ursuman

Sfat achizitionare S40 2008

158 posts in this topic

Pai pune mana si suna-l pe om, e simplu . Iti va spune ca nu vrea testare la Volvo . :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit cu el acum 2 zile si mi-a zis ca masina ii pe volvo romania acum si ca cumnatul lui lucra la volvo , de aceea nu l-am intrebat de volvo :) dar daca accepta sa vina in Bucuresti ma poti ajuta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da te pot ajuta cu o testare .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc. o sa il sun azi si o sa revin pe forum. o zi buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am vorbit despre asta. Sti tu ca nu vrea?

Stie pentru ca si eu m-am interesat de masina asta, si asa m-a zis proprietarul.

Daca mai ai intrebari despre un S40 sau V50 anuma - eu foarte recent am vazut o gramada..

Edited by bartro
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vorbit cu proprietarul si mi-a zis ca nu ii nici o problema. i-am zis ca sunt din Banat si a fost de acord sa ne intalnim in Bucuresti pentru testare. Mi-a zis si ca a fost o femeie si a vazut masina si a zis ca revine cu un telefon. Sper sa nu se vanda :P

Bartro ai vrut si tu sa o cumperi? De ce ai renuntat la ea?

Da as fi interesat de un S40 daca stie cineva unul.

Edited by Cryss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am renuntat pentru ca e 2.0d, sotia nu place interior de culoare deschisa, si inca un motiv care o sa-ti spun pe pm. Despre cele de mai jos stiu ceva:

1. sunat, nu mai e de actualitate, nu am vazut-o.

2. Am vazut-o, masina pare ok, intrerior stofa culoare deschisa, trebuie curatat. Parca are high performance audio. limba pe bord e olandeza. Folosita zilnic. Despre km nu stiu nimic dar probabil dati inapoi, ca mai toate S40.

3. Am vazut-o. Foarte dotata. Adus in tara in 2010, apoi nu stiu cati proprietari a avut. Folosita zilnic. Are usa sofer atins dar va fi remediat la vanzare. Interior piele crem cu ceva uzura (inceput de crapaturi) pe suport lombar la sofer, dar per total foarte ok. Limba pe bord e Olandeza. Despre km nu stiu nimic.

4. Am vazut-o si am fost la Bogdan cu ea. E un s40 simplu, interior frumos, sistem audio standard. mici scapari de motorina la tevuse la 2 injectoare, si mai are ceva burduf la turbo crapat. Mai avea un zgomot la fulie cu dublu masa si AC nu mergea (lipsa freon probabil). km.. nu sunt aia, dar nu stiu cati sunt. Masina e din 11/2008. Bord e in Olandeza. Luft capota-aripa la pasager nu e perfect egal si far pare iesit 1-2 mm, dar sunt eu foarte pretentios. E folosita zilnic.

Si mai am vazut cativa v50, dar ai intrebat doar de s40.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interiorul este foarte pretentios dar daca ai grija,,, nu il consider un impediment. O sa vad ce mai rezolv. Multumesc inca o data!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai pretentios mi s-a parut interiorul de stofa deschisa. Un interior de piele se curata usor, si cu un pic de grija si intretinere preiodica tine mult.

Spor la cautat!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare si eu sunt in cautarea unei masini ,cea actuala este Focus 2 1.8TDCI

Ce puteti sa-mi spuneti despre asta

http://www.autovit.r...-C28440494.html

Ma sperie cutia automata ,in rest din cate am citit motoarele pe benzina sunt super ok.

La Ford exista probleme la cele cu DPF 1.6 si 2.0 cel de 1.8 nu are.

Mi se pare suspect de mic numarul de kilometrii pe care il are 42k km.

Ca si informatie ,scrie primul proprietar dar la telefon mi-a spus ca a cumparat-o de la un prieten cand l-am intrebat de numarul suspect de mic pentru 5 ani !

O zii buna

PS: si masina asta http://www.autovit.r...-C28131800.html am vazut ca a fost postata dar se pare ca nu e asa ok din cate scriau colegii!

Edited by Mihai Purd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imposibil nu este sa aibe doar atatia km in 5 ani.

Personal, imi displac amandoua!

