Doru_bv

ce fel de ulei sa folosesc?

695 posts in this topic

ce ulei sa pun la masina,are 195000km?am citit posturile..si cam toti aveti diesel...:))

mi s-a pus castrol magnatec 10w-40....cica e batran motorul ..

ajutati-ma sa aleg intre castrol,motul si eneos...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai 5-30 pune

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

5W-30 Castrol sau 5W-30 Ford Formula F .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai intrebarea e de care sa fie?:))stiu ca pentru turbo benzina imi trebuie edge de la castrol...nu magnatec fie el si 5w-30

ok, multumesc!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Acum 2 saptamani am pus si eu in sfarsit mana pe masina mult dorita :love10: si vreau sa am grija de ea cat mai bine, sa o am pentru muuuuulti ani.

Pentru 1.6d 109CP din 2010 e mai ok sa ii dau EDGE sau Magnatec?

Si nu sunt lamurit cu standardul ACEA (trebuie A5/B5 sau A1? Si care e diferenta intre ele, daca stie cineva): am gasit asta http://www.amazon.de...ef=pd_cp_auto_0

Sau de asta ce ziceti? http://www.amazon.de/Liqui-Moly-3741-Motor%C3%B6l-Liter/dp/B003JHOCFU/ref=pd_cp_auto_2

E ok? Parametrii corespund, dar sunt interesat sa am o ungere si o protectie cat mai buna.

Si pana acum nu am mai avut diesel si asta as vrea sa aflu de la voi: e normal sa consume o anumita cantitate de ulei motorul si daca da, cat anume? Si la cati km faceti voi schimburile de ulei la diesel? Sa am tot timpul un litru de ulei in portbagaj sa completez daca e nevoie?

Multumesc!

Edited by Claudiu T

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce s-a scos de pe piata castrol slx pro am pus liqui moly ala din linkul tau,dupa care la urmatorul schimb am pus magnatec a5.Ambele respecta normele.La liqui moly am vazut ca Ashul este mai mic ca la Castrol.Sincer nu pot zice am observat diferenta f mare intre ele.Parca din cate imi amintesc la liqui moly iarna la rece motorul nu rontaia asa tare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am avut castrol 5w-30 si personal nu ti-l recomand [faci ce vrei anyway]. eu ce-am auzit ca ii bun ii mobil1 5w-30. eu am pus eneos sustina 5w-30. acuma sunt pareri si pareri. unii zic ca poti baga motul ca ii foarte bun, altii liqui molly s.a.m.d. eu is multumit de eneos, deocamdata:) multi km impreuna!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am avut castrol 5w-30 si personal nu ti-l recomand [faci ce vrei anyway]. eu ce-am auzit ca ii bun ii mobil1 5w-30. eu am pus eneos sustina 5w-30. acuma sunt pareri si pareri. unii zic ca poti baga motul ca ii foarte bun, altii liqui molly s.a.m.d. eu is multumit de eneos, deocamdata:) multi km impreuna!

Multumesc, multi km in siguranta si tie!

Ce castrol si de unde l-ai cumparat?

Edited by Claudiu T

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. eu merg pe mobil1 5w-30 formula fe, il schimb la an s-au 10000km, si accesibil la pret maxim 120 ron bidon de 4l. numai bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Caut sa imi inlecuiesc uleiul de la un VOLVO s40 1.6 d cu DPF. Dupa lungi cautari am gasit pe pagina oficiala volvo urmatoarele tipuri de ulei:

4 cyl/12,000 & 12,500 miles service interval

Ford WSS-M2C-913B or ACEA A5/B5

Recommended oil:

1) Castrol SLX Professional Longtec for

Volvo cars A5/B5 0W-30

2) Castrol Magnatec Professional A1 5W-30

SURSA: http://volvoab.hu/Ca...o Olajtabla.pdf

Ce parere aveti?

Edited by Alexandru Mocanu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa mai adaugi si volvo oem 0-30 a5b5 care este egal cu castrol slx longlife

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg de ce ei recomanda 0w-30 si multi de pe forum pun 5w-30!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca ti-l recomand si eu pe cel OEM Volvo...eu din ala am bagat, doar ca 5w30 si imi place cum se comporta motorul cu el. Si inainte de a-l schimba, aveam un sunet ciudat de pe la turbina care mi-a disparut dupa ce am facut schimbul :D

E 55lei litrul, 4 litri = 220ron, zic ca se merita :D Made in Germany :) (cred ca am mai scris si inainte, eu zic sa tii cont de parerea mea...si in plus, nu ai garantia ca uleiul Castrol cumparat din Romania e batch calitatea 1...poate doar daca iti aduce cineva de afara :P)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde pot gasi ulei volvo? Sa inteleg ca de la 5w30 nu ai mai avut probleme cu turbina/motor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inteleg de ce ei recomanda 0w-30 si multi de pe forum pun 5w-30!?

Este motor PSA ,pus pe mai multe marci de masian si mai apar diferente ca este vorba si de chestiuni economice.Pune linistit 5W30 si uita de griji ,doar de DPF sa ai grija cum mergi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

5w30 e recomandat pentru 5 cilindri am vazut... vreau un ulei de calitate in principiu... care sa protejeze si DPF-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde pot gasi ulei volvo? Sa inteleg ca de la 5w30 nu ai mai avut probleme cu turbina/motor?

Nu le numesc probleme...doar ca dupa ce am cumparat masina am mai mers un pic cu ea pana sa fac schimbul si turbina parca "scartaia" un pic la rece. Acum nu am mai auzit sunetul acela. Nu am facut decat aprox 1000km de la schimb, dar mi se pare ca merge mai ok, oricum uleiul din ea era vechi de un an, era gata deja...

Eu am luat de la Roberto, daca vrei detalii, PM me. Nu stiu daca aduce si Alex (MidnightCaller).

Share this post


Link to post
Share on other sites

5w30 e recomandat pentru 5 cilindri am vazut... vreau un ulei de calitate in principiu... care sa protejeze si DPF-ul

NU are nici o treaba cilindreea ,nr. cilindrii ,cu uleiul.Cauti ulei 5W30 cu norma care implicit are ca rezultanta f putina cenusa dupa ardere(C1).

Ce naiba este un motor normal de masina ,nu de racheta .. :smile:

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

c1 scrie pe el dar are si norma a5b5 (nu stiu sa iti explic de ce ) motoarele d5 teoretic ar trebui sa pape doar 0-30 a5/b5 DAR cele fara dpf (tot d5) merg cu 0-30 a3,b4 (parca) sau eu folosesc (si nu numai eu ) 5-30 ambele norme(fie una fie alta , nu le amestec :D )

iar 1.6 si 2.0 diesel cum spuneau colegii si site volvo.hu merge cu 5-30 a5/b5 . Uitate pe castrol C1 pe spate , are norma a5/b5.

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am ofertat si ulei Ford si ulei Volvo si acum apar intrebari de unde sa ia ulei original. Ca sa nu mai spun ca abia ieri ce s-a mai discutat fix de acelasi lucru si Dinoco i-a mai facut niste recomandari. Eu unul nu imi mai bat capul

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am ofertat si ulei Ford si ulei Volvo si acum apar intrebari de unde sa ia ulei original. Ca sa nu mai spun ca abia ieri ce s-a mai discutat fix de acelasi lucru si Dinoco i-a mai facut niste recomandari. Eu unul nu imi mai bat capul

:thumbsup2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now