Brava

Sa facem ceva cu carburantul asta ...

266 posts in this topic

un litru din cea mai buna benzina costa in jur de 22-25 eurocenti. pina la 110 eurocenti , adica 85-90 eurocenti, se impart intre stat (40 eurocenti), producator (28-30 eurocenti) si distribuitor care ia restul de 15-20 eurocenti.

scumpirile se fac de distribuitor nu de catre stat sau de catre producator. in esenta, daca pretul titeiului scade producatorul scade si el pretul de livrare, insa distribuitorul preia acest surplus la el in buzunar si nu ieftineste benzina la pompa (cite o data chiar o scumpeste !)

daca vreti sa dati in distribuitor (care la noi este unul si acelasi cu producatorul) nu mai cumparati benzina timp de 2-3 saptamini.

ei ramin cu benzina pe stoc si nu o sa mai aiba unde s-o depoziteze (isi termina cota de export si capacitatea de stocare). atunci e de jale pentru ei....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ar citi macar toate forumurile auto propunerea asta...si tot ar fi ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si bmwclub.ro are oameni implicati, si am postat si acolo spusele lui iulirx. Sper si eu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am postat si eu pe alt club sa vedem acum cum ne mobilizam .

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa ca chestie: s-a mai aplicat o data lucrul asta la cafea boabe pentru a forta brazilia sa scada pretul....

dupa ce au aruncat in mare 95% din productia de cafea, brazilienii TOT au fost nevoiti sa scada pretul. deci se poate....

benzina n-o poti arunca nicaieri si trebuie sa reduci productia. dar ce faci cu titeiul care vine la tine ORICUM, pentru ca e contractat pe piata futures....

nu vreti sa stiti cit costa un refuz de primire titei....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa ca chestie: s-a mai aplicat o data lucrul asta la cafea boabe pentru a forta brazilia sa scada pretul....

dupa ce au aruncat in mare 95% din productia de cafea, brazilienii TOT au fost nevoiti sa scada pretul. deci se poate....

benzina n-o poti arunca nicaieri si trebuie sa reduci productia. dar ce faci cu titeiul care vine la tine ORICUM, pentru ca e contractat pe piata "bip"ures....

nu vreti sa stiti cit costa un refuz de primire titei....

Il arunca in mare sau ii dau foc! Oricum doar noi platim taxa de poluare (marita cu 50%)!

Sau, varianta optimista: il baga in bazinele de productie a berii :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

The Power of One is to Do Something...Anything...

Cred ca acum ar fi un moment bun sa se faca ceva.

Am vazut la stiri ca in acest moment exista la consiliul concuretei o plangere legata de pretul la carburanti, dar ei se eschiveaza...

Daca s-ar sincroniza actiunile de protest si mediatiza ar putea avea un impact...

The Power of One is to Do Something...Anything...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta am primit pe mess......... "SA NU INTRE NIMENI IN NICI-O BENZINARIE - pe 17-18-19. ianuarie. Folositi mijloacele de transport in comun, bicicletele sau mergeti pe jos - sau alimentati inainte :D .Daca se continua in acest ritm ajungem sa platim peste 6 lei la litru de benzina/motorina (mai mult decat in Germania) . Este nesimtire ce se intampla in tara asta. NU ALIMENTATI automobilele timp de trei zile."

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 zile e parfum pentru ei....

3 saptamini, da, asta ii cam baga in corzi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

So pe 15 ar mai trebuii sa fie o manifestare , se bage cineva de la noi ... in afara de mine ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am primit de pe un alt site:

Protestul de la benzinarii trebuie sa CONTINUIE! Asa ca romani, haideti sa nu ne mai lasam calcati in picioare de patronii multimiliardari ai industriei petroliere si sa-i facem sa vada ce inseamna sa PIARDA BANI! Fiti solidari cu noi si in zilele de 17, 18 si 19 Ianuarie 2011 NU ALIMENTATI , NU INTRATI IN NICIO BENZINARIE ! Mergem cu mijloacele de transport in comun, cu bicicletele sau pe jos, dar NU MAI ALIMENTAM MASINILE pt a nu le mai umple buzunarele! Dati va rog mai departe acest mesaj pt ca nu esti singurul sofer care il citeste, mai sunt si alti ca tine, ca mine! Va multumim.Daca am fi toti de acord si am face un sacrificiu ar putea scadea preturile carburantilor !!!

