Doru_bv

ce fel de ulei sa folosesc?

695 posts in this topic

Eu recomand și vând pt acest motor Mobil Formula FE 5W30 care are și norma Ford WSS-M2C-913-C și este A5/B5

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru masina din semnatura pot sa folosesc ulei cu vascozitate de 5w30/40?(..-40 nu cred ca e cazul,maxim -17 aici in Italia.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit intreg topicul, trebuie sa recunosc sa m-a ametit, si incerc sa concluzionez ca pentru un 2.0D (D4204T) fara DPF pot folosi Castrol Castrol Magnatec Professional 5W-30 A1 dar si Castrol EDGE professional 5W30 C1 daca sunt mai larg la buzunar.

M-a pus pe ganduri si acel Mobil Formula FE 5W30 recomandat de Alex.

Voi ce ati alege la un schimb de ulei dupa ~16.000 km rulati cu Genuine Volvo 0W30 (Castrol SLX Professional Longtec reimpachetat, daca nu ma insel)?

A se inteleg ca acest "Genuine Volvo" l-am pus cand avea masina ~93.000 km iar mecanicul mi-a recomandat un 5W30 dupa 100K km, uleiul recomandat pentru acest motor de fapt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit intreg topicul, trebuie sa recunosc sa m-a ametit, si incerc sa concluzionez ca pentru un 2.0D (D4204T) fara DPF pot folosi Castrol Castrol Magnatec Professional 5W-30 A1 dar si Castrol EDGE professional 5W30 C1 daca sunt mai larg la buzunar.

M-a pus pe ganduri si acel Mobil Formula FE 5W30 recomandat de Alex.

Voi ce ati alege la un schimb de ulei dupa ~16.000 km rulati cu Genuine Volvo 0W30 (Castrol SLX Professional Longtec reimpachetat, daca nu ma insel)?

A se inteleg ca acest "Genuine Volvo" l-am pus cand avea masina ~93.000 km iar mecanicul mi-a recomandat un 5W30 dupa 100K km, uleiul recomandat pentru acest motor de fapt.

tot ala Genuine Volvo 0W30

Share this post


Link to post
Share on other sites

0w30 este pt motoarele volvo. tu nu ai motor volvo. respecta ce scrie cartea

Share this post


Link to post
Share on other sites

0w30 este pt motoarele volvo. tu nu ai motor volvo. respecta ce scrie cartea

Exact la asta ma gandeam si eu, ca trebuie sa respect cartea. Primul schimb de ulei facut de cand am cumparat masina a fost cu acest 0W30, ulei recomandat chiar de doi mecanici de la Primus, insa mai apoi m-am gandit ca o fi el Genuine Volvo insa pana si eticheta de sub capota imi arata ca trebuie sa folosesc 5W30.

Mi s-a mai spus si ca acest 0W30 este recomandat pentru "adverse driving conditions", adevarat, insa acum sunt aproape convins ca sa putea folosi un 5W30 de la Castrol fara probleme, luand in calcul si faptul ca nu am DPF.

Am intrebat si aici pentru ca ma ajuta opinii; sau hai sa spunem ca vreau sa vad cum inclina balanta - spre ce cred eu sau ba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu sau fara c1 in functie de DPF on/off

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este recomandat si pentru cele fara DPF fiind un ulei ce curata mai bine fata de celelalte.

Sent from Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu 0W30 Volvo OEM va tine motorul prea mult, stiu cateva 40-uri ce merg numai cu ulei Volvo si au turbina originala dupa 300.ooo km, totusi diferenta de pret nu stiu daca se justifica, adica 5w30 FORD - 25 lei iar Volvo OEM -80 lei, aproape 300 lei la un schimb iar daca faci 2 pe an deja vb de 600 lei iar in 3 ani deja ai strans banii de turbina .

Eu la motoarele PSA m-am convins, nu merita mai mult de 5W30 de 25 lei pt ca in orice moment se pot defecta indiferent de uleiul folosit iar motorul in sine este mai rezistent decat D5-ul dupa 2005, suporta multe motorasul de 1.6 sau 2.0 DAR fie te lasa turbina fie EGRul iar cand le rezolvi pe astea ba pica volanta, ba un injector asa ca uleiul este ultima problema .

