betty

Politia romana poate mai mult decat va puteti imagina

26 posts in this topic

Nu ma mai mira nimic ce vine din partea militienilor de la Rutiera. Eu ma judec cu ei de aproape 6 luni pentru episodul cu benzile reversibile din Eforie Nord. La primul termen n-au trimis inregistrarea video, avocatul meu a facut o hartie conform unei hotarari CEDO cum ca ei trebuie sa-mi dovedeasca vinovatia, nu eu nevinovatia, procesul-verbal era nul deoarece au scris un articol aiurea in care se incadra fapta, pe judecator l-a durut in *ur si a respins contestatia. Merg cu ei pana in panzele albe, asa ar trebui sa faca si domnul de mai sus.

Edited by xydexter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma mai mira nimic ce vine din partea militienilor de la Rutiera. Eu ma judec cu ei de aproape 6 luni pentru episodul cu benzile reversibile din Eforie Nord. La primul termen n-au trimis inregistrarea video, avocatul meu a facut o hartie conform unei hotarari CEDO cum ca ei trebuie sa-mi dovedeasca vinovatia, nu eu nevinovatia, procesul-verbal era nul deoarece au scris un articol aiurea in care se incadra fapta, pe judecator l-a durut in *ur si a respins contestatia. Merg cu ei pana in panzele albe, asa ar trebui sa faca si domnul de mai sus.

NIci pe mine nu ma mai mira absolut nimic.Acum doua saptamani sunt oprit in Tg Frumos de un echipaj al politei rutire.Mi se face doasar penal pt ca am permisul suspendat desi reiesea destul de clar ca mi am facut perioada de suspendare in 2007.Ma duc si imi scot CAzierul permisului si ii arat politistului ca aveam drept de circulatie.El imi continua dosarul si il trimite mai departe desi aveam drept de circulatie.Mai mult in prima instanta mi a eliberat si o dovada cu drept de circulatie dupa care a incercat sa mi o extraga in mod ilicit si sa mi o modifice.Motivul oficial a fost faptul ca nu oprisem la vreo 2 localitati la semnalului politistului desi eram cu tatal meu in masina si cu unchiul meu bolnav.Neoficial a fost faptul ca l-am jenat pe nu stiu ce sef in trafic si el indeplineste ordinele.Dar cu putina bunavointa din partea mea se poate rezolva...In loc de bunavointa i-am adus cazierul permisului.Iti rad pur si simplu in fata si tu trebuie sa stai pe drumuri sa iti demonstrezi nevinovatia.

http://www.bzi.ro/scandal-de-coruptie-de-la-un-permis-de-conducere-198052

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totul e posibil in tara noastra.Cam aceeasi intamplare a patit-o taicamiu. Un politist de frontiera a intrat cu un Ford Focus in bara spate dreapta a masinii lui cand astepta la un semafor. Se facuse verde si se punea in miscare cand a auzit un scartait de roti si a simtit busitura in spate. Respectivul venea din spate si vrand sa faca dreapta pe o banda separata de demarcatie la dreapta a pierdut controlul masinii din cauza vitezei , a franat brusc si masina a avut traiectorie dreapta nereusind sa se incadreze pe banda respectiva. Rezultatul a fost : la taica-miu bara spate avariata , nu s-a crapat dar s-au rupt jumatate din clemele cu care se prinde de caroserie iar la Ford bara avariata , un far si un proiector sparte, si capota putin sifonata. Respectivul nu a vrut sa faca intelegere amiabila si nici nu a vrut sa mearga la politie decat dupa jumatate de ora cat a stat in masina si a dat telefoane. La politia rutiera ofiterul de serviciu a spus ca trebuie sa mai astepte sa vina cineva cu grad mai mare deoarece respectivul era politist. Era clar , treba era deja aranjata, de unde si pana unde stia acel ofiter de la intrare ca respectivul era politist de frontiera daca el era in civil si nu a prezentat nici o legitimatie, fusese deja informat ca vine cutare. Dupa o ora a venit si cel care le-a facut procesele verbale si bineinteles ca intai l-a luat in birou separat pe respectivul si dupa pe taica-miu.Finalul povestii e ca l-a scos vinovat pe taica-miu mutand fictiv locul producerii accidentului cu vreo 20 de metri inapoi si acuzandul ca iesind de pe o strada fara prioritate pe un drum principal si neacordand prioritate ,respectivul a intrat in spatele lui.Ce e curios ca desi a primit amenda si spunandui politistului ca refuza sa-i dea asigurarea respectivului sa-si repara masina argumentand ca nu el este vinovat de producerea accidentului fiecare si-a reparat masina pe cheltuiala proprie. Banuiesc ca respectivul nu avea asigurare obligatorie si s-a multumit cu faptul ca l-a scos vinovat pe taica-miu si nu a primit amenda pentru producerea accidentului si lipsa de asigurare obligatori si a ramas doar cu paguba la masina sa.

