Doru_bv

ce fel de ulei sa folosesc?

695 posts in this topic

Pt ca la momentul aparitiei motorului nu exista ulei norma ACEA C1, de fapt norma actuala este ACEA C1-08 .

Garantia masinii este de 2 ani pt persoana fizica iar o persoana fizica nu face multi km, in acest caz nu conteaza daca pica DPFul dupa ce iese masina din garantie iar cat este in garantie se tot fac regenerari fortate pana iese masina din garantie.

Vrei sa schimbi DPFul mai repede? Pune ulei ACEA C2 .

In specificatiile uleiului Motul nu se spune cat este "Ash, sulphated", se spune doar ca este conform standardului ACEA C1, un producator adevarat spune clar cat este fiecare valoare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

for Bogdan G multumesc pentru precizari..sa inteleg ca pentru acelasi motor1.6 HDI vs 4164a sunt dua abordari diferite si urmand sfatul psa ""infund "" filtrul DPF mai repede spre benefciul lor am atasat un materila legat de normele acea c1,c2 si c3 si abordadrea diferitilor constructori pentru o norma sau alta....

fisierul in chestiune

Share this post


Link to post
Share on other sites

acea c1 ford vs acea 2 psa

sinscer nu merge uploadul si habar nu am.. :cursing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care ii diferenta intre ford si psa? Sau la ce te referi

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

e vorba de acelasi motor 1.6 HDI (PSA ) si D4164 norma E4(Ford/mazda/volvo etc.) la care se recomanda de fabricantii lor uleiuri din clase diferite ACEA 2 respectiv C2 diferenta este apreciabila in durata de funtionare a DFP ului...

sorry clasa ACEA c1 ford versus ACEA c2 la PSA

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel cum Reno spune ca este interzisa folosirea uleiurilor -W30 la motoarele 1.5 si 1.9 diesel iar Volvo recomanda 0W-30 cand masina merge in conditii grele .

Diferenta este ca multe S40/V40 ajung la 300.ooo km si foarte putine Renault-uri ajung la aceiasi performanta in RO .

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu la s40 bag castrol edge 5w-30 ( 100% sintetic ; volsynthetisch ) , e bine? . am motor 2.0 d , fara filtru de particule masina fiind din 2005. trebuie sa bag altceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu la s40 bag castrol edge 5w-30 ( 100% sintetic ; volsynthetisch ) , e bine? . am motor 2.0 d , fara filtru de particule masina fiind din 2005. trebuie sa bag altceva?

Daca nu ai dpf poti sa bagi linistiti ulei Ford Formula F 5w-30, sau Motorcraft 5W-30 cu normele:WSS-M2C913-C , WSS-M2C913-B , WSS-M2C913-A . ACEA A3/B4 , C3. (si sa il schimbi la fiecare 10k). Eu la Fiesta de-asta pun, respecta si specificatiile de pe eticheta de la motor si din carte, respecta si portofelul. (verifica si in cartea ta norma totusi). Daca nu ai cartea ia-o de-aici :

http://www.volvocars.com/uk/sales-services/services/owners-information/s40/Pages/s40-my12.aspx

ai impartite nu doar pe model de volvo ci si pe an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu la s40 bag castrol edge 5w-30 ( 100% sintetic ; volsynthetisch ) , e bine? . am motor 2.0 d , fara filtru de particule masina fiind din 2005. trebuie sa bag altceva?

