alinbuga

"Spiritul Volvo"

   12 votes

  1. 1. Credeţi în ceva anume ce ar putea fi denumit "Spirit Volvo"?

    • Da
      7
    • Nu
      5

Please sign in or register to vote in this poll.

139 posts in this topic

Tot aud/citesc vorbindu-se de Spiritul Volvo.

Stimati useri cititori ai acstui topic , indrazniti si postati ce intelegeti voi prin....Spiritul Volvo .

Ce deosebeste Spiritul Volvo de Spiritul BMV , de Spiritul Logan....VW....si alte marci cu Spirit ?!!!

Cu siguranta nu sunt singurul care are nelamuriri in privinta expresiei " Spiritul Volvo "

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

placerea de a coexista intre iubitorii de volvo.

este ceea ce uneste o comunitate .

nu e nici o diferenta intre marci. a fi pasionat nu e o caracteristica exclusiva volvo.

sa-i zicem amicitie, prietenie, colegialitate ? ceva de genul asta ....

nu vad de ce volvo ar fi mai cu mot. poate doar pentru ca noi detinem asa ceva. in rest nu exista decit pasiune. nici mai mare, nici mai mica, doar atit : pasiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pasiunea (sau pe unii problemele) unei marci ne aduce in aceasta comunitate. Unii dintre noi isi rezolva problema si pleaca. Altii raman. De ce.... ? Poate pentru ca au personalitati asemanatoare celorlalti membri ? Poate pentru ca le place sa se simta bine in preajma lor ? Nu am intrebat de fapt pe nimeni de ce AU RAMAS printre noi... Toti ne punem problema DE CE PLEACA.

Spiritul VOLVO ? Pentru mine inseamna a ajuta pe celalalt. Inseamna a vedea un VOLVO pe dreapta si a opri sa intrebi daca il poti ajuta cu ceva. Inseamna sa pleci de la alte premize cand cunosti un om nou coborand din aceasta marca. Inseama corectitudine, respect, siguranta, dependabilitate.... Inseamna a fi alaturi de prietenii tai pe care i-ai cunoscut aici cand au nevoie. Dar ce te faci daca ai inca o masina, ca mine ? Ce te faci cand ai SI un Smart si te lasa in intersectie la Unirii, si la 12 noaptea vine un coleg forumist, ridicat din pijamale, de pe forumul SMART si te ajuta sa ajungi acasa ? Inseamna acest lucru spiritul SMART sau pana la urma spiritul UMAN ?

Si iata ca pana la urma "Spiritul VOLVO" nu e defapt decat spiritul UMAN si dorinta de a fi OM in adevaratul sens al cuvantului, adus la suprafata inconstient poate de o simpla marca de automobile.

Poate sunt fantezist sau visator, dar asta e ceea ce cred, acum ca a mai aparut un "spirit" pe langa mine... Pana la urma sunt unul si acelasi lucru...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iulirx:placerea de a coexista intre iubitorii de volvo.

este ceea ce uneste o comunitate .

Eu cred ca ar trebui sa se vada la intalnirile nationale.Si cum la aceste intalniri,intotdeauna vin cam aceeasi oameni,cu doua trei exceptii,trageti voi concluzia.

De fapt nu exista nici un spirit ,exista o mana de oameni,inimosi si sufletisti,care vor,si le face placere sa ajute neconditionat.

Din pacate ,ei sunt foarte putini.

Si cum bine zicea Alex,este de fapt spiritul uman,si nicidecum spiritul volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex diseara daca ajung la Penny dau o bere pt postul de sus .

Alin este vorba de spiritul uman , si de ce "Spiritul Volvo" ? Penru ca ne-am cunoscut pe forumul volvo , conducem un volvo , si cand ne intrunim cu totii ne intrunim la nationala acestui club .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiecare intelege altceva, eu inteleg din sintagma "spiritul Volvo" alte lucruri cum ar fii: prosoape lipsa, pahare lipsa, nota de plata neplatita, comentarii rautacioase de genul si mie mi-a furat aia si aialalta, comentarii de genul ala are masina de liniute si nu-l ajutam cu nimic, comentarii de genul ala face bani din forum, etc.

Posesorul de Volvo nu este cu nimic mai deosebit decat posesorul de BMW, ba chiar posesoru de Volvo este chiar mai mandru decat posesoru de BMW si ii creste inima in piept cand reuseste sa depaseasca un BMW pe autostrada (desi BMWul avea semnal dreapta dat si se pregatea sa intre in parcare) .

PS> . . . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ba chiar posesoru de Volvo este chiar mai mandru decat posesoru de BMW si ii creste inima in piept cand reuseste sa depaseasca un BMW pe autostrada (desi BMWul avea semnal dreapta dat si se pregatea sa intre in parcare)...