Deci totul e posibil in romanica noastra . Mie mi se pare normal ca atunci cand se intampla un accident si nu se inteleg partile sa vina un agent de politie si sa constate la fata locului si cu martori eventual, ce , care si cum e vinovat. Dar de cand cu intelegerile amiabile nu mai vor marlanetii sa se miste din birourile caldute si ai toate sansele ca din nevinovat sa devii vinovat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"acuzandul ca iesind de pe o strada fara prioritate pe un drum principal si neacordand prioritate ,respectivul a intrat in spatele lui." Chiar si asa, tot vina celuilalt ar fi fost. Daca i-a lovit masina in partea din spate e responsabilitatea celuilalt. Singurul moment in care esti nevinovat atunci cand lovesti o masina in spate e atunci cand ala da cu spatele in tine sau daca iese cu spatele dintr-o parcare fara sa se asigure.

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU ma mai mira nimic...traim in jungla! Si pentru acest fapt, se impune folosirea legii ca atare:LEGEA JUNGLEI! >:(

Am fost educat sa fiu riguros si disciplinat, in consecinta NU sunt un tip violent, sunt foarte greu de scos din pepeni(mai ales in trafic), dar cand se intampla...

DECI: am in fiecare masina cate o teava de 2 " (nu mai pun la socoteala levierele si rangile din dotare)...just in case :D

In locul celui patit, as merge initial pe mana legii...Daca nu as rezolva nimic astfel, m-as rezuma sa rup 2 capatani!

Aaaaa....bineinteles:FARA MARTORI! <_<

Offtopic: am sa va povestesc cu alta ocazie cat de utila mi-a fost o teava din aceea cand am fost oprit de racheti in miezul noptii in creierul muntilor, la aproximativ 5km west de barajul SIRIU...

Doamne in ce tara traim!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca respectivul care a intrat pe rosu , de fapt , era blocat in intersectie , atunci cel care a trecut pe verde e vinovat ca nu l-a lasat sa iasa din intersectie, iar cel care a ramas blocat in intersectie, de blocarea intersectiei.

cel blocat in intersectie NU a intrat pe rosu , ci pe verde atunci cind a intrat. el doar a miscat masina din intersectie fara a acorda prioritate celor care aveau verde.

e foarte posibil ca politistul sa fi avut dreptate, chiar daca pare absurd....

daca ai verde si gasesti in intersectie masini blocate ESTI OBLIGAT SA LE LASI SA PARASESCA INTERSECTIA, desi tu ai verde !

timpenia politistului consta in faptul ca nu i-a gasit pe amindoi vinovati, asa cum era corect si legal.

nu poti sa vii cu 50 km/h , pe verde, si sa intri intr-o masina blocata in intersectie doar pentru faptul ca treci pe verde...

think again ....asta e una din situatiile unde legea are lacune.

ala din intersectie ce sa faca ? cui sa dea prioritate ? sa ramina in mijlocul intersectiei ?

ala care vine pe verde ce face ? sta sa iasa prostul ? trece ? ...

cel care a trecut pe verde a dat dovada de lipsa de conducere preventiva, iar cel blocat de prostie si lipsa de indeminare.

