DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Pusasi si filtrul ala de polen ? :smile:

Dap, chiar cum ajunsei acasa din Kiseleff, ca biata Dulcie stetea in

bataia vantului, cum trecea o masina pe langa ea se facea un coreeent ...

are filtre noi draguta, oloiu si el nou, se da mare acu, trage de nebuna ...

Ma gandesc sa pun si antigel nou, da nu gasii Aral, numa dala no name, la 5 l ...

mai caut io, am idei fixe ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus iar Cobaiul la vanzare, poate, poate isi gaseste un stapan mai bun .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus iar Cobaiul la vanzare, poate, poate isi gaseste un stapan mai bun .

Ceva doritori? Telefoane? Negociatori? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici macar un email sau un beep :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bătrînul meu a primit azi o diagnoză meseriaşă (practic a 2-a, prima fiind făcută în 2005) de la Vasi (Larahau). Mulţam fain, recomand celor din zona Alba Iulia - Sebeş.

E plăcut să ştii că are cine să-ţi pună un diagnostic corect atunci cînd ajungi la bătrîneţe( 12 ani, 330k km).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat la s80 : kit distributie SKF, pompa apa SKF, curea auxiliara conti, rola si rola cu intinzator la cureaua auxiliara tot SKF, ulei + filtre...inafara de cel de polen si nu in ultimul rand...i-am pus jantele pe 18'' de vara. Ca bonus o sa primeasca o spalare + o forja prin oras.

ps: Am pus si alt antigel de culoare verde :evil6:

Edited by zack
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am curatat interiorul si am dat cu 3 feluri de creme pe piele...atat la s80 cat si la xc90. Ieri am spalat si compartimentul motor la s80.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut si eu azi curatenie exemplara in interior si am spalat-o, dar a expirat asigurarea si mai asteapta un pic pana ii fac alta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am curatat interiorul si am dat cu 3 feluri de creme pe piele...atat la s80 cat si la xc90. Ieri am spalat si compartimentul motor la s80.

Eu am cduratat-o saptamana trecuta cu lapte DOINA :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat-o si cu doina...cu o crema de la sano, cu un fel de lapte de la ikea si cu o solutie de curatat pielea. La sfarsit de tot...am dat cu servetele pentru piele pentru a uniformiza crema ramasa pe alocuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am reusit si i-am dat de cap la frana de mana. Tine pe ambele roti acum :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si problema a fost ?Dau baietii cu probleme la frana de mana o bere :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si problema a fost ?Dau baietii cu probleme la frana de mana o bere :smile:

Am scris rezolvarea in topicul deschis la frana de mana

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am apucat de dat masina cu Turtle wax color magic....am reusit sa fac capota si sa o manjesc putin pe plafon si portbagaj. Totul a mers rau azi...a plouat cu taraita (ba ploua....ba statea ploaia...iar ploua...)... Cand a stat ploaia...mi-a iesit fum din masina de polishat. Noroc ca este de la carbuni!!

ps: Am luat o solutie de "restaurat" suprafetele cromate, aluminiul, etc...(aviz posesorilor de xc90-uri cu cromul matuit de la diversele solutii de spalat din spalatorii).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi, la masina mea am curatat debitmetrul (desi nu era nevoie), am pus PNP-ul pe pozitie folosind special tool (marca inregistrata Andu) si am reglat cablul schimbatorului, sa vedem daca mai da eroare! Cu ajutorul lui Adi (Dinoco)am sters erori si am activat diverse componente (gen spalatoare faruri, lumini faruri, stropitoare parbriz, etc)!

L-am ajutat pe Adi sa-si schimbe tamponul cutiei de viteze, uleiul + filtrul de ulei, filtrul de motorina si ce a mai facut el pe acolo!!!

post-1775-0-49752900-1366569901_thumb.jp

post-1775-0-13881500-1366569904_thumb.jp

post-1775-0-23085200-1366569906_thumb.jp

post-1775-0-36167300-1366569908_thumb.jp

post-1775-0-20747700-1366569910_thumb.jp

post-1775-0-03467600-1366569912_thumb.jp

post-1775-0-33209400-1366569914_thumb.jp

post-1775-0-63837600-1366569916_thumb.jp

post-1775-0-65576100-1366569918_thumb.jp

post-1775-0-98639600-1366569920_thumb.jp

post-1775-0-30465500-1366569923_thumb.jp

post-1775-0-34149300-1366569925_thumb.jp

post-1775-0-68877900-1366569927_thumb.jp

post-1775-0-20279900-1366569930_thumb.jp

post-1775-0-30397200-1366569932_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi, la masina mea am curatat debitmetrul (desi nu era nevoie), am pus PNP-ul pe pozitie folosind special tool (marca inregistrata Andu) si am reglat cablul schimbatorului, sa vedem daca mai da eroare! Cu ajutorul lui Adi (Dinoco)am sters erori si am activat diverse componente (gen spalatoare faruri, lumini faruri, stropitoare parbriz, etc)!

L-am ajutat pe Adi sa-si schimbe tamponul cutiei de viteze, uleiul + filtrul de ulei, filtrul de motorina si ce a mai facut el pe acolo!!!

multumesc :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat rotile cu cele de vara! Va trebui sa schimb 2 piulite, s-a stricat conul lor.

Spre uimirea mea, am pus 2 roti pe o parte iar masina s-a inaltat! Ciudat :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spalat-o singur cu spalatorul cu presiune karcher :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ocazia schimbului de roti, am observat si ce amortizoare mi-a pus nea' Ionel pe fata, atunci cand le-am schimbat, prin urmare sunt BOGE Extrem :) ...l-am intrebat pe alex, cica sunt best :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc :evil6:

:hammer: :hammer: :hammer:

Cu ocazia schimbului de roti, am observat si ce amortizoare mi-a pus nea' Ionel pe fata, atunci cand le-am schimbat, prin urmare sunt BOGE Extrem :smile: ...l-am intrebat pe alex, cica sunt best :D

Cum vine asta Dane? Sa nu stii ce ai pe masina? :slap: :slap: :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe masina am praf,"rahat" de pasari si mai stiu eu ....

problema e ca nu stiu ce am IN masina

MA BUCUR CA NU SUNT SINGURUL habarnist

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boge TURBO agresoare, nu ma fa de ras :)))

Samsung Galaxy S on JellyBean

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am batut palma cu un vecin....si i-am schimbat s80-ului locul de parcare. Cum aici nu mai sta sub copaci...vopseaua nu o sa mai fie patata de gainatul pasarilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ah da, corect :D TURBO :P

Auzi Andule, Ce fel de structura are blocul tau? :D ... recunosc ca nu ma pricep nemaipomenit la mecanica, de aceea consider ca fiecare ar trebui sa isi cunoasca meseria si sa o trateze ca atare! :)

De aceea platim oameni specializati in diferite domenii, pentru ca s-au specializat in ceea ce au studiat in decursul anilor. De aceea se duce de rapa tara asta, pentru ca romanul le stie pe toate :D

Nu iti fac tie observatie, ci asa, una generala.....iti inchipui ca stiu stiu notiunile de baza din fiecare ramura in parte, dar atata timp cat nu esti bine informat iar parerile sunt impartite despre un produs anume, acest lucru duce la dezorientare, de aceea, cel putin din punctul meu de vedere, las un om profi in acel domeniu sa isi dea cu parerea si sa imi insire o serie de variante si observatii :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate, in tara mioritica romanul e cam nevoit sa stie de toate - pentru ca atunci cind iti lasi masina pe mana "meseriasilor" din service-uri sau mai rau, din reprezentante ti-o fac varza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now