Daca nu gresesc ce bagi tu ii norma a3/b3 a4/b4 pt VW si iar nu i bun din cate stiu

Cred ca cel mai bun si ieftin ulei(compatibil norma ford) este magnatec profesional a5 si cel mai bun scump Castrol EDGE Professional C1 5w-30

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

uleiul clasic 0W30 slx professional A1/B1 A5/B5 for volvo ce clasa ACEA era ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, tocmai ai spus-o... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cand ma refeream la clasificarea ACEA pentru 0W30 A5/B5 a1/b1 oild slx professional castrol ma refeream la

clasa ACEA Cx este acest ulei si inlocuitorul lui recomandat de Castrol compatibil cu vreo clasa ACEA Cx sau nu ...incerc sa atasez un fisier

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca este c1.

eu magnatec a1 am bagat prima oara cand am luat masina. Dar acum este magnatec a5 ca sa respecte normele dupa 2008. cred ca merita ca pret cel mai mult, cu toate ca are ash cam mare

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma indoiesc ca este clasa c1 sau ca se poate incadra in vreo clasa cx pentru ca Castrol ca ar fi clamat acest lucru (nici nu mentioneaza vreun % pt. cenusi sau P ,S,etc..)..sa inteleg ca pot sa-i dau orice fel de ulei a5/B5 0W30 motorului de origine volvo D5 ? chiar sa fie filtrul FAP VOLVO de pe D5 insensibil la procentul de cenusi ? si mai mult acest ulei este recomandat pentru conditii grele si pentru motoarele de origine PSA -FORD montate pe Volvo ( chiar pt. cele cu FAP ).sunt cerinte ( si cerine ) care se bat cap in cap.. :confused2:

PRODUCT DATA

Castrol EDGE Professional A5 0W-30

PRODUCT DESCRIPTION

Castrol EDGE Professional A5 0W-30 is an advanced fully synthetic fuel efficient SAE 0W-30 engine oil.

Castrol EDGE Professional A5 0W-30 is co-engineered in partnership with Volvo for the latest generation engines.

Castrol EDGE Professional with Fluid Strength Technology™ is Castrol’s strongest and most advanced range of engine oils; its unique adaptive strength reduces metal to metal contact across a range of different driving speeds. Castrol EDGE Professional – lowers friction and maximises engine performance.

Castrol EDGE Professional A5 0W-30 has been developed to combine performance, protection and superior fuel efficiency for most modern four-stroke petrol and diesel passenger car engines that are engineered for lower viscosity oils, under all driving conditions.

Castrol EDGE Professional A5 0W-30 gives you the confidence to demand maximum engine performance from today’s modern, higher revving sports cars and luxury vehicles requiring low viscosity oils.

This product is developed and delivered to the highest possible standards of lubricant engineering.

Castrol EDGE Professional A5 0W-30 is proven in tests to deliver outstanding oil strength. Micro filtered and with its signature fluorescent colour, it is your guarantee of professional quality.

Castrol EDGE Professional. Strength to Perform – Freedom to Drive.

PRODUCT APPLICATION

Castrol EDGE Professional A5 0W-30 is recommended for use in the Landrover Freelander and various late model Volvo engines.

In addition, Castrol’s controlled phosphorous and low chlorine additive technology helps maintain catalyst performance and reduce the long-term impact on the environment.

Castrol EDGE Professional A5 0W-30 is not recommended for two-stroke engines or for engines that recommend ACEA A3/B3 or A3/B4 classification oils. Page 2 of 3

PRODUCT FEATURES AND BENEFITS


Enhanced fuel efficiency compared to conventional oils and ACEA A3/B4 rated oils.

Maximises short and long term engine performance.

Sustains maximum performance for longer, even when under pressure.

Improves engine efficiency, independently qualified.

Delivers unsurpassed levels of protection across a variety of driving conditions and temperatures.

Reduces engine deposits to help maximise engine response.

Outstanding fuel economy and engine durability over extended service intervals.

Free-flowing formulation reduces viscous drag in the engine, lowering running temperatures and releasing the full power potential of the engine.

Provides faster acting lubrication when and where it is needed, ensuring effective engine protection, particularly during the cold start-up period.

Resists breakdown and the formulation of engine deposits, providing optimum engine protection and cleanliness.

TYPICAL CHARACTERISTICS

PERFORMANCE LEVELS

Castrol EDGE Professional A5 0W-30 is recommended where the following current and superseded specification of performance levels are cited:


American Petroleum Institute (API) Service Classification:

Petrol: SL.


