Doru_bv

ce fel de ulei sa folosesc?

695 posts in this topic

mie mi se pare ca i un mobil fe cu eticheta de valvoline.daca vrei ulei ieftin si ok pan la 7-10mii km iei mobil fe daca vrei unu bun iei castrol slx profesional c1 si cred ca te tine lejer 15mii.

Tine si 20k km,GARANTATwink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc SYNTIUM al celor de la Petronas. L-am gasit la cei de la www.intesa.ro sunt la a 4-a masina pana acum si sunt foarte multumit de el. Iar filtrele tot de la ei le iau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cosmine sa nu-ti treaca prin minte sa bagi ulei pt barca in motorina, uleiul 2T pt barca are alte proprietati . Trebuie ulei de drujba sau scooter cu norma JASO FC sau FD .

@HANS daca tu crezi ca esti mai bine informat decat mine atunci este excelent, baga ce ulei consideri, doar este masina ta .

Castrol este facut in Germania, daca nu crezi poate mai are Roberto ambalajul sa-ti bage o poza .

R-tec MADE IN GERMANY

SLX Professional C1 MADE IN AUSTRIA

SLX for Volvo Cars MADE IN ITALY

post-178-0-89163300-1314015532_thumb.jpg

Daca era asa de bun uleiul Mobil atunci il foloseau si BMW, VAG, Volvo .

Ce simplu e sa dai din gura fara nici un argument .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

bidonasul din poza bogdane nu i pt motoarele de psa,nu?ala 0w30

slx pro c1 ii f bun...am deja 14mii km si are coloare inca ok.dar mai mult de 50lei/l tot nu as da pe el.mai are careva la pretu ala

garantat modelele slx profesional de la castrol is cele mai bune de pe piata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut ca s-a discutat mai mult despre motoarele diesel. Pentru a mea ce ulei sa folosesc?

In cartea tehnica scrie de WSS-M2C913-B cu vascozitatea SAE 5W-30 pentru motorul B6164S3 pe care-l am.

Nu stiu ce ulei s-a folosit pana acum, masina e second hand si o am de vreo luna doar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca scrie aia ii la fel ca la disel.deci citeste ce s-a scris.nu cumva ii motorul b4164s3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce am cautat pe net pe la multe firme uleiul castrol slx profesional c1 5w30 am reusit sa gasesc la o firma din bucuresti ultimii 4 l din stoc(mi au spus ca nu se mai comercializeaza,aceasta fiind inlocuit de castrol magnatec profesional a5 la 39lei/l) si cu un litru ramas de la schimbul precedent am reusit sa strang 5l.Uleiul a fost 51lei/l

Pe siteu lor era vandut sub numele de Castrol Powerflow c1

post-555-0-22421200-1320073037_thumb.jpg

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acelasi lucru m-am lovit si eu cautand castrol slx profesional c1, n-am gasit asa ca am luat magnatec professional A5 la acelasi pret mentionat de tine, probabil acelasi site. Am vazut ca indeplineste normele, sper sa fie ok...maine ar trebui sa imi ajunga.

Edited by Iulian82

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ai intrebat si tu de powerflow c1 sau slx profesional?au zis ca nu mai au?

Eu mai aveam 1l acasa si de aia am luat restu de 4l care l mai aveau pe stoc ca si eu m am gandit sa iau magnatecu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intrebat de castrol slx professional powerflow c1 5w-30 si mi-au spus ca nu il mai au, dar ca imi recomanda magnatec-ul professional a5 5w-30. M-am uitat pe specificatii si am vazut ca-i tot pe-acolo (ACEA A1/B1, A5/B5, Ford WSS-M2C-913-B ), plus ca e si ok la pret, asa ca i-am resunat si am dat comanda de 6l.

Edited by Iulian82

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se mai gaseste Powerflow C1 DAR ATENTIE Magnatec 5w-30 A5/B5 nu este cel mai bun pt motoarele cu DPF .

POWERFLOW C1

Ash, Sulphated ASTM D874 % wt 0.4

MAGNATEC A5/B5

Ash, Sulphated ASTM D874 % wt 1.2

Adica de 3 ori mai multa cenusa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, care ar fi cel mai indicat daca nu se ma gaseste SLX?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc, trebuie sa ma apuc sa caut...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avea , eu de la el am luat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se mai gaseste Powerflow C1 DAR ATENTIE Magnatec 5w-30 A5/B5 nu este cel mai bun pt motoarele cu DPF .

POWERFLOW C1

Ash, Sulphated ASTM D874 % wt 0.4

MAGNATEC A5/B5

Ash, Sulphated ASTM D874 % wt 1.2

Adica de 3 ori mai multa cenusa .

Bogdan, cat e nivelul de cenusa pentru Castrol SLX Professional Longtec for Volvo cars A5/B5 0W-30? Am tot cautat dar nu am gasit o fisa tehnica care sa mentioneze si asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de la 50 lei la 75(sper sa nu gresesc) ii cale multa

dupa cat am inteles slx profesional c1 5w30 cu norma PSA nu se mai face

Eu am avut noroc sa gasesc ultimii 4l la firma aia

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulian82 nivelul de cenusa este tot peste 1, de aia nu recomand si nu am recomandat niciodata acest ulei la motoarele de pejo mai ales la cele de 1.6D care sunt mai sensibile la DPF .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun, daca nu se mai fabrica si nu se mai gaseste slx profesional c1 5w30 eu ce mama lui Harap Alb mai bag in motor? Sa incerc ulei de palmier, am inteles ca se prezinta bine la temperaturi inalte :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Castrol SLX For Volvo Cars, . ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

se gaseste ca 0w 30 si din cate stiu la motoarele psa nu prea i bun avand in vedere ca in carte scrie 5w30.

Deci cred ca alternativele sunt magnatec profesional a5 5w 30 sau r-tecu ala 0w30 care este prezentat in chart

Bun, daca nu se mai fabrica si nu se mai gaseste slx profesional c1 5w30 eu ce mama lui Harap Alb mai bag in motor? Sa incerc ulei de palmier, am inteles ca se prezinta bine la temperaturi inalte :(

pana acu ce ai bagat?

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

"R-tech"-ul din chart e 0W30, ACEA A1B1/A5B5, deci fix ca SLX For Volvo Cars...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi nu i unu si acelasi produs?eu asa am dedus din chart

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now