Andu G

Intrebari generale!

992 posts in this topic

Mersi mult de raspuns Cristi Muresan. La diesel sa inteleg ca e normal sa scoata fum negru daca merge subturat. A ta daca-i manuala schimbi cand vrei tu, dar aiurita mea de multe ori la 40km/h e in trepta 4. E bine macar ca n-are DPF si nu trebuie regenerari. Oricum nu stiu cei aia dar e bine ca n-are. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea nu dă niciun mesaj, nu are nicio eroare şi nu scoate niciun fum negru. De fapt, aşa arăta turbina după 50000 km de la curaţare:

http://www.volvo-clu...attach_id=42128

... da' io bag ulei, motorină, antigel şi altele de care trebuie... :tongue3:

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, totcmai, aici e şpilu', că nu trebuie cele mai bune. Nu trebuie ulei A5/B5 şi nu trebuie motorină euro 5 decât dacă e cu 2T în ea... ;D

Ce ulei zici că ai băgat?

LE: Şi aruncă dracului antigelul ăla roz, că nu eşti fetiţă... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune de ala Blau,ca sa fii baietas ! :)

Doctore sa stii ca 2t ul asta face treburi bune,in special la masinile cu multi km.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, crezi că eu de prost bag 2T de-ăla în motorină? Sincer să fiu, eu cred că tu n-ai înţeles ce-am spus eu. Ia mai citeşte o dată!

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim, se pare ca si Lică are antigel roz. Ela moda rozaliul pe aici :). Nu mai stiu sigur ce ulei dar cred ca , castrol 0w30. Cat despre benzina, bag normala de 95 de la Aral ca am contract cu ei. E bun carburantul la ei

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu as baga benzina in v70 :P

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vorbesc de D5. Nu mă interesează motoarele Renault.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
;D
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim, asta a durut pe multi... :evil6:

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, de ce să-i doară că nu mă interesează pe mine, chiar contează pentru ei interesele mele?

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La masinile noi din punct de vedere al ridigitatii torsionale a caroseriei, da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce inseamba noi? La a mea xc60 my10 face parte? Unde scrie sau cum ii conving eu ca face parte din caroserie si deci sa-mi relipeasca parbrizul in cadrul garantiei de caroserie?

Am mai zis: scuza-ma, la o masina de aproape 55k eur sa inceapa sa-ti ploua in masina dupa 4 ani si ceva ca n-au fost in stare sa puna un lipici care sa nu cedeze asa repede.....sa-si asume chestia asta.

Daca era un jeg de masina hai sa zicem dar la o marca premium e inacceptabil.

E cam aceeasi poveste ca si la cureaua de auxiliare dpmdv.

Multumesc!

Edited by Intel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai calm, probleme sunt la orice marca fie ca e Volvo, Mercedes, Audi samd.

Tendinta este sa se foloseasca materiale reciclate si cat mai putin chimice.

S a mai discutat problema pe forum, in cazul respectiv parbrizul a fost lipit pe cheltuiala Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca o intrebare baieti.... hai fie 2.

1 Cateodata imi suna ceva in tetiera prin boxa de la telefon. Face pic pic... dar tare de ma si sperie. De fapt nu prea imi dau seama ca se aude tare dar banuiesc tetiera. Ma tot uit si nu primesc sms si nici nu-i apel pierdut. Am crezut ca daca scade temperatura sub +3 grade face asa dar nu-i nici asta raspunsul. Stiti cumva de ce?

2 Cum se schimba stergatorul de pe spate? Nici macar nu pot ridica bratul ca cele de pe fata decat 10cm.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Stai calm, probleme sunt la orice marca fie ca e Volvo, Mercedes, Audi samd.

Tendinta este sa se foloseasca materiale reciclate si cat mai putin chimice.

S a mai discutat problema pe forum, in cazul respectiv parbrizul a fost lipit pe cheltuiala Volvo.

Am vazut ca s-a discutat, am scris si eu aici, (sper sa mearga linkul ca scriu de pe tel) dar, asa cum am scris si acolo, mie mi-au dat cu flit, mi-au dat dreptate cand le-am batut obrazul dar au ridicat din umeri ca au trecut cei 2 ani.

So...ce pot sa fac? Sa bat obrazu' mai sus de sefu' de service? Ca el n-a fost impresionat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca un mail la Volvo Sweden.

Ca idee, montajul la un service de parbrize este intre 50 si 100 Ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva o schema pentru zona sau zonele de unde se pot regla usile in sus/jos, mai presat sau mai putin presat pe cheder, pentru s40/v50? Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are cineva o schema pentru zona sau zonele de unde se pot regla usile in sus/jos, mai presat sau mai putin presat pe cheder, pentru s40/v50? Merci.

Danut, vin-o la Penny si iti arat eu!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu, detaliaza si aici daca stii. Daca e aceasi procedura pentru c30/s40/v50 poate mai sunt interesati :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O alta intrebare, poate nu am cautat unde trebuie sau cel putin nu am gasit eu informatii despre acesta ... ce rol ar avea acel buton fix de langa DSTC? Se poate achizitiona acel buton separat? Are instalatia electrica trasa pana acolo? Daca da, ce fel de electrica si unde duce (unde se opreste ca sa o pot continua eu) ... merci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vazut ca s-a discutat, am scris si eu aici, (sper sa mearga linkul ca scriu de pe tel) dar, asa cum am scris si acolo, mie mi-au dat cu flit, mi-au dat dreptate cand le-am batut obrazul dar au ridicat din umeri ca au trecut cei 2 ani.

So...ce pot sa fac? Sa bat obrazu' mai sus de sefu' de service? Ca el n-a fost impresionat.

Exact aceeasi problema o am, masina mea e in garantie extinsa. Au fost in stare sa imi spuna cat costa dar nu si daca operatiunea e acoperita de garantie (cum ar fi normal in cazul meu).

Cea mai proasta relatie cu un furnizor de servicii pe care am avut-o a fost cu Primus.

Ps, ~800 lei mi-au cerut pentru lipire.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now