iar , amindoi, de bun simt auto !

un exemplu : mergi pe drum cu aderenta scazuta. in spatele tau , la 30-40m, alta masina. ajungi pe o portiune de drum cu aderenta si trebuie sa frinezi din varii motive. ce faci ? frinezi tare , sau incerci sa eviti ?

toate femeile si cei fara experienta vor frina tare si se vor pomeni cu ala din spate in portbagaj pentru ca el INCA se afla pe drum cu aderenta scazuta. cine judeca repede si are experienta va incerca o frinare lina si evitarea cauzei ce duce la frinare.

de exemplu la coborirea unui pod (care , de obicei e alunecos) care are la sfirsit o trecere de pietoni...

cine e de vina ? cine a frinat brusc sau cel care a intrat in spate ?

(se poate ca cel care a frinat brusc sa fie de vina ! desi , iar pare absurd)

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.sby.ro/incredibil-dar-adevarat.html

Voi ce ati face in situatia asta?

1. ”...Odata ajuns in mijlocul intersectiei este lovit violent de o masina din dreapta lui, care a trecut pe culoarea rosie a semaforului sau...

2. Ce credeti ca s-a intamplat??? Dupa ce fiecare isi povesteste varianta intamplarii, iar cel vinovat recunoaste ca trecut pe rosu, politistul elibereaza dovada accidentului si nota constatatoare prin care il scoate pe aceasta cunostinta a mea vinovat de producerea accidentului si il obliga sa repare masina vinovatului de drept pe RCA-ul sau….. Vreti sa stiti ce scrie pe procesul verbal???? Scrie ceva de genul asta: "accidentul s-a produs din vina d-lui X (cunostinta mea, care a trecut pe verde curat) din cauza faptului ca a patruns in intersectie pe culoarea VERDE dar nu s-a asigurat ca intersectia este libera si a fost lovit de Y” (cel care a trecut pe culoarea rosie a semaforului)...

3...Am sa postez si un scan dupa constatarea politiei, sa vedeti cat de cretini sunt politisitii de la noi.

4...Asa cum v-am promis, mai jos aveti procesul-verbal de care va ziceam. Este scris cu “scris de politist” dar se intelege.”

@betty, ți-aș fi dat un răspuns cu mai multă plăcere dacă articolul ar fi fost scris într-un mod decent dar, de data asta, mă bag și așa:

1. Binevoitorul cunoștinței a scris ca acesta a fost lovit violent însă din fotografia cu mașina acestuia, se vede clar că și-a făcut botul praf pentru ca el a intrat în mod direct cu ea în cealaltă, nu invers pentru ca dacă ar fi fost invers masina sa nu ar fi fost lovită violent în plină față ce undeva în lateral.

2. În procesul verbal încheiat nu scrie nicăieri ”din cauza faptului ca”. Eu am descifrat că scrie: ”NU A PERMIS PĂRĂSIREA INTERSECȚIEI CONDUCĂTORULUI AUTOTURISMULUI CU NR... CARE A RĂMAS ÎN INTERIORUL ACESTEIA”. Pentru cine dorește să verifice în mod direct cine este vinovat, poate să i-a chestionarele de la orice scoală de soferi și așa ar afla că ”vinovatul” este vinovat de ce scrie în procesul verbal!(Dacă ar fi fost lovit în lateral alta ar fi fost vinovăția dar, aici nu este cazul. Cunoștința a intrat direct, așa cum se vede din poza cu avaria.)

3. Aici eu am altă părere despre cine este sau sunt cretinii.

4.Procesul verbal a fost scris cu ”scris de polițist dar se înțelege” pentru că acel polițist a cumpărat indigoul pentru tipizat din salarul lui de bugetar, diminuat, statul nu cheltuie bani pentru procese verbale autoimprimate, ce să mai vorbim despre faptul că doar la noi se mai practică ”scris de polițist” la descrierea împrejurărilor accidentelor, afară practicându-se o schiță a accidentului și apoi marcarea cu X în căsuța utilă pentru explicarea desenului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

citit rapid ii dai dreptate tipului ce a postat

citind atent ,vazind poza facind cei 2 neurono sa se alipeasca sa mai incerce o conexiune, tipul ce a postat nu are dreptate

Share this post


Link to post
Share on other sites

...daca ai verde si gasesti in intersectie masini blocate ESTI OBLIGAT SA LE LASI SA PARASESCA INTERSECTIA, desi tu ai verde !timpenia politistului consta in faptul ca nu i-a gasit pe amindoi vinovati, asa cum era corect si legal.