ACEA.

Passenger and Light Commercial Vehicles -

Petrol/Diesel: A1/B1, A5/B5.

ILSAC.

GF-2.

Motor Manufacturers:


Recommended by Volvo Cars.

SAE

Viscosity Grade

KV @

100 °C (cSt)

KV @

40°C (cSt)

CCS

-35 °C

Pour

Point (°C)

API/ACEA

Service Rating

0W-30

9.78

56.4

5950

-54

SL

A1/B1, A5/B5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa 7 zile de discutii tot nu s-a concluzionat nimic desi concluzii existau de un an de zile.

La un low ash de peste 1 nici macar la clasa ACEA C3 nu se incadreaza :D

post-178-51515_thumb.jpg

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdan g :multumesc pentru precizari..in cazul motorului de origine PSA /FORD 1.6 HDI este clar ca este nevoie de un ulei 5W30 clasa C1 dar continutul asta enorm de cenusa pentru uleiul 0W30 Castrol unic& recomandat ma cam sperie la motorul D5 cu filtru FAP ( 136 Kw )..sper sa nu se reflecte in inlocuirea filtrului prematur caci din cautarile mele nu am reusit sa gasesc inca un ulei A5/B5 cu clasa c1 sau C2 si vascozitate 0W30

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ti-ai pus in gand sa infunzi DPFul la XC90 iti urez succes, o sa te chinui ceva pt ca e rezistent rau de tot dar daca strici turbina inainte si dai cu ulei pe evacuare ai o sansa sa-l infunzi . Daca nu merge asa trebuie prima data sa strici motorul, sa modifici combustia (foarte mult fum), doar asa reusesti . Poti pune un ulei 15W-40, bagi vreo 20.ooo km autostrada non stop si ai distrus axa cu came pe evacuare, dupa asta o sa dea cu fum si ai infundat filtrul, totusi sa faci 20.ooo km trebuie sa fii rabdator deci nu buna solutia asta .

Daca vrei sa te ajut da-mi un semn, mai am o soutie :un pumn de nisip aruncat in admisie (dupa MAF) si cred ca o sa dea cu fum :D

Nu-ti mai bate capul cu uleiul pt D5, bucurate 250.ooo km cat tine DPFul dupa care te poti gandi sa-l schimbi.

PS> nu compara un sistem catalitic de ~1.5 m lungime cu unul de 50cm cat este la 1.6D, la XC90 ai ditamai catalizatorul de 70cm dupa care DPFul care are si el tot cam atat iar la 1.6D ai amandoua componentele inghesuite in 50CM .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar nu am de gand sa-l infund la xc 90..thanks for me now the subject ( right oil for XC 90 volvo ) is closed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit un ulei "for Volvo cars" la reprezenta Volvo Iasi. Am vorbit cu tipul din service la tel si a spus ca are ulei Volvo (nu stiu ce inseamna asta fiindca nu am vazut recipientul) 5w-30 , C1, cu norma A5B5. Oricum cert este ca nu este Castrol.

Chiar, astia de la Castrolsunt sanatosi, au scos gama cu norma respectiva si nu dau nici o alternativa echivalenta sigura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca este Castrol. Dar nu e C1!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Victor, uleiul for Volvo Cars este 0W30 si nu este pt motoarele PSA .

Share this post


Link to post
Share on other sites

sper sa nu fiu redundant ( cel putin eu m-am lamurit 5w30 A5/B5 c1 pt. motoarele PSA respectiv 0W30 A5/B5 non C pt. cele originale volvo ) dar indicatia de pe situl volvo/catrol de a pune in motoarele 5W30 in cazul unor conditii grele CHIAR si pt. motoarele PSA 1.6 ,2.0 D dotate cu FAP uleiul volvo 0W30 mi se pare "solutie garantata spre succes " = new FAP or incative FAP...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now