George_v

Achizitie Volvo v50/pareri

161 posts in this topic

Nu sunt fan VW, dar atat timp cat ponderea auto straine din RO este aprox. 50 % VW, este normal sa fie multe si in service. Probabil Ferrari sau Lamborghinii nu au avut niciodata in service, dar asta nu inseamna ca sunt fiabile :)).

La multi ani!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Dumi81 said:

Nu sunt fan VW, dar atat timp cat ponderea auto straine din RO este aprox. 50 % VW, este normal sa fie multe si in service. Probabil Ferrari sau Lamborghinii nu au avut niciodata in service, dar asta nu inseamna ca sunt fiabile :)).

La multi ani!!!

Asa este. Intamplator eu am un VW, am avut pentru 2 luni inca un VW, si probabil ca imi puteam cumpara o inca o masina la cat am platit la serviceuri auto :) La multi ani! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, paunionutz said:

Pai asta incerc sa-ti spun. Este posibil ca masina sa nu aibe nimic si doar sa fie erorile vechi! Dar poate sa aibe si foarte multe probleme. De asemenea cartile de service se pot falsifica usor! 

De asta incercam sa-ti spun sa cauti un alt service, pentru ca autocom-ul (scula de diagnoza ), este destul de slaba, iar mecanicul nu stie sa o foloseasca nici pe asta! Cititul si stersul erorilor, nu inseamna diagnoza. 

Adica service-ul trebuie sa-ti zica ce probleme are masina,  ca de aia platesti!

Asa este, nici nu m-am uitat in cartea service desi avea reviziile facute doar pana in 2013, ma gandesc ca daca era falsificata schimbau si distributia prin iulie, 2017 :) Mi-a aratat TUVul in schimb din care reiesea ca are km reali, de asemenea majoritatea problemelor de pe tester par a fi de la o masina condusa putin si necorespunzator.

Ce e drept cel care mi-a facut diagnoza era cam in varsta si parea putin depasit de tehnologie. Poate imi recomanda cineva un service mai OK in Oradea.

An nou fericit! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este, macar ai avut unde sa o repari. Exista reprezentanta Volvo in SM? sunt 4 sau 5 in toata Romania. Daca stateai in B aveai mai multe sanse: reprezentanta + baieti priceputi in ale marcii cu service-uri.

Daca ai avut experiente neplacute cu VW nu inseamna ca este o regula ca sunt masini proaste. Nu vei avea in V50 isonorizarea si confortul din Passat.

Iar o sa fiu luat la pietre, dar iti zic eu ca de 2 luni nu-i dau de cap unui defect care se manifesta printr-un balbait al motorului la relanty ce se manifesta sporadic. Acest minunat Ford-Volvo-PSA nu permite efectuarea unui test de injectoare din soft. Trebuie sa le demontez pentu a le duce la un banc de teste.Testarea 200-300 ron, kit-ul de etansat injectoare inca 300-400 ron si nu sunt sigur ca de acolo provine.

VAG COM se gaseste la orice service mai rasarit. VIDA DICE mai greu...

La multi ani tuturor!

Edited by Dumi81

Share this post


Link to post
Share on other sites
41 minutes ago, Dumi81 said:

Asa este, macar ai avut unde sa o repari. Exista reprezentanta Volvo in SM? sunt 4 sau 5 in toata Romania. Daca stateai in B aveai mai multe sanse: reprezentanta + baieti priceputi in ale marcii cu service-uri.

Daca ai avut experiente neplacute cu VW nu inseamna ca este o regula ca sunt masini proaste. Nu vei avea in V50 isonorizarea si confortul din Passat.

Iar o sa fiu luat la pietre, dar iti zic eu ca de 2 luni nu-i dau de cap unui defect care se manifesta printr-un balbait al motorului la relanty ce se manifesta sporadic. Acest minunat Ford-Volvo-PSA nu permite efectuarea unui test de injectoare din soft. Trebuie sa le demontez pentu a le duce la un banc de teste.Testarea 200-300 ron, kit-ul de etansat injectoare inca 300-400 ron si nu sunt sigur ca de acolo provine.

VAG COM se gaseste la orice service mai rasarit. VIDA DICE mai greu...

La multi ani tuturor!

Mi-ai dat tema de casa :) 

In Satu Mare avem reprezentanta Dacia :) nu avem mall, kfc, mc etc. 

