Doru_bv

ce fel de ulei sa folosesc?

695 posts in this topic

@Dan Untea, 100% corect, daca ai bani poti pune uleiul pe care l-ai pus tu si pe care il recomandam eu, DAR este prea scump si nu merita pt ca tot la 10-15.ooo km il schimbi iar un ulei Formula F schimbat la 10.ooo km ofera protectie suficienta.

Eu am pus si din ala scump si din ala ieftin si nu am observat o incarcare mai mare a DPF-ului iar la cele fara DPF si Formula F nu am observat fum, am schimbat la multe masini uleiul si deja multe merg de cateva schimburi cu Formula F, nimeni nu s-a plans de fum sau de DPF infundat . Adica nu din cauza unui ulei 913-C infunzi DPF-ul ci din cauza ca pur si simplu i-a venit sorocul (120.ooo km) .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane poti sa-mi stergi si mie mesajul de revizie din bord ?, si cat ma costa ? De asemenea cand e bine sa sterg mesajul din bord, dupa ce am schimbat uleiul sau inainte ? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai da un search pe forum, nu te-ar mai costa nimic, decat cateva minute :) ...

Ia de aci :)

To reset the sequence included

1) Turn key to pos 1.

2) Press and hold trip 1 reset button, wait for the odometer to set to zero.

3) Turn key to pos 2 for approximately 5-10 secs.

4) The warning message should have dissapeared

Tot G-ul a dat explicatia fara bani :P

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este un video pe Youtube foarte explicit, si reset service e la fel ca la v70 s60 etc. Dupa 2001 parca acuma sunt pe telefon dar cauti si sigur gasesti

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane poti sa-mi stergi si mie mesajul de revizie din bord ?, si cat ma costa ? De asemenea cand e bine sa sterg mesajul din bord, dupa ce am schimbat uleiul sau inainte ? Multumesc.

La S40 dupa 2005 am tinut apasat pe butonul de reset odometer, am mutat cheia pe pozitia 2 tinand apasat in continuare si am asteptat pana cand triunghiul galben din bord (care era aprins deja) a inceput sa clipeasca. Apoi am luat degetul de pe butonul de reset odometer (cca 2 secunde) si mesajul de service reminder a disparut!

@Dan Untea, 100% corect, daca ai bani poti pune uleiul pe care l-ai pus tu si pe care il recomandam eu, DAR este prea scump si nu merita pt ca tot la 10-15.ooo km il schimbi iar un ulei Formula F schimbat la 10.ooo km ofera protectie suficienta.

Eu am pus si din ala scump si din ala ieftin si nu am observat o incarcare mai mare a DPF-ului iar la cele fara DPF si Formula F nu am observat fum, am schimbat la multe masini uleiul si deja multe merg de cateva schimburi cu Formula F, nimeni nu s-a plans de fum sau de DPF infundat . Adica nu din cauza unui ulei 913-C infunzi DPF-ul ci din cauza ca pur si simplu i-a venit sorocul (120.ooo km) .

La 25 de lei/litru

http://uleideulei.ro/ford-5w30-formula-litru-p-484.html?utm_campaign=direct_link&utm_medium=cpc&utm_source=shopmania&osCsid=e719f03c6a10347d77768db4fbb2968e

Ulei de motor original Ford 5W30 Formula F - produs lider al industriei FORD, ofera o mai mare performanta autovehicule pe benzina cat si cele diesel

Ford 5W30 Formula F, High Performance indeplineste ultimele standarde pentru uleiul de motor ACEA C2/C3.ACEA A1/B1 Ideal pentru ultimele modele de autoturisme cu filtre de particule pentru motorina.

Ford 5W30 Formula F Prelungeste viata motorului si pastreaza eficienta filtrelor desi ambalat sub licenta Castrol .

Specificatii si certificari Ford 5W30 Formula F:

WSS-M2C913-B - API SL ILSAC GF-3 ACEA A1/B1 ACEA C2/C3

Edited by Dan Untea
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

FORD Formula F 5W-30 are (si) ACEA A5/B5.