Scuze dar nu m-am putut abtine :lol: :lol:

Acum ce inseamna pentru mine spiritul volvo. Cu multi dintre voi m-am intalnit la o nationala, iar cu altii prin alte imprejurimi. Pana acum un an si ceva intram pe forum zilnic, eram interesat te masinuta mea (scoala de pilotaj, modificari, FAP busit etc) si imi facea placere sa ma loghez si sa citesc mesajele noi. De atunci insa s-au schimbat multe. Cum spunea cineva intr-un topic anterior, plin de oameni care se simt superiori, masturbatori (lol) si oameni care vor avea un volvo la... sfantu asteapta.

Cu 3 saptamani in urma cautam ceva pe google si am dat peste forum si mi-am adus aminte ca am si eu cont aici. Am mai facut cateva posturi unde ma interesa dar am constatat ca forumul nu mai e ce a fost....

Acum spiritul volvo nu prea mai exista (parerea mea), sau cel putin nu la mine, dar au ramas prietenii legate in timp care sunt cu mult mai importante decat un cont pe forum. Asta conteaza. A fi om e lucru mare. Relatiile de prietenie dintre mine si Victor, Danutzzz, AVX, Roberto (si inca cativa) nu sunt bazate pe faptul ca avem volvo toti, ci pentru ca am petrecut momente frumoase impreuna si ne-am simtit bine.

Daca cineva se simte jicnit prin postul meu, asta e. Life sucks, then you die.

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spiritul Volvo nu e o “teapa” !

Spiritul Volvo e atunci cand bei doar un ceai la restaurant.

Spiritul Volvo e atunci cand un prieten iti plateste ceaiul, cu drag.

Spiritul Volvo e atunci cand ziua de joi umbla cu pioare de melc.

Spiritul Volvo e atunci cand mai speri …

Spiritul Volvo e atunci cand nu ceri, dar ti se ofera.

Spiritul Volvo e atunci cand ii citesti copilului “ Minunata calatorie a lui Nils Holgerson prin Suedia”.

Spiritul Volvo e tainuit intr-o doza de RedBull.

Spiritul Volvo vine din turbocompresor. Eu nu am turbo, dar asta nu conteaza prea mult.

Spiritul Volvo e atunci cand “dam examen”… Si… promovam !

Spiritul Volvo e atunci cand pierzi carnetul la Polul Frigului si nimeni si nimic nu te ajuta.

Spiritul Volvo a mers toamna trecuta sa curete natura pe Valea Jiului…si la Poarta Sarutului… si la Valcea…

Spiritul Volvo e cand, pe serpentine, Matrix repara un etrier si pune o masina pe roti.

Spiritul Volvo e Nely, atunci cand vrea sa ajunga teafara la destinatie.

Sspiritul Volvo, doarme, uneori, sub o capota de Ford Focus Rs.

Spiritul Volvo e cand dai o fuga pana la Scoica sa mananci o pizza cu un prieten, iar el e pe platforma, in larg.

Spiritul Volvo e atunci cand iti pasa de orice. Doar de tine, nu.

Spiritul Volvo e atunci cand esti Isus in club. Nu râdeti, caci e adevarat, am avut rezervare la aceeasi masa cu El.

Spiritul Volvo e atunci cand vrei sa-ti vinzi onorabil masina, dar nu poti, caci se vinde tare greu.

Spiritul Volvo are, la ora cand scriu acestea, 2.513 nume.

Spiritul Volvo a fost intr-o joi, tarziu in noapte, la Galati… apoi la Tecuci … iar in zori… ce zori frumosi, era la Izvorul Muresului, printre fuioare de ceata.

Spiritul Volvo e un cântec… pentru prieteni.

Spiritul Volvo e Abba, iar ei stiu asta si de aceea vor fi nemuritori.

Pentru mine, spiritul Volvo e atunci cand am palmele umede pe la Intorsura Buzaului.

Spiritul Volvo s-a ascuns odata, in usa dreapta spate a masinii lui Zack. A stat mult acolo, dar nu i-a mers caci Andu l-a scos afara.

Spiritul Volvo e o sigla luminata cu fibra optica.

Spiritul Volvo are volan pe ”partea gresita”.

Spiritul Volvo repara masini Volvo busite. Pe bune.

Spiritul Volvo s-a pogorat intr- seara de decembrie, in casa a patru fete orfane...Chiar acum cand scriu acestea...mi se umezesc ochii... nu puteti crede cat de inocente erau.

Spiritul Volvo a ajuns si in Texas !

Spiritul Volvo e o punga in care strangem gunoiul, in parcare.

Spiritul Volvo e ceva ce nu stim nici noi. Tocmai de aceea il cautam prin topicul asta.

Spiritul Volvo e o lacrima pe tastatura mea.