Eu cunosc cativa proprietari de Volvo care mi-au recomandat, si foarte multi proprietari de Vw care mi-au recomandat sa nu... 

Pana la urma cred ca o sa incep sa umblu cu autobusul :)

an nou fericit! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sarcasm de 2 lei. Cea mai apropiata reprezentanta este Premium Cars in Baia Mare, in concluzie in Satu Mare nu prea aveti :(.

Si exprimarea ta spune acelasi lucru pe care l-am mentionat mai sus: cunosc CATIVA proprietari de Volvo si MULTI de VW. Cunosc si eu multi detinatori de VW care zic ca nu ar trece la o alta marca auto. 

Cumpara-ti ce autoturism doresti, de la ce producator doresti. 

Succes.

PS. Nu stau in Bucuresti daca la asta te-ai referit. Locuiesc acolo unde va inghesuiti toti vara. Va recomand Bulgaria si Grecia :)).

Un an nou mai bun si mai intelept.

Edited by Dumi81

Share this post


Link to post
Share on other sites

Service-uri bune sunt putine. Cele axate pe o singura marca, sunt mult mai ok, dar mai rare. Oricum in ziua de azi nu mai sunt mecanici. Cei batrani sunt depasiti de tehnologie, cei tineri sunt schimbatori de piese si o parte din cei care lucreaza in reprezentante, stiu ca eroarea X inseamna EGR defect. Daca nu este EGR ul, este in sah mat! Sunt putini cei care mai stiu cum functioneaza un motor, impreuna cu subansamblele lui, ca sa poata diagnostica corect o masina. Sunt situatii in care testerul nu-ti spune mare lucru si trebuie sa faci verificari mecanice. Sa verifici presiune de combustibil, compresie motor, tensiune alimentare, continuitate fire. Pentru aceste lucruri tre uie sa folosesti cunostintele de mecanica/electrica 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut, banuiesc ca asta este preaslavita masina: https://www.olx.ro/oferta/volvo-v50-2-0-diesel-ID9VJQP.html

Daca are " km reali" asa cum afirma @CHOvidiu ar fi mult prea frumos. Exista o vorba veche: " calul bun se vinde din grajd " . Eu pe a mea am luat-o de la un bun prieten si stiu aproape tot istoricul masinii si tot am avut probleme cu ea.

@paunionutz ti-am scris un PM, poate imi dai o idee.

Multumesc tuturor!

PS. daca vrei sa dai 3500-4000 euro pe un auto nu iti recomand nici Volvo nici VW . Basmele nu se transpun in viata reala. Pentru un samsar este neobisnuit sa schimbe turbina + test injectoare. Intreaba-l acum ca sti: cum a facut testul injectoarelor? poate din soft?!?!

 

Edited by Dumi81

Share this post


Link to post
Share on other sites

99% km nu sunt reali. Cel mai probabil are peste 300000 km.  Masina a costat in Germania sub 3000 de euro, ca sa ajunga la pretul asta in Romania. Iar masinile bune, cu km putini, sunt scumpe si in Germania! Cauta o masina buna, cu istoric verificabil, pe care sa o poti repara la tine in zona. Volvo nu repara toata lumea si nu este VW. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, paunionutz said:

99% km nu sunt reali. Cel mai probabil are peste 300000 km.  Masina a costat in Germania sub 3000 de euro, ca sa ajunga la pretul asta in Romania. Iar masinile bune, cu km putini, sunt scumpe si in Germania! Cauta o masina buna, cu istoric verificabil, pe care sa o poti repara la tine in zona. Volvo nu repara toata lumea si nu este VW. 

Masina a costat 2500€,  a cumparat-o stiind ce defecte are iar in Germania serviceul nu e tocmai ieftin.  E pasionat de Volvo si aduce in special marca asta. Nu pun foarte mare accent pe km daca masina e buna, intamplator omul avea “ITP-ul” pe 2016 cand masina avea 149.000 km. Am avut o masina din 2012 care arata mai uzata ca si asta. In fine, daca e sa nu iau masina nu o sa o iau din cauza problemelor nu a kilometrilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu apelezi la Premium Cars din Baia Mare.

Daca vrei sa îți detaliez experiența mea cu ei, cu un Volvo V50 scrie-mi.......o sa te scutesc de timp pierdut și bani aruncați.

Ti-ai luat V50-ul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now