Subscriu in totalitate.

Obligatia politistului de la rutiera era sa CONSTATE vinovatia ambilor, pentru ca exista un paragraf in lege care interzice conducatorilor auto sa blocheze o intersectie. Exceptie fac doar cateva cazuri, hai sa le spunem - fortruite. Iar cel de fata nu cred ca reprezinta acea exceptie.

...

Eu am descifrat că scrie: ”NU A PERMIS PĂRĂSIREA INTERSECȚIEI CONDUCĂTORULUI AUTOTURISMULUI CU NR... CARE A RĂMAS ÎN INTERIORUL ACESTEIA”.

Asta am descifrat si eu.

La fel se poate descifra si intr-o instanta; in cazul "ilizibil-ului" se poate cere o copie mai lizibila, sau chiar prezentarea agentului constatator in fata instantei pentru lamuriri (pe langa copia raportului obligatoriu intocmit de catre agent) :lol:

Eu unul i-as fi cerut in primul rand IPJ-ului sau IGP-ului sa-mi depuna la dosar dovada cursurilor efectuate de catre agent precum si dovada absolvirii lor, care atesta DREPTUL de a constata contraventii si care (de regula) se cam semneaza de catre comandantul IGP Bucuresti, cu tot ceea ce decurge dintr-un astfel de act.

Chiar as fi fost curios sa vad o plansa foto care sa prezinte si avariile celeilalte masini pentru ca, la prima vedere, masina nevinovatului pare șifonata doar frontal. N-ar fi stricat sa existe si alte imagini, atat din intersectie, cat si din alte unghiuri la autovehiculele implicate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia nu este masina lovita violent din partea dreapta, asta e ceva clar.

Uitativa la praguri, capota si la aripi !

Mai departe..... :mellow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

in instanta NU va cistiga cine a trecut pe verde pentru ca minte, si pentru ca nici o masina nu poate fi lovita violent IN FATA de o alta masina care circula pe o directie perpendiculara .

dinamica accidentului va demonstra ca cel care a trecut pe verde a lovit - si inca puternic - o alta masina.

cel care a trecut pe verde e tipul de om care moare crezind ca are dreptatea de partea lui....foarte periculosi !

daca omora pe cineva din cealalta masina acu' era la "mititica" !

niciodata nu ai prioritate DACA ceilalti nu ti-o acorda ! si cum stii DACA ceilalti ti-o acorda ? ASIGURINDU-TE ! nu conteaza ce zice legea, conteaza sa mai si poti povesti cum ERA sa.....

judecati de genul : am prioritate, trec....au facut multe victime !

mortul, INTOTDEAUNA A GRESIT ! pentru ca a murit !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

in instanta NU va cistiga cine a trecut pe verde pentru ca minte, si pentru ca nici o masina nu poate fi lovita violent IN FATA de o alta masina care circula pe o directie perpendiculara .

dinamica accidentului va demonstra ca cel care a trecut pe verde a lovit - si inca puternic - o alta masina.

cel care a trecut pe verde e tipul de om care moare crezind ca are dreptatea de partea lui....foarte periculosi !

daca omora pe cineva din cealalta masina acu' era la "mititica" !

niciodata nu ai prioritate DACA ceilalti nu ti-o acorda ! si cum stii DACA ceilalti ti-o acorda ? ASIGURINDU-TE ! nu conteaza ce zice legea, conteaza sa mai si poti povesti cum ERA sa.....

judecati de genul : am prioritate, trec....au facut multe victime !

mortul, INTOTDEAUNA A GRESIT ! pentru ca a murit !

