Alecss

achizitionare parbriz ?

114 posts in this topic

Buna ziua

Astazi mi.am gasit parbrizul spart si asa avea nevoie de putin ajutor

De unde pot achizitiona un parbriz pentru modelul volvo V 50 an 2005 (dar nu de la primus auto ).

Si daca stiti pe la ce pret este ?

MUltumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

In toata tara sunt ateliere specializate in schimbarea parbrizelor, o cautare pe google si ai rezolvat. Eu l-am schimbat la Gimarom si a costat 550 RON. Din cate am vazut, au 2 puncte de lucru si in Bucuresti, si in mod sigur mai sunt si altii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta la AGER (www.autoglas.ro) . Au avut mereu preturi bune, mergi pe Sekurit Saint-Gobain sau pe Pilkington.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

In toata tara sunt ateliere specializate in schimbarea parbrizelor, o cautare pe google si ai rezolvat. Eu l-am schimbat la Gimarom si a costat 550 RON. Din cate am vazut, au 2 puncte de lucru si in Bucuresti, si in mod sigur mai sunt si altii.

ms ,dar ca pret in nici un caz nu are cum sa fie 550 ron

Share this post


Link to post
Share on other sites

450lei cu senzor de ploaie am dat eu pe el anul trecut in Bacau

Share this post


Link to post
Share on other sites

ms ,dar ca pret in nici un caz nu are cum sa fie 550 ron

Ti se pare prea mult sau prea putin? Ca nu reusesc sa-mi dau seama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti se pare prea mult sau prea putin? Ca nu reusesc sa-mi dau seama...

scuze,mi se pare mult prea putin

450lei cu senzor de ploaie am dat eu pe el anul trecut in Bacau

ms

ar fi tare bine sa gasesc si eu la banii astia ,adica mi se pare foarte ieftin

o sa caut maine sa vad ce gasesc si la ce pret

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atat a costat, este Pilkington, este inca pe masina. O sa caut factura si daca o gasesc o scanez. Oricum, din ce zice colegul Roskat, am fost "jefuit", al meu e fara senzor de ploaie... :)

Mult succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preturile in Bucuresti s-ar putea sa fie un pic mai mari, trebuie sa cauti, sa suni..

La H&D Autoglass, de S40/V50 cu senzor ploaie si montaj, e 635RON.

Poti sa mai intrebi la Pilkington Romania (au multe locatii service) si la A.G.E.R

Ca sa-ti faci o idee comparativ, eu am cautat pt S60 cu parasolar si senzor si la H&D era Guardian cu 690lei, la Pilkington 1000, la Ager 900 - nu stiu ce marca. N-as opta pt ce-i mai ieftin, as fi vrut identic cu originalul. Am capatat o crapatura in parbriz de la o piatra si temporar am rezolvat-o cu reparatie, iar tipul care a lucrat mi-a zis (fara sa aiba vreun interes de reclama si inainte sa vada ca original e Pilkington) ca daca e sa-l schimb sa iau... Pilkington, fiindca din experienta lui orice alt geam e mai slab si il schimbi iar destul de repede. Asa ca, la 550ron cum zice Behu, merita!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi daca ti l cumperi tu 450-550 lei...ii doar parbrizul ma gandesc.Dar chederul,masticul si manopera?Eu zic ca pretul dat de Andreos la HD este f bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca l-as fi montat in acelasi loc de unde l-am cumparat, montajul era inclus. Insa nu mi-a convenit timpul de asteptare si am mers in alt loc, a costat 110 RON materiale plus manopera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe mine ma batea capul sa l schimb.Ii plin de punctulete mici,cred de la pietricele,nisip si cand bate lumina si ploua noaptea reflecta urat. Ma gandeam ca i mai scump. Cand am avut ff2-ul de 2 ori l am schimbat pe casco si de fiecare data a fost catre 11mil,simplu fara nici un senzor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,eu am schimbat parbriz la Vectorglass,in primavara si au venit acasa in parcare si mi l-au montat.Au pretzuri bune baietzii :headbang:

Fără astfel de scriere, te rog! Merci!

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua

Astazi mi.am gasit parbrizul spart si asa avea nevoie de putin ajutor

De unde pot achizitiona un parbriz pentru modelul volvo V 50 an 2005 (dar nu de la primus auto ).

Si daca stiti pe la ce pret este ?

MUltumesc.

Salut

daca nu ai gasit inca , cei de la Pilkington vand cu ~1050 ron pt modelul de dupa 2007.

Banuiec ca cel anterior este tot pe acolo.

succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parbrizele de la H&D nu sunt cele mai bune dar sunt cele mai ieftine . Problemele sunt cu zgariatul, se zgarie mult prea repede .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parbrizele de la H&D nu sunt cele mai bune dar sunt cele mai ieftine . Problemele sunt cu zgariatul, se zgarie mult prea repede .

Ms Bogdan ,azi am fost la Primus auto pentru ca imi ploua in masina etc si m-am interesat si de parbriz la ei cu tot cu montat dar fara materiale costa 30 si ceve de milione

si am gasit pana la urma in alt service cu 700 lei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

30mil??? ce? ce materiale?.Ai 2-3 masini la care vrei sa le schimbi geamurile??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

daca nu ai gasit inca , cei de la Pilkington vand cu ~1050 ron pt modelul de dupa 2007.