Si pentru ca toate astea… si multe altele… trebuiau sa poarte un nume li s-a spus simplu : Spiritul Volvo !

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius, ai ramas blocat pe tastatura?

Eu nu cred in spiritul volvo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum bine a spus Buga fiecare intelege ce vrea din spiritu asta . grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

io nu inteleg un lucru : de ce credem noi ca toti posesorii de volvo sint inseminati cu spiritul volvo ?

am ajuns sa gindim invers : definim spiritul volvo in functie de posesorii de volvo. e o timpenie !

e ca si cum am face gramatica dupa cum se vorbeste.

daca unii, chiar daca acesti "unii" reprezinta majoritatea, sint nesimtiti asta nu inseamna ca comportamentul lor defineste spiritul volvo.

romani prosti si fara valoare sint majoritari in tara. romanismul nu are legatura cu ei , ci cu putinii care au valoare. romania NU e acelasi lucru cu romanismul.

a face misto de acest spirit e dovada de incultura ! si nu-mi cer scuze !

p.s. faptul ca acest lucru se discuta in cafenea , unde unii cred ca se poate face misto de orice , nu absolva de prostie pe nimeni .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa recapitulam ! Cand circulam cu renault-ul nu ma uitam la ceilalti conducatori/posesori de renault cand treceam pe langa ei cum ma uit acum cand vad/trec pe langa un volvo, sa vad il cunosc, este membru volvo club ( desi aveam cont pe renault forum ), dar nu eram asa activ cum sant pe forumul volvo ! Ce sa mai zic, de prieteni nu duc lipsa, dar nu strica niciodata sa iti faci noi prieteni, cum mi-am facut aici pe forum, si sant incantat sa ma laud cu asta, desi pe multi nu-i cunosc personal, ci doar din postari, replici si pm ! Intr-o zi eram la Real, cel din Afi, si in parcare era un posesor de volvo cu nr de Brasov, care avea probleme la masina, si ca sa vezi, l-am intrebat daca are nevoie de ajutor, dar a rezolvat treaba si era putin nedumerit de intrebarea mea ( poate nu stia ca sant membru volvo club ;D;D;D ) ! Mie imi place sa ajut, si nu doar un posesor de volvo, ci pe oricine ar avea probleme si pot sa fac ceva pentru el !

Cu alte cuvinte, astept cu nerabdare sa vina ziua de joi sa ne strangem cat mai multi si sa vorbim/mesterim cate ceva pe la masinile noastre ( marca volvo ) !

Daca ce am scris eu aici se incadreaza/inseamna spiritul volvo, atunci eu asta inteleg ! ;D;D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu exista niciun spirit volvo , exista niste posesori de masini carora le place marca si exista cei care nu au bani de alta marca si aleg volvo .... asta e tot <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu exista niciun spirit volvo , exista niste posesori de masini carora le place marca si exista cei care nu au bani de alta marca si aleg volvo .... asta e tot <_<

.... ce mai constatare, fara pic de suflet, ca si cum posesorii de Volvo ar fi lipsiti de spirit ....; maestre, cei care simt ceva pt marca asta, adica

" ....cei care nu au bani de alta marca si aleg volvo ...." , ca si placerea lor de a fi impreuna pe acest forum, dar si felul lor de a fi, genereaza

acel spirit; daca dumneata nu simti nimic in directia asta, lasa-ne pe noi, cei romantici, sa credem ca exista .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

.... ce mai constatare, fara pic de suflet, ca si cum posesorii de Volvo ar fi lipsiti de spirit ....; maestre, cei care simt ceva pt marca asta, adica

" ....cei care nu au bani de alta marca si aleg volvo ...." , ca si placerea lor de a fi impreuna pe acest forum, dar si felul lor de a fi, genereaza

acel spirit; daca dumneata nu simti nimic in directia asta, lasa-ne pe noi, cei romantici, sa credem ca exista .....

din pacate asta e adevarul ... eu am volvo din 1991 , modelul 244 acum am s60 ... mie imi place dar sunt putini carora le place marca ...majoritatea au cumparat o pentru ca este mai ieftina decat o nemteasca cu aceleasi dotari ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am mai vazut niciodată... un post sec si amărui...mai sec şi mai amărui, decât postul sec şi amărui... al lui Gusti !

