larahau

Cum schimb "limba"

75 posts in this topic

Ce tare :D

Pai cum sa insemne TOTAL CAN UPDATE ca se schimba limba ? Total CAN UPDATE costa 550 lei si este gratuit daca se face revizia la Volvo, este numai un update la toate calculatoarele masinii, nimic altceva .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Total CAN UPDATE costa 550 lei si este gratuit daca se face revizia la Volvo, este numai un update la toate calculatoarele masinii, nimic altceva .

Off-topic: Pai Victor si-a facut revizia la Volvo si parca a platit update-urile, nu? Eu parca asa am vazut pe factura!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au fost incluse in pretul reviziei . Adica 1600 lei revizia iar in acest pret a primit softuri de 550 lei, adica filtre OEM+ulei+manopera la 1050 lei . Nu e bine ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off TOPIC,

Ce avatar ai G-ule, Papa Smurf :):D

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au fost incluse in pretul reviziei . Adica 1600 lei revizia iar in acest pret a primit softuri de 550 lei, adica filtre OEM+ulei+manopera la 1050 lei . Nu e bine ?

Adica a platit update-ul in loc sa-l primeasca gratis!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si a primit discount conform pe partea de revizie.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

La omul asta ai incercat sa dai un telefon? Sau macar sa citesti tot topicul inainte?

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Da, l am sunat anu trecun prin vara, dar de atunci nu am mai dat nici un semn. Oricum o sa ma hotarasc cat de curand ca nu mai suport maghiara...............

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andu stai rau de tot cu matematica . Victor a platit 1600 lei pe revizie iar in acest pret a primit softuri de 550 lei . In mod normal revizia este 400 lei manopera, 1200 lei filtre iar daca scazi softul primit moka ajungi la 1050 cu tot cu TVA adica pomana pt o revie la D5 pt ca atat costa filtrele si uleiul la cel mai ieftin magazin online .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scump dom'le, scump!!! Dincolo era mai ieftin!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm..10mil costa uleiul, filtru motorina,aer,ulei polen?

atat de mult poate sa coste la un d5?

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam 356 lei cu filtre UNIX si ulei UNIX 15W-40 .

Oricum e mult si 356 lei, cred ca numai ulei si filtru ulei (127 lei) ajunge la D5, fiind motor de Volvo trebuie sa reziste, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm..10mil costa uleiul, filtru motorina,aer,ulei polen?

atat de mult poate sa coste la un d5?

Offtopic

Cu manopera plus toate filtrele de calitate comparabile 90% ,cu originalul "in albastra" pt. D5 se ajunge la suma asta.Uleiul fiind Castrol SLX Pro sau echivalentul nou. Dar fiecare cumpara sau arunca banii pe ce doreste ,preferabil in "albastra " pentru multi ,probabil.

Unix au preturi,cam... si nu este etalon .

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sapphir, G era ironic :)

Filtrele + uleiul OEM la D5 "in cutie albastra" se invart intre 1000 si 1200RON, in functie de cati litri de ulei si ce filtru de polen folosesti (la XC90 nu e la fel ca la C30).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cunosc preturile pentru XC90 D5, dar...

La C70 D5 va pot zice ca toate filtrele (MANN) + ulei (Castrol Edge Professional 0W30 A5/B5 - 6 litrii) au fost in jur de 700RON...

Acum depinde si cat de mult va plac "cutiile albastre" pentru a plati diferenta pana la 1000RON... :)

@Bogdan G: Pentru C70 2008 poti schimba limba? M-am saturat de olandeza... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate schimba limba dar numai la ceasurile de bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La reprezentanta volvo te costa 1000 lei sa schimbi limba, am fost eu sa o schimb din franceza in engleza si atat cereau, asa ca mai bine am inceput sa fac curs intensiv gratuit de franceza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dann poate pot ajuta cat de putin :smile: nu stiu cum ai tu acolo dar dai unde scrie Menü apoi einstellung care inseamna setari si apoi sprache care inseamna limba. si sa fac o gluma in care sper sa nu se supere nimeni "Donez curs de limba germana" :smile:

Edited by i love VOLVO
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca nu ai idee despre ce e vorba si iti dai cu parerea ca sa faci posturi . La Volvo limba nu se schimba din meniu, exista o singura limba programata in ceasurile de bord si se schimba numai prin reprogramare . Ai inteles acum ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

creca era o gluma bogdane :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau varianta simpla, intrii pe google, dai pe translate, si tot ce-ti scrie in bord traduci in engleza [e mai accurate cu 80% fata de romana] si de acolo iti 'setez' dorintele:D eu asa am facut si acuma nu mai am nici-un meldingen :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca nu ai idee despre ce e vorba si iti dai cu parerea ca sa faci posturi . La Volvo limba nu se schimba din meniu, exista o singura limba programata in ceasurile de bord si se schimba numai prin reprogramare . Ai inteles acum ?

la mine te-ai referit ca habar nu am despre ce e vorba si imi dau cu parerea doar sa fac posturi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singura limba care se poate schimba din meniu la S40 V50 este limba meniului telefonului integrat, atat.

Sent from my BlackBerry using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

evident, era foarte greu sa poti schimba limba din meniu

ii costa milioane de euro ca sa puna optiunea asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

evident, era foarte greu sa poti schimba limba din meniu

ii costa milioane de euro ca sa puna optiunea asta...

Sint foarte conservatori in ceea ce fac sa stii si fara a irosi bani pe chestii care nu folosesc decit zonal.Parerea mea, tinind cont si de mentalitate nordicilor.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca erau alte costuri pt ca trebuia un MCU de 4mb pt ca pe cel actual nu incape decat o limba .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now