Doru_bv

ce fel de ulei sa folosesc?

695 posts in this topic

uleiul nou C1 de la castrol nu este din gama magnatec A5 ci Edge professional 5W30 C1 (este inlocuitorul uleiului SLX pro 5W30 C1...) din nefericire nici un ulei C1 nu este prea ieftin (nu ma refer la marci mai putin cunoscute in Ro..ale caror fise tehnice nu imi sunt accesibile)

OK, dar unde mai gasiti voi ca eu de cateva zile casc ochii pe net si nu gasesc, iar vanzatorii habar nu au ce vand ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, eu in al meu V50 2006 1.6 diesel am pus Castrol EDGE 5w-30, am acuma cam 550 km de la schimb si totul pare in regula, ce ziceti ii ok acest tip de ulei pt acest tip de motor sau am facut o greseala (mare :) ) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este acesta http://www.oilshop.ro/uleimotor/product_info.php?products_id=412824&osCsid=7c86ff82d8960860800aa90ed5eb1511, ii la cutie de 5 litri dar scrie ca ii si pt motoare cu filtru de particule si ca prelungeste viata filtrului de particule, mai precis scrie: Tehnologia din acest ulei reduce depunerile pe termen lung si astfel prelungeste viata filtrului de particule diesel (DPF), eu oricum uleiul la masina il schimb in cel mai rau caz la maxim 10000 km in schimb intra inclusiv filtul de ulei si aer .

Share this post


Link to post
Share on other sites

EDGE 5W-30 a fost dezvoltat de Castrol in cooperare cu Grupul VW (VAG)

Deci nu i bun.Citeste simplu cartea ta si vezi ce specificatii ale uleiul pt motoarele PSA.Parerea mea este sa bagi de la mobil FE 5w30 pana la alea 2 din linkurile de mai sus..doar daca vrei sa respecti ce scrie in cartea ta.De ce vrei sa bagi ceva care nu i pt motorul tau nu stiu

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chestia ii ca uleiul este pus deja de doar vreo 550 km de trecut o sa trec la mobil FE 5w-30(acum am inteles cam care este diferenta), dar intrebarea mea era daca are rost sa il scot acuma dupa doar 550 km sau sa il tin cam intre 9000 si 10000 km (cam atat tin eu un ulei in masina indiferent de masina :) ) ?

Edited by dom79

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred ca afecteaza asa mult un singur schimb de ulei...cred.

decat mobil(care mi se pare putin peste uleiul cu sigla ford,dar care si ala ii slab) mai bine magnatec a5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multzumesc de informati, oricum de acuma o sa fiu mai atent la cum merge motorul(oricum eu am avut foarte mare grija de masinile care leam avut) si cred ca, cand o sa fac trecerea o sa o fac pe magnatec pt ca si in trecut am folosit magnatec pt alte masini, bineinteles au fost alte vascozitati 5w-40, 10w-40(nu 5w-30) si am fost fost foarte multumit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa pui uleiul asta .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am inteles ce ulei si ce norma trebuie(am fost si la masina sa vad), dar nedumerirea era daca pot sa continua(are doar 550km) cu acesta pana la momentul schimbului(9000km maxim 10000km) si dupa care sa il schimb cu altul care indeplineste intrutotul norma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numa sa gaseasca si in TM sau online ca nu prea am vazut.

Larahau si a cumparat acu de 1luna edge c1 cred ca online.Vb cu el

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

De gasit o sa gasesc ( am timp :) ) daca nu, o sa il comand de pe net, oricum mam hototarat sa continui cu acesta pana la momentul schimbului .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa pui uleiul asta .

Asta caut si eu cam de 1 saptamana dar vanzatorii de la noi habar nu au ce vand, cand i-am aratat exact tipul acesta (specificatiile de aici din forum) a zis ca nu stie sau nu are, dupa 1Mai muncitoresc o sa sun la linkurile online, dar am scris si la colegii de forum care au aici posturi ca au si nici un raspuns pana acum, ar fi mai convenabil sa cumparam de la unul de al nostru de pe forum care stie ce vande si stie ce vorbim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am citit si inteles norma Volvo o indeplineste si Castrol Magnatec Professional 5w-30, in Timisoara am gasit acest tip pe site-ul celor de la promotor (poate au si celalalt tip adica edge cu norma pt volvo dar doar la magazin si nu pe site pt ca si la ei am vazut multe tipuri de ulei in magazin) sau poate gasesti la magazinul ciclop (si ei au multe tipuri de ulei) .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da; este cam 45 de lei litrul.

Edited by volvo 244
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si Castrol este 50 lei/litru .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze nu m-am exprimat bine :

am vrut sa spun ca decat sa pui castrol edge (ala pentru vw)mai bine havoline(macar are normele respective)

:)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Thor - eu l-am luat de la Pasior Automotive.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar totusi ce ziceti ( ce parere aveti ? ) de uleiul Ford Formula 5w--30 care are exact norma ce trebuie la Volvo ( cel putin la Volvo meu ) ?....eu il folosesc la a doua mea masina un Ford Fiesta diesel din 2001 si sunt multumit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pui o fisa tehnica a uleiului ne putem da si noi cu parerea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now