Doru_bv

ce fel de ulei sa folosesc?

695 posts in this topic

Cred că doar şi-a schimbat denumirea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era acelasi, acum nu se mai produce uleiul for Volvo Cars. Acest ulei a fost inlocuit se pare de Castrol EDGE 0W30 A5/B5 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Bogdan are dreptate doar sia schimbat denumirea.Am cumparat eu din Anglia si mi sa spus ca este acelas ulei cu denumire diferita mai nou acuma :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nume nume dar norma 0w 30.In carte zice 5w30.ii mare bai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

0W-30 este pt motoarele Volvo

5W-30 este pt motoarele PSA/Mazda

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci daca slx c1 este scos de la castrol a mai ramas magnatecu a5 pt noi>?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sapat si vazut . Tre sa fie si un ulei cu "ultra low ash" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pun 0w30,pentru ca asa mi-au pus cei de la reprezentanta,cind mi-au schimbat chiuloasa si motoru se comporta ok cu acest ulei.In carte scrie la mine 5w30 pentru toate motoarele specificate acolo inclusiv D5.La reprezentanta in constanta la fel tot 0w30 folosesc si mia zis un mecanic de acolo ca diferenta,este doar de temperatura 0w30 este mai bun la temperaturi scazute.

Edited by cosmin

Share this post


Link to post
Share on other sites

ii aceasi chestie ca magnatec profesional a5

Share this post


Link to post
Share on other sites

thor4ever, pana acum am folosit slx profesional c1 5w30 de care am fost f. Multumit si inainte cred ca era Magnatec A5B5, in bidon verde. Acum ... cine stie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi si eu tot din asta am bagat anu trecut si acum mai am 5l pregatiti pt tura asta asa ca 1an stau linistit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum exista Castrol EDGE Professional C1 5w-30, este inlocuitorul uleiului Castrol SLX Professional PowerFlow C1 5W-30 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciudat, la ei pe site apare ca 0w30 uleiul care ar fi compatibil cu Volvo

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai motor Volvo asa este :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yeah, right. Numai ca sub caroseria de Volvo se ascunde ceva fioros :D ...Multumesc!

Motul a folosit cineva?, am gasit unul care indeplineste normele ACEA A1/B1 sau A5/B5

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

decat motul mai bine magnatec profesional a5...cred

39lei/l

Share this post


Link to post
Share on other sites

0W-30 este pt motoarele Volvo

5W-30 este pt motoarele PSA/Mazda

Acolo unde scrie 5w-30 merge si 0w-30 cand masina este folosita in "adverse conditions".

Ca sa citez din manual :

Acolo unde scrie 5w-30 merge si 0w-30 cand masina este folosita in "adverse conditions".

Ca sa citez din manual :

Share this post


Link to post
Share on other sites

rezumand ceea ce am citit in acest forum pentru motoarele volvo de origine ford/psa uleiul recomandat este 5W30 C1? si pun acesta intrebare dupa ceva experimente in utilizarea pentru un c30 1.6D (4164 ) a diverse uleiuri.Primus mi-a pus conform facturii Castrol TXT ( asta banuiesc ca era total aiurea.uleiul recomandat de Volvo este norma ford 913C 5W30 respectiv pentru conditii grele 0W30 a5/B5.),urmatoarele schimburi le-am facut cu Total ECS 5W30 C2 (uleiul recomandat de PSA pentru 1.6 HDI ) apoi SLX Pro for Volvo 0w30 ( motorul mi-a parut "ceva""mai zgomotos ..) si acum 5W30 Castrol C1 Powerflow .

Intrebare..clasa ACEA C1 este necesara motorului 1.6D ? sau este un moft ? Dupa cum se vede rebranduirea recenta Castrol si eliminarea familiei SLX ne cam lasa in ceata..am gasit ceva interesant de la MOTUL si pun in atasament fisele castrol ca powerflow c1 respectiv motul

fisa motul

fisa motul 5w30 clasa acea c1

fisa motul

fisa

fisa motul

lista comapatibilitai norma ford 913C

BPXE-85KPH8_0.pdf

Edited by lagunez
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

c1 este cel mai low ash.

cred ca c2 este mai low ash decat SLX Pro for Volvo 0w30.

daca inca ai dpful pe masina c1 protejeaza cel mai bine filtrul.

http://uleideulei.ro...itru-p-868.html

ashul la fiecare

http://www.opieoils....oil-ford-a1.pdf

http://www.opieoils....30-fst-a5b5.pdf

http://www.opieoils....L-5w-30-TDS.pdf acia nu arata

http://www.total.be/.../NT0000D28A.pdf

http://www.opieoils.co.uk/pdfs/shell/Shell-Helix-Diesel-Ultra-AFL-5w-30-TDS.pdf

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am gasit la Motul nici un ulei compatibil ACEA C1 .

Eu am recomandat aici cel mai bun ulei (pe testate) pt 1.6 D cu DPF. Uleiul Castrol EDGE Professional C1 5w-30 este cel mai bun ulei pt un S40/C30/V50 cu motor 1.6D .

De gasit se gaseste atat 0W30 cat si 5W30, pot spune ca 0W-30ul este in jur de 60 lei la Mike1 (Pasiorautomotive) si este pe stoc, cred ca si EDGE Professional C1 are cam acelasi pret desi pe alte siteuri l-am gasit la pesete 100lei/litrul .

Cine vrea sa nu aiba probleme cu DPFul poate sa incerce acest ulei care este cel mai bun, cine vrea sa fie zgarcit poate pune orice DAR trebuie sa suporte consecintele si sigur le va suporta .

Mai trebuie spus ca mitul vascozitatii la ulei chiar exista, multi mecanici pun dupa capul lor ulei fara sa se gandeasca la consecinte, in anul 2011 nu mai conteaza ce vascozitate are uleiul ci cat de multa tehnologie este inglobata in acel litru de ulei, in anul 2011 se vinde tehnologie la bidon nu vascozitate la bidon ca acum 20 de ani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

despre acest ulei motul este vorba - vezi pdf atasat ...intrebarea mea este una simpla..daca psa recomanda c2 penru motorul 1.6d cu FAP de ce sa utlizam clasa C1 ?

motul

8100 ecoclean + 5W30 ACEA C1 a1/b1 a5/b5 norma ford 934A

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now