DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Ieri am schimbat parbrizul. 340 lei cu tot cu montaj. Marca Nordglass. Pomana curata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomană curată, dacă bine-mi amintesc, Nordglass aveam şi eu înainte, nu vedeam prin el din cauza zgârâieturilor de la ştergătoare. Până la urmă, l-am schimbat, că a crăpat stând la soare... ;D

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Nordglass de 1 an si inca este ok,banuiesc ca mai depinde si de noroc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt sigur că era Nordglass, am spus "dacă bine-mi amintesc", dar parcă era ceva cu "glass"... ;D ...şi cu "Nord"...

Am uitat: când l-au pus pe ăsta nou, troglodiţii de la aşa-zisul atelier ori au dezlipit ori au uitat să-mi lipească ori au lipit aiurea acel "cover moulding" din interior (PN 8660389; 40, în imagine) şi cum bate soarele pe bord ceva mai mult, începe să sune de parcă l-ar avea pe dracu-n el. La un moment dat, m-am enervat atât de tare încât am băgat forţat mâna după el, printre parbriz şi bord, să-l scos şi să-l arunc dracului, dar mi-am rupt o unghie şi am renunţat, că pătam parbrizul cu sânge... ;D

GR-336416.jpg

Deci, aşteaptă-te să-ţi eclozeze greierii, după ce dă căldura... ;D

A! Şi ornamentele laterale ale parbrizului, alea de pe care la toată lumea se duce vopseaua (dar nimeni nu recunoaşte) le-au pus cam aiurea, intră vântul pe sub ele, acuma... ai dat o tură pe o autostradă, să vezi dacă nu ai orgă de vânt?

PS: L-am pus la reprezentanţă Pilkington, până nu întrebaţi.

http://www.parbrize.ro/

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu am plecat cu masina, dar oricum e in garantie. Daca fluiera vantul pe langa el, ma intorc la baieti sa-i faca ceva. Am cumparat clemele in care sunt prinse ornamentele inainte, pentru ca la mine unul era lipit cu silicon, din cauza clemelor rupte si am observat ca stau destul de bine. Au zis baietii ca au venit perfect clemele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal că au zis, nu ei trebuie să zică, doar nu te-aştepţi să se discrediteze singuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu anul trecut imi schimbai parbrizul, dar mi-am luat de la Ionutz-Lup de la Falticeni. L-am luat de pe alt Volvo, noaptea vad bine, pe ploaie la fel. Deci eu zic ca cea mai buna varianta este unul original de la Pilkington nou sau de pe un alt Volvo.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, ce legătură are cu ce am spus eu?! Eu am spus că a fost montat aiurea, neandertalienii ăia au lucrat ca şi cu uneltele lor de-acasă. Parbrizul, Pilkington, e OK, nici nu-l văd... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am Nordglass pe s80. Este un parbriz foarte rezistent. In privinta calitatii am inteles ca este o marca ok. Stiu ca sunt facute de polonezi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate Zack la calitate singurul lor defect este ca parasolarul la nord glass e mult mai mic fata de pilkinton.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi pe la 1:30 dimineata am facut niste drifturi cu xc90-ul la IKEA dupa care m-am dus si l-am spalat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saraca masina - e facuta special pentru drifturi :)

Tu stii mai bine cum o folosesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-l interesează, că nu-i a lui. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic nu ma intereseaza practic ma intereseaza. Faptul ca am facut putin patinaj artistic (undeva la 5 minute) nu cred ca a murit. Citisem in cartea s80-ului ca este indicat sa te duci intr-un spatiu deschis acoperit cu zapada pentru a invata cum reactioneaza masina.

ps: Ca sa va arat cat de mult imi pasa de aceasta masina...cum se incalzeste afara o sa ii aplic acelasi tratament ca la s80. O sa scot tot ce inseamna mocheta si o sa le spal, vreau sa dau jos toate fetele de usi si sa gresez tot ce se poate gresa, etc.

ps: Drifturile pe asfalt sunt de n ori mai "daunatoare".

Share this post


Link to post
Share on other sites

ps: Drifturile pe asfalt sunt de n ori mai "daunatoare".

De unde ai tras tu aceasta concluzie? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drifturile pe jante sunt şi mai dăunătoare... cele direct pe discurile de frână, şi mai şi... iar cele direct pe şasiu sunt de-a dreptul sinistre... ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate si mai rau...cu fundul pe asfalt :):glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vedeti drifturile cu capacul de wc pe zapada la munte ce daunatoare sunt :),la propri cu fundul de ,,asfalt"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cata rautate si cata invidie ca are cu ce face drifturi!!!

Zack, de ce nu m-ai anunțat si pe mine?

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Data viitoare te chem...n-am vrut sa te deranjez la ora aia. Abia astept sa vedem care se invarte mai bine....haldex genII sau gen III :laughing7:

In alta ordine de idei...faptul ca aluneca (pe gheata-zapada) masina in lateral nu vad ce i se forteaza asa rau. Pe asfalt este cu totul si cu totul altceva. Aderenta pneului este mult mai mare...de aici fortand pivoti, bucsi, rulmenti, etc. Pe zapada/gheata aderenta pneului tinde spre 0 asa ca...stricaciunile sunt spre minim. Singurele care ar avea de suferit ar fi capetele de planetara. Cum xc90-ul vad ca baga mult tractiune spate...iar fata aproape ca nu trage deloc...stricaciunile tind spre 0 si ele. Restul e can-can!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bagă mult tracţiune spate?! ;D

Stricăciunile e căci când dacă când dai într-un obiect obstacol lateral de pa margină şi că când te costă câteva sute de milioane, dacă nu e în caz de căci declarată ca daună de totală, abia atunci s-ar putea să vină şi neuronul la cap... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate vorbesti in necunostinta de cauza. Acolo unde am fost este mult asfalt fara obstacole si riscul de a avea un impact cu ceva tinde catre 0. Nu-s inconstient cum ma crezi tu.

ps: La ora la care am fost nu mai era nici "bunica".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat rulment spate st.+ dr. , stricat o piulita de la prezonul care tine janta :)

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai linistit, mai ai 19 piulite :D

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am montat leduri cu lupa :smile:.

post-312-0-59012900-1364495571_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now