zippy

Ce s-a mai stricat azi la maşină, cu sau fără vina ta?

1,484 posts in this topic

Iara s-a ars un bec pe faza scurta ... incredibil frate :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iara s-a ars un bec pe faza scurta ... incredibil frate :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iara s-a ars un bec pe faza scurta ... incredibil frate :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am dus masina le service fiindca ceva scartaia la roata dreapta fata + volanul trebuia sa fie virat la dreapta cam 10-15 grade ca masina sa mearga drept.

Rezultate: 2 bucse spate stricate, mi-au zis ca am rotile fata uzate + unul taiat (roata Vs bordura de cand am avut accidentul), si o sa am de platit 450 - 500 £ (pentru bucsi spate + aliniere roti), garantia extinsa nu acopera bucsile zicand ca sunt elemente de uzura.

Mi-au trimis si un filmulet, ceea ce chiar apreciez.

https://video.citnow.com/vtHgt8MMPCm

Sper ca scartaitul sa dispara dupa schimbarea bucselor, cat timp masina este in service am primit un V40 cross country :)

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte tare ca filmeaza si iti explica ce si cum. Eu nu inteleg de ce scrie in romana, sau este modificat de tine filmuletul?

On topic, pe mine ma lasa bucsile la bascula, cu sau fara vina mea, ca le-a venit sorocu' :D. La viraj maxim stanga, pocneste bucsa de la bascula dreapta. Nu este rupta de tot si inca nu troncane, dar este pe ultimul drum. Deci trebuie sa ma scarpin de niste bani, sa schimb bucsile la bascule si pivotii, ca tot ii am

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine scrie in engleza, posibil ca din cauza setarilor de la browser aparea in limba romana.

O seara placuta in continuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si nu pare tradus automat, de browser

untitled.JPG

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte tare filmuletul ...pe tableta asa apare

d3f6e47edde4961faf2d878960a9e9cf.jpg

Sent from my iPad using Tapatalk

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi apare in Franceza :))

Oricum, fereasca sa vada aia de la Primus asa ceva. Face cineva infarct p-acolo.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gabi cati km ai

Acum 10 ore, gfieraru a spus:

La mine scrie in engleza, posibil ca din cauza setarilor de la browser aparea in limba romana.

O seara placuta in continuare.

Gabi cati km ai ? Si sunete aveai pe? Si sunete aveai pe spate ? 

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misto filmul de informare.

Limba apare automat in functie de limba browser-ului instalat. Nu are treaba cu tara, system operare etc.

La mine pe win10 apare engleza in internet explorer si romana in Mozila Firefox.

Cred ca in browser Opera pana si mecanicul vorbeste in romana...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 15 ore, Cristi Muresan a spus:

Gabi cati km ai

Gabi cati km ai ? Si sunete aveai pe? Si sunete aveai pe spate ? 

:D

Salut Cristi,

Masina are aproximativ 126.000 de km

Sunetul 1: Am observat un scartait venind de la roata dreapta spate (ca si cand metal freaca pe metal) si nici volanul nu mai statea drept cand mergeam in fata.

Sunetul 2: din cand in cand se aude un barait venind din compartimentul motor, sunetul dispare la oprirea aerului conditionat. (apare sporadic in general dupa condus pe autostrada si in jurul rotatiei 2000 RPM la decelerare cu frana de motor)

Problema 3: dezaburirea dureaza neobisnuit de mult.

Azi am primit masina (mi l-au adus la spital fiindca eram de garda)

Sunetul 1 rezolvat  prin schimbare la bucsile din spate ( nu era acoperit de garantia extinsa, piesa de uzura)

Sunetul 2 ei nu au reusit sa reproduca (probabil ii dar in capul meu :))

Problema 3: mi-au zis ca parbrizul a inceput sa se dezlipeasca si din cauza asta dureaza mai mult dezaburire si culmea ca nu-i acoperit de garantia extinsa ca este piesa de ornament (nu cred ca parbrizul este dar ornament)

Am platit 515£ pentru bucse si wheel alignment.

Urmeaza sa contactez Volvo extended car warranti +/- Volvo sweeden si daca nu ajung nicaieri atunci protectia consumatorului in legatura cu parbrizul care se dezlipeste (din cate stiu parbrizul apartine de partea integrala a masinii si este un safety feature)

Edited by gfieraru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersii Gabii ! Sunetele mele sunt mai domestice , cred ca provin de la incuietoarea spate , sau ceva plastic pe acolo . Cred !

