Brava

Sa facem ceva cu carburantul asta ...

266 posts in this topic

Desi va sustin..... tot ideea lui iulix, spusa acum ceva timp ramane in picioare. Mai exact un protest de o luna e muuuuult mai vizibil

3 zile nu valoreaza prea mult si faptul ca tu alimentezi duminica ca sa nu alimentezi luni marti miercuri...... nu ii incurca cu nimic.

Ei stiu de protest, se asteapta ca duminica sa aiba cerere mare, iar urmatoarele 3 zile reduc comanda si o maresc joi cand veti merge, setosi, la pompa....

Eu am cam renuntat la masina si ma simt mult mai relaxat.

Merg lejer cu metroul si tramvaiul, iar cu masina doar cand am cu adevarat nevoie.

Faceti toti, cei care puteti sa renuntati la masina, acest lucru si atunci benzina nu o sa mai urce la infinit.....

Protestele nu se fac pe o zi sau doua sau trei, trebuie o luna doua sa simta gaura..... o sa scumpeasca iarasi sa isi recupereze banii pierduti.... mai facem o luna si tot asa pana apare adevarata concurenta.

Acum.... pe ei ii doare in fund... au vanzare la orice pret indiferent daca e firma x sau y, nici nu trebuie sa se inteleaga sa umfle pretul... vin de la sine scumpirile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa particip si eu la protest in sensul ca n-o sa alimetez pe 17,18,19. Probabil o sa fac plinul pe 16. E singura forma de protest care are ceva urme de sanse de izbanda.

Incearca totusi sa-l faci de la Luk Oil :D sau Rompterol :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa-l fac la Rompetrol, desi benzina de la omv mi se pare cea mai buna. Alternativa la masina personala este taxiul in cazul meu pt ca prin zona mea trece un singur autobuz o data la 30 de min. Deci masina oricum o voi folosi zilnic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa-l fac la Rompetrol, desi benzina de la omv mi se pare cea mai buna. Alternativa la masina personala este taxiul in cazul meu pt ca prin zona mea trece un singur autobuz o data la 30 de min. Deci masina oricum o voi folosi zilnic.

Chestia cu benzina cea mai buna eu zic ca este Placebo ... Sincer cu mol .. petrom etc am avut ca eroare water in fuel sistem , cum am bagat Luk oil a disparut :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chestia cu benzina cea mai buna eu zic ca este Placebo ... Sincer cu mol .. petrom etc am avut ca eroare water in fuel sistem , cum am bagat Luk oil a disparut :D

....si s-a aprins eroarea de fuel in water :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Nu au primit amenda pentru ca au platit in monede, ci pentru ca au facut scandal pe la benzinarie"

Pentru cei care nu vor sa faca nimic:

Traiti-va viata, sa nu faceti nimic care v-ar tulbura mult ravnita liniste "castigata" de atitia tineri ce au murit absurd si inutil in `89.

Bogdane, iti dau eu un PM cind va scadea pretul benzinei ca urmare a unor proteste. Relax and enjoy the life. :sleepy2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul ma duc si cu riscul de a lua amenda ... care ulterior o sa se anuleze pentru ca este nefondata . Imi da amenda ca am stat pe propietatea unei societati comerciale :lol: ?

Daca se va face ceva .. este trist ca vor beneficia si cei care au fost comozi si au stat acasa .. lasa ma ca merge si asa . Repet vorba unui prieten : daca erau cola si seminte era plin .

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca o forma mai eficienta de protest ar fi sa nu alimentam cate o luna de la o anumita firma. Adica in februarie sa nu alimenteze nimeni de la Petrom, apoi in martie sa nu puna nimeni de la Mol, si asa mai departe. In felul asta firma respectiva primeste o lovitura serioasa iar pe noi nu ne afecteaza in niciun fel. Ce ziceti?

Edited by betty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citez...

acciza este de 467 EUR / tona

- taxa de drum este de 125 EUR / tona

- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului din urma falimentului Bancorex) adica 10 EUR / tona

Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona

Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina:

370+467+125+10=972 EUR /Tona (taxe si accize)

Se adauga TVA de 24 % adica 233.28 EUR

Totalul este de 1205.28 EUR/tona

Un litru de benzina este 1.205 EUR (aproximativ 5.15 RON)

Producatorul incaseaza 370 EUR/tona

Statul incaseaza 835.28 EUR/tona

ASA CA OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC,,,,

Share this post


Link to post
Share on other sites

ASA CA OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC,,,,

Daca doar vorbim si nu facem nimic, nu doar noi, in general, romanii, chiar ca 'revolta' e un cuvant prea mic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asa cum se mobilizeaza lumea pt astea 3 zile, asa s-ar putea mobiliza si sa nu alimenteze de la o anumita firma. Si cred ca solutia mea ar avea si mai multi adepti pentru ca e foarte comoda. Nici masina nu risca nimic pt ca exista cel putin 2 firme cu benzina ok - OMV si Rompetrol. Alimentez de obicei la OMV, iar in luna in care pedepsim OMV-ul merg la Rompetrol. Daca as sta la Giurgiu sau Arad te asigur ca alimentam din afara. Prea putina lume are posibilitatea asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca o forma mai eficienta de protest ar fi sa nu alimentam cate o luna de la o anumita firma. Adica in februarie sa nu alimenteze nimeni de la Petrom, apoi in martie sa nu puna nimeni de la Mol, si asa mai departe. In felul asta firma respectiva primeste o lovitura serioasa iar pe noi nu ne afecteaza in niciun fel. Ce ziceti?

