Brava

Sa facem ceva cu carburantul asta ...

266 posts in this topic

Stire de... aproape ultima ora (ca a mai zis cineva):

Petrom si Rompetrol, primele doua mari companii petroliere la nivel national, au anuntat ca vor reduce pretul unui litru de carburanti cu 0,04 lei, respectiv 0,03 lei, ca urmare a sistarii colectarii taxei de 0,01 dolari pentru Fondul Special de Produse Petroliere.

Pfuiiiii!!!! Sunt de-a dreptul impresionata de reducerea "substantiala" a pretului carburantilor... atata i-a interesat, cu alte cuvinte... :angry:

Asta inseamna ca trebuie sa continuam. In ritmul asta (0.04lei / luna), pana la sfarsitul anului reducem cu 50 bani pretul.

Cat despre OMV, nu eram eu prea fericit cu benzina lor nici pana acum, asa ca nu ma deranjeaza sa trec la altii. Sa vedem ce o sa zica V-ul :-\ Oricum, din 16 n-am mai alimentat, iar de la OMV/Petrom nu o sa iau prea curand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei, eşti optimist... Mai sunt 11 luni, deci reducem doar cu 44 de bani... hehe... avantajul este de partea celor cu rezervoare "primitoare"; uite, eu, la un plin de 70l, câştig aproape 3 lei. Fac plinul de două ori pe lună, rezultă un câştig de 67,2 lei pe an, pe care-i pun la ciorap şi uite-aşa strâng bani pentru un V70 electric (se va inventa, staţi liniştiţi) pentru strănepoţi... smile.gif

Daca eu sunt optimist, tu cum esti doc? Din 67.2 lei/an vrei sa cumperi V70 stranepotilor :lol: Ai speranta de viata 10000 de ani? :D Vampir sau Highlander, ce esti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, de ce nu mai pui tu şi de la unguri, măcar când îţi vizitezi socrul? ;D

M-am hotarat, dar nu pentru Ungaria ci pentru Ucraina. 3.2 RON/l din cate am inteles. Si pentru ca e voie cu o canistra pe langa plin, astept inscrieri. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unu deja numai stiu ce sa fac ... iar m-am certat cu taica-miu pe motivul ca am cheltuit foarte multi bani pe motorina/benzina :mad:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unu deja numai stiu ce sa fac ... iar m-am certat cu taica-miu pe motivul ca am cheltuit foarte multi bani pe motorina/benzina :mad:

Draga Vadim, tu nu stii ca mersul pe jos face piciorul frumos ? :):P

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma opresc din protest, am fost si am facut plinul, am observat ca a scazut pretul la motorina, la un plin am ramas cu 1 leu, deci protestul a fost un real succes, 1 leu la plin sau mai bine spus o ieftinire cu 0.3% yupieeeeeee . laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine poate (si nu are atitea fite) continua protestul - macar pina la sfirsitul lunii, ca nu e chiar atit de greu. Cine nu (simtind ei ca totul a fost in zadar) fuga la OMV-Petrom.

:pottytrain2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stire de... aproape ultima ora (ca a mai zis cineva):

Petrom si Rompetrol, primele doua mari companii petroliere la nivel national, au anuntat ca vor reduce pretul unui litru de carburanti cu 0,04 lei, respectiv 0,03 lei, ca urmare a sistarii colectarii taxei de 0,01 dolari pentru Fondul Special de Produse Petroliere.

Pfuiiiii!!!! Sunt de-a dreptul impresionata de reducerea "substantiala" a pretului carburantilor... atata i-a interesat, cu alte cuvinte... :angry:

deci a avut mare efect ...... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa nu mai facem nimic. De-abia asteapta unii sa dea 5 euroi pe un litru de ce-o fi. >:(:protest: Si-asa statul asta ne ofera prea mult de banii pe care-i dam la taxe si impozite (sau ma rog, pe care-i dau unii).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Draga Vadim, tu nu stii ca mersul pe jos face piciorul frumos ? :):P

Mai ales cand trebuie sa ajung in Bragadiru :lol:

Astazi am mers cu metroul ... acum iau masina si continui treaba :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU SE VA REALIZA NIMIC! Suntem la cheremul bişniţarilor care ne conduc. Poporul român nu va fi vreodată în stare să se unească pentru un scop comun. Cu cât e vorba de o masă mai numeroasă (implicit, heterogenă), cu atât solidaritatea va fi mai mică. Nu suntem în stare nici când e vorba de-o mână de oameni, darmite de ditamai ţara de coate-goale. A se vedea mailurilor pentru RTI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"NU SE VA REALIZA NIMIC!"

Spuneti-va asta zilnic, atit voua cit si copiilor vostri - sinteti pe drumul cel bun oricum.

Va felicit, eu nu pot sa gindesc asa. Intotdeauna am sa fac ceva, cit de mic, doar sa nu-mi incarc existenta cu asemenea ginduri.

Apropos, de ce mai traiti ? Pentru ce ? Faceti cumva si copii ?

Hmmm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cursa de o mie de mile incepe cu primul pas....