Cu alte cuvinte in 1.6 sau 2.0 poti baga si ulei bunica si tot merge, pe cand D5-ul dupa 2005 nu merge decat cu A5/B5 .

Singura problema e la DPF cand bagi C2 sau C3 dar oricum pica . :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu 0W30 Volvo OEM va tine motorul prea mult, stiu cateva 40-uri ce merg numai cu ulei Volvo si au turbina originala dupa 300.ooo km, totusi diferenta de pret nu stiu daca se justifica, adica 5w30 FORD - 25 lei iar Volvo OEM -80 lei, aproape 300 lei la un schimb iar daca faci 2 pe an deja vb de 600 lei iar in 3 ani deja ai strans banii de turbina .

Eu la motoarele PSA m-am convins, nu merita mai mult de 5W30 de 25 lei pt ca in orice moment se pot defecta indiferent de uleiul folosit iar motorul in sine este mai rezistent decat D5-ul dupa 2005, suporta multe motorasul de 1.6 sau 2.0 DAR fie te lasa turbina fie EGRul iar cand le rezolvi pe astea ba pica volanta, ba un injector asa ca uleiul este ultima problema .

Cu alte cuvinte in 1.6 sau 2.0 poti baga si ulei bunica si tot merge, pe cand D5-ul dupa 2005 nu merge decat cu A5/B5 .

Singura problema e la DPF cand bagi C2 sau C3 dar oricum pica . :D

La obiect. :)

Sa spunem ca DPF-ul l-am eliminat din ecuatie.

Raman undeva la mijloc, pe Castrol Magnatec Professional A1 5W-30 - vreo 40 lei/litrul.

Vielen dank!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care este acelasi lucru cu FORD Formula F 5W-30 . Difera pretul in favoarea uleiului Ford .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care este acelasi lucru cu FORD Formula F 5W-30 . Difera pretul in favoarea uleiului Ford .

OK, inteleg ca acest ulei Castrol impachetat de FORD are aceleasi proprietati cu Magnatec Professional A1 5W30.

Dar nu inteleg, pe de alta parte, diferenta de pret in favoarea celui impachetat - nu ca as avea cunostinte despre aceste proceduri si strategii de piata.

Spre exemplu General Motors taxeaza mai mult pe ulei cu brand GM pentru Opel desi cel de la producator este mai ieftin - nu-i mai retin brand-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ex. la mine Ford FE-ul este 30 de lei litrul ;D , iar Castrol-ul nici nu vreau sa aflu, probabil peste 60RON (nu am preturi bune pe Castrol). So G iz right, uleiul Ford e mai ieftin decat Castrol-ul. Daca e acelasi lucru in ambele bidoane, aici nu mai stiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e acelasi lucru in ambele bidoane, aici nu mai stiu.

Marea intrebare. :)

Nu ca ma arunca banii din casa, dar doar pentru senzatia mea ca as avea grija de motorul ala - si nu exagerez, e un motor PSA care poate pica, da, cand ti-e lumea mai draga.

Apropo, ai ceva impresii de la clienti pentru uleiul asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am vandut niciodata uleiul asta pt. ca ma feresc sa recomand fluide OEM (exceptie VOLVO unde stiu clar ce se impacheteaza). La Alfa am auzit zeci de povesti cu uleiul lor SELENIA, care e un fel de apa de ploaie chiar si pe langa RO3-ul romanesc ;D

Mai am ulei ENEOS, e ceva japonez si e ceva de capul lui, daca a auzit cineva de el, hai cu feedback-urile !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu folosesc ENEOS si sunt forte multumit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre castrol

Multumesc!

Am dat si eu peste aceleasi specificatii pe site-ul Volvo Cars din Ungaria; de acolo mi-e clar ca se merge pe Castrol nu am nicio indoiala.

Intreb aici pe forum cu scopul de afla extra informatii si de la alti posesori de S40.