Poate este mai nou acest lucru, insa este verificat 100% .

Edited by Ygrec
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care este butonul de reset odometer ? La mine mesajele de la bord sunt in franceza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este acolo intre ceasurile de bord adica cel de langa km, uitate pe YouTube! Eu asa am facut la ambele masini

Ale mele sunt germana si olandeza, nu conteaza limba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut schimbul de ulei si am avut de ales intre Castrol magnatec profesional(35 lei l) si Ford formula F(30 lei), am mers pe variana 2, cu filtrele(fara cel de motorina) şi manopera fix 300 lei.

Sa vedem cum se va comporta masinuta pe lunginea a 10 mii de km ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum sa se comporte? Excelent as spune eu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Eu sunt stupefiat ca multa lume aminteste de norma WSS-M2C913-B .

Ea este depasita de mult de 913-c si deja a aparut 913-D.

ACEA C2/C3
iar aceste recomandari eu nu le-am vazut pe nici o fisa a acestui ulei , dar poate urca cineva o fisa cu asa ceva .

Uleiul Ford Formula F 5w30 WSS-M2C913-C este ACEA A5/B5 , nu ce s-a scris mai sus .

Dupa cum reiese din atasamentul unde se poate vedea ca a fost introdus inca din 2009 si ce beneficii are aceasta noua norma fata de A1/B1 respectiv WSS-M2C913-B.

WSS-M2C913-C.pdf

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

WSS-M2C913 d stiam ca este pt ford transit, ranger.Deci alta categorie. Pt autoturisme euro 3-4 trebe 913b/913c si ma gandesc ca pt euro 5 -934b

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus WSS-M2C913-C cu norma ACEA A5/B5 Ford formula F.

Edited by Dan Untea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Ce ulei recomandati pentru un V50 1.6d (aporx. 200.000 km):

Edge 0w30 A5/B5

Magnatec 5w30 A1

Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ford Formula F 5W30.

Ati trecut de la piese auto la casa de amanet ? Tare ! :laughing4:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Casa de amanet? Tare? :dontknow:

Merci pentru raspuns...o sa-mi comand Castrol ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desi Volvo recomanda Magnatec-ul 5w30, si aici vad si Formula F.. de Mobil1 5W30 ce pareri aveti?

Eu am folosit numai Mobil1 5w30 la celelalte masini si dpdv tehnic toate merg "ca noi" - fara sa exagerez, si nu mananca ulei.

La Volvo mai am cam 5000km pana sa trebuiasca schimbat, si cum am preferat mereu sa il schimb "inainte de vreme", ma intereseaza opiniile voastre.

Multumesc,

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi pe topicul "progresion thred "a scris onezero despre un ulei japonez

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo cu siguranta nu recomanda MAGNATEC, ci EDGE sau EDGE Professional.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

e.. la mine scrie in cartea masinii ca se pune Magnatec 5w30, si la toate reviziile doar Magnatec a fost pus.

o sa vad ce-i si cu EDGE, la fel si cu uleiul japonez

multumesc pentru pareri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol moment pt ca la reprezentanta nu se pune ulei Magnatec ci Edge Professional dupa cum a scris si MC mai sus iar cel mai important este sa pui ce scrie pe abtibildul negru nu ce zice mecanicul .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca a fost tepuit in scris proprietarul anterior (pe cartea de service), si oarecum eu pt ca am luat o masina cu ulei nepotrivit. In fine, nu-i capat de tara, merge foarte bine si pe Magnatec.

Pe abtibildul negru nu m-am uitat sincer sa fiu. Este in dreptul gurii pentru bagat ulei? o sa ma uit maine neaparat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo cu siguranta nu recomanda MAGNATEC, ci EDGE sau EDGE Professional.

Depinde de motorizare nu? Mie spre exemplu, volvo imi recomanda magnatec ... cu toate ca nu folosesc din acesta!

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now