Doru_bv

ce fel de ulei sa folosesc?

695 posts in this topic

In primul rand doresc sa va salut,nu sunt posesor de volvo,ci de mazda 3 2008 care are motorul de 1.6d 109 cai cu dpf activ si in perfecta stare de functionare.Am aruncat un ochi pe discutiile domniilor voastre cu recomandari la diferite marci de uleiuri...va spun sincer ca mi-am facut cont ptr a va spune si eu cate ceva.

Mazda am achiziționat-o de noua in 2008,pana in prezent am 140.000 km rulati fara nici o problemă.Singurul ulei care l-am folosit pe acest motor 1.6d a fost Dexelia DPF 5w30,Acea C1,este un ulei foarte bun fabricat de Total special pentru Mazda.

Primii 3 ani cat masina a fost in garantie,reviziile le-am facut la reprezentanță,ulterior le-am facut in regie proprie,imi place sa mesteresc.Bineinteles cu ulei tot Dexelia.

Folosesc masina numai extraurban ,pana la 100.000 km schimbul de ulei l-am facut la 18.500 km,iar dupa aceea la 15.000.

Mai nou de 3-4 ani incoace, acest ulei poarta denumirea de Mazda Original Oil Ultra DPF 5w30,il gasiti pe epiesa sau alte magazine online la bidoane de 1 si 5 litri la pret de 35 lei litrul.

http://www.epiesa.ro/ulei-motor-dexelia-ultra-mazda-dpf-5w30-1l-acc-10216.htm

ATENTIE:pe acele siteuri este specificata GRESIT norma Acea A5/B5,uleiul este de fapt C1(low ash),deci potrivit ptr motorul 1.6 diesel psa,109 cai,dpf activ.

Va atasez mai jos cateva poze personale facute la bidoane care le-am pastrat.Se observa clar acea  C1.

20170413_160557.jpg

20170413_160622.jpg

Edited by missionnad
Edit
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

 

Ce ulei imi recomandati pentru V50 2.0d 136 cp, fab. 2004?

M-am orientat spre Castrol EDGE Titanium Turbo Diesel si Filtre MAN.

Aveti si alte prareri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti 28 de pagini de pareri.... spor la citit

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce parere aveti de acest ulei Motul? Motorul este 1.6D 115cp cu dpf si start-stop.

Screenshot_20180225-120934.jpg

Edited by yocomy30

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/16/2017 at 8:17 PM, bvv said:

Salut

 

Ce ulei imi recomandati pentru V50 2.0d 136 cp, fab. 2004?

M-am orientat spre Castrol EDGE Titanium Turbo Diesel si Filtre MAN.

Aveti si alte prareri?

eu folosec numai Liqui Moly la tot ce inseamna fluide, aditivi,sprayuri de vreo 9 ani cand numai Augsburg aducea in Bucuresti.Pentru motorul 2.0D cum avem amandoi este ulei special facut pentru Ford care respecta toate normele.

https://products.liqui-moly.com/oils/special-tec-5w-30-1.html

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Folosesc de aprox 3 ani Motul 5w30 C1(norma 934B ford )pe motorul 1.6D D4164 T  norma EURO 4 DFP 80 kw si pot sa spun ca  in comportament ( consum carburant ,dinamica  + zgomot motor  !!) este NET superior CASTROL  5W30 norma C1 pe care l-am folosit 5 ani . Il recomand a fi folosit doar la Euro 4 si +++ altfel nu merita la fel ca si Castrol C1 !!

Urmatoarea incercare va fi tot un MOTUL 0W30 ( A5/B5 )pe motorul D5  136 kW in locul consacratului Castrol SLX si next generation ..

8100_Eco-clean__5W-30_(GB).pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majoritatea sunteti prost informati, dezorientati si confuzi... fiind vorba de mecanici alti prafi care habar-nau cum se mananca volvo. (keybordwarriors au enrage acu')

Soneriile de motorase se clasifica astfel: motoare de masini, utilaje agricole, camioane, ambarcatiuni, avioane, ufo, ...drujbe.

