George_v

Achizitie Volvo v50/pareri

161 posts in this topic

Ambele sunt D5, si al meu S60, si C30-ul sotiei. Nu ma refer doar la zgomotul motorului, ci si la zgomotele din exterior. C30-ul e mai putin insonorizat, toate se aud "mai bine", inclusiv cauciucurile, cand rulezi la viteza mica. Cauciucurile de iarna, cu care este echipat C30-ul in prezent, zuruie atat de tare cand mergi incet, incat juri ca s-a dus vreun rulment :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@thor eu cred ca tu glumesti, s40-ul este silentios numai cand este motorul oprit .

@Crocus, belea jucaria sotiei, C30 @D5 este bomba pe roti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

man cum ziceam eu compar cu masinile din aceasi clasa.si pe care le am condus.putine la numar dar:ff2 1.6disel,jetta 2009 diesel,golf 4 disel,astra 1.7 diesel,megane diesel, mondeo 2002 1.8 tddi.daca stau sa le compar cu alalalte 2 masini pe care le mai conduc :mazda 2 2008 1.3 benzina si corsa 1.2 2010 la viteza de oras care sunt mai silentioase.nu compar cu altele din clasa superioara.daca faci strict referire la masina fara a o compara cu nici o alta masina/marca poti sa zici ca are multe hibe.

si eu nu ziceam de zgomotul tdciului de la psa ci la sunetul care se percepe in masina de la vant/anvelopele pe asfalt/gropile etc la mers la viteza extraurbana

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cateva sfaturi (din experienta mea... angry.gif )

1. Carte service = 0 - eu am carte service reconditionata: coperta este originala de la Volvo, e ingalbenita de vreme dar paginile din interior sunt luate de la un BMW...blink.gifblink.gifblink.gif;

2. Am cumparat masina putin murdara, de la un om de incredere de acasa..... dupa ce am spalat-o am constatat ca parbrizul este plin de mici lovituri, invizibile daca ai putin praf pe el;

3. Volanta e de schimbat, cand am testat-o, la motor cald nu se auzea nimic, doar la jumatatea cursei ambreiajului un zornait; la motor rece se aude puternic, cand opresc motorul am impresia ca o sa se dezmembreze... huh.gif;

4. Absolut toate masinile din targul Autovit sunt aranjate....

Multa bafta!!!

Edited by Ionut Bucur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te contrazic putin, sunt masini in Autovit care sunt curate DAR costa ceva banisori. Romanul vrea sa cumpere o masina premium la bani de koreana, asa ceva nu se poate nicaieri in lume .

O masina buna costa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"o masina buna costa"

NU cind o cumperi, ci cind trebe s-o intretii. poti avea noroc la cumparare , insa acest noroc dispare subit cind trebe sa dai bani la intretinere.

volvo, ca si TOATE celelate marci premium cer bani ! daca nu-i ai.....( marci premium = mercedes, audi, bmw, volvo, jaguar, unele japoneze,etc)

ajungi ca cei care isi iau masini mai scumpe (noi) decit apartamentul...

ia un volvo la 5000 de euro . sa nu te astepti sa te coste ca un opel ( sau vw, seat,skoda, fiat, ford, etc) luat la acelasi pret. e alta masina. de fapt , asta, e masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer sa fiu nu mi se pare asa scump volvo motor 1.6 d fata de opel. exemplu:kit ambreiaj pret lista unde lucrez eu este in felul urmator ....opel corsa 2001 motor 1.0 benzina =1700ron la volvo 1.6d 1200ron si pot sa-ti mai dau exemple cate vrei ,si nu poti sa faci comparatie intre corsa si v50/s40. acum ca sunt si unele mai scumpe la volvo asta e merita,dar consumabilele sunt chiar mai ieftine la v50.

Share this post


Link to post
Share on other sites

toti care iti zic ca ar fi mai scump de intretinut volvo se refera la s60,s80 xc70,v70 care posibil ca sunt mai pretentioase.dar s40 dupa 2005 este ff2 80% deci de aia gasesti mai ieftine cand vine vorba de motor si tren de rulare ca sunt de la ford.si fordu si opelu sunt pacolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnule doctor, regula putin si des se aplica doar la autoturismul domniei tale.

;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multi omiteti un lucru ! Multi fac comparatie la costurile de intretinere dar nu specificati cu ce piese, OEM sau aftermarket !

Daca la Volvo bucse bascula gasesti doar pe 2 - 3 producatori aftermarket si de caliate premium, la un Golf 4 si inclusiv la un Mercedes E class w211 de ex gasesti pe cel putin 7 - 8 producatori !