Asta inseamna ca trebuie sa continuam. In ritmul asta (0.04lei / luna), pana la sfarsitul anului reducem cu 50 bani pretul.

Cat despre OMV, nu eram eu prea fericit cu benzina lor nici pana acum, asa ca nu ma deranjeaza sa trec la altii. Sa vedem ce o sa zica V-ul :-\ Oricum, din 16 n-am mai alimentat, iar de la OMV/Petrom nu o sa iau prea curand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A.N.A.F. spune ca pe parcursul anului trecut,pretul carburantilor a crescut cu 20%,aceasta crestere nefiind justificata de o crestere a pretului barilului de petrol. Cresterea preturilor s-a facut simultan de catre toti distribuitorii,deci a existat o intelegere intre ei.Statul roman a tacut malc pentru ca a avut de castigat de pe urma acestor cresteri de preturi.Vedeti ca a avut efect greva la pompa?Credeti ca o sa scada pretul carburantilor cu 20%? Mira-m-as!

Share this post


Link to post
Share on other sites

io am tras pe drepta rs-ul , ca nu pun decit de la omv, deci , pina in 15- feb sta cuminte in parcare cu benzina doar de interventie....(i-am lasat fara 400 l pe luna....)

dar ce fac cu s60-ul , asta e masina care merge zilnic. pina acu (120.000 km) masina n-a vazut decit omv premium sau motorina de afara.

nu pot sta fara sa alimentez. ce motorina pot pune ca sa fie echivalenta cu "premium" de la omv ?

protest, protest, insa nu vreau sa n-am grija de s60....

deci astept idei...

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar mai fi Agip,dar nu stiu cat de buna poate fi pentru D5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum, nu-i interesează, că doar nu sunt perisabile nici benzina, nici motorina. Ce nu vând luna asta, vând luna viitoare. Dacă nu-şi scot banii, cresc preţurile. "Cineva tot va cumpăra, până la urmă. Persoanele juridice, firmele, dacă nu nesimţitele de persoane fizice". Asta e economia de piaţă românească: scade clientela, îţi creşti singur profitul...

E inutil protestu pe 3 zile......Hai sa convingem toate cluburile din RO sa nu mai alimentam de la unul anume apoi va fi altceva degeaba nu alimentez 3 zile daca inainte eu fac plinul......eu sunt de acord cu un protest si cred ca multi altii dar ar trebui in primul rand mai multa mobilizare apoi sa nu mai alimentam de la PETROM/OMW

timp de 3 4 5 luni apoi se va vedea scaderea de pret !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citat de pe agentiile de presa :

"Dictatura petroliştilor a luat sfârşit: a fost inventată benzina artificială !

O echipă de cercetători britanici de la Laboratorul Rutherford Appleton, lângă Oxford, şi-a anunţat ultima invenţie: benzina artificiala, bazata pe hidrogen. Aceasta nu poluează, e de trei ori mai ergonomica decât cea adevărata şi costă cam un euro galonul (n.r. in jur de 4 litri).

Benzina artificiala va fi disponibila tuturor, şoferi obişnuiţi, piloţi de curse sau motorişti, în trei ani. Anunţul cercetătorilor de la Laboratorul Rutherford Appleton a făcut senzaţie, având în vedere că petrolul adevărat a atins în ultimul timp preţuri record. "Într-un anumit sens, hidrogenul este combustibilul ideal. Are de trei ori mai multă energie decât benzina per unitate şi când arde nu produce nimic altceva în afară de apă", spune profesorul Stephen Bennigton, şeful proiectului dezvoltat de Laboratorul Rutherford Appleton.

Problema până acum era să depozitezi hidrogenul, care avea nevoie să fie păstrat în cilindri de înaltă presiune sau cu lichide super răcitoare care atingeau - 253 grade Celsius, însă cercetătorii laboratorului britanic au rezolvat şi această problemă, scrie manufacturingdigital.com. Au găsit o modalitate low cost de a închide amestecul hidruric în granulele unui polimer nanoporos. Acestea pot fi turnate în rezervoare şi se vor comporta ca un lichid."

Comentarii :

1.- Cine ne garanteaza ca nu va monopoliza Petrom sau altii asemenea, productia si distributia aceste benzine artificiale ?

2.- Ce vor face posesorii de masini cu motoare Diesel ? :rolleyes:

Edited by Heimðallr

Share this post


Link to post
Share on other sites

E inutil protestu pe 3 zile......Hai sa convingem toate cluburile din RO sa nu mai alimentam de la unul anume apoi va fi altceva degeaba nu alimentez 3 zile daca inainte eu fac plinul......eu sunt de acord cu un protest si cred ca multi altii dar ar trebui in primul rand mai multa mobilizare apoi sa nu mai alimentam de la PETROM/OMW

timp de 3 4 5 luni apoi se va vedea scaderea de pret !!!!

Poţi convinge toate cluburile de câte ori vrei. Procentul posesorilor unei mărci oarecare înscrişi în clubul corespondent este nesemnificativ.

