Doru_bv

ce fel de ulei sa folosesc?

695 posts in this topic

Practic diferentele se regasesc in fisele tehnice, disponibile public pe site-urile celor doi producatori.

Imi poti da o recomandare din cele 3?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din nefericire nu. Fiecare pune ce crede el ca este mai bun. Se evita polemicile.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum pun ce cred eu ca est emai bun, dar aveam nevoie de recomandari legat de cele 3 varainte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ti-am spus , recomandarea volvo este CASTROL , formula ford , e pt ford (care are acelasi motor ca volvoul tau) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Eu am pus Motul si sunt foarte multumit. In trecut am pus Castrol (foarte bun) si Mobil (motor zgomotos).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am un S40 1.6d drive DPF off si trebuie sa schimb uleiu. Am citi o mare parte din posturile anterioare si am concluzionat ca pentru motorul asta pot fi folosite urmatoarele uleiuri:

Ford Formula F 5w30

Castrol Magnatec A5 5w30

Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5w30

Am inteles care este diferenta in ulei Ford si Castrol - pret si particule inteligente, dar care este diferenta dintre Castrol si Mobil (in afara de pret)?

Ce ulei din cele de mai sus ati alege, pretul nu este un criteriu?

Fix dupa astea ma uitam si eu. Motivul pentru care as fi ales Castrol e ca, na, asa scrie pe sticker! Problema e ca vad ca multe uleiuri Castrol nu se mai fabrica si acum tot ce am gasit eu cel putin este :

Ford - Castrol Magnatec Professional A5 5W-30 -> dar cam multa cenusa 1,24 http://msdspds.castr...BPXE-9TTT6K.pdf

Ford Formula F -> cam aceeasi treaba mai de sus, daca nu ma insel e fabricat tot de Castrol? Oricum, aceeasi valoare la cenusa 1,24

Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5w30 -> Cenunsa 0,8 http://www.mobil.co....-fe-5w30.aspx#

Si parca in posterile anterioare, (acum cativa ani) se facea referire la un Castrol ultra low ash, care acum nu se mai fabrica..

Si eu trebuie sa fac revizia si o sa aleg Mobil, ca si data trecuta. Decat daca gasesc ceva cu mai putina cenusa, dar m-am uitat si la Repsol(0,85) si la Texaco si nimic, tot valori maricele.

Sau poate ma ghidez dupa criterii gresite. Nu stiu...

Edited by flaviuscristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi si la shell, motul specsurile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma uitam acum ca in cartea masinii scrie ca, "for adverse conditions use 0W-30" -> Drum foarte des la munte + Bucuresti se pune ca adverse conditions? (adverse = harmful; unfavourable.) :D Sau asta e numai pt timpul iernii/tractari de remorca etc?

0W -> se refera doar la vascozitatea pentru iarna, nu?

Ma uit la Shell si Motul si pun aici specificatiile, in caz ca intereseaza pe cienva:P

EDIT:

Motul - 0,94

SHELL Shell Helix Ultra Professional AF 5W-30 -> nu gasesc nimic de cenusa.

Edited by flaviuscristea

Share this post


Link to post
Share on other sites

0w-30 este pt motoarele volvo nu PSA.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ash-ul acela mai are vreo importanta la DPF off?

Oricum, am luat Castrol.

Edited by cvabs

Share this post


Link to post
Share on other sites

tineti minte momentele alea cand aveam cancelarie la uleiuri? ce ziceti o noua partida?:)) dintre toate 5w-30. care ziceti ca e mai bun pt. 1.6tdci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricare, atat timp cat respecta norma PSA

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

tineti minte momentele alea cand aveam cancelarie la uleiuri? ce ziceti o noua partida? :smile:) dintre toate 5w-30. care ziceti ca e mai bun pt. 1.6tdci?

