suparat si frustrat zilele astea, ma gendeam la tot felul de posibile defecte. Acum am constatat ca si furtunul de la intercooler care intra in motor, cel cu ramificatia catre senzorul clapetei de acceleratie e foarte slabit, are cineva unul la un pret rezonabil?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut MATRIXXX...am si eu o intrebare...acel volvo-fcr merge si pe un benzinar volvo s40/turbo,121kw,165hp,cod motor B4204T3?? ....fabricat in luna a 6-a 2000??am o eroare la srs airbag si as vrea sa o sterg.....eu stau pe brancoveanu sector4....poate un nr de telefon.....unde la sala polivalenta?joia?

Edited by mikaita
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salve MATRIXXX.......nu ma grabesc cu eroarea de SRS airbag......astept pana vii din concediu....concediu placut

Share this post


Link to post
Share on other sites

spune-mi si mie cand se poate sa ne intalnim....o zi/o data.....si unde mai exact.....multum frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sint in concediu, revin in Bucuresti in 10 - 14 zile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gata concediul Matrixxx???spune-mi si mie cand ne putem vedea pentru stergere erori....pe la sala polivalenta.....nr meu e 0722498910....mihai....cred ca treb sa iei si laptopul cu tine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut !

Din pacate, la laptop-ul meu e moarta bateria. Am sa caut prin debara, stiu ca aveam un ridicator de tensiune 12v/220v pe undeva. Cind il gasesc te anunt.

La Polivalenta nu ajung joia asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!!.......am eu ridicator de tensiune....12v/220v....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vol-Fcr versiunea 1.7.6 poate citi acuma si valori live :smile: Asa am depistat ieri la un V70R ca e dus MAF-ul (raporteaza dublu la relanti) masina consuma in jur de 20l de E85, sau 17l de Super Plus...

post-5223-0-24716800-1377239233_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vol-Fcr versiunea 1.7.6 poate citi acuma si valori live :smile: Asa am depistat ieri la un V70R ca e dus MAF-ul (raporteaza dublu la relanti) masina consuma in jur de 20l de E85, sau 17l de Super Plus...

Salut,

Eu am incercat sa citesc valorile live la 850 cu FCR-Volvo si nu a mers.

Da,am luat ultima versiune cu live data.

La tine functioneaza si pe 850 sau doar pe V70?

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce scrie pe situl lor merge doar incepand cu Motronic 4.4 deci la 850 merge doar la modelele 2.5 20V de dupa 96 si apoi Turbo de la V70. A mers sa citesc si la cutia automata valorile live (in ce viteza se afla - ok pt asta nu am nevoie de lapop :D , solenoizii samd.)

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna dimineata lume! Ia sa ma bag un pic in seama si eu. Azi , cotrobaind prin garaj am gasit un Elm 327, 1.5....si am zis hai na...am cumparat un program cu 8 lei de pe google play si minune, am resetat Service Light, am schimbat si valoarea, km, an , vede live chestiile de baza si imi arata si codurile de la SRS ramase de cand am dat jos bordul si am sarit peste montarea corecta a airbagurilor....deci functioneaza . Va ajut cu orice detaliu.  Programul: 850 OBD-II al lui xiaotec. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odometru a stat pe banca de rezerva o vreme in bord am vreo 260 mii...in relitate:

Screenshot_2019-04-20-00-32-45-731_xiaotec.fi.obdii.png

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now