Doru_bv

ce fel de ulei sa folosesc?

695 posts in this topic

Salut :)

Apai 0w e subtire tare, deci unge mai bine la rece si se incalzeste mai rapid decat 5w. Recomandarile sunt tot alea, nu se schimba pentru ca asa a fost conceput motorul sa mearga. Depinde acum cum mergi tu si de mediul in care isi face masina kilometrii, dar la noi in Romania eu consider ca 5w-30 e suficient, mai ales pentru un motor care nu a atins inca 250k km.

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 6/22/2016 at 4:22 PM, Claudiu T a spus:

Salut :)

Apai 0w e subtire tare, deci unge mai bine la rece si se incalzeste mai rapid decat 5w. Recomandarile sunt tot alea, nu se schimba pentru ca asa a fost conceput motorul sa mearga. Depinde acum cum mergi tu si de mediul in care isi face masina kilometrii, dar la noi in Romania eu consider ca 5w-30 e suficient, mai ales pentru un motor care nu a atins inca 250k km.

Are sens ce spui.

Iti multumes pentru raspuns:)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urmează să schimb și eu uleiul mașinii Volvo v50 1.6 d 110 cp cu DPF..ce părere aveți despre acest Castrol?

Piese Auto

  • Vascozitate:5W30
  • Capacitate (L):1
  • Specificatie:ACEA: C1,FORD: WSS-M2C934-B,JAGUAR: 03.5005,LAND ROVER: 03.5005

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge si Castrol Magnatec Professional 5w30

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar trebuie să fie cu norma asta c1,nu?dar asta de care am zis eu nu e bun?

Edited by Mucilianu94

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa fie minim WSS-M2C-913B

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si asta de care zic este WSS-M2C-934B Castrol EDGE Professional 5W-30,deci este bun,nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,este peste norma mentionata de mine mai sus

Share this post


Link to post
Share on other sites

un cod pentru filtru de motorina imi poti da?]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si uleiul asta e longlife?câți litri intră in motorasul asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

3.8 litri

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

EU am lasat la mana vanzatorului de piese auto sa caute pe toate programele lor si mi-a recomandata aceste : http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_3740.html?OpenDocument&land=GB

Din ce vad eu este cu norma C2, iar pe forum vad ca se recomanda C1.

Ce ma sfatuiti sa fac? Sa schimb uleiul sau e bun si asta?

( 1.6 diesel, 109 cp, an fab. 2008. DPF anulat)

 

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

LIQUI MOLY also recommends this product for vehicles or assemblies for which the following specifications or original part numbers are required:
ACEA A1 ; ACEA A5 ; ACEA B1 ; ACEA B5 ; Fiat 9.55535-S1 ; Honda ; ILSAC GF-3 ; Mazda ; Peugeot Citroen (PSA) B71 2290 ; Renault RN 0700 ; Toyota

Deci e bun si asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Strainezii au o vorba mare care pe la noi nu se foloseste: "RTFM"

Nu inteleg de ce sunt un miliard de discutii ce ulei sa bag si ce norma?

Daca dobitocii aia de la fabrica au trecut in cartea masinii (pe care oricine o are sau o gaseste in 10 secunde pe net) un ulei si o norma inseamna ca ala trebuie folosit. Recomandarile sunt facute dupa teste si testari indelungi nu dupa 3 masini diferite marci si modele nu mai zic de motoare vazute de Gigel la coltul strazii pe trotoar la care "torcea" motorul mai bine dupa urechea lui surda si plina de clei cu ulei din bidon verde cu picatele mov.

Fabrica nu produce ulei deci nu poate fi banuita de nimic, recomandarea e cat se poate de obiectiva.

Restul cu ala e mai bun, celalalt face genunchiul rotund etc etc sunt de toata jena, ce recomandare sa-ti dea unu care a bagat 1-2 schimburi dintr-un anume ulei/producator, dupa aceea a schimbat cu altul mai ieftin din bidon rosu dupa care a trecut la Castrol falsificat de la Emag sau din Vitan si a ajuns la ulei Lukoil, raportat la sute de mii de masini si zeci de schimburi dintr-o baza de date a unui producator care folosesc cel putin pe perioada garantiei obligatoriu acelasi ulei?

Vrei sa bagi Castrol, baga norma recomandata, vrei Aral, LiquiMoly, Shell, Mobil, Ravenol, Valvoline, Lukoil etc ia aceeasi norma fratele meu.