Dar de ce nu citesti din urma? Poti da pagini si inapoi, nu doar inainte!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu care e norma, eu eram curios doar de experientele altora. eu de exemplu tot pe eneos is si ii ok, ii ulei japonez

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu care e norma, eu eram curios doar de experientele altora. eu de exemplu tot pe eneos is si ii ok, ii ulei japonez

Care Eneos? ENEOS Premium Hyper Multi 5W30 ? Asta nu e ok pentru DPF. "

"This general purpose engine oil is especially designed for Korean, European and older Japanese cars with gasoline engines and diesel engines without DPF."

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu mai am dpf pe masina. eneos sustina 5w-30

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.puteti sa m lamuriti si pe mine.la 220000km ce ulei este recomandat sa folosesti.multumesc f mult.

Am dpf.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acelasi ca la zero km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Producatorul propune Castrol 5W30 cu norma a5b5...

Eu am tot 220k si data asta am pus TOTAL cu aceste specificatii si cu mentiunea "low ash" (conform fisei tehnice 0.69 fata de 1.24 la castrol)

Nu zic ca e cel mai bun, dupa cum ziceau si colegii pe forum "fiecare pune ce vrea"...

Am avut si Castrol si Total pe masina si nu mi se pare ca ar fi diferente la nivel de zgomot sau la modul in care se comporta masina in mers... e drept ca pentru total am doar 1000 km deci mai vedem...

Succes la revizie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Va rog un sfat,

Pentru un Volvo V50, 2007, 1.6d (109 cp),  131k ( in realitate cred ca 170-180k), mers 80% prin oras, ce ulei sa pun?

La motor scrie: Castrol 5w30 norma WSS-M2C913-B

Variante:

1. Castrol Edge Profesional C1 5w30 - e destul de greu de gasit. Mai este si riscul de a gasi ceva care a stat foarte mult timp pe stoc si uleiul sa fi pierdut din calitati.

2. Castrol EDGE Professional A5 0W-30 - folosit si de reprezentanta Constanta - Exclusiv Auto, dar totusi este 0w30 si nu 5w30

3. Valvoline SynPower FE 5w30 - cel mai recomandat de pe forumul Ford

4. Liqui Moly Special Tec F 5x30 - made in Germany

Masina o am de cateva luni. Acum am Mobil1 Super 3000 Formula FE cu care am facut 4000 km si deja si-a cam pierdut din calitati. Si pe forumul Ford se spune ca este prost uleiul Mobil si ca dupa 4-5k isi pierde calitatile. Cam la acelasi nivel cica este si Ford Formula F 5w30.

Vreau sa fac si o curatare interioara a motorului cu Liqui Moly Motor Clean, cel la 0,5 l.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primul nici o sansa.

Cred ca valvoline este cel mai ok din lista ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce nu incerci castrol magnatec 5-30 a1 (a5/b5 exact norma de care ai nevoie) ? Gasesti si la 5l 

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-am uitat si la magnatec 5w30 a1. De altfel e cel pe care-l da calculatorul de pe site-ul Castrol.

Chestia e ca parerile despre gama magnatec nu sunt atat de bune.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu asta il folosesc la v70 ... nah e oke . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit sa gasesc ( pe sculedescule.ro) Castrol Edge Profesional C1 5w30 cu data fabricatiei februarie 2015.

Din ce am inteles, gama Edge Profesional este vanduta doar catre reprezentante. Din cauza asta se gaseste mai greu.

Am facut schimbul de ulei, in prealabil cu o spalare a motorului cu Liqui Moly Motor Clean.

Rezultat: motor mai silentios

 

Off topic: cand s-a dat jos filtrul de aer, in interiorul turbinei si chiar si in filtrul de aer, era ceva ULEI.

Mecanicul a zis ca e vorba de filtru epurator de pe capacul de la culbutori. Din ce am vazut de net, vine doar cu capac si costa 900 - 1000 lei.

Aveti idee daca se gaseste doar filtru epurator?

 

 

 

2.JPG

1.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now