Oricum, este interesant intervalul de schimb standard: 12.000 - 12.500 mile sau 19.300 - 20.100 km. :smile:

N-am vandut niciodata uleiul asta pt. ca ma feresc sa recomand fluide OEM (exceptie VOLVO unde stiu clar ce se impacheteaza). La Alfa am auzit zeci de povesti cu uleiul lor SELENIA, care e un fel de apa de ploaie chiar si pe langa RO3-ul romanesc ;D

Mai am ulei ENEOS, e ceva japonez si e ceva de capul lui, daca a auzit cineva de el, hai cu feedback-urile !

Pai de asta ma indoiesc si eu cumva, nu stiu ce este impachetat acolo.

Nu sunt mare cunoscator, asadar voi mai urmari pareri in continuare pana ma conving.

Bogdan G m-a lamurit cu cele mai multe pana aici.

L.E.: Am inceput acum sa ma uit si dupa acest ENEOS.

Alex, tu ce pret/litru ai la un echivalent 5W30 C1 sau 5W30 A1?

I-am gasit descrierea aici, la importator.

Ei spun ca nu are sulf...

Specificatii:

SAE 5W-30

API SN/RC

ILSAC GF-5

Nu vad insa WSS-M2C-913B sau A5/B5.

Eu folosesc ENEOS si sunt forte multumit.

Din semnatura observ ca tu un motor mai zdravan, pe ambele masini. :)

Nu stiu cat se pupa acest ulei cu al nostru motor diesel PSA.

Totusi parerile despre ENEOS sunt de bine.

Edited by vali.ichim

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ex. la mine Ford FE-ul este 30 de lei litrul ;D , iar Castrol-ul nici nu vreau sa aflu, probabil peste 60RON (nu am preturi bune pe Castrol). So G iz right, uleiul Ford e mai ieftin decat Castrol-ul. Daca e acelasi lucru in ambele bidoane, aici nu mai stiu.

Le pui pe amindoua,citeva picaturi, pe o tabla la o inclinatie mica si o incalzesti la 40 gr Celsius si apoi la 150 gr. si in fiecare caz vezi timpul de curgere pe o lungime data.Faci lucrare de laborator.Uite asa te convingi daca sint la fel cel 2 uleiuri de care se vorbeste.. :smile:

Marea intrebare. :smile:

Nu ca ma arunca banii din casa, dar doar pentru senzatia mea ca as avea grija de motorul ala - si nu exagerez, e un motor PSA care poate pica, da, cand ti-e lumea mai draga.

Apropo, ai ceva impresii de la clienti pentru uleiul asta?

Nu ii imbunatatesti viata motorului daca a fost "ingrijit" intr-un fel anume de vechiul proprietar.Te stradui doar sa il mentii .PSA este un motor rulat si nepretentios care nu cedeaza cu una cu doua.Am un "Leu" 307 de 109 Cp fara DPF si cu tot uleiul bun pus i-a cedat turbina la vechiul proprietar in schimb motorul se tine.Face 2 sutare de mii pe bord.Asa ca ..

Ii pui ulei cu norma C1 daca ai DPF sa ti-l protejezi mai mult timp si sa nu il infunzi in rest nu e mare scofala.

Schimbul nu trebuie facut, depasind 15000mii ca sint alte conditii de exploatare la noi in Ro.Sper ca stii acest lucru.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le pui pe amindoua,citeva picaturi, pe o tabla la o inclinatie mica si o incalzesti la 40 gr Celsius si apoi la 150 gr. si in fiecare caz vezi timpul de curgere pe o lungime data.Faci lucrare de laborator.Uite asa te convingi daca sint la fel cel 2 uleiuri de care se vorbeste.. :smile:

Nu ii imbunatatesti viata motorului daca a fost "ingrijit" intr-un fel anume de vechiul proprietar.Te stradui doar sa il mentii .PSA este un motor rulat si nepretentios care nu cedeaza cu una cu doua.Am un "Leu" 307 de 109 Cp fara DPF si cu tot uleiul bun pus i-a cedat turbina la vechiul proprietar in schimb motorul se tine.Face 2 sutare de mii pe bord.Asa ca ..

Ii pui ulei cu norma C1 daca ai DPF sa ti-l protejezi mai mult timp si sa nu il infunzi in rest nu e mare scofala.

