Doru_bv

ce fel de ulei sa folosesc?

695 posts in this topic

Buna ziua, sunt nou posesor de volvo v50 model 2008 si vreau sa-i fac schimbul de ulei, ma puteti ajuta cu o informatie, ce fel de ulei ar fi indicat sa-i pun? va multumesc pentru raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc Mobil 1 5W30 ESP (Emission System Protection).

Castrol for Volvo Cars este o alta varianta - tot 5W30. De altfel ,daca ridici capota ai sa gasesti langa inchizatoare un sticker pus din fabrica acolo - pe care scrie Volvo si Castrol precum si tipul d eulei recomandat.

http://volvoab.hu/Castro_Volvo%20Olajtabla.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nuuu! Alt topic cu uleiuri?! Mi se apleaca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce rautacios te-ai facut mai Razvane laugh.gif

Daca masina are DPF este obligatoriu uleiul C1 .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,da...confirm:bun uleiul asta!Verificat de minewink.gif

Si e bun si pentru masinile care nu au DPFbiggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragule, poate ar fi bine sa precizezi motorizarea, benzina sau diesel. Plus ca intr-adevar te-ar ajuta sa citesti topicul uleiurilor de motor, e cu mult mai mult decit ti s-a raspuns ( corect ) aici. O alta sursa buna e cartea masinii, gasesti acolo exact uleiul care este recomandat de producator.

Ontopic, eu am pus la ultimele 2 schimburi 5W30 Mobil 1 ESP formula, dar data viitoare ii pun exact uleiul Ford cu norma din carte. Doar de curiozitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

castrol slx profesional c1.teoretic pt volvo

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar data viitoare ii pun exact uleiul Ford cu norma din carte. Doar de curiozitate.

Mai bine cauti dupa norma PSAwink.gif

Castrol asta de care vorbim noi(Bogdan,Thor & me)e tot ce ii trebuie masinii tale.Chiar daca are sau nu are DPF!

@thor -teoretic cica e pentru mai toate masinile cu DPF si e un ulei long-life care se schimba la 20k km(in tari civilizate asta,nu la noilaugh.gif)

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc mult la cei ce mi-au raspuns si scuze pt cei pe care i-am stresat cu intrebarea despre ulei.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

HANS, acel motor nu este FORD ci PSA iar la motorul asta (DW10BTED4) PSA recomanda un singur tip de ulei si anume Total Quartz INEO ECS 5W3, adica un ulei sintetic cu norma ACEA A5/B5 si C2 adica Moderate ash content and fuel economy, norma C1 este superioara normei C2 fiind "Very low ash content and fuel economy".

Comparand cele doua fise tehnice vedem ca uleiul CASTROL este putin altfel in comparatie cu uleiul TOTAL .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnii mei,

Hans are motor D4204T fara DPF ( Bogdane, sa caut un VIN?) si da este desigur PSA, si in cartea sa scrie A1/B1 iar compatibile A3/B3/B4 sau chiar A5/B5.

Specificatia din carte este WSS-M2C913B.

Si acum:

Reprezentanta din Liege de unde l-am luat zice Castrol ( ca e Volvo) Magnatec 5w30, punct.

In Romania i-am pus Mobil 1 ESP 5w30, si asta dupa ce mi-am facut lectiile pe norme si specificatii: cel mai apropiat de ce zice in carte este intr-adevar Magnatecul si nu SLX care a aparut dupa ce a fost scrisa cartea. SLX si Mobil 1 sunt acoperitoare, Magnatecul e mai apropiat ca specificatii decit SLX-ul; Castrol facut in Turcia, Mobil facut in Belgia, Castrol mai scump decit Mobil. Mobil scrie explicit ca e bun pentru PSA. A rezultat Mobil 1.

Insa am gasit un bidon albastru la 5 litri 5w30 cu sigla Ford cu ACEA A1/B1 si specificatia WSS-M2C913B, exact cum este scris in carte. ( nici unul dintre Castrol sau Mobil nu le are cumulat exact norma si specificatia). De asta am zis ca la o adica data viitoare ii pun de curiozitate sa aud cum suna motorul. Nu ma astept la minuni mai mari decit placuta surpriza cu uleiul 2T in motorina, insa cind o fi sa fie dupa schimb o sa postez impresii sau rezultate.

