Andu G

Intrebari generale!

992 posts in this topic

Eu am avut piulite de alea.DAr jantele erau de Honda!

Poate cineva sa ma ajute cu un cod pentru grila de sub stergatoare?Am marcat-o!post-312-0-30706700-1426437628_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cunoasteti pe cineva care se poate deplasa pentru a repara un electromotor? Contra cost evident. Este vorba despre un ford transit , iar masina se afla in zona izvor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru a schimba basculele fata la V40 trebuiesc inlocuite si bucsele care intra pe brat ca la bmw?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Basculele fata VIN CU TOT CU BUCSE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci mai trebuiesc bielete de directie si antirului

Share this post


Link to post
Share on other sites

lik1999: vezi ca piulitele alea lungi montate pe jante de aliaj se desfac in mers.........vb din experienta. Piulitele originale pt jante de aliaj sunt scurte si au doar hexagonul cromat

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Kappy probabil cei care ti-au "verificat" rotile,au uitat sa mai puna cheia pe respectivele piulite!..altfel nu imi explic :).

Eu port "sireturi" de alea lungi de vreo 5 ani si pana acum nu am gasit nici macar una slabita.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare si o intrebare:

Cunoasteti care este producatorul pompei de apa ORIGINALA de la D5244T10 cu PN 31293668?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baietii cu v70-uri in special 2 din ce material aveti capota motor?

Eu am crezut ca-i tabla dar nu se lipeste magnetul niciunde pe capota? Da nu va fi plastic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aluminiu.!?

La 2 v70 uri am vazut numai din aluminiu.

La s40 2004+ asa este

La s40 -2004 este tabla/otel.

Sent from my Nokia 3310i

using Tapatalk

Edited by Dinoco
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca si haionul la v70 e tot aluminium

La v50 e tabla ... bleahhhh

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La V70 capota e de aluminiu si haionul din fibra de sticla.

La S60 capota e de alumuniu si portbagajul aluminiu cu fibra sau tabla cu fibra ....pe acolo.

Edited by Brava
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)))

Mersi fain baieti. No, am aflat ceva despre dricu. E tot o fibra dricu ;)

Eu care credeam ca in caz de Doamne feri accident sunt in siguranta. Asta cu fibra de sticla mi se pare dumă de mineri....de tot râsu'

Edited by i love VOLVO
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brava mersi mult de corectare :D

Am si eu o intrebare , astazi am foat la spalatorie si i-am intrebat pe baieti daca indreapta jante de alu , si mi-au spus ca lucreaza cu un batran , dar trebuie sa de-a ei cauciucurile jos si sa le verifice si sa le marcheze unde trebuie indreptate inainte .

Cam care este procedeul de indreptat jantele de alu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde cat de strambe sunt. Metoda cea mai folosita

Dar daca sunt foarte strambe, se incalzeste zona cu autogenul, pentru ca altfel crapa janta, la indreptare. Si asa exista riscul sa crape

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersii mult ionut :D , am o janta care e putin indoita nu e foarte grav a necesitat cam 40g la echilibrare , darr daca tot schimb cauciucurile nah ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jantele de aliaj ,se indrepta la rece prin solicitari minimale pina se indreapta.(cazurile minore ,precum o indoitura pe interior cu sageata de 5-10mm ,max.)Pe fata jantei daca ai asa ceva cu jantele de V(Spartacus) ,le arunci daca vrei sa mai mergi pe autostrada :smile:

La echilibrare ar trebui sa iti rasuceasca si anvelopa ca nici asta nu este echilibrata si se mai atenueaza valoare adaosului de plumb.Ar treb sa stie la vulcanizare ori mai bine te umfla la bani cu mult plumb :smile:

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)))

Mersi fain baieti. No, am aflat ceva despre dricu. E tot o fibra dricu ;)

Eu care credeam ca in caz de Doamne feri accident sunt in siguranta. Asta cu fibra de sticla mi se pare dumă de mineri....de tot râsu'

Si la alti producatori este la fel din motive de greutate.

Cu ce crezi ca te deranjeaza haionul in caz de impact?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Brava Pai nu stiu cat e de tare fibra aia de sticla si in caz de accident parca mai in siguranta te simti stiind ca e tabla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cauciucurile erau noi ... oricum nu au bataie(cu ele echilibrate) dar as vrea sa fie line :D merg cu sufletul incapat

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cauciucurile erau noi ... oricum nu au bataie(cu ele echilibrate) dar as vrea sa fie line :D merg cu sufletul incapat

Eu zic sa le lasi asa, daca rotile se echilibreaza si nu bat. La un set de jante noi + anvelope noi, tot se pun 10-20g de plumb, deci nu este cazul sa te complici, parerea mea

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Brava Pai nu stiu cat e de tare fibra aia de sticla si in caz de accident parca mai in siguranta te simti stiind ca e tabla

Stai calm ca nu intra nici o masina peste tine prin portbagaj!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai calm ca nu intra nici o masina peste tine prin portbagaj!

Ba esti nebun!!!! Daca vine Alex cu Smartu' tunat, intra prin prortbagaj si iese prin parbriz si nici nu-ti deranjeaza oglinda retrovizoare macar :D

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biatch ! ;D

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now