Mi se pare o idee foarte buna. E uimitor cat de simplu era ! Mai ramane doar sa ne gandim cum se poate mediatiza ideea si coagula o actiune unitara si coordonata. Un comitet de initiativa, ceva. Evident, asa ceva trebuie sa aiba o sustinere cat mai larga, daca se poate, nationala. In fond, soferii nu raman fara combustibil in rezervoare si ne putem face fiecare treaba mai departe, fara a risca amenzi la benzinarii. De fapt, cel mai bun avertisment este cel dat prin lipsa de la pompa. Daca ne mai si propunem o rationalizare voluntara a consumului individual de carburant, efectul ar fi si mai mare. Eu deja consum semnificativ mai putin decat de obicei, incepand cu 01 ianuarie 2011. Practic, merg cu masina doar cand trebuie sa car ceva, sau daca e o distanta mai lunga si nu-mi convin alternativele de transport in comun. Daca toti ar face la fel, sa vezi atunci legea cererii si a ofertei....

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci EU SUSTIN PROTESTUL, daca alti numai vorbesc aia-i treaba lor....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu il sustin si de asemenea ideea lui Betty mi se pare si mie foarte buna. Putem alimenta de la atatea firme...oferta e variata. Cat despre alimentarea din alta tara, eu, din Bucuresti, sincer n-o sa ma duc niciodata in alta tara numai ca sa alimentez...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, asa este, acum sunt putini, insa daca se face cumva publicitate, daca ideea se raspandeste...nu se stie...poate-poate :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bag si eu: ideea lui Betty nu cred ca e prea buna: loveste intr-o firma X dar nu loveste nici in producator (unic la noi) nici in stat (care ia grosul din benzina - tot unic. chiar asa, de ce nu avem doua state si sa alegem la care sa platim impozite & taxe? :lol: mi se pare o aplicare originala a democratiei B) si a principiului concurentei). In plus, daca se loveste mult intr-o firma X, pe urma in alta Y, ..., incet incet o sa avem un singur furnizor de combustibil. Si in weekend o sa mearga masinile cu numar par sau impar (cei mai in varsta isi amintesc ...). Deci, tot solutia lui Iuli e mai buna: 3 saptamani nu alimentam, sau macar ne limitam la maxim. In plus, circuland mai putin cu masina, cei care sunt fortati sa o foloseasca au trafic mai usor, deci consuma mai putin si alimenteaza si ei mai rar! Si daca nu-s 3 saptamani ci doar una, tot e mai eficient.

My 0.02$

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ţi-am spus: du-te la unguri să bagi benzină! ;D

Pana ajung inapoi, se duce jumate rezervoru' si tre sa merg iar :lol: Poate dupa ce se termina autostrada! Atunci merg pana in Viena sa fac plinu'

Share this post


Link to post
Share on other sites

:clock: posesorii de autoturisme, persoane fizice, sunt o foarte mica parte din clientii benzinariilor. Grosul vanzarilor il fac pe firme. Firme carora nu le da mana sa nu alimenteze 3 zile la rand. Ma gandesc doar la Atlassib, Fan Courier, Cargus si altii...

Pana la urma, piata este libera. Nu vrei sau nu poti, nu cumperi.

Cand incepem sa protestam impotriva brutarilor ca e prea scumpa painea :P ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La paine e simplu: facem acasa:D Eu deja protestez :P

Cred ca in curand imi iau si un aparat de facut benzina :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea este ca daca se alimenteaza de la un singur tip de benzinarie (ex. Mol, Rompetrol etc), restul ramase nu mai au incasari asa de mari si incercand sa atraga clienti vor ieftini cat de cat. Eu asa vad situatia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca in curand imi iau si un aparat de facut benzina :P

...tu cu benzina ...io vin cu chibritu' ...... tre' doar sa avem grija sa nu ne ardem . angel9.gif

dar la cum sunt eu mai neatent .....blob8.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ANAF a declansat o mare ancheta la distribuitori. Printr-o conjunctura de factori se face ca am surse fix in mf... si stiu ca o sa ii cam rupa, ca prea si-o luasera in cap, iar pactul de non-agresiune semnat cu Nastase nu mai este in picioare... Nu stiu daca vor da pretul in jos, cert e ca vor cam avea de platit amenzi... maricele. Se spera ca la buget sa ajunga cateva zeci de milioane de eu din ancheta asta, ca e mare nevoie.

Pai... sa le fie de bine la anchetati, si sa le stea in gat, si, poate, data viitoare se vor gandi de 2 ori inainte de a isi bate joc de noi.

Hai ca pana la urma, "nebunii aia minunati" cu banii marunti au facut ceva, au reusit sa deschida cativa ochi... ::) Cum pe unul il cunosc personal: Multumesc, Vadime :)

Scepticii sa se abtina...

Stiu, sunt un romantic fara speranta, habar nu am cum merg treburile... :) (Pentru ei o sa revin cu ceva procese verbale de amenzi)

Stiu, nu se misca muntii in loc doar cu atat...

Stiu, nu o sa ajunga benzina la 3 lei pe litru...

Insa mai stiu ca ceva s-a miscat, datorita celor cativa. Poate data viitoare ne miscam mai multi.

Si, poate, pana la urma, o sa intelegem toti ca lipsa de atitudine e cel mai distrugator lucru pe care il putem face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si, poate, pana la urma, o sa intelegem toti ca lipsa de atitudine e cel mai distrugator lucru pe care il putem face.

Cel mai corect lucru pe care l-am vazut in topicul asta...ar trebui citit si inteles de toti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now