Daca iti doresti un benzinar adevarat si esti doritor de un volvo "adevarat", exista un s60R pe forum, pus spre vanzare :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare

Am hotarat dupa evaluarea mai multor marci si modele sa schimb Opelul vectra pe un Volvo S40 diesel din 2008-2009. Am scanat netul si am gasit un anunt mai atractiv aici cu vin YV1MS765282389728. Orice sugestie / sfat ma ajuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sugestie:

Suna proprietarul, aranjeaza o intalnire, si mergeti la Bogdan G pentru un diagnostic curat :smile:

Apoi, tu vei hotara daca o cumperi sau nu, ca asa din poze, noi putem sa spunem ca arata bine, dar tinand cont ca este adusa din OLANDA, poate ascunde "jdemii" de bube :smile:

Ahhh, scuze, acum am vazut ca esti din Cluj, pentru acest oras sa raspunda Colegiiiii :D

Mai sunt si alti colegi pe forum raspanditi in toata tara pentru diagnosticare "volvo"

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

@agr350r

Daca vrea sa vada masina, tot va trebui sa ajunga la Bucuresti, unde inteleg ca se afla. Deci tot pe la Bogdan ar putea sa treaca daca se inteleg.

Iar daca vine proprietarul cu ea la Cluj, atunci ii spunem noi unde s-o duca s-o vada. :)

@cucerzean

Pozele nu prea prezinta relevanta. O testare te mai poate elucida, insa.

La capitolul "Ce se vede in poze", mie nu-mi plac benzile alea cu LED, pe care cred ca le-a "rezolvat" in spatele blocului. Cred ca se putea si fara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, corect, nu am bagat de seama ca masina se afla in Bucuresti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@cucerzean

In vara lui 2010, masina aia avea peste 140,000 km. :) As tinde, deci, sa cred ca acum 2 ani a intrat in tara cu vreo 200,000 km. Deci inmultind numarul de kilometri cu doi cred ca am fi mai aproape de adevar.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]

Ahhh, scuze, acum am vazut ca esti din Cluj, pentru acest oras sa raspunda Colegiiiii

[...]

Evident, voi nu vă compromiteţi, din centrul Universului, să daţi o mână de ajutor şi celor din josnica, ruşinoasa şi împuţita periferie a Edenului. Voi nu vă coborâţi la acest nivel. Să nu cumva să vă ştirbiţi nobleţea şi onoarea ajutând un coleg de noroioasa provincie! :violent1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare

Am hotarat dupa evaluarea mai multor marci si modele sa schimb Opelul vectra pe un Volvo S40 diesel din 2008-2009. Am scanat netul si am gasit un anunt mai atractiv aici cu vin YV1MS765282389728. Orice sugestie / sfat ma ajuta.

Pacat ca si-a batut joc de ea cu led-urile alea dar in rest arata bine inclusiv interiorul. KM sunt probabil dubli dar daca iese bine la diagnoza si merge bine, why not, pretul e foarte bun. Sa ai mare grija sa nu se fi recuperat taxa mai sunt si acolo niste bani, trebuie sa-ti dea adeverinta de la ANAF.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate, @blizzard, dar cunoscand din start asta parca n-as merge pana la Bucuresti... Omul face ce vrea, desigur, noi doar il ajutam.

Eu unul n-as merge pana in Bucuresti doar ca sa vad o masina care acum 2 ani si ceva avea numarul de kilometri pe care omul ii prezinta ca avandu-i acum.

Just saying. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scanat netul si am gasit un anunt mai atractiv aici cu vin YV1MS765282389728. Orice sugestie / sfat ma ajuta.

E interesant, ca acuma ceva saptamani nu mai era valabil oferta. Hm.

E de vazut si intradevar care a fost motivul pentru care a schimbat mai multe componente din fata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect. Daca ai rabdare, poti gasi unul cumparat din .ro cu km reali, dar eu sincer prefer o masina cu 150-200.000km facuti in NL/BE decat una cu 100.000 facuti pe drumurile din RO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru postari. Am renuntat la achizitia unei masini din tara in favoarea unei cumparate drect de mine din Germania / Olanda. Am vazut cateva S40 unele in stare estetica buna, altele cu uzura ff mare pe interior si km undeva la 135k :) dar niciuna nu mi-a placut cu adevarat.

Sper sa revin in cel mai scurt timp cu noutati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija ce-ti doresti, nu ai tu acces la masinile pe care le aduc samsarii, majoritatea sunt leasinguri terminate si nu prea au probleme, sunt curios ce S40 iti iei tu din Germania la bani putini, eu nu am vazut decat tepe adevarate . In Germania (adica tara lui Husein si Mustafa) nu gasesti tu S40 mai ieftin decat in RO .

@Blizzard, Amin tizule . :D

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija ce-ti doresti, nu ai tu acces la masinile pe care le aduc samsarii, majoritatea sunt leasinguri terminate si nu prea au probleme, sunt curios ce S40 iti iei tu din Germania la bani putini, eu nu am vazut decat tepe adevarate . In Germania (adica tara lui Husein si Mustafa) nu gasesti tu S40 mai ieftin decat in RO .

@Blizzard, Amin tizule . :D

defineste "tizule" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now