Drum bun tuturor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare!poate pare o intrebare prosteasca,dar chiar nu stiu care este uleiul T2 care se pune in rezervo o lamurire cit de mica ar fi binevenita,in norvegia nu stiu daca o sa gasesc,dar cind vin in ro. in vara in concediu sa pun si eu sa vad care este diferenta.Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici o sa gasesti (cred eu) tot ce ai nevoie... e ceva de citit, dar au scris oameni care stiu ce spun asa ca merita

Edited by Behu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cosmin la tine acolo cauta Castrol sau Mobil.Daca ai filtru de particule trebuie neaparat JASO FD,minim JASO FC.Daca nu ai filtru e bun si FC.

Uite aici un sortiment

post-519-090330600 1297976055_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare! am cautat ulei 2T si am gasit numai cu specificatia 2T TC-W3 OUTBOARD OIL,in rest nu scrie nimic,decit ca este pentru motoare in 2 timpi.Este ok?sau trebuie sa gasesc altu va rog un raspuns ca trebuie sa fac plinu si vreau sa pun 2t.Va multumesc!

post-980-032636000 1298057258_thumb.jpg

post-980-056772800 1298057310_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai filtru de particule la masina?Ce e acolo e pentru motoare de barci,deci nu te sfatuiesc sa bagi.Au si astea anumite vascozitati,caracteristici.Cauta ceva sa fie pentru scutere,motociclete in 2 timpi.Benzinarii MOL nu sunt la tine acolo?

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am filtru de particule,si in zona nu este decit SHELL,ESSO,STATOIL.Dar o sa mai caut,cu specificatiile date de voi.Iti multumesc de raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

castrolu care lai atasat mai sus,este si pentru DPF?am un prieten care ma intrebat acuma,daca este bun cel atasat de tine si pentru DPF.A gasit pe ebay din ANGLIA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ai filtru poti cauta si dupa norma JASO FC.Pentru prietenul tau cu DPF,ideal ar fi acel Castrol JASO FD!Tocmai pe ebay?Gasesti si la magazine de piese auto,lubrifianti aceste uleiuri minunelaugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca pe la magazinele de bricolaj si gradinarit.S-ar putea sa gasesti uleiul cu norma respectiva pe langa drujbe,masini de tuns iarba,generatoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc baieti,asa o sa fac saptamina viitoare,ca miine muncesc pina tirziu si duminica aici toate magazinele sunt inchise numai bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cosmin vezi sa nu bagi acel ulei pt motoare de barca, ala are alte proprietati fata de uleiul de drujba si nu te ajuta cu nimic.

De la Husqvarna si Stihl gasesti ulei in Norvegia cat vrei laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau si eu sa schimb uleiurile (motor,cutie de viteze).Motorul este D4204T am 103.000km, cutia de viteze MMT6.Din moment ce Volvo recomanda ,ca si brand, Castrol am decis sa folosesc uleiuri de la ei.Pe site-ul lor daca aleg tipul de masina imi da ca ar trebui sa folosesc pt motor Castrol Magnatec 5W-30 A1(b ) si pt cutia de viteze Syntrans Multivehicle 75W-90.

Ideea e ca vreau sa aleg cele mai bune tipuri de ulei pentru cutie si motor,chiar daca preturile lor sunt putin mai ridicate.Am vazut ca la Castrol pe site mai au si uleiul Edge 5W-30 si ca si prezentare cica ar fi de ultima generatie e.t.c. dar mai scrie "for latest VW & Audi engines" .Deci, e bun si la Volvo? sau sa merg pe varianta data de ei pentru Volvo.

In concluzie...vreau cele mai bune tipuri de ulei potrivit pentru tipul de motor si cutie pe care il am chiar daca pretul e putin mai mare.Ce imi recomandati?(poate chiar si alta marca,dar cu argumente... :) )

LE-daca stiti de unde pot sa le cumpar m-ai ieftin va rog sa ma informati, de ex Syntrans Multivehicle 75W-90 nu am gasit de vanzare,pe net, in Romanica.

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cutie de ce nu bagi de care trebuie: http://www.skandix.d...ission-oil/878/ ?

Pai pe site la Castrol daca introduc datele masinii pt care vreau uleiul imi da ca Syntrans Multivehicle 75w-90 tre sa folosesc la cutie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now