Guest 480

Cat va consuma masina?

1,317 posts in this topic

Consum dupa 5000 de km, Focsani - Bruxelles si retur, aproximativ 6,5 l/100km real, 5,8 indicat in bord. Aerul conditionat a functionat permanent. In Germania am mers foarte inegal, de la portiuni cu 200 km/h, pana la blocaje de cate jumatate de ora in zonele aglomerate sau unde se petrecuse cate un accident.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu o intrebare, vcat va consuma masina?

a mea un s40 din 1999 consuma cam mult zic eu cam 14l in oras pe aglomeratie uneori si 15 daca climatizarea merge.mie mi se pare cam mult avand in vedere ca e un motor de 1600cmc.voi ce parere aveti?

e extraordinar de mult,si eu am un s40 td si ia cam 5,5 in afara si vreo 8 in oras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

455 km (170 extraurban cam la 100 km/h + restul urban Bucuresti) cu 51 l. Adica cam 11 l / 110 km combinat. Cam mult zic eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Ultimul calcul de consum al meu: 37 litri - 600 km din care 300 in oras/300 afara. Cred ca e bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo S40, 2001, 1,8 benzina, cutie automata. Consum in oras, Iasi, aprox. 10%-10,5, in afara aprox. 7%-7,5, asta pe un trafic oarecum mediu, nu excesiv de aglomerat, cu blocaje, dar nici lejer. Nu pot sa ma plang de consum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare la toti posesorii de VOLVO. Masinuta mea(VOLVO V40 1.9TDI/102CP/2002) e foarte economica am fost in week-end plecat prin Brasov si prin imprejurimi am alimentat de 120 lei(motorina)=22.76 L si am facut 445 km de la bec aprins la bec aprins si dupa matematica mea ar rezulta un consum de 5.11 L/100km si sunt foarte multumit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Iata si consumul meu - Volvo S40 1,8 - benzina. Bucuresti - Halkidiki - Bucuresti - 1834 km, - 7,3%. Clima a mers cam trei sferturi de drum. este ok? ce spuneti? Intrev asta pt.ca mi s-a spus la ITp ca nu imi functioneaza sonda lambda si ca mi-ar consuma mai mult.

Edited by Catalin76

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 % pentru benzina este destul de bine.Acum depinde care a fost viteza medie.

IN general 8 % mi se pare oky:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut un drum de la Tg.- Mures pana la Oradea si de la plin la plin, dupa calculul meu a mancat 6,3L la 100 km. Cine poate da cu parerea daca e mult sau daca e normal ? La un motor de 1,6 pe benzina, e bun consumul, zic eu. Si am uitat sa zic ca eram 3 in masina, plus bagaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultimul update: 350km urban + 350km extraurban = 700km parcursi cu ~40 de litri.

Medie: 5.7%

O sa schimb neaparat furtunasele de la returul injectoarelor, sunt stricate si imi scapa motorina... ma ingrijoreaza consumul asta. :P:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

in 2006

244 a consumat la 600km 33 l

consum 5,9 (cu 2 persoane )

acum la 1300km media

ii 7,1 cu 4 persoane portbagaj full

o mai obosit un pic :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 % pentru benzina este destul de bine.Acum depinde care a fost viteza medie.

IN general 8 % mi se pare oky:)

Viteza medie a fost 43 km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,motoarele de 1.6 consuma mult,pentru ca sunt prea mici pt cele 1350(+calatori+bagaje) de kg ale unui S40.Eu am un S40 din 2001,motor 2.0 litri pe benzina,136 cp,(sau 138,nu stiu sigur) si consuma in medie cam 8 litri daca merg normal cu e,dar daca ,,o calc,, mananca si 10,12 litri.Consumul depinde foarte mult de felul in care conduci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ! Eu la benzinica mea de 1,6 (din '97) nu am reusit sa scot sub 10 %(benzina).Iar GPL imi ia 11,5 %.Deci........e mai obosit motorul meu???sau am eu talpa mai grea???

Share this post


Link to post
Share on other sites

media pt. cei 5000 km facuti in vacanta 5,0 l / 100km :happy12:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consum extraurban xc 90 2401 cc, 163 cai, automat - 8,5L: in localitati 50 sau 70 km/h, in afara 110 km/h maxim ! Mai putin de atat nu cred ca se poate :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai Andule ca se poate.daca i dai drumu pe liber la vale :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate panzele sus ! La vale pe neutru si la deal legat de un tir ! Consum rezultat 0.8-0.9 L/h :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa 1000 km facuti cu un plin/52,00 l de motorina) consumul isi da cu parerea :D

Procedeul: dimineata nu depasesc 2500 rpm(pana nu i cald motoru) apoi schimbat la max 3000 si min 2500 rpm.Iar ca viteza maxima atinsa 120 km/h :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ocna Mures --Galati--~~~500km-consum mediu de 7,0.Condus cu ochii pe indicatorul de consum!Nu am exagerat cu viteza !M-a uimit si pe mine pentru ca nu speram sa cobor sub 8l.Cel mai tanar sofer al familiei nu reuseste sa coboare sub 12!(

Este vorba de benzina)

Edited by cristianc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce motor are masina?

1600-16valve-105CP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un mic experiment in care am folosit ulei de floarea soarelui, cumparat de nou din magazin si introdus in rezervor, pe post de combustibil (bio :D ).

Cu cat concentratia de ulei "de la bunica" este mai mare in rezervor, cu atat se reduce mai mult consumul.

In concentratie de cel putin 75% ulei in rezervor, consumul mi-a scazut pana undeva in jur de 5% in oras.

In acelasi timp, cuplul motor a sarit si el in sus, estimez eu cu 10-15% in plus.

Tinand cont de concluzii, este mai ieftin sa merg cu ulei de gatit, mai ales daca prind oferte pe la depozitele en-gros.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SI mirosu?..de cartofi prajiti?:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un mic experiment in care am folosit ulei de floarea soarelui, cumparat de nou din magazin si introdus in rezervor, pe post de combustibil (bio :D ).

Cu cat concentratia de ulei "de la bunica" este mai mare in rezervor, cu atat se reduce mai mult consumul.

In concentratie de cel putin 75% ulei in rezervor, consumul mi-a scazut pana undeva in jur de 5% in oras.

In acelasi timp, cuplul motor a sarit si el in sus, estimez eu cu 10-15% in plus.

Tinand cont de concluzii, este mai ieftin sa merg cu ulei de gatit, mai ales daca prind oferte pe la depozitele en-gros.

La benzina nu exista ceva asemanator ?:))

Stiu eu....tuica ceva ?:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now