Brava

Sa facem ceva cu carburantul asta ...

266 posts in this topic

nu ajunge in motor, ramine in rezervor. din el se degaja hidrogenul si atit.

uraniul se va termina inaintea petrolului. nasol, nu ?

cind o costa putin aruncarea rezidurilor nucleare pe luna sa-mi spui.

daca ramane in rezervor, inseamna ca la fiecare al 5-lea plin trebuie sa scot gelatina din el! Imi fac firma pentru golit rezervoarele de gelatina asta :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea-s SF-uri, cat timp arabii si altii castiga zeci de mii de miliarde din petrol n-o sa se schimbe nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca asta e gandire simplista.

Masina electrica pe care o va conduce fiemea la majorat va avea un sistem de propulsie/generare electricitate patentat Enron, Shell, OMV, sau mai-stiu-eu-ce companie din Middle east.

Crezi ca se vor ridica altii sa le ia safteaua? S-au suit pe val datorita aurului negru in epoca industrializarii, nu se mai dau jos de acolo. Credeti ca or sa pice cand/daca se va termina petrolul? Come on...

Ei sunt singurii care au banii si retelele de distributie pentru a creea, dezvolta si promova pe plan global o noua forma de "carburant" pentru generatiile viitoare.

Stiti care e unul dintre cei mai mari investitori/dezvoltatori in/de "ferme" eoliene din lume? GAZPROM !

Aia despre care crezi ca or sa moara cand se termina gazul rusesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cind se va termina petrolul si gazul se va termina cu orice masina electrica. din ce dracu mai fac astia electricitate, din valuri si vint ?

sincer n-as vrea sa prind acele vremuri...si nici n-o sa le prind. (poate feraru....;) )

ultimile rezerve de petrol vor fi rezervate pentru aviatia si marina militara. de ce credeti ca usa nu-si consuma propriul titei, ci cumpara mai mult decit consuma ?

peste citeva sute de ani vor ramine doua puteri : usa (cu americile , australia si africa) si rusia (cu europa si asia)

ps. si romania cu depozitele de pe marte, unde, de fapt, ne e locul....::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si materiile prime pentru acumulatorii masinilor electrice cu ce sunt carate? Cu albatrosi? Masinile dupa ce sunt facute cu ce sunt transportate la prostii care le cumpara? Cu vapoare si camioane care merg cu flori de papadie? :blink: Castiga oricum Exxon, Shell, Elf... O eruptie vulcanica medie degajeaza in atmosfera mai mult CO2 decat masinile din intreaga Europa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iar s-a scumpit carburantul .

Aseara langa mine la Mol era DIESELUL 5.16 Lei imi venea sa le dau foc la motorinarie . Am bagat ... da stiu am boicotat bllaaa ... de la Petromul de la Orsova cu 5.01 .

Cuum de 50 de lei sa nu bagi nici macar 10 litrii :angry: Bine ca imi consuma masina 6% in oras ca altfel :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am auzit una tare la radio, cum ca s-ar putea pina la sfirsitul anului sa ajunga 7 ron litrul de benzina ordinara. Noroc ca (cica) se aliniaza planetele in 2012, ca altfel era plictiseala mare pe-aici, nu mai ieseam din rutina. :sleepy1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

(Inca) e mai ieftin carburantul decat sticla de Chardonnay din Africa de Sud. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

V-aţi supărat pe mine când am anticipat acest fenomen... nobody gives a s**t about us... undecided.gif

Haideţi să fim sinceri: câţi dintre cei două mii şi ceva de membri ai acestui club ne-am ţinut de treabă şi nu am alimentat de la Petrom/OMV în perioada stabilită?

Sunt chiar foarte curios... 5? 10? 15?

1. subsemnatul Heimdallr;

2. ... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sincer am bagat doar de la Mol.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajutat si de faptul ca a fost iarna si zapada, am reusit performanta de a nu alimenta deloc din 08.01.2011. Am si acum vreo 15 litri de benzina in rezervor de la acea alimentare. Sper sa rezist doua luni incheiate !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doua luni? Cu un plin? Nu pot sa cred asta...

Eu am alimentat doar de la Rompetrol din decembrie incoace...desi nici eu nu cred ca vom reusi sa schimbam ceva, o sa continui cu Rompetrolul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am circulat, mai precis. Am avantajul ca nu merg la servici cu masina ( merg zece minute pe jos :rolleyes: ). Asadar, imi raman cumparaturile la supermarket, intalnirile Volvo de joia, mersul in parc cu copiii duminica, iar la teatru merg cu troleibuzul... Vara e altceva, ma dau mai mult, caci ies si din oras. Asta explica de ce fac in medie 10.000 de km. pe an, din care circa 8.000 la sosea si restul in oras. E drept, nu am reusit niciodata pana acum sa nu alimentez doua luni de zile. Anul trecut, cand a nins mult, tot am alimentat o data pe luna.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am mai pus benzina de la OMV de anul trecut ... Petrom nu am in zona, deci nu e cazul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am mai pus benzina de la OMV de anul trecut ... Petrom nu am in zona, deci nu e cazul.

Păi, cum nu ai?! La McDonald's... cu tot cu spălătorie, numai să alimentezi... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, cum nu ai?! La McDonald's... cu tot cu spălătorie, numai să alimentezi... ;D

Este, da' aia nu se pune ca are benzina doar de 95 si vanzatoare de pe vremea ... stiti voi :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ajungem sa tinem benzina/motorina in butoiase de dud la invechit in beci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,da tre sa iti permiti si ''luxul'' asta de a face provizii...unsure.gif Incet incet cred ca ne intoarcem la biciclete si tractiune animala...

Altfel nu vad unde au de gand sa ne duca astia cu companiile lor cu tot!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa ajungem sa tinem benzina/motorina in butoiase de dud la invechit in beci.

Ar fi o treaba.

Mai ales accum cu benzina asta bio e10:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ati ras de mine cand am venit cu bicicleta la intalnirea volvo....

Imi puneati abtipilde cu volvo...

Nah

Va vad eu cum ne mutam la intalnirea biciclistilor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate, peste tot se scumpeste combustibilul.

Stiam si am invatat la scoala din totdeauna ca in cateva zeci de ani combustibilul va fi mai rar si mai scump.

Iulix ne tot spunea....

Combustibilul se imputineaza si totul se invarte in jurul petrolului.

Mai jos aveti situatia din alte tari.

http://www.reisen-tcs.ch/travel/de/home/reiseinfos/benzinpreise.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now