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din ce imi povestea un amic venit acasa de sarbatori din UK,sunt cu vreo 40-50 de ani inaintea noastre in multe domenii. Asa ca nu e de mirare ca la ei se poate sa informeze clientul in asa fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce viteza avem la construit infrastructura ... mai mult de 50 de ani :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri, într-o parcare subterană oarecare... singurul loc liber, lânga unul din stâlpii de susținere... Ca de obicei, nu reușesc să intru cu S60-ul din prima, drept, adica aliniat corect cu mașina din dreapta (stâlpul fiind în stânga), așa că dau un pic în spate, ca să o bag drept... Între timp, cu coada ochiului, observ undeva în stânga că se eliberează un loc care nu era așa de aproape de un ditai stâlpul de beton și mă gândesc că ar fi mai ușor să ies de acolo (bănuiesc că cine are S60 știe cum e cu viratul în locuri strâmte). Cu ochii după locul prospăt eliberat, nu mă mai uit în oglinda de pe partea mea în timp ce dau în spate, așa că oglinda ajunge să facă cunoștiință cu stâlpul... :( 

Rezultatul: capacul oglinzii a zburat pe jos și era cât pe-aci să îl iau și cu roata din față. M-am dat jos, m-am uitat: capacul nu mai are decît 1 picioruș de prindere întreg. L-am pus la loc și văd că stă, dar cam precar (îl pot da jos la fel de ușor cum îl pun)... M-am uitat pe net de unul SH, dar nu am găsit decât noi, nevopsite. Știe cineva cum pot să aflu ce culoare ar trebui să îl vopsesc dacă îl iau pe cel nou, și ce fel de vopsea mi-ar trebui?

Între timp, trebuie să improvizez cumva să îl prind pe cel avariat, că trebuie să o duc la spălat și mi-e că zboară cu totul. Ce ziceți, Poxipol sau bandă adezivă? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt. vopsea ridici capota, si pe contra-aripa stanga ai o tablita pe care in coloana din dreapta este undeva un cod de forma xxx-yy (423-23 de ex). xxx e codul de culoare de care intrebi la vopsitorii.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mulțumesc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii pui pe margine 2-3 picaturi de superglue. Cand vrei sa-l dai jos, bagi surubelnita si il cracanezi si se rupe superglue-ul

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aseara dupa ce am reparat articulatia, am zis sa spal si eu masina (la munca). M-am apucat de treaba, am dat cu spuma si apoi a venit ION (un fel de Bula) si a zis sa ma dau la o parte ca o face el, ca este expert. I-am zis sa nu dea cu jetul de aproape, a aprobat ca a inteles si s-a apucat de treaba.

Apoi a inceput "plm... oglinda asta s-a f...t" a zburat cromul de pe ea, apoi... "plm s-a f...t si asta" si la final "baaa... s-a dus pe p...a si grila" :D

ION ce sa-i ceri

O sa vopsesc oglinzile si o sa vad ce fac cu grila :D

Vorba unuia "daca s-a f...t, nu poti sa o rasf...i" :D

 

 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 2/6/2016 at 7:30 PM, paunionutz a spus:

Aseara dupa ce am reparat articulatia, am zis sa spal si eu masina (la munca). M-am apucat de treaba, am dat cu spuma si apoi a venit ION (un fel de Bula) si a zis sa ma dau la o parte ca o face el, ca este expert. I-am zis sa nu dea cu jetul de aproape, a aprobat ca a inteles si s-a apucat de treaba.

Apoi a inceput "plm... oglinda asta s-a f...t" a zburat cromul de pe ea, apoi... "plm s-a f...t si asta" si la final "baaa... s-a dus pe p...a si grila" :D

ION ce sa-i ceri

O sa vopsesc oglinzile si o sa vad ce fac cu grila :D

Vorba unuia "daca s-a f...t, nu poti sa o rasf...i" :D

Erau cromate de tine sau erau OEM?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu etau oem. Cromate la un atelier specializat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat te-au costat 2 oglinzi de cromat? As vrea sa le fac si eu la s80. S-ar putea sa nu le fi matuit prea bine baietii si din cauza asta sa fi sarit. Ma gandesc sa le duc deja matuite :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda

20160326_123553.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carucior de supermarket cel mai probabil ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now