Andu G

Intrebari generale!

992 posts in this topic

Bun, am inteles . Nu stiu ce masina am, dar am invatat ce inseamna SIPS. Mai am o intrebare si incerc sa fiu cat mai explicit. Cred ca masina, cand nu mai accelerez se da pe liber singura sau treapta superioara. Face cam asa: Daca la 70 km/h iau piciorul de pe acceleratie scade turometrul la 700 rpm si masina merge singura ca si cand ar fi pe liber. E normal sa faca asa ceva? Ale voastre asa fac?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea asa face (automata)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E prima mea masina automata inca nu-i cunosc toate nebuniile.

Din cauza asta ca se da pe liber, saptamana trecuta am fost pozat intr-un tunel care era la vale si limita de 50. Azi am primit poza si 15 euro amenda pentru ca mergeam cu 57km/h. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun, am inteles . Nu stiu ce masina am, dar am invatat ce inseamna SIPS. Mai am o intrebare si incerc sa fiu cat mai explicit. Cred ca masina, cand nu mai accelerez se da pe liber singura sau treapta superioara. Face cam asa: Daca la 70 km/h iau piciorul de pe acceleratie scade turometrul la 700 rpm si masina merge singura ca si cand ar fi pe liber. E normal sa faca asa ceva? Ale voastre asa fac?

E normal sa faca asa

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!Daca esti in D,prime 3 sau 4 trepte(nu mai stiu exact) ti le decupleza atunci cand iei piciorul de pe acceleratie.La a 5-a nu se decupleaza,respectiv a 6-ea daca are cutia.

Daca o dai pe manual si o schimbi tu,atunci ramane in ce treapta o tii tu si face si frana de motor in trepte inferioare.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!Daca esti in D,prime 3 sau 4 trepte(nu mai stiu exact) ti le decupleza atunci cand iei piciorul de pe acceleratie.La a 5-a nu se decupleaza,respectiv a 6-ea daca are cutia.

Daca o dai pe manual si o schimbi tu,atunci ramane in ce treapta o tii tu si face si frana de motor in trepte inferioare.

Sent iPad using Tapatalk

Da am observat ca face asa numai in treptele 3 si 4. Atunci inseamna ca-i "de la ei". Mersi de raspunsuri de baieti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact.Asa sunt facute sa mearga aceste cutii Aisin. La DSG-uri nu e asa.Alea raman turatii indiferent de treapta in modul Drive.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa face si al meu

daca e in D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragi colegi ! Trebuie sa imi cumpar fise (set), si in jurul aceleasi sume am gasit Bosch, Tesla (70 lei) un pic mai sus NGK si Magneti Marelli (90 lei) si aproape dublu fata de Bosch sunt cele produse de Beru ( aprox 180 lei). Ce imi recomandati, toate seturile contin 5 bucati fise, diametru conductor 7 mm, silicon, blah, blah? ps: toate preturile sunt cotate pentru un motor b200, dar apar diferente de pret daca le caut dupa tipul masinii, adica 240, 360, 740.

Edited by alf 08

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala-bala, ce sa comand? Fise de Topoloveni? :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala-bala...a ramas Bosh...eu am tot schimbat fise si bujii si la alte masini pe care le-am avut si anume vectra A si C,astra,megane si laguna si am pus doar bosh si am fost multumit...alegerea iti apartine,bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am rugamintea daca stie careva cum pot indeparta urmele de rugina de pe farfuriile protectie discuri frana. Au ceva rugina pe ele. Exista vreo solutie, spray? 7b6adf04fc4828b5e11b570dec2d662a.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dai jos tot si perie de sarma, dupa care deruginol si vopsea.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vopsea? Deruginolul ai idee unde-l pot gasi? Ce vopsea sa dau?

Se demonteaza tot? Janta, etrieri, discuri?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut baieti. Am fost azi la reprezentata Volvo si pana mi-au controlat masina am dat o raita printre masinile ce le au de vanzare. Am vazut un S80 din 2009 cu 150k piele crem etc . Adica intr-un cuvant mi s-au inmuiat picioarele si i'm in love. Acum ma mananca in f..d sa-l iau dar trebuie sa aflu multe despre el prima oara. Si acum intrebarile. Are motor de volvo modelul asta sau renault audi etc !? Cutia de viteze e de volvo sau ford? E o masina cu probleme modelul asta de dupa 2004? Multam fain

Share this post


Link to post
Share on other sites

De dupa 2007 vrei sa spui, adica S80 II, ca in perioada 2004-2006 a fost S80 I facelift!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna...am gasit un pliant pe masina care spune ca:

scade consumul de benzina motorina la masina cu 15-30%,

reduce costurile de intretinere,

reduce emisiile de noxe cu pana la 75%,

creste puterea motorului s.a.m.d.

Poate sa fie posibil asa ceva? Produsul se numeste EnviroTabs.....ati auzi pana acum de acest produs???

Site-ul lor este asta dupa cateva verificari pe internet: http://envirotabsro.wordpress.com/

Totusi mie nu mi se pare ceva serios...!!!Poate voi ati mai folosit si ne impartasiti si nou:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gizas! Dupa magnetii minune care aranjeaza moleculele "cum trebuie" ca sa arda mai repede si mai bine, acum vad ca au aparut tabletele "organometalice"... Pe cand niste supozitoare care se introduc pe esapament? :cursing:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna...am gasit un pliant pe masina care spune ca:

scade consumul de benzina motorina la masina cu 15-30%,

reduce costurile de intretinere,

reduce emisiile de noxe cu pana la 75%,

creste puterea motorului s.a.m.d.

Poate sa fie posibil asa ceva? Produsul se numeste EnviroTabs.....ati auzi pana acum de acest produs???

Site-ul lor este asta dupa cateva verificari pe internet: http://envirotabsro.wordpress.com/

Totusi mie nu mi se pare ceva serios...!!!Poate voi ati mai folosit si ne impartasiti si nou:)

Si marmota invelea ciocolata in staniol! :D

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...reducand consumul de staniol cu pana la 99% !

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Mai stiti pe unde gasesc (gaseam, ca acum nu reusesc sa gasesc nicicum) ultimele erori/mesaje aparute pe bordul masinii (istoricul lor)? (cu READ imi arata doar ce e in momentul de fata, dar parca se putea sa le vad pe ultimele 10 sau ceva de genul)

Multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu era o combinatie cu READ si ceva apasare de Lampa Ceata sau o chestie de genul? Imi amintesc vag ceva, dar nu stiu unde sa caut...

Vita_Fresh

Membru de Onoare

  • photo-thumb-519.jpg?_r=1367530005
  • Echipa Volvo-Club
  • bullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.pngbullet_black.png

  • LocatieBraila
  • Auto:S 40 2.0D D4204T/MMT6
  • Fabricatie:2005
  • Auto2:S 60 2.4i B5244S2/M56L
  • Fabricatie2:2001

Postat 13 August 2011 - 08:40 AM

Da poti intra in auto-diagnoza masinii.Tii apasat butonul READ de pe semnalizare si apesi repede si scurt de 2 ori consecutiv pe butonul de ceata spate.Iti va afisa pe ecranul de informatii ce erori ai stocate.

Edited by Claudiu T

Share this post


Link to post
Share on other sites

Read apasat si de doua ori repede pe ceata dar acolo vezi doar pe ce module ai erori nu si erorile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now