Toti producatorii de ulei au norma respectiva sau cel putin ar trebui sa o aiba.

Vrei sa faci experimente ca ti-a spotit o pasarica ca Masonii si evreii sunt raul universal iar uleiul 0W30 duce la incalzirea globala, n-ai decat, fa-o si gata, e masina ta, sunt banii tai.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pana si Maurice s-a enervat, e clar :))))))

You made my day =))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m-am enervat (fac urat cand ma enervez) dar e penibil. Sunt peste 600 de posturi cu intrebari despre ulei???

Daca intrebau e bun Castrolul de la taraba a saptea pe dreapta din Vitan sau de la oferta Emag ca pare suspect de ieftin sau de unde sa iau nu stiu ce marca (cu toate ca si asta e penibil) era de inteles.

Sa tot intrebi de norma in conditiile in care ai negru pe alb in cartea masinii sau sa te duci la magazin si sa-l intrebi pe nenea care e in cel mai fericit caz un vanzator care stie sa se uite intr-un pdf ce ulei iti trebuie la masina cu DPF-OFF e de ras.

Daca erau coduri de piese, alte rahaturi era de inteles, dar asa, spuneti-mi ce ulei sa pun ca dupa aia va contrazic eu ???

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau poate ca toti care intreaba au avut bara fata lovita si nu mai au stickerul cu norma de ulei :blink:???

Mai baieti nu-l mai suparati pe Maurice ca nu e bine, ridicati capota si este un sticker negru pe care scrie ce ulei trebuie, la orice Volvo dupa 2005 . Nu mai intrebati mecanicul si mai ales verificati mecanicul daca va pune uleiul care trebuie. Producatorul ala a facut niste teste si a ajuns la o singura concluzie si anume : CASTROL A5/B5 in doua variante 0W-30 sau 5W-30 . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 12 ore, i love VOLVO a spus:

Din ce am auzit A5/B5 e cam aceasi cu C3. Asa e?

Pai atata timp cat exista 2 normediferite, care se vand ca atare, inseamna ca nu sunt la fel. Daca erau la fel, producatorii renuntau la unul dintre ele, sau cel putin aveau acelasi pret

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce am auzit A5/B5 e cam aceasi cu C3. Asa e?

Ai auzit la Radio Erevan sau la Europa Libera? 😂

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu va spun de la cine am auzit ca e de pe forum.  De fapt de lene sa ma uit in cartea masinii mai bine am intrebat si ce raspuns am primit aia am bagat. Adica edge 5w30 c3 care l-am gasit destul de greu. Eu nici in ziua de azi nu stiu exact ce ulei sa bag in dric. Pe capac scrie "volvo recomended castrol" apai nu si de care vascozitate,  culoare etc. No, il tin pe asta ce am bagat 15k si apoi il scot. Daca imi spune-ti exact ce ulei sa bag in motor aia o sa fac dar numai de la castrol edge....cica ala e the best 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 6 ore, i love VOLVO a spus:

Nu va spun de la cine am auzit ca e de pe forum.  De fapt de lene sa ma uit in cartea masinii mai bine am intrebat si ce raspuns am primit aia am bagat. Adica edge 5w30 c3 care l-am gasit destul de greu. Eu nici in ziua de azi nu stiu exact ce ulei sa bag in dric. Pe capac scrie "volvo recomended castrol" apai nu si de care vascozitate,  culoare etc. No, il tin pe asta ce am bagat 15k si apoi il scot. Daca imi spune-ti exact ce ulei sa bag in motor aia o sa fac dar numai de la castrol edge....cica ala e the best 

Pai motorul tau nu e prea pretentios ... in esenta a3 b4 recomanda volvo (mai nou au schimbato pe a5 b5 , dar tu n-ai dpf)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@i love VOLVO motorul tau merge cu orice ulei de pe piata, si cu 0w-30 A5/B5 si cu A3/B3 (asta e recomandat de Volvo) si cu 5W30, 5W40, 10W40 orice norma . Este un tractor  ce suporta orice insa numai unul este recomandat de Volvo . 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu acum am făcut revizia la tractorul meu și am băgat din asta cu emblema de Volvo de-l recomanda MC. uploadfromtaptalk1467636213636.thumb.jpg

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now