larahau

Cum schimb "limba"

75 posts in this topic

Buna ziua.M-am tot chinuit si eu vreo 2 zile si nu am reusit sa schimb limba din meniul de la consola.

Poate ne spune si noua cineva care stie cum se procedeaza,va rugam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te duci si dai 250 euro la volvo bucuresti, ca asa e la volvo, nu merge din meniu ca la masinile normale...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am cum sa schimb limba la S40 2009, doar pana in 2007 pot .

off off ,auzisem ca ai ambitie sa-i dai de cap :smile: nimic?

Edited by George_v

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut baieti, de doua saptamani sunt posesorul unui Volvo S40 Momentum din 2005, masina este adusa din germania dar a fost inmariculata in ungaria. Problema este urmatoarea, meniul consolei cat si cel al masini este in maghiara si nu inteleg absolut nimic. Masina am luat avariata pe stanga (ambele usi trebuie schimbate) si va dati seama ca imi afiseaza probabil erorile in momentul de fata, dar cum nu inteleg nimic nu am ce sa i fac. Am vazut din discutiile voastre ca Bogdan ar fii cel care stie sa schimbe limba computerului de bord, asa ca astept un PM de la el cu un nr de telefon unde sa l pot contacta. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@George_V din pacate la S40/V50/C30/C70 dupa 2007 limba este in alta parte si nimeni nu stie 100% unde este ba mai mult daca este in ICM sau CEM este greu de accesat ca sa nu mai vorbim de modificat, deja riscurile cresc iar din cauza asta si costurile cresc iar in acest caz este rentabil sa-l schimbi la Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt curios de ce echipament ai nevoie pentru a schimba limba la Volvo? Se poate schimba din VADIS daca ai interfata OBD?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut baieti, de doua saptamani sunt posesorul unui Volvo S40 Momentum din 2005, masina este adusa din germania dar a fost inmariculata in ungaria. Problema este urmatoarea, meniul consolei cat si cel al masini este in maghiara si nu inteleg absolut nimic. Masina am luat avariata pe stanga (ambele usi trebuie schimbate) si va dati seama ca imi afiseaza probabil erorile in momentul de fata, dar cum nu inteleg nimic nu am ce sa i fac. Am vazut din discutiile voastre ca Bogdan ar fii cel care stie sa schimbe limba computerului de bord, asa ca astept un PM de la el cu un nr de telefon unde sa l pot contacta. Multumesc.

Buna! sa stapanesti masinuta sanatos si fara incidente! Eu mi-am luat masina cu ceasurile de bord stricate ( BogdanG stieeee :P)...si am descoperit cu stupoare ca meniul e tot in maghiara....noroc ca exista google translate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este suficient un telefon la maestrul BogdanG, si o rezolva desigur pe o suma decenta ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt Ina chiar vorbim de o suma modica :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari tuturor. Ultima "cotatie" la Primus pentru schimbarea limbii computerului de bord (si a instalatiei audio) - 1024 lei. Au bagat masina imediat si au returnat-o in 20 de minute. La banii astia...Am reusit doar sa vad un omuletz cu un cablu si un computer pe langa masina pentru cateva minute. Primul meu contact cu service-ul Volvo - masina din semnatura achizitionata in urma cu cateva zile, adusa din Olanda. Acum a devenit englezoaica.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea e din Belgia si vorbeste tot olandeza. Am cerut oferta de pret pentru schimbarea limbii, insa pentru 1000 de lei prefer sa invat Olandeza. Daca-mi fac drum prin Bucuresti o sa-l caut totusi pe BogdanG sa-mi puna engleza. :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, voiam sa intreb si eu aceeasi chestie, pt masina din semnatura, dar cred ca mai bine va intreb in germana, direct :D si ma las in glorie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am fost la un service pentru o verificare pe tester, printre care l am rugat sa vada daca poate sa mi schimbe limba, din pacate nu a reusit sa faca nimic, mi a spus ca masina ar avea un cod de service si nu se poate umbla in softu ei........... oricum nu ma las pana nu o schimb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de ce nu mergi la BogdanG pentru operatiunea asta... auzi tu "cod de service" ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ii din 2005 deci nici el nu poate.din cate am inteles doar dupa 2007 poate.deci reprezentanta la pret de bucale.

scuze daca gresesc bogdane

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah nu stiam ca la 2005 nu poate...

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sunat azi la cei de la primus in legatura cu schimbul limbii si mi au spus ca ma costa 630+TVA, mi se pare cam mult dar nu am incotro, daca nu reusesc in alta parte o sa ajung la ei, m am saturat de maghiara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La omul asta ai incercat sa dai un telefon? Sau macar sa citesti tot topicul inainte?

Nu am cum sa schimb limba la S40 2009, doar pana in 2007 pot .

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehe,azi ma gandeam cum sa schimb limba !Iar un prieten doctor, s-a ma ajute el cu ajutorul bisturiului :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiam eu de ceva de la un an ca nu poate.deci invers atunci cum am explicat la inceputul paginii :D

scuze

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot la orice model de Volvo indiferent de an, mai putin V40-ul nou .

Singura limitare este ca nu pot schimba si limba la ICM ("casetofon") .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sunat azi la cei de la primus in legatura cu schimbul limbii si mi au spus ca ma costa 630+TVA, mi se pare cam mult dar nu am incotro, daca nu reusesc in alta parte o sa ajung la ei, m am saturat de maghiara.

Sfatul meu e să păstrezi cei 630 RON + TVA, eventual TVA-ul şi-un pic să-l dai lui Bogdan să-ţi schimbe limba, să înveţi ungureşte şi să te pregăteşti de cumpărat piese şi de reparaţii, pentru care vei avea nevoie şi de cei 630 de lei. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am trimis un mail la reprezentanta de la Cluj pentru schimbarea limbii si am primit un SMS in care ma anuntau ca primesc update soft gratuit la orice revizie cu piese originale Volvo. Ce presupune mai exact acest update? ... doar schimbarea limbii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atentie!!! Update nu inseamna neaparat schimbarea limbii!

Inseamna update al multiplelor calculatoare/module ce sunt integrate in masina pentru a rezolva anumite bug-uri de fabricatie.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now