Andu G

Intrebari generale!

992 posts in this topic

Cum il dai jos de pe masina sau cum separi oglinda stopului de carcasa exterioara?

Ca sa-l demontezi de pe masina trebuie sa dai jos capitonajul...si ai 4 suruburi de 10. Le desfaci si iese stopul.

Daca vrei sa separi cele doua corpuri iti trebuie rabdare si un foehn profesional. Eu am incercat sa le desfac ca le curat dar nu am reusit. In schimb am umplut cada cu apa calda, am bagat fairy in fiecare locas al becului si cu o perie de spalat sticle/borcane am spalat putin prin interior.

Sa nu apesi tare pentru ca ,virgula, cromul este copt si se decojeste repede.

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, exact, sa le separ! In cazul asta renunt la proiect ... vroiam sa colantez pe interior partea alba cu o nuanta fumurie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merg desfacute cu feonul. Trebioesc taiate cu dremelul si apoi relipite

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nu merg desfacute cu feonul. Trebioesc taiate cu dremelul si apoi relipite

Multumim Ionut, eu am incercat prin incalzire...daca zici ca trebuie taiate este clar de ce nu am reusit.

Sent from Nokia 3310i using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva sa imi spuna si mie,din ce cauza doza din poza este plina de ulei?Are vreo garnituura ceva?

post-312-0-09939500-1429460363_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia este valva de shut-off ! In principiu, la modelul asta de motor, o sa gasesti ulei la greu in zona aceea... :slap:

Poti remedia problema ( din pacate, pentru scurt timp) schimband garnitura aferenta (o gasesti la Alex).

La mine a tinut cam 10.000 km....E din ciclul "asa face toate"! ;D

Edited by avx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat garnitura respectiva de la varu' Mitsubishi!Acelasi piesa doar ca are alta palarie :)).

Stie cineva daca pompa de servo de la renault megane/laguna 1.9 dci se pupa la mine?

Multumesc pentru info Avx :).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie careva cum se desface conducta de rettur,cea care vine de la turbina si merge in baia de ulei la un s/v40 2.0T din 2001 ,165 cp?

Este prinsa in ceva sau doar trebuie tras de ea si iasa?Tin minte ca in partea de sus are 2 suruburi,dar jos?

Share this post


Link to post
Share on other sites

la v70 dupa desfacerea suruburilor de sus (alea 2 de care ai amintit) se trage pur si simplu , ar trebuie sa ai o-ring jos... sus o garnitura , la mine o-ringu era varza si pierdeam cam 1l / 4000 km , acum 1 l /15000

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine curge pe jos,cum ii dau oleaca de talpa peste 2500 rpm,cum vad baia umeda.Sper sa nu fie chiar ruginite suruburile alea ca am pus-o! :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma confrunt cu urmatoarea "problema":

nuca schimbator cu insertie de aluminiu :http://i.ebayimg.com/00/s/NDc5WDY0MA==/z/A1wAAMXQxVZRCmPn/$(KGrHqVHJEYFDy3CZEdyBRCmPm!8kQ~~60_35.JPG

Cand am luat masina de la G nu avea absolut niciun fel de urme de uzura pe partea metalica (aluminiu), asta la 230k km. Dupa cca 20 mii mi s-a oxidat/coclit aluminiul (ingalbenit). S`a mai confruntat cineva cu problema asta? De ce in 230k nu s `a produs si in 20k s a facut ca feru vechi? Sa aibe mana mea ceva special?:D Eu suspectez ceva spalatorie auto si solventii pe care ii fol bajetii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu neaparat, poate fi fix mana ta de vina, mai exact PH-ul transpiratiei. La fel cum vei intalni volane la 200.000km ca noi si volane 100.000km facute praf. Nu iti baga nimeni "solventi" in interiorul masinii.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu neaparat, poate fi fix mana ta de vina, mai exact PH-ul transpiratiei. La fel cum vei intalni volane la 200.000km ca noi si volane 100.000km facute praf. Nu iti baga nimeni "solventi" in interiorul masinii.