Nu sa inventat in lumea asta ulei special la autoturisme diesel sau benzina.(BP aka ''castrol-aral si restul" au elaborat planul de marketing pentru tampirea clientului, ExxonMobile abia in 2017 a retras tot ce scria la raft ulei pentru Diesel si ulei pentru Benzina fiind cum intotdeauna a fost ulei pentru motoare.,Bp deranjat de eroarea si confuzia creata tot din 2017 au inscriptionat pe orice bidon de ulei in coltul din dreapta jos oil for diesel&gasoline)

Motoarele Volvo diesel de 1.9td sunt motoare proprii marca Renault. Ulei recomandat 10w40 la peste 350.000k 5w40 pana la 350.000km 

Motoarele Volvo diesel 1.6td D2 sun motoare marca proprie Citroen-Peugeot cele 16v, D2 dupa 2014 cu o singura axa cu came este combinatia motorului ford 1.8tdci si 1.6psa, pof a iesit unul din cele mai reusite motoare 1.6 diesel of alltimes. uleiul recomandat fiind 5w30 pentru tot restul vietii.

Motoarele Volvo diesel de 2.0td D3 sau 2.0D dupa 2004 sunt marca proprie Citroen-Peugeot inbunatatite cica de volvo-ford mai mult le-au stricat (electronica deficitara si complicata, alternatoare varza subdimensionate, senzori care nu corecteaza real nimic, doar semnaleaza ceva sa fie acolo pentru a fi justificate costurile) Ulei recomandat 5w30 pana la 350kkm

5w40 dupa 350kkm, Se comporta foarte bine cu marca:Castrol Edge,mobil1 esp, total ineo ecs, Motul X-cleanfe, LiquiMoli 4300, recomandat inlocuire la fiecare 10Kkm. Producatorul recomanda obligatoriu inlocuirea uleiului la fiecare 6000kmile sau 6 luni, scrie in 1B*6 maininance manual 2.0D 4p.

Motoarele Volvo diesel 2.0 si 2.4 D4 si D5 sunt marca proprie Volvo uleiul recomandat pentru tarile nordice fiind 0w30 si pentru cele cu clima temperata 5w30 doar ulei original exclus intermediari, inlocuire la fiecare 15kkm recomandat la fiecare 10kkm.

Motoarele Volvo benzinare non turbo 5w40 pentru tot restul vietii, la cele turbo 5w30 sau 5w40 in conditii normale si in conditii de competitie cu remapare Polstar 10w60 Castrol Tws pentru maxim 500-2000kkm ulterior la iesirea din circuit verificare nivel span din filtru ulei + reconditionare motor.

oil.PNG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

 

Vreau sa fac schimbul de ulei, la 2.0 136 Fan 2004 si as dori sa stiu Dacă, cineva, a folosit acest tip de ulei EDGE 5W-30 LL TITANIUM FST 5L si daca DA, Ce parere si-a format?  Iar ca si filtre am sa folosesc MAN.

 

De asemenea imi poate spune cineva, unde mai exact este situat Filtrul de Polen? Am V50 ca si model

Edited by bvv

Share this post


Link to post
Share on other sites

HBRpPpV4.pdf

Pentru filtrul de polen.

Edited by Dumi81

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie să dau Pedala de Accelerație jos! 

 

Despre acel ULEI, Ce păreri aveti?

Edited by bvv

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, AndrZi said:

Majoritatea sunteti prost informati, dezorientati si confuzi... fiind vorba de mecanici alti prafi care habar-nau cum se mananca volvo. (keybordwarriors au enrage acu')

Soneriile de motorase se clasifica astfel: motoare de masini, utilaje agricole, camioane, ambarcatiuni, avioane, ufo, ...drujbe.