Mare adevar.."niciodata nu ai prioritate DACA ceilalti nu ti-o acorda ! si cum stii DACA ceilalti ti-o acorda ? ASIGURINDU-TE !"

Tot timpul trebuie sa te asiguri,indiferent ca i verde semaforul / ai drum cu prioritate .::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce sustineti ca celalalt a ramas blocat in intersectie? ca asa a scris agentul? De ce excludeti posibilitatea ca ala chiar sa fi trecut pe rosu? Masina e lovita foarte rau, pare ca soferul "vinovat" a fost surprins de aparitia celuilalt.

"dinamica accidentului va demonstra ca cel care a trecut pe verde a lovit - si inca puternic - o alta masina. " Corect. Si daca acea "alta masina" a intrat in intersectie pe rosu, nu vad unde-i problema. Oricum, in tara asta e mult mai comfortabil sa fii agresor decat victima.

@Nelu Te-ai enervat un pic... De politie am avut si eu nevoie o data si atunci am realizat ca mai bine ma lipsesc pe viitor. Sper sa n-o iei personal, poate ca esti o exceptie. Nu crezi ca e ceva in neregula cu politia in momentul in care iti gasesti casa sau masina sparta, sau iti iei bataie pe strada si consideri ca este absolut inutil sa anunti politia pentru ca oricum n-o sa-ti rezolve in niciun fel problema ba iti mai si consuma timpul? Poate ca poti sa-mi schimbi parerea cu ceva statistici. De ex, la cate din furturile din locuinte din 2010, din Oradea s-a descoperit autorul?

Edited by betty

Share this post


Link to post
Share on other sites

betty, poate ai dreptate....

ala a intrat intersectie pe rosu, punindu-se in fata celui care tocmai trecea pe verde.

daca e asa , atunci ala care a intrat pe verde are dreptate.

insa, chiar daca cel de pe verde are dreptate, CUM SA NU TE ASIGURI ?

cum sa intri asa ca un "taun" ? nu vezi nimic ? nu prevezi nimic ? cum poti sa intri intr-o intersectie fara sa te uiti in stinga si in dreapta ? nu e siguranta ta si a celor de linga tine in joc ? pot intelege acest lucru daca intersectia era fara vizibilitate .

daca asa a fost atunci viteza era prea mare. dar nu a fost asa deoarece el tocmai pleca de la stop, fiind al 2-lea.

pentru un sofer obisnuit a te uita in intersectie e un lucru normal. ce l-a facut pe cel care a trecut pe verde sa nu il vada pe cretinul care tocmai a intrat pe rosu ? poate l-a vazut, insa a avut viteza prea mare sa opreasca, poate a fost neatent si l-a vazut prea tirziu. si asa , cu dreptatea de partea lui, tot timpit este. si el si cel care a intrat pe rosu.

retine, mortul e vinovat ca moare el si cei implicati ! mergi pe drum sa te deplasezi, sa te simti bine, sa te dai mare, sa ...ce vrei tu, insa ca sofer raspunzi de siguranta ta si a celor pe care ii transporti.

poti merge cu 600 km/h daca poti asigura siguranta ta si a celor ce participa la trafic. daca mergi cu 20 km/h si n-o asiguri e grav !

cum sa te surprinda asa de grav ceva ? inteleg sa se fi atins un pic, inteleg. dar sa faca o asa dauna demonstreaza ca a frinat tirziu, ceea ce denota NEATENTIE. CEL MAI GRAV DEFECT !

nu numai la soferi, la toata lumea !

ce a facut asta cu verdele e ca si cum o fata merge singura prin ferentari si "nu vede" niste baieti simpatici dupa colt.

si, culmea, nici "nu se astepta" sa-i intilneasca ! daca te incumeti sa conduci pe drumurile publice se presupune ca ai creier !

daca nu-l ai stai acasa !

ps. nu ma refer la cineva anume , ci la toti !

io, daca as fi judecator , as condamna la 10 biciuri pe ala de pe rosu si la 50 pe cel de pe verde.