Cunosc ce spui. Ma refeream la solventi de tip alcohol sau pe baza de, chiar daca nu s tocmai solventi, insa tot pe la categoria aia intra. Eu de obicei sunt atent la ce fac ei pe acolo. Pielea de la volan e in continuare impecabila

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod normal nu ar trebui sa atace alcoolul depunerea metalica de pe maciuca, dar D-zeu stie... Incearca sa iti urmaresti miscarile si sa vezi daca stai toata ziua cu mana pe schimbator, atunci e posibil sa fie palmele umede de vina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rugamintea la cineva cu Vadis/Vida,sa imi spuna si mie codul pentru spalatoarele de la faruri.

Masina din poza e un V70 din 2005.

Multumesc.

post-312-0-49969400-1431879554_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

9178733 (dr) / 9190242 (st)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu informatii despre sistemul de actionare al valvei egr ?

Piesa nr 5 este actuatorul , acesta ce functie are ? Alimenteaza motorasul de pe egr in functie de semnal si apoi semnaleaza pozitia sa ?

post-3455-0-98199500-1431886399_thumb.jp

post-3455-0-79962100-1431886661_thumb.jp

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cine poate sa-mi dea si mie poza cu "volvo-club.ro"? Vreau sa fac niste stickere pentru masini. :help: Daca imi puteti spune si dimensiunea "standard" ar fi perfect.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caut pentru o filmare un Volvo 740-760 de preferinta Break. Pentru detalii, sunati ma la 0722.108.208!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare , stiti pe cineva in tg-mures care se ocupa de rescris cem /sters eroare airbag sarit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate rescris calculator Srs, ca nu cred ca se rescrie CEM_ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma rog ...

s-a rezolvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o intrebare. Am observat un cloncanit mai accentuat la xc90 fata de s80 in momentul cand deschid capacul de ulei al motorului. Deasemenea ies mai multe gaze ca la s80. Am cautat pe internet si am inteles ca ar putea fi de la PCV infundat. Unde este localizat acest PCV?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cautat pe internet si am inteles ca ar putea fi de la PCV infundat. Unde este localizat acest PCV?

O sa incerc sa-ti fac un DIY, ca vad ca pui intrebari din ce in ce mai "intelepte"

1.Internet explorer/mozilla/chrome- dublu click pe desktop sau simplu click stanga in bara de jos

2. In bara de sus unde scrie http:// scrii "www.google.ro sau.com", asta daca nu-ti apare deja cand lansezi browserul

3. In mijlocul paginii o sa scrie mare GOOGLE si dedesupt o sa ai o catetuta dreptunghiulara

4. Dai un click stanga in caseta aia si apoi scrii acolo "VOLVO PCV SYSTEM"

5. O sa-ti apara multe scrisuri, pe vreo 100 de pagini. Poti citi acolo, sau daca nu ai trecut de acest capitol la scoala treci la punctul 6

6. In partea de sus o sa ai mai multe "butoane" (WEB, IMAGES, VIDEO, NEWS etc)

7. Apesi pe IMAGES si o sa gasesti cateva sute de poze cu sistemul montat pe motor, demontat de pe motor si scheme complete din Vida

8. Daca nu reusesti sa-ti dai seama din poze, apesi pe butonul VIDEOS si ai acolo cred ca vreo 100 de filmulete cu toate detaliile posibile despre sistemul PCV la Volvo

Sper ca acest DIY sa-ti fie de folos!

Iti recomand sa incerci sa folosesti mai des acest program Google, ca este foarte destept si cateodata face minuni in 2 secunde!

Daca te incurci in Google si butoane poti posta aici si te ajut in continuare

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce-s alea catetute? Au legãturã cu cãţeluşe? ;D

Casetuta bre' si e ca o caseta audio, mai mica :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now