Daca la masina mea am pivoti de la vreo 3 producatori premium, incepand de la ~100 de lei pana la 200 de lei OE la un Golf tot din 2005 sunt incepand cu 40 de lei si 13 producatori si atunci vine omul, cumpara aia la 40 de ron si zice : Volvo e mai scump domle, mult mai scump ! Ia sa comparam costurile de intretinere la cu piese OE !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.autovit.r...-C20032311.html de asta ce ziceti ?ma duc sa o vad.

Ce mi se pare dubios e ca are spalatoare de faruri, dar farurile nu par a xenon, iar modulul de lumini are reglaj manual pentru faruri, ceea ce la xenon nu exista, cel putin eu nu stiu sa existe asa dotare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt si faruri cu halogen si spalatori de faruri,se poate si asa.Invers nu se poate,adica xenon fara spalator si autoleveling,spusese si cineva mai sus chestia asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu are 100% xenon.dar are oglinzi rabatabil electric si nu scrie :D.masina arata prea bine.uite te sa nu fie revopsita,il iei pe bogdan de manuta si o testeaza.fiind v50 ii usor.creca iti faci abonament la el.dar sincer sub 150mii km nu exista sa aibe

http://www.autovit.ro/volvo-v50-C19962890.html asta l ai sunat?arata bine si creca minte mai putin la km

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vopseaua e originala, roti pe 17, oglinzi rabatabile electric, parktronic, sonorizare high performance. Este ok masina, DPFul e ok, km sunt facuti bine daca sunt facuti (aflu maine din istoric) .

Oricum pt o masina de firma in Olanda este imposibil ca in 3 ani sa aiba doar 88.ooo km . biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

noutati despre masina?aia or fo km?

te hotarasi asupra masinii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce sa zic m-am hotarat de ieri ,am luato :D acum o descopar dar din pacate munca asta nu mi-a permis sa o inspectez mai bine,dar in weekend o scot la mare:) dar mai intai o sa schimb uleiul si filtrele si cred ca o sa trebuiasca echilibrate rotile. se aude pe dreapta fata o "treaba" care cred ca e de la o galma care o fi prin interior sau disc ovalizat sau janta neechilibrata. adica nu se aude tot timpul se aude la un tur de cauciuc. saptamna viitoare o sa ii mai fac o vizita lui Bogdan sa imi schimb limba,ca germana imi strica ochii:). da ce sa zic masina imi place foarte mult din toate punctele de vedere. va multumesc la toti pentru sfaturi si sugesti, o sa mai revin cu impresii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai bine bre ai luat-o si taceai malc daca nu intreba thor :lol:

Acum ce sa mai,sa o stapanesti sanatos,sa ai parte de ea si ea de tine milioane de km! 8)

Cat mai ajunge taxa acum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai cam 680e dar cica sa astept pana la 1 septembrie ca se scoate taxa,defapt or sa faca astia alta sub o alta forma, si ma gandesc poate vezi ca o scumpesc astia...nici nu stiu ce sa fac, deocamdata ma documentez. iar cu spusu ca am luat o nu prea am avut cand ca na am stat mai pe langa ea:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema e de la o roata, planetara a fost schimbata dupa cum ti-am spus .

Limba e olandeza nu germana :laughing7:

Sa o stapanesti sanatos si sa va poarte in siguranta, e mult mai frumoasa decat un S40.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

discurie ovalizate sau jenti dezechilibrate nu ti dau o "treaba" ori galma ori problema la angrenaje.vezi sa nu fie ros cauciucul pe interior.sa verifici geometria.

meniul din cate stiu nu poate sa l schimbe bogdan,decat la reprezentanta.sau ma insel bogdane?

ma faci sa rad cu treaba aia de taxa scoasa.nu scoate nimeni nimic doar nu s nebuni.ma refer in timpu vietii noastre.

in rest intretinere interioara cum este?clima baga rece bine?pretu final?

si vrem poze cu ea

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-o stapânesti sanatos si sa te bucuri de ea. Te asteptam joi la Polivalenta ( vezi topicul cu intalnirea saptamanala din Bucuresti ) sa vedem si noi masina asta mult dorita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

discurie ovalizate sau jenti dezechilibrate nu ti dau o "treaba" ori galma ori problema la angrenaje.vezi sa nu fie ros cauciucul pe interior.sa verifici geometria.

meniul din cate stiu nu poate sa l schimbe bogdan,decat la reprezentanta.sau ma insel bogdane?

ma faci sa rad cu treaba aia de taxa scoasa.nu scoate nimeni nimic doar nu s nebuni.ma refer in timpu vietii noastre.

in rest intretinere interioara cum este?clima baga rece bine?pretu final?

si vrem poze cu ea

Il poate schimba si Bogdan, face ce face si rezolva gadgeturile....poate pune si lb. moldoveneasca :headbang:

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

si ce limbi ar mai fi disponibile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now