George_v

Achizitie Volvo v50/pareri

161 posts in this topic

salut baieti am gasit alta care imi face cu ochiul,am fost azi sa o vad fara propietar si maina arata fara greseala adica superb,mai ramane de vazut km si altele ce se pot vedea pe tester. voi ce ziceti ? omu a lasat la telefon la 9100 sper eu la 8900 daca nu 9000 sa lase pana la urma. ce parere aveti si voi de ea? http://anunturiauto.voom.ro/volvo-s40-C19736210.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

adevarat frumoasa.daca lasa la 9000 cu inca 7-800 cat te mai costa restu,ajungi pe la 9800.merita banii masina.cu toate ca nu cred ca s km reali.poti sa te uiti sa vezi daca are sigiliu la dpf ca normal duce cam 110-120mii cu primu bidon.ia legatura cu bogdan si vezi ce zice dpdv electronic.

iar discurile le poti verifica:la 70-80mii ar cam trebui sa aibe cam 1,5mm uzura.deci teoretic nu mai merg mult.

numai sa sti ca i diferenta mare la portbagaj + gura intrare f mica si enervanta uneori.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da nu ma duc sa o iau fara Bogdan :) am vorbit si azi cu el la telefon sper sa poata maine sa mearga cu mine pana in targ ,o sa-l sun maine si ziceai de diferenta la portbagaj e chiar asa mare diferenta? oricum nu cred ca nu ai loc de bagaje in s40 , si ce este mai lunga v50 decat s40? si acum daca nu gasesc v50 face lift decat la pitestenii aia care scriu ca au si pe naibi masina si defapt nu au mai nimic. mai ein targ si aia neagra tot de pitesti care arata bine dar e acelasi vanzator cu aia la care am fost eu la pitesti si nu imi inspira incredere deloc.plus ca discurile la v50 asta negru de pitesti avea discurile ruginite grav rau cred ca e de foarte mult timp nemiscata : ) http://www.autovit.ro/volvo-v50-C19008948.html si a lasat la banii dupa duminica asta de targ unde era 9350 la 8950 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

discurile toate ruginesc daca o lasi cam 1 sapt.si mie mi face.nu chiar asa mult cum apar la altele dar apare.

la portbagaj.avantaju imens la v50 ii ca are gura mare de deschidere si poti scoate polita si ai incarcare pe verticala.deci poti incarca creca 2x s40.

nu am fost in stare sa bag un tv de 66cm in cutie lui sau un butoias din ala de vro 15-20 l.pt plase,caprisuri etc este loc suficient pt 2-3 persoane.

vezi si http://www.autovit.ro/volvo-s40-C19800723.html

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

discurile toate ruginesc daca o lasi cam 1 sapt.si mie mi face.nu chiar asa mult cum apar la altele dar apare.

la portbagaj.avantaju imens la v50 ii ca are gura mare de deschidere si poti scoate polita si ai incarcare pe verticala.deci poti incarca creca 2x s40.

nu am fost in stare sa bag un tv de 66cm in cutie lui sau un butoias din ala de vro 15-20 l.pt plase,caprisuri etc este loc suficient pt 2-3 persoane.

vezi si http://www.autovit.r...-C19800723.html

da mi-a placut e frumoasa rau dar nu are clima are decat ac :( pacat de ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti recomand totusi sa-ti iei V50 pt ca are portbagaj mult mai mare, desi aparent sunt numai 20L diferenta, rabatand bancheta spatiul se tripleaza astfel ajungi la 1.3MC. Daca ai copil mic este mult mai bun un break.

Masina din poze nu arata rau deloc, problema e ca omul nu stie ce vinde, faruri cu xenon nu are, senzor de lumina nu are . Cine stie ce nu mai are .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce vrei sa spui ca are numa ac. climatronicu pe 2 zone ii standard la s40 din prima dotare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti recomand totusi sa-ti iei V50 pt ca are portbagaj mult mai mare, desi aparent sunt numai 20L diferenta, rabatand bancheta spatiul se tripleaza astfel ajungi la 1.3MC. Daca ai copil mic este mult mai bun un break.

Masina din poze nu arata rau deloc, problema e ca omul nu stie ce vinde, faruri cu xenon nu are, senzor de lumina nu are . Cine stie ce nu mai are .

te referi la v50 negru?cum sti ca nu are senzori de lumina?

normal cele care vin cu spalatoare nu vin si cu xenon?din poze nu prea pare xenon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista senzor de lumina la V50.

Cele cu xenon au obligatoriu spalatoare, exista insa si halogen cu spalatoare. Farurile cu xenon arata altfel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu iti recomand totusi sa-ti iei V50 pt ca are portbagaj mult mai mare, desi aparent sunt numai 20L diferenta, rabatand bancheta spatiul se tripleaza astfel ajungi la 1.3MC. Daca ai copil mic este mult mai bun un break.

Masina din poze nu arata rau deloc, problema e ca omul nu stie ce vinde, faruri cu xenon nu are, senzor de lumina nu are . Cine stie ce nu mai are .

