cristian

schimb ulei cutia de viteze la motoarele 2.0D

24 posts in this topic

salutare azi am schimbat uleiul din cutia de viteze si vreau sa zic ca e foarte simplu,pentru cine doreste sa-l schimbe atasez 2 poze si cateva explicatii i138827_dsc02805.jpg surubul nr.1 (pentru descarcat.)..nr.2 e pentru nivel (acestea se gasesc in partea sx al masini,se da jos numai roata sx si se pot desface(mai greu dar merge) i138829_dsc02806.jpg surubul nr.3 (pentru a incarca) se gaseste sub cutia de filtru aer motor (foarte usor de dat jos)...spor la munca

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ulei ai pus si cat a intrat ?

Multumesc pt poze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cel mai important: Se simte vreo diferența?

La manuala? Nu cred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule ai sa fii uimit ... dar se simte . Ar trebuii sa intre mai usor in viteza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confirm, este o diferenta cat se poate de sesizabila. Si la masinuta mea dupa ce i-am schimbat uleiul din cutie a inceput sa se comporte altfel, intra foarte usor in viteze; inainte agata usor in treapta1 si acum nu mai face; cand era frig nu lua intotdeauna traseul corect din 2 spre 3, trebuia ajutata putin; nici asta nu mai face.

Edited by Behu

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cati km ati schimbat uleiul din cutie (Cristian, Vadim, Behu)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum 2 ani ... cred ca avea 260 k , la mine nu prea s-a simtit diferenta ca aveam distruse niste sincroane prin cutie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu l-am schimbat la 160000, se simte o oarecare ameliorare, dar neglijabila. Cutie M56.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ulei ai pus si cat a intrat ?

Multumesc pt poze

a intrat 2 litri( desi in cartea masini zice 1,9 litri ) si am pus acest tip de ulei cumparat de la mama volvo 20euro litrul i140725_ulei-cambio.jpg

La cati km ati schimbat uleiul din cutie (Cristian, Vadim, Behu)?

la 170.000 km si iti zic ca era cam negru fata de ala nou....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta nou ce culoare i?Verde?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta nou ce culoare i?Verde?

ii maro deschis si ala vechi era maro spre negru ceva de genul asta.....se vedea diferenta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cate vad din Vida codul care il ai pe bidoane(31280771) este pt masini din 2009 in colo...pt masini pana in 2008 codul ar trebui sa fie 1161723...Care o fi diferenta nu stiu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca s a schimbat codul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru 1.6D 2008 cutie manuala 5 trepte, ce ulei trebuie ? schimbul se face la fel ?

Masina are 150.000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cate vad din Vida codul care il ai pe bidoane(31280771) este pt masini din 2009 in colo...pt masini pana in 2008 codul ar trebui sa fie 1161723...Care o fi diferenta nu stiu...

Ambele coduri sunt pentru acelasi bidon de ulei !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat de la Midnight Caller ulei frana, antigel si ulei servo, originale.

La reprezentanta sa faci aceste 3 schimburi de uleiuri ma costa 650 de lei.

Deci acum caut pe cineva care sa le faca ieftin si totusi bine, daca ma poate ajuta cineva ... va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai hotarit sa schimbi toate fluidele masinii!!Ii schimbi si uleiul de cutie?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai hotarit sa schimbi toate fluidele masinii!!Ii schimbi si uleiul de cutie?!

Daca intrebarea imi era adresata, da.Le schimb pe toate, la servo si racire era necesar iar la frana am zis sa o fac si pasta daca tot m-am apucat.

Inca o data solicit ajutor cu un mecanic sa imi faca toate aceste operatiuni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fac scurt off topic poate ma lamuriti si pe mine macar in PM. am citit azi in cartea masini la v40 cutie manuala si scrie ca uleiul din cutie nu este necesar sa-l schimb. m-am uitat si pe forumul volvo de la nemti si cam tot asta ziceau si ei. mie oricum imi intrat greu in viteza 1 si marsarier. pana la urma daca schimb uleiul o sa intre normal in viteza sau il schimb degeaba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune te rog aceasta intrebare in topicul de S40/V40 1996-2004. De aici se va sterge.

Multumesc pt intelegere.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut .... ma puteti ajuta si pe mine va rog? As vrea sa schimb sau sa completez uleiul in cutia de viteze din urmatoarele motive: treapta 5 si marsarier intra foarte greu, si cateodata si treptele 1 si 2. Masina are 191000 km este un s40 din 2005 YV1MS763252096383. Spuneti mi va rog ce ulei sa iau sau ce este de facut. Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Ia legatura cu Midnight,cumpara 2 litri de ulei de cutie OEM,il schimb si ai scapat de stres. Ar cam trebui schimbat la km astia.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now