robylro

Revizii

299 posts in this topic

...cred ca aici ar fi trebuit sa postez, iar daca gresesc rog moderatorul sa stearga : ,, facut azi revizia la 118.000 km schimbat consumabile(4 filtre + ulei OEM, de la Alex), verif+reglaje geometrie roti si tester frane pe stand, la un service undeva in prel Ghencea (ii cunosc de peste 10 ani) unde am platit 315 lei cu factura + cate 50 lei la 2 mecanici. Ca timp, cca 150 min ! La Primus, ajungeam la un cost de cca 1900 lei (fara geometrie si frane) ;) ''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai zi cat te-a dus cu tot cu filtre, ca si alea intra in comparatia cu 1900-le de la primus :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...cu tot cu filtre si ulei OEM (de la tine) 1350 lei ! ;)

Edited by Cornelia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt doua lucruri diferite, ca urmare nu pot avea acelasi pret

Pe cei 1350 lei ai primit mere...daca plateai 1900 lei primeai pere sau invers daca iti plac merele mai mult

Edited by VictorGheorghe
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde pere nea Victore, ca is struguri si is acri :))

Nu am primit manopera oem. Piesele au fost fix ce vinde primus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde pere nea Victore, ca is struguri si is acri :))

Nu am primit manopera oem. Piesele au fost fix ce vinde primus

Nu ai inteles, dar nu vorbeam cu tine

Incercam sa-i spun colegului cu XC60 in cei 1900 lei sunt incluse si alte lucruri, nu doar ulei si filtre...dar lumea vorbeste fara sa stie despre ce este vorba...din pacate si tu faci la fel, in acest caz

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E colega!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Dupa nume.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primea si apa gratis si fustite scurte si cam atat, ca nu a cotizat cat tine la ei sa dea mana cu Andi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai inteles, dar nu vorbeam cu tine

Incercam sa-i spun colegului cu XC60 in cei 1900 lei sunt incluse si alte lucruri, nu doar ulei si filtre...dar lumea vorbeste fara sa stie despre ce este vorba...din pacate si tu faci la fel, in acest caz

...da, sunt incluse (conf. factura proforma nr.../19.01.2015) 0,20g vaselina lichida de 14,40 lei, folosire un spray curatat de 16 lei si o garnitura buson baie ulei de 8,19 lei, toate faraTVA ! (astea sunt in plus la piese, in ceea ce priveste uleiul, (0W30) nu se specifica ce marca iar ca manopera au uitat sa treaca si inlocuire filtru ulei, este trecut generic revizie periodica de 170 lei,si verificat /resetat coduri defect de 34 lei rezultand la final o manopera de 289 lei fara TVA. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suntem in stare sa ii uram Drum bun si sa tina masina cu ea sau nu ?!?!? Jezz, sa dea dracu daca nu o sa ma duc si eu odata cu caruta mea pana la Primus sa ii fac revizia, ca mi-am batut joc de ea pana acum si doar eu am intretinut-o. Si apropo, ar fi minuntat daca nu v-ati mai edita posturile in general. Va salut.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primea si apa gratis si fustite scurte si cam atat, ca nu a cotizat cat tine la ei sa dea mana cu Andi :smile:

-1 pentru vanzatorul de piese Midnight Caller

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ardeam de nerabdare sa vad cum a decurs discutia aici, o sa postez off topic si probabil ca o sa mi se stearga postul dar asta e. WTF people, pe bune? ii dati minus unu lui Midnight, pentru ce? DA, ii fac lobby lui MC si mi se pare super deplasat ce se intampla. Plus ca mi se pare jignitorul apelativul de "vanzator de piese".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treci peste, Alf... :smile: Eu am trecut.

Se amesteca produsele cu serviciile aici, si pentru un update de soft care poate face mai mult rau decat bine, nu stiu daca se justifica diferenta de 50% aproape la pret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era o gluma! Alf, poti accepta ca o pers sa gandeasca diferit de tine? Daca omul este multumit de serviciile Primus si isi permite sa-si intretina masina acolo nu vad de ce altii ar fi deranjati de asta. A glumit cu minusul mai ales ca se cunosc. Pana la urma ca intre prieteni banuiesc ca se pot folosi tot felul de apelative. Nici Alex si nici Victor nu cred ca pun la suflet asemenea discutii. So, chill!

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io sunt chill, si am impresia ca stiu de gluma :hello: . Si da, sunt obisnuit ca altii sa gandeasca diferit fata de modul meu, dar mi s-a parut a fi un "atac", si cel putin pe forumul asta nu mi se pare a fi ok. Va iubesc prea mult. :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am glumit cu (-1 deoarece 90% din piesele schimbate pe masina mea sunt de la MC; -1 a fost pentru ce a scris, nu pentru servicii sau calitatea pieselor)

-1 deoarece MC stie foarte bine ca imi fac 2 revizii anual la masina, una la Primus si dupa 6 luni schmb uleiul si filtrele (cu piese cumparate de la el); astfel consider ca sunt stiu ce vorbesc in cazul de fata

Ma deranjeaza colegii de forum cand vorbesc despre reprezentantele Volvo fara a le fi trecut pragul si a sti ce include pretul

daca Primus este scump cand il compari cu MC+service multimarca, la fel pot afirma si eu "MC este scump fata de vanzatorii de pe ebay

PS de dragul editatului, editez si aceasta postare

Edited by VictorGheorghe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai inteles tot, si multumesc pentru editare, ai demonstrat ca ai avut ceva de demonstrat, ceva ce imi scapa. A, un comportament "carpatic', ca sa nu zic mioritic. Uff, nu pot edita postul anterior, sa scot faza cu iubitul in general. Cu ce te-a deranjat faptul ca am mentionat de editarea posturilor in general?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am impresia (?) că lumea confundă termenul revizie cu schimb filtre și ulei. E o mare diferență, însă, din păcate, confuzia o fac (deși nu tocmai neintenționat și nu chiar în necunoștință de cauză) înseși service-urile. Dar asta pentru că li se permite. Dacă acel client care scoate din buzunar sau de pe card aproape 20 de milioane de lei le-ar spune: "verifică, dom'le tot ce trebuie!", poate ar începe să se îndrepte lucrurile. Așa, toată lumea se culcă pe-o rână și, când îi lasă mașina-n drum, se minunează "cum muma dracu', că doar a făcut revizia la 'reprezentanță'?!"...

Exemplu de revizie banală la un Volvo, la întâmplare: http://www.volvo-clu...attach_id=41856. Care service face așa ceva, că io-l mănânc! ;D

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim da-mi si ptr 1.6 benzina o lista :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi da eroare :(fff10f99e02bc04ce383a28c707a7065.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Gata, multumesc. Am rezolvat. Am intrat de pe laptop. Nu stiu de ce nu pot vedea de pe tel :confused1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-are reviziile făcute la reprezentanță? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"E facute" la service multimarca. Si oricum testerele din Galati sunt doar Bosch ori Delphi :(

Sent from my iPhone using Tapatalk

In proportie de 90% am respectat ce scrie in tabel. Deci m-am linistit :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era o glumă întrebarea mea. Mă refeream la telefon... ;D

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala-i bun , in garantie. De ar fi si masina asa... :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now