Schimbul nu trebuie facut, depasind 15000mii ca sint alte conditii de exploatare la noi in Ro.Sper ca stii acest lucru.

Multumesc pentru informatie.

Nu cred ca voi reusi eu sa testez uleiurile, dar e bine de retinut.

Vechii proprietari, doi la numar, au facut reviziile si schimburile de ulei la Primus, dupa cum am vazut si in facturile pe care mi le-a dat cand am cumparat masina, pe la 88.000 km. Masina e din Martie 2006 iar asta a insemnat pana in Mai 2012 cam 15.000 km/an.

Nu e asta vreo garantie, insa motorul pare ingrijit. Acum are aproape ~108.500 km.

Nu am DPF, dupa cum am scris si in alte post-uri anterioare, si asta zic ca nu m-ar forta la un ulei cu norma C1.

Stiu ca nu avem in RO aceleasi intervale de service precum cele recomandate de producator pentru vestul Europei; indiferent de marca.

Unii imi recomandau chiar intervale de 10.000 km daca circul preponderent prin Bucuresti; circul 50/50, Bucuresti/extra-urban.

Inca ma mai uit dupa acest ENEOS 5W30; preturile sunt chiar bune...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din descrierea furnizorului :

PRODUCT NAME: ENEOS MOTOR OIL SUSTINA 5W-30 API SN/ILSAC GF-5

PRODUCT USE: Gasoline engine oil

Components Amount(%) Limit

Synthetic oil > 70 5 mg/m3 TWA-OSHA

5 mg/m3 TWA-ACGIH

Additives < 30

Additives for gasoline engine oil

Flash point (Typical), ℃ 238(COC)

Autoignition tempt., ℃ Not Determined.

Flammability limits: Not Determined.

Density @15℃, g/cm3 0.848

Pour point ℃ -45

DMSO Extract (Base oil) mass % (IP 346) < 3

Pentru elucidarea normelor si cerintelor, link mai jos :

http://www.elf.com.ro/Lub/lubroumanie.nsf/VS_OPM/C12572D70035D0D7C12571DF00464B99?OpenDocument

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din descrierea furnizorului :

PRODUCT NAME: ENEOS MOTOR OIL SUSTINA 5W-30 API SN/ILSAC GF-5

PRODUCT USE: Gasoline engine oil

Components Amount(%) Limit

Synthetic oil > 70 5 mg/m3 TWA-OSHA

5 mg/m3 TWA-ACGIH

Additives < 30

Additives for gasoline engine oil

Flash point (Typical), ℃ 238(COC)

Autoignition tempt., ℃ Not Determined.

Flammability limits: Not Determined.

Density @15℃, g/cm3 0.848

Pour point ℃ -45

DMSO Extract (Base oil) mass % (IP 346) < 3

Pentru elucidarea normelor si cerintelor, link mai jos :

http://www.elf.com.r...99?OpenDocument

Multumesc!

M-am uitat si pe site-ul ELF insa iti voi spune cinstit ca m-am pierdut in termenii aia; nu-i de mine.

O s-o las balta ca mai mult ca complic. :)

Am trimis un email la importator in care i-am intrebat de compatibilitate, astept raspuns de la ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am vandut niciodata uleiul asta pt. ca ma feresc sa recomand fluide OEM (exceptie VOLVO unde stiu clar ce se impacheteaza). La Alfa am auzit zeci de povesti cu uleiul lor SELENIA, care e un fel de apa de ploaie chiar si pe langa RO3-ul romanesc ;D

Mai am ulei ENEOS, e ceva japonez si e ceva de capul lui, daca a auzit cineva de el, hai cu feedback-urile !

ENEOS ? :)), a ajuns si la Bucuresti ?

A fost un "tun" mare si s-a umplut piata de el :)), mai ales la negru. 3 baxuri la pret de 1 :)). In 2 saptamani toata lumea avea Eneos, ( e bun domle, e Japan ! =)) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai pentru ca nu stiu inca nimic sigur despre el, nu-l flutur in fata nimanui... Am, si gata, cine doreste, cine pofteste, intreaba si cumpara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now