Sau omul stie ce vinde dar ca orice samsar mai incarca lista. Daca tine... tine! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce vrei sa spui ca are numa ac. climatronicu pe 2 zone ii standard la s40 din prima dotare.

off-topic... asta al meu de firma e S40 2009 si nu are climatronic... iar de cand cu caldurile astea, regret in fiecare zi ca nu are.

:unsure:

on-topic...

Ma bucur ca ai decis sa apelezi la ajutor pentru testare inainte de a o cumpara.

Sustin parerea colegilor legata de portbagajul S40. Desi ca volum ar fi ok, intrarea e foarte-foarte stramta si nu intra in el lucruri la care te-ai astepta sa intre.

Noi avem mari dificultati cand mergem cu S40-ul, mai ales de cand a venit barza... :rolleyes:

Iar cu V50-ul pot sa spun ca m-am mutat de doua ori pana acum, inclusiv carat de frigider, aragaz, masina de spalat, televizoare, mobile (cele mari demontate, desigur).

Dar, cum zicea si thor4ever, daca nu ai multe de carat sau familie mare, merge si S40.

In rest, iti urez mult bafta in alegerea masinutei!

Share this post


Link to post
Share on other sites

...sau cumva nu scrie auto pe botonul de reglare a vitezei aerului?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...sau cumva nu scrie auto pe botonul de reglare a vitezei aerului?

aia fara clima are consola la fel vezi aia albastra care o recomandai tu, butonul din stanga nu scrie auto pe el iar pe cel din dreapta nu are ledurile cu L si R iar pe display nu arata la fel L si R arata o scara unde creste viteza aerului. da nu stiu ce sa zic cu v 50 si mie imi place dar tinand cont ca este de la baietii din arges nu vreau sa incerc ceva de la ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din poza greu,dar mi am dat seama ca pe botonul de setare viteza aer nu apare auto.pe celalalt nu mi am dat seama.chiar nu stiam ca este si ac manual.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am fost cu Bogdan sa vad masina si e ok dar km sunt undeva pe la 160k si a mea sotie nu vrea:) sa o luam asa ca mai astept.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ti-am zis ca sportul national la romani este "datul acelor pe spate" grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

la care te referi?la aia neagra din pitesti?cat avea masina la bord?si ce a comentat bisnitaru cand ai pus testeru?ca el nu stia ca asa a luat o...asa i?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, vorbeam de aia din bucuresti s40 am scris intrun post mai sus de ea si are si link, aia din pitesti nu are rost sa mai incerc ca e clara treaba,am fost in targ sa o vad ieri pe aia de pitesti neagra v50 si era o tanti cu cheia masini si vorbeam cu cineva care cauta acelasi lucru ca si mine si zicea ca e aiurea cu km ca nu stii macar cat are.....iar a cea tanti zicea ca toti dau km inapoi dar decat cu vreo 50k:) asta de aseara nu a dat saracu decat la juma:) asta e romanica. A si ala cand a zis Bogdan ca are 160k a ramas blocat nu stia ce sa mai zica,probabil il injura pe ala care a dat km inapoi si se gandea cum sa-l bata.:)))

Edited by George_v

Share this post


Link to post
Share on other sites

ACCEPT TEST REPREZENTANTA asa scrie la el pe anunt.apoi io venit reprezentanta peste cap in targ.si altceva nu ai gast?

chestia ii ca tu vrei in bani putini,masina de 2-3 ani care noua a fost peste 20mii.ti clar ca 99% is manarite

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din fericire cu un pic de experienta si o scula buna se pot face minuni .

Oricum masina era ok din punctul meu de vedere, exceptand km si huruitul de la anvelope .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din fericire cu un pic de experienta si o scula buna se pot face minuni .

Oricum masina era ok din punctul meu de vedere, exceptand km si huruitul de la anvelope .

de la anvelope sau rulmenti asta e intrebarea:) posesori de volvo s40/v50 , e galagioasa masina?? adica se aude vreun uruit cand mergi fara muzica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ii diferit zgomotul la fiecare.la rulmenti este un sunet ce variaza cu viteza care se intensifica sau scade in fc si de pozitia masinii pe sosea(curbe)si este un zgomot metalic/huruiala.la anvelope tre sa se auda daca sunt de iarna, marca proasta zgomotul ca de autobuz cand merge.in mers fara muzica in afar de zgomotul aerului in oglinzi de la o anumita viteza si a motorului nu prea aud nimic.acum sa fie si suprafata de rulaj cat de buna si fina.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

S40/V50/C30 sufera la capitolul insonorizare, probabil din cauza inrudirii cu Ford. La masina sotiei, un C30, se aude foarte clar zgomotul de la anvelope (e drept ca sunt cele de iarna, deh... finantele). Daca nu cunosti masina, ai zice ca-i vreun rulment nasparliu. Bogdan G poate sa confirme, a "ascultat-o" si el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tu o compari cu al tau d5?sau cu alta marca din aceasi clasa?nu prea cred ca sufera chiar asa tare daca o compari cu ruda ei ff2 sau alte masini din clasa compacta 4/5 si care sunt destule

la mine cu toate 4 Michelinuri primacy hp dot 2010/2011 si daca este sosea dat cu luciul ala la suprafata la viteze legale de 100-110 mi se pare o masina silentioasa

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now