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mercedesul ala E sau S sau ce o mai fi nu se putea stramba in halul ala intrind in nici o alta masina stationata in intersectie sau care a intrat (ca vaca sau boul) pe rosu DACA ABIA PLECASE DE LA SEMAFOR. In Romania cea mai lata intersectie o avea probabil 50-100 metri, in 100 metri cu masina in fata nu prinzi viteza necesata sa distrugi asemenea masina nici daca intri in zid, mai ales ca soferul era o "persoana de 50 ani foarte atent si disciplinat" Parerea mea, hac, hac...

Citat:

a ajuns intr-o intersectie semaforizata la culoarea rosie, era a doua masina la semafor si astepta sa se puna verde. S-a pus verde, masina din fata lui a plecat de la semafor, cum era si normal, si el a plecat de la semafor, pastrand directie de mers inainte (intersectia nu era blocata sau ceva de genul). Odata ajuns in mijlocul intersectiei este lovit violent de o masina din dreapta lui, care a trecut pe culoarea rosie a semaforului

Dupa umila-mi parere, bolândul cu Mercedesul venea tare ca era verde si mai ales avea cu ce si surpriza...in intersex iese alt bolând cu dacia sau altceva (eventual o bulgaroaica) pe care-l doare-n posterior de rosu, caz in care Mercedesu-i imbecil si periculos iar celalalt vinovat.

Daca Mercedesul a intrat ca imbecilul in masina ramasa blocata in intersectie e cu atat mai imbecil (ca sa ma repet) si bineinteles vinovat.

E ca-n bancul ala:

Un sofer de autobuz inchide usile, accelereaza, trece pe primul rosu, pe al doilea, lumea tipa, urla panicata:

Lumea: Esti nebun vrei sa ne omori ???

Soferul: N-ai tu treaba, sunt un MASTER

Tot asa inca cateva intersectii pe rosu.

La urmatoarea intersectie, verde.

Autobusistul pune frana brusca de le rupe dintii la toti.

Lumea: Esti nebun, ai trecut pe 5 rosii si la verde pui frana ???

Soferul: Da ce vreti sa vina alt MASTER pe rosu si sa ne facem praf ???

Edited by Maurice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cat am inteles din toata treaba asta este: sa nu treci nici pe rosu, nici pe verde, ca o patesti. Sa nu mergi cu masina nici in locuri unde nu sunt semafoare, ca militia ti-l ia carnetul ca ai fost suspendat acum 3 ani, sa ai un telefon in totdeauna la indemana sa dai tu primul telefon.

STIMATI COLEGI SI CONCETATENI: TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE PREOCUPA TOT TIMPUL!

Mai bine mergeti si voi sa stati intr-un satuc, la 20-30 de km. de un oras, unde nu gasesti intersectii, militia de acolo e frate la bere si la mici cu tine, si o sa vedeti: VIATA E ROZ.

:lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nelu Te-ai enervat un pic... De politie am avut si eu nevoie o data si atunci am realizat ca mai bine ma lipsesc pe viitor. Sper sa n-o iei personal, poate ca esti o exceptie. Nu crezi ca e ceva in neregula cu politia in momentul in care iti gasesti casa sau masina sparta, sau iti iei bataie pe strada si consideri ca este absolut inutil sa anunti politia pentru ca oricum n-o sa-ti rezolve in niciun fel problema ba iti mai si consuma timpul? Poate ca poti sa-mi schimbi parerea cu ceva statistici. De ex, la cate din furturile din locuinte din 2010, din Oradea s-a descoperit autorul?

Îți spun direct: nu cred că este ceva în neregulă cu Poliția Română în momentul în care îți găsești casa sau mașina spartă pentru că asta se întâmplă la un nivel mult mai ridicat în toate țările pe care noi le ridicăm în slăvi și le considerăm mult evoluate din toate punctele de vedere.

În momentul în care îți iei bătaie pe stradă și consideri că este absolut inutil să anunți Poliția, consider că ar fi o problemă dar, nu neaparat a Poliției. Despre asta, mai putem discuta.