Banuiec ca cel anterior este tot pe acolo.

succes.

am gasit azi undeva la 700 lei cu tot cu montat ,nu cred ca e cel mai bun ca si calitate dar pretul e foarte bun

ms

30mil??? ce? ce materiale?.Ai 2-3 masini la care vrei sa le schimbi geamurile??

da asta e pretul cu tot cu manopera ,am o factura o sa o scanez maine si o pun aici

ca materiale am inteles ca e vorba de un adeziv si niste cleme de prindere

o singura masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

30mil??? ce? ce materiale?.Ai 2-3 masini la care vrei sa le schimbi geamurile??

E model cu mosor, e evident sa coste atat :headbang:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e pretul pe original, atat costa cand scrie VOLVO desi tot Pilkington sau Saint Gobain este . A sa nu uit, nici macar nu vine in cutie albastra :D

Tot atat este si pt XC70-ul meu si am zis pas pt ca oricum il crap iarna asta (buba standard la P2) .

Cel mai bun raport calitate pret este cel gasit de Ygrec, calitate OEM de 3 ori mai ieftin .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parbrizul meu original Volvo era made in China :P. Facut poc, si schimbat azi la AGER cu un Saint Gobain (de altfel toate celelalte geamuri tot asta sunt). 830 lei cu montaj cu tot (varianta cu senzor de ploaie). Singura diferenta este ca asta este made in Italy si toate celelalte Sweden.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

din propria experienta va spun ca Pilkington nu face parbrize pentru VOLVO S40/V50, nu stiu daca pentru celelalte modele, dar pentru astea sigur NU. Cine spune ca are Pilkington pe masina, a luat teapa, probabil de la CENTRU DE PARBRIZE, asa cum au incercat sa ma tepuiasca si pe mine, montandu-mi pe masina un parbriz HS ( Hirschler), produs in Ungaria, care nici macar nu era serigrafiat cum trebuie ( nu se mai vedea placuta cu VIN-ul), si de foarte proasta calitate. Cand am intrebat inainte de montaj ce marca este parbrizul, mi s-a spus ca ei lucreaza doar cu Pilkington. Cand a fost gata masina, ce sa vezi? Pe parbriz era lipit un autocolant transparent pe care scria cu verde Pilkington, dar nu avea nici o legatura cu producatorul. Mai era si montat aiurea, lufturile fiind foarte inegale. Le-am sesizat politicos ca nu e ceea ce trebuie, insa nu il puteau demonta imediat, intrucat trebuia sa se intareasca sigilantul. Cum a doua zi plecam in concediu, a ramas sa-l inlocuiasca ulterior cu unul Pilkington. Dupa indelungi insistente la telefon, am fost chemat la service ca au primit parbrizul, insa surpriza, si asta era Guardian, tot unguresc, bine ca am cerut sa-l vad inainte sa-l monteze. pana la urma, ajuns la un tip mai OK de la ei, care mi-a spus verde in fata ca pot sa astept mult si bine , ca de unde nu e, nici dumnezeu nu cere! Asa ca au trimis pe cineva la AGER, au luat un parbriz Saint-Gobain, si au rezolvat problema, evident pe cheltuiala lor, iar pe cel vechi, care intre timp se cam zgariase, l-au demontat si si l-au bagat in curte.

Sper ca nu v-am plictisit.

In concluzie, recomand AGER SERVICE, parbriz Saint-Gobain, si fiti atenti ce cumparati. Un pret mic nu inseamna o afacere buna, ba de cele mai multe uri este tocmai pe dos, ca sa nu zic intotdeauna.

PS: a costat cam 850 Ron, anul trecut.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guardian am eu pe XC70 si este de rahat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guardian am gasit la 550 lei. Cred ca si pe la H&D si cred ca mi-au zis ceva de genul "nemtesc, firma de top, printre cele mai bune". :P. In alta parte a devenit unguresc, ba chiar si polonez. Nu am luat in considerare decat Saint Gobain si Pilkington, si asa am ajuns la achizitia de la AGER. Dar, tin sa te contrazic icristi - Pilkington produce pentru Volvo (de ce nu ar?). Ba chiar au avut un PROCES mare la un moment dat. Cred ca ai dat peste niste povestitori deosebiti. Au incercat sa te "lucreze" cu un fake. CENTRU DE PARBRIZE apartine de NSG group, sunt reprezentanta oficiala Pilkington. Dar sunt romani :D

PS - oferta primita pentru Pilkington a fost de vreo 950 lei.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca tot - am mai primit oferte si NorthGlass si Splintex. Ambele pe la 5-600 lei. Primele cica de prin Ungaria, si Splintex de Germania (conform vanzatorilor). Ceva pareri?

Cat despre service - la AGER mi s-a parut super ok - client service operativ si amabil, curatenie in hala ... La H&D de exemplu " baietii" erau cu gura plina si se hlizeau de mama focului, iar cel pe care a picat magareata sa se duca la masina sa vada daca "e modelu' cu ala mare sau cu ala mic" (n.a. versiunea senzor ploaie) mai ca nu m-a injurat ca am parcat masina pe partea opusa si destul de departe cat sa nu vada el de pe scaun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now