Nu sa inventat in lumea asta ulei special la autoturisme diesel sau benzina.(BP aka ''castrol-aral si restul" au elaborat planul de marketing pentru tampirea clientului, ExxonMobile abia in 2017 a retras tot ce scria la raft ulei pentru Diesel si ulei pentru Benzina fiind cum intotdeauna a fost ulei pentru motoare.,Bp deranjat de eroarea si confuzia creata tot din 2017 au inscriptionat pe orice bidon de ulei in coltul din dreapta jos oil for diesel&gasoline)

Motoarele Volvo diesel de 1.9td sunt motoare proprii marca Renault. Ulei recomandat 10w40 la peste 350.000k 5w40 pana la 350.000km 

Motoarele Volvo diesel 1.6td D2 sun motoare marca proprie Citroen-Peugeot cele 16v, D2 dupa 2014 cu o singura axa cu came este combinatia motorului ford 1.8tdci si 1.6psa, pof a iesit unul din cele mai reusite motoare 1.6 diesel of alltimes. uleiul recomandat fiind 5w30 pentru tot restul vietii.

Motoarele Volvo diesel de 2.0td D3 sau 2.0D dupa 2004 sunt marca proprie Citroen-Peugeot inbunatatite cica de volvo-ford mai mult le-au stricat (electronica deficitara si complicata, alternatoare varza subdimensionate, senzori care nu corecteaza real nimic, doar semnaleaza ceva sa fie acolo pentru a fi justificate costurile) Ulei recomandat 5w30 pana la 350kkm

5w40 dupa 350kkm, Se comporta foarte bine cu marca:Castrol Edge,mobil1 esp, total ineo ecs, Motul X-cleanfe, LiquiMoli 4300, recomandat inlocuire la fiecare 10Kkm. Producatorul recomanda obligatoriu inlocuirea uleiului la fiecare 6000kmile sau 6 luni, scrie in 1B*6 maininance manual 2.0D 4p.

Motoarele Volvo diesel 2.0 si 2.4 D4 si D5 sunt marca proprie Volvo uleiul recomandat pentru tarile nordice fiind 0w30 si pentru cele cu clima temperata 5w30 doar ulei original exclus intermediari, inlocuire la fiecare 15kkm recomandat la fiecare 10kkm.

Motoarele Volvo benzinare non turbo 5w40 pentru tot restul vietii, la cele turbo 5w30 sau 5w40 in conditii normale si in conditii de competitie cu remapare Polstar 10w60 Castrol Tws pentru maxim 500-2000kkm ulterior la iesirea din circuit verificare nivel span din filtru ulei + reconditionare motor.

oil.PNG

Bine ca esti destept si informat.

Schimb de ulei la 6 luni cu generatia noua de uleiuri sunt bani aruncati si marketing pentru prosti.

Iar clasificarea ta a motoarelor denota cat esti de superficial,si esti penibil...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ne-ai luminat. Normele sunt pentru prost informati, dezorientati si confuzi. Ma duc sa iau niste Bunica 5W40

:happy12:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 2/28/2018 at 2:50 PM, AndrZi a spus:

Majoritatea sunteti prost informati, dezorientati si confuzi... fiind vorba de mecanici alti prafi care habar-nau cum se mananca volvo. (keybordwarriors au enrage acu')

Soneriile de motorase se clasifica astfel: motoare de masini, utilaje agricole, camioane, ambarcatiuni, avioane, ufo, ...drujbe.

Nu sa inventat in lumea asta ulei special la autoturisme diesel sau benzina.(BP aka ''castrol-aral si restul" au elaborat planul de marketing pentru tampirea clientului, ExxonMobile abia in 2017 a retras tot ce scria la raft ulei pentru Diesel si ulei pentru Benzina fiind cum intotdeauna a fost ulei pentru motoare.,Bp deranjat de eroarea si confuzia creata tot din 2017 au inscriptionat pe orice bidon de ulei in coltul din dreapta jos oil for diesel&gasoline)

Motoarele Volvo diesel de 1.9td sunt motoare proprii marca Renault. Ulei recomandat 10w40 la peste 350.000k 5w40 pana la 350.000km 

Motoarele Volvo diesel 1.6td D2 sun motoare marca proprie Citroen-Peugeot cele 16v, D2 dupa 2014 cu o singura axa cu came este combinatia motorului ford 1.8tdci si 1.6psa, pof a iesit unul din cele mai reusite motoare 1.6 diesel of alltimes. uleiul recomandat fiind 5w30 pentru tot restul vietii.