Hai să luăm exemplul acestui club Volvo. Crezi că în România există doar 2123 de posesori de Volvo? Mai rău, din cei 2123 de membri înscrişi, câţi sunt activi? 100? Dintre cei activi, câţi sunt de acord şi pot şi/sau îşi permit să participe la această acţiune? 50? 20? 10? Dintre cei care îmbrăţişează această formă de protest, câţi o şi aplică?

Câţi membri are clubul Logan şi câţi posesori de Logan există, în realitate?

Părinţii tăi au maşină? Sunt înscrişi pe vreun forum?

[...] Ce vor face posesorii de masini cu motoare Diesel ? :rolleyes:

Bună întrebare! ;D

Edited by Heimðallr

Share this post


Link to post
Share on other sites

io n am vazut nicio diferenta dintre motorina de la petrom , omv , rompetrol , lukoil .....e doar psihic diferenta <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

io n am vazut nicio diferenta dintre motorina de la petrom , omv , rompetrol , lukoil .....e doar psihic diferenta dry.gif

Pai noi despre ce vorbim aici de atata timp ... Toti au aceeasi motorina de slaba calitate ! Din "fericire", compenseaza cu aceleasi preturi mari !:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

""Dictatura petroliştilor a luat sfârşit: a fost inventată benzina artificială !

O echipă de cercetători britanici de la Laboratorul Rutherford Appleton, lângă Oxford, şi-a anunţat ultima invenţie: benzina artificiala, bazata pe hidrogen. Aceasta nu poluează, e de trei ori mai ergonomica decât cea adevărata şi costă cam un euro galonul (n.r. in jur de 4 litri).

Benzina artificiala va fi disponibila tuturor, şoferi obişnuiţi, piloţi de curse sau motorişti, în trei ani. Anunţul cercetătorilor de la Laboratorul Rutherford Appleton a făcut senzaţie, având în vedere că petrolul adevărat a atins în ultimul timp preţuri record. "Într-un anumit sens, hidrogenul este combustibilul ideal. Are de trei ori mai multă energie decât benzina per unitate şi când arde nu produce nimic altceva în afară de apă", spune profesorul Stephen Bennigton, şeful proiectului dezvoltat de Laboratorul Rutherford Appleton.

Problema până acum era să depozitezi hidrogenul, care avea nevoie să fie păstrat în cilindri de înaltă presiune sau cu lichide super răcitoare care atingeau - 253 grade Celsius, însă cercetătorii laboratorului britanic au rezolvat şi această problemă, scrie manufacturingdigital.com. Au găsit o modalitate low cost de a închide amestecul hidruric în granulele unui polimer nanoporos. Acestea pot fi turnate în rezervoare şi se vor comporta ca un lichid.""

ce tare ! si hidrogenul cum il obtinem ? nu ne trebuie energie sa-l obtinem ? si energia aia de unde vine , nu cumva din petrol si gaze naturale ? sau provine tot din hidrogen ? caz in care tocmai am inventat un perpetuum mobile. sau s-a descoperit vre-un zacamint de hidrogen si n-am aflat io....

asta e exact ca la masinile complet electrice care nu produc noxe ! ele consuma doar curent electric produs de al de sus fara noxe !

in curind o sa ajungem sa zicem ca masinile nu mai produc X tone de noxe , ci zero. si cei care produc curentul electric , sau hidrogenul, vor produce 3X noxe.

am raspuns si pentru utilizarea energiei atomice in producerea de curent electric sau hidrogen, insa nu vreti sa-l aflati....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce tare ! si hidrogenul cum il obtinem ? nu ne trebuie energie sa-l obtinem ? si energia aia de unde vine , nu cumva din petrol si gaze naturale ? sau provine tot din hidrogen ? caz in care tocmai am inventat un perpetuum mobile. sau s-a descoperit vre-un zacamint de hidrogen si n-am aflat io....

asta e exact ca la masinile complet electrice care nu produc noxe ! ele consuma doar curent electric produs de al de sus fara noxe !

in curind o sa ajungem sa zicem ca masinile nu mai produc X tone de noxe , ci zero. si cei care produc curentul electric , sau hidrogenul, vor produce 3X noxe.

am raspuns si pentru utilizarea energiei atomice in producerea de curent electric sau hidrogen, insa nu vreti sa-l aflati....

Hidrogenul il obtin din electroliza apei, iar curentul pentru electroliza din centrale nucleare. Reziduurile nucleare le trimit in Romania sau alte tari sub-dezvoltate, iar cand se impute treaba si cu ele le arunca pe Luna (sau in spatiu, unde s-o nimeri). Intre timp, vest europenii lucra din greu la centrala termo-nucleara ...

Curent electric se poate obtine si din surse regenerabile (valuri, maree, vant, soare, etc.). Ideea e sa inlocuim arderea petrolului cu arderea hidrogenului.

Ce ma intreb eu e ce se intampla cu polimerul ala cand ajunge in motor si arde?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu ajunge in motor, ramine in rezervor. din el se degaja hidrogenul si atit.

uraniul se va termina inaintea petrolului. nasol, nu ?

cind o costa putin aruncarea rezidurilor nucleare pe luna sa-mi spui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now