DATI MAI DEPARTE

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu luna asta nu alimentez deloc o ramas de anul trecut sper sa ma tina (in ambele masini)

in 18 intru dar numai sa platesc la 244 taxa de drum expira si fara nu se stie niciodata:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

prostestele ar trebui continuate cat mai mult timp posibil (3 zile ii cam putin)

am mai postat pe un forum

sper ca o sa fim cat mai multi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie blocate simultan cat mai multe benzinarii national, altfel e apa de ploaie. In principal la hotii de la OMV/Petrom. Ei dau tonul pe piata, restul de retele se conformeaza. Eu m-am gandit la ceva de genul oprit la pompa, bagat de 1,13 RON, dus la casa si achitat, intors la masina si bagat de 1,2 RON si tot asa cat ma tine maruntisul. Nu pot sa ma dea afara din statie atat timp cat achit. Si cu ocazia asta le termin si rolele de la casele de marcat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie blocate simultan cat mai multe benzinarii national, altfel e apa de ploaie. In principal la hotii de la OMV/Petrom. Ei dau tonul pe piata, restul de retele se conformeaza. Eu m-am gandit la ceva de genul oprit la pompa, bagat de 1,13 RON, dus la casa si achitat, intors la masina si bagat de 1,2 RON si tot asa cat ma tine maruntisul. Nu pot sa ma dea afara din statie atat timp cat achit. Si cu ocazia asta le termin si rolele de la casele de marcat.

Ca idee,nu-i rea, dar stau si ma gandesc: cum sa faci asta sa dea seama Petromu' ca-i un fel de protest ? Ca daca tu bagi de 1,2 RON,platesti la casa, iar bagi de 1,13 RON, iar la casa s.a.m.d....cel dupa tine cand poate sa-si manifeste protestul? Dupa ce umplii rezervorul ? Ca atunci are de asteptat mult si bine. O alta solutie evemtual? Sa bagi de 1,2 Ron, sa iesi din statie si sa intrii din nou dupa o alta masina ? Atunci e pe pierdere pt. tine. Masina ti-l consuma pe alea 1,2 ron cand dai cheie, dar sa mai iesi si sa intrii din nou. Ca idee nu-i rea, dar practic nu stiu daca e rentabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ideea e asa, ne gasim 6 insi sau cate pompe au intr-o statie si stam acolo pana ne plictisim.:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ideea e asa, ne gasim 6 insi sau cate pompe au intr-o statie si stam acolo pana ne plictisim.:lol:

Asa da...mai zic si eu. Eventualii masini care intra dupa voi sa fie instiintat asupra faptului ca acolo se manifesta un protest,ca su nu steie degeaba acolo. Asa ma bag si eu :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat Petromul va vedea ca benzinaria aia nu mai cheama o cisterna in fiecare zi, or sa isi dea seama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paaai....sincer....eu niciodata nu alimentez de la Petrom. De cand a intrat MOL in Romania, eu alimentez doar de la ei. Dar daca as stii ca un fel de protest ar readuce preturi mai accesibile la carburanti, m-as duce la Petrom si eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate Petrom are benzinarii pe toate coclaurile. In orase lumea se mai duce si pe la alte lanturi, la tara toti baga de la austrieci. Asa ca-i cam doare-n capacul de la pix de proteste. In fata Consiliului Concurentei ar trebui organizat ceva. Au deschisa din 2005 o investigatie, dar pana acum nimic. Mai asteapta 2-3 ani sa-si scoata OMV de 5 ori banii bagati in Petrom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci voi vreti sa mergeti la sigur...

Pai atunci asteptati si inghititi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut un pustiulica la tv care era chiar nervos pe aia de blocasera benzinaria. Cica se grabea. Cat timp se gasesc "spargatori de greva" si nu suntem solidari degeaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand scade pretul carburantilor in RO ca urmare a pichetarii benzinariilor sa-mi dati si mie un PM .

Multumesc anticipat .

PS:

dreams.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul ma alatur protestului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul ma alatur protestului.

Ma bag si eu ! cand o facem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now