De enervat, m-am enervat din cauza ”cretinului care a strigat cretinii”, probabil extrapolând de la obișnuința cu care atunci când poate era hoț striga hoții.

Schimbatul părerii, prin statistici, nu cred că ar fi cea mai relevantă metodă pentru creșterea sentimentului de siguranță a cuiva. Totuși, la fel ca și democrația, ca forma de organizare și conducere a unei societăți, până în momentul de față, nu s-a găsit alta mai bună. Făcând abstracție, eu consider că lucrurile se pot pune în ordine mult mai simplu, prin comunicare corespunzătoare. Pentru asta însă trebuie timp și oameni pregătiți. Din păcate în ziua de astăzi oamenii nu mai au timp de comunicare decât foarte puțin și de cele mai multe ori înțeleg lucrurile greșit apoi suportă consecințe neplăcute pe care le-ar fi putut preveni. În ce privește oamenii pregătiți, procentul este cam la fel în toate instituțiile statului, pentru că asta am votat și asta am primit. Nu este normal?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum se poate dovedi ca intersectia era blocata si nenea ala nu ai intrat pur si simplu pe rosu ?

Si offtopic, atat timp cat sefii de post dintr-un judet intreg ameninta cu demisia ca sa-l apere pe un umflat sef de politie judeteana prieten cu un camatar, as lua-o mai usor cu responsabilitatea de care da dovada Politia Romana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nelu

"Schimbatul părerii, prin statistici, nu cred că ar fi cea mai relevantă metodă pentru creșterea sentimentului de siguranță a cuiva." Pentru mine este. Deci daca ai vreo statistica...

N-am zis ca este ceva in neregula cu politia atunci cand gasesti casa sparta, am zis ca e ceva in neregula atunci cand gasesti casa sparta si ai sentimentul ca politia nu poate/vrea sa te ajute. Si singurul lucru pe care-l obtii e o casa/masina plina de praf pentru detectat amprente (nu stiu cum se numeste) si timp pierdut cu declaratii. In niciun caz de furt de care am auzit politia n-a gasit faptasul. Si furtul e o chestie usoara, pierzi niste bunuri doar. Dar ce te faci in cazul unei crime? De ce as avea vreo urma de incredere?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In niciun caz de furt de care am auzit politia n-a gasit faptasul. Si furtul e o chestie usoara, pierzi niste bunuri doar. Dar ce te faci in cazul unei crime? De ce as avea vreo urma de incredere?

OFF topic: @ betty, eu am avut furt din masina si la 6 luni dupa ce am dat declaratii, am primit instiintarea sa ma constitui parte civila pentru daune, caci hotii au fost prinsi. Am avut accident usor acum cativa ani, si rezolvarea din partea Politiei a fost mai mult decat corecta (desi celalalt avea ceva pile la IJP). Alt prieten a avut un furt din casa parinteasca, si a fost la fel de multumit de contactul cu politia. Deci nu cred ca e cazul sa generalizam.

Revenind la acest topic, cred, si eu, ca cel ce a scris patania tine partea unuia, si ca vina nu este una exclusiva doar a celuilalt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

PS: N-am înţeles de ce, dacă ai aproape 50 de ani, eşti neapărat şi disciplinat în trafic?!?!

cica ne-ar veni mintea la cap....

care minte ? :lol: io am declarat-o pierduta si nula de drept de acu' 30 de ani....

si, chiar daca ea ar vrea sa vina la mine, ma gaseste ? aiurea : n-are cum, ca io sint cam plecat d-acasa.

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa nu spuneti ca am ceva cu politistii, dau si un exemplu pozitiv:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu imi joaca feste privirea pe acel politist il cheama Adi Nedelcu ,un prieten .Un om de nota 10+ ,il gasiti iarna cu masina iar vara isi ia motorul de rutiera la plimbare .

Acum bataie de joc pt. politia din Malaysia..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi e un vechi prieten ... un politist dedicat acestei profesii :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now