Motoarele Volvo diesel de 2.0td D3 sau 2.0D dupa 2004 sunt marca proprie Citroen-Peugeot inbunatatite cica de volvo-ford mai mult le-au stricat (electronica deficitara si complicata, alternatoare varza subdimensionate, senzori care nu corecteaza real nimic, doar semnaleaza ceva sa fie acolo pentru a fi justificate costurile) Ulei recomandat 5w30 pana la 350kkm

5w40 dupa 350kkm, Se comporta foarte bine cu marca:Castrol Edge,mobil1 esp, total ineo ecs, Motul X-cleanfe, LiquiMoli 4300, recomandat inlocuire la fiecare 10Kkm. Producatorul recomanda obligatoriu inlocuirea uleiului la fiecare 6000kmile sau 6 luni, scrie in 1B*6 maininance manual 2.0D 4p.

Motoarele Volvo diesel 2.0 si 2.4 D4 si D5 sunt marca proprie Volvo uleiul recomandat pentru tarile nordice fiind 0w30 si pentru cele cu clima temperata 5w30 doar ulei original exclus intermediari, inlocuire la fiecare 15kkm recomandat la fiecare 10kkm.

Motoarele Volvo benzinare non turbo 5w40 pentru tot restul vietii, la cele turbo 5w30 sau 5w40 in conditii normale si in conditii de competitie cu remapare Polstar 10w60 Castrol Tws pentru maxim 500-2000kkm ulterior la iesirea din circuit verificare nivel span din filtru ulei + reconditionare motor.

oil.PNG

Ai uitat niste motoare D3 2.4d, d4 4 pistoane VEA, 2.0 benzina VEA, T3.

La 2.4 aspirat se pune 5w30, nu 5w40.

La S60 Polestar 2.0 benzina turbo compesor, se pune 0w20 si nu 10w60. Nu stiu unde citesti tu treburile astea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci dupa ce am rasfoit cateva zile paginile acestui thread, pot sa zic ca sunt foarte confuz in alegerea uleiului pentru S40 2007 2.0D fara DPF..

 

Sa fie A5/B5 0w30 ? Altul de la Ford?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E foarte simplu,orice respecta norma 913-B.

Asta scrie la mine peste tot,in carte,si pe stickerul lipit pe tragger.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Castrol recomandă pentru Volvo S40 (2004-2012)
Magnatec 5W-30 A5
Motor D4204T / D4204T2

 

Bun, deci avand in vedere ca stau in Brasov ( unde e frig tot timpul:) nu ar fi recomandat sa pun 0w30 ? 

Edited by sizan

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 20 ore, paunionutz a spus:

Ai uitat niste motoare D3 2.4d, d4 4 pistoane VEA, 2.0 benzina VEA, T3.

La 2.4 aspirat se pune 5w30, nu 5w40.

La S60 Polestar 2.0 benzina turbo compesor, se pune 0w20 si nu 10w60. Nu stiu unde citesti tu treburile astea

Dintr-un manual Haynes ;), cunoscuti pentru datele "exacte".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

 

Inca Nu am facut schimbul de ulei, dar ceea ce am obsrvat azi " cand am schimbat tot Chitul de Distributie dar si Pompa de Apa " un " cartonas " agatat pe o conducta in care era completat " Total Quartz 9000 5W30  C1 "

M-am interesat si am inteles ca acest ulei este folosit de Grupul Peugeout - Citroen.

A folosit sau foloseste cineva, acest tip de ulei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici sunt mai multe detalii despre acest tip de ulei, al carui pret este de 24 lei / l

 

Tip ulei Full sintetic
Cantitate 1 l
Vascozitate (S.A.E.) 5W30
Norme ACEA (Asociatia Constructorilor Europeni de Automobile) A5 B5 A1 B1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now