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am mai vazut niciodată... un post sec si amărui...mai sec şi mai amărui, decât postul sec şi amărui... al lui Gusti !

pentru a nu deveni Off topic ....srie si de spiritul Volvo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spiritul Volvo îmi cere sa-mi cer scuze fata de Gusti, daca am exagerat. Dar asa mi se involbureaza cuvintele si ideile cateodata, incat, citind postul lui, parca vedeam celebra reclama la bere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru mine spiritul Volvo, ar trebui continuat cu :"club". Spiritul Volvo club,mi-a placut de cand am intrat pe acest forum; cand nu aveam volvo; am fost primit cu drag de colegi.Sincer, mi-am dorit demult un Volvo, eu cautam unul din seria 700.Am ajuns sa iau un V40(second), pentru ca n-am avut bani de un Logan

:P(nou).Mi-am indeplinit visul, la cativa ani dupa ce m-am inscris pe acest forum(exact acum 4 ani! 8)). Multumesc si acum lui @midnight caller, ca mi-a raspuns la intrebarile despre masina, si ticaitul VVT-ului. Aici deja am inceput sa apreciez si faptul ca cineva mi-a raspuns la telefon.

De aici incepe, sau ma rog, incepea spiritul Volvo club pentru mine.

Apoi , mi-aduc aminte de prima Nationala la care am participat, de la Cheile Butii,unde am facut cunostinta cu cativa dintre forumisti.SI cea de la Poiana Negri si cea de la Izvorul Muresului, unde m-am simtit foarte bine.Am fost ca o mare familie, care se intalneste rar, si vrea sa traiasca impreuna acele zile.

Din spatele tastaturii, e greu sa explici ce inseamna acest "spirit". Trebuie sa stai fata in fata cu alti "volvisti"ca sa cunosti omul , nu sa-l judeci dupa ce posteaza pe forum.

Probabil viata agitata din ziua de azi, grijile zilnice, stresul , ne fac sa fim ceva mai reci, sa ne cramponam de orice cuvintel sau parere contrara. Devenim exact ca politicienii , reci si artagosi.

Spiritul Volvo club, mi-ar placea sa-l definesc fiind momentele in care zambim cand ne cunoastem sau ne revedem.Cand copiii nostri se bucura impreuna de orice, asemeni noua de niste masini, cu care ne mandrim, chiar daca sunt vechi.Unii nu apreciaza aceste momente. Si nu vor cunoaste probabil nici un "spirit" .

Masinile pe care le avem ,ne-au facut sa ne cunoastem, oameni din toata tara, cu ocupatii diferite, pentru care in acele momente n-a contat decat faptul ca ne-am cunoscut sau revazut.Sunt sigur ca Si pe alte forumuri, exista "spirite"(sau spirituri?:D). Ce ne face mai deosebiti e faptul ca masinile noastre sunt oarecum mai rare, si au oarece prestanta.

Eu unul cunosc relativ putini colegi, doar cei de la Nationala, si credeti-ma, sunt oameni placuti, sinceri;o sa ma contraziceti ca unii sunt asa sau pe dincolo,dar fiecare individ este o personalitate,si trebuie sa-l tratezi ca atare.Intotdeauna vor fi neintelegeri, sau sicane , dar s-a trecut peste ele tocmai pentru ca "CEVA" ,a unit membrii clubului ,si au devenit :PRIETENI.

Spiritul Volvo club inseamna prietenie.:thumright: La bine si la rau.Si cum prietenii adevarati sunt putini.....:blush:

Poate pe unii v-am facut sa zambiti; asta inseamna ca va simtiti bine intre prieteni...:3some:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Gusti nu mai copia din posturile altora grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tara moare , boc taie salarii si noi stam sa ne certam ca niste copii mici pentru o prostie . Adevarul este ca in spatele tastaturii avem tupeul sa afirmam/scrie niste mici atacuri la persoana , este normal , nu vezi aceea persoana si iti imaginezi diverse lucruri .

Asa ca hai sa dam mana cu mana sa bem o bere si sa ne simtim bine .

Va pupa Vadim :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tara moare , boc taie salarii si noi stam sa ne certam ca niste copii mici pentru o prostie . Adevarul este ca in spatele tastaturii avem tupeul sa afirmam/scrie niste mici atacuri la persoana , este normal , nu vezi aceea persoana si iti imaginezi diverse lucruri .

Asa ca hai sa dam mana cu mana sa bem o bere si sa ne simtim bine .

Va pupa Vadim :-*

Mai Vadim , inainte de toate .....esti OFF TOPIC !!!

apoi....daca tot nu zici nimic de Spiritul Volvo.....afla ca nu te pune nimeni sa te certi , si ...in special AICI !

Share this post


Link to post
Share on other sites

CLICK! ;D

(după cum vedeţi, pentru români nu există)

Căutând pe Google, am mai găsit şi asta...

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

CLICK! ;D

(după cum vedeţi, pentru români nu există)

Căutând pe Google, am mai găsit şi asta...

...in spiritul Volvo...ce ti-as mai baga eu niste bete-n.....roate .....!

...incet si trist !

ca tot esti la rubrica carcoteala la maxim !

Dar....asa...stau la rand , ca am multi in fata !!!!!

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.