Doru_bv

ce fel de ulei sa folosesc?

695 posts in this topic

alt ulei clasa C1 MOTUL 8100 Eco-clean+5W-30

recomandat Mazda FORD

PROPERTIES

Viscosity grade SAE J 300 5W-30

Density at 20°C (68°F) ASTM D1298 0.849

Viscosity at 40°C (104°F) ASTM D445 56.7 mm²/s

Viscosity at 100°C (212°F) ASTM D445 10.1 mm²/s

HTHS viscosity at 150°C (302°F) ASTM D4741 3.24 mPa.s

Viscosity index ASTM D2270 167

Pour point ASTM D97 -39°C / -38.2°F

Flash point ASTM D92 232°C / 449.6°F

Sulfated ash ASTM D874 0.43% weight

TBN ASTM D2896 4.8 mg KOH/g

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din specificatii arata foarte bine, problema este cat costa litrul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se gaseste este 69 lei, adica mai scump decat C1 de la Castrol care este 55 lei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

poi si unde gasesti cu 55lei c1 de la castrol daca l au scos din uz si inlocuit cu altele gen magnatec profesional a5(din precizarile sitului de unde am cumparat eu ultimii 4l de pe stoc de c1) la 39 lei dar cu ash cat in soba de lemne

Share this post


Link to post
Share on other sites

uleiul nou C1 de la castrol nu este din gama magnatec A5 ci Edge professional 5W30 C1 (este inlocuitorul uleiului SLX pro 5W30 C1...) din nefericire nici un ulei C1 nu este prea ieftin (nu ma refer la marci mai putin cunoscute in Ro..ale caror fise tehnice nu imi sunt accesibile)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haide mai Thor, de 3 pagini se explica noile denumiri ale uleiurilor Castrol si tu care esti direct interesat nu gasesti noile denumiri si nici unde se gaseste uleiul .

Pt cine vrea ulei Castrol EDGE Professional C1 5W-30 are pe Sos Chitilei la magazinul Policolor . Pretul este de 54 ron/l .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi cam de tot atatea pagini nimeni nu a dat nici un raspuns concret unde se gaseste si pretul :D .

eu pt urmatorul schimb mi am facut aprovizionarea, asa ca dupa iarna se apropie catre 20mii km si o sa l schimb.

anu asta am facut putini km cam 17mii km si cu ailalta vro 14mii.speram si la vremuri mai bune

Deci mai interesati sunt ceilalti care au postat acia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am inceput sa folosesc 5w30 Total Quartz INEO ECS, asta este recomandat de PSA.Inainte am folosit Castrol Magnetec 5W30 la recomndarea mecanicului care imi facea reviziile, dupa ce m-am documentat putin am vazut ca nu este un ulei cu performante ridicate, eu raman la Total Quartz ineo ECS.

oricum toate sunt la fel, difera normele, se folosesc aceasi aditivi, etc. majoritatea se fac in Belgia, diferenta de pret o reflecta eticheta!

Edited by septy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Haide mai Thor, de 3 pagini se explica noile denumiri ale uleiurilor Castrol si tu care esti direct interesat nu gasesti noile denumiri si nici unde se gaseste uleiul .

Pt cine vrea ulei Castrol EDGE Professional C1 5W-30 are pe Sos Chitilei la magazinul Policolor . Pretul este de 54 ron/l .

Sunt cel putin 3 magazine Policolor pe Chitila. Un numar, un reper ceva te rog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau pe Izlazului, nu mai ştiu numărul, aduce la comandă. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am inceput sa folosesc 5w30 Total Quartz INEO ECS, asta este recomandat de PSA.Inainte am folosit Castrol Magnetec 5W30 la recomndarea mecanicului care imi facea reviziile, dupa ce m-am documentat putin am vazut ca nu este un ulei cu performante ridicate, eu raman la Total Quartz ineo ECS.

oricum toate sunt la fel, difera normele, se folosesc aceasi aditivi, etc. majoritatea se fac in Belgia, diferenta de pret o reflecta eticheta!

am pus si io d-asta acum 1000 km. sa vedem cum o merge...

ca norme si sulphated ash sint identice cu castrol, insa e prima data cind il folosesc.

http://www.acea.be/images/uploads/pub/070308_ACEA_sequences_2007_LD_and_HD.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

uleiul INEO ECS recomandat de grupul PSA este clasa C2 iar uleiul CASTROL EDGE PRO C1 recomandat de FORD / VOLVO / MAZDA este C1 ...este oarece diferenta ...sunt si membru forum Citroen si ai m-am convins repede de colmatarea filtrului FAP la 1.6 HDI...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Huff, primul cum vi de la Podul Constanta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Redeschid discutia si mentionez ca pe masina mea (cea din semnatura) am lipita urmatoarea eticheta tocmai de reprezentanta Volvo.

http://imageshack.us...1203121405.jpg/

Acum nu pot decat sa ma intreb daca am eu alt motor decat cel de 1.6 D sau intre timp s-a schimbat ceva? Am gasit si etichetacu tipul de ulei si in motor a fost bagat un ulei Castrol SLX 0W30 A3/B3 cu care s-a circulat aprox 20 mii. Urmare a acelui sticker de sub capota am bagat acelasi lucru.

In concluzie, au luat-o razna cei de la volvo?

Edited by darian007

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca e super gresit...este 5W30 pe toate motoarele 1.6 D ( HDI ,TDCI sau cum s-or mai numi derivatele...)..A5/B5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa dezlipesti ala si vezi ce scrie sub...aia pusa din fabrica

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca e super gresit...este 5W30 pe toate motoarele 1.6 D ( HDI ,TDCI sau cum s-or mai numi derivatele...)..A5/B5

La diesel nu era W40? sau au si cu W30?

Share this post


Link to post
Share on other sites

la psa este doar cu w30

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are dreptate @lagunez.

La motoarele PSA sunt recomandata uleiurile 5W30 A5/B5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie in reprezentanta mi-a pus doar 0w30 la 1.6D euro3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala din cate stiu este pt motoarele disel de volvo in 5 cilindri.Dar daca este a5/b5 tre sa fie bun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am tot 0W30.Merge ceas :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now