Andu G

Intrebari generale!

992 posts in this topic

Poate a fost motorul schimbat si s-a dus la rar sa-l treaca fara serie.

Poate nu a fost descifrabila seria si tocmai din aceasta cauza scrie fara serie.

Una peste alta e bine...poti pune orice motor :D

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic: La RAR nu exista oficial sa nu iti treaca serie motor si sasiu in cartea de identitate.Lasati folclorul deoparte ca lui X sau Y nu i-au trecut seria motor desi avea motor de vapor . Hai sa fim seriosi ,mai inscrieti personal masini ,mergeti la RAR etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta stiam si eu , ca nu am vazut masina pana acum sa nu fie in carte seria motorului...si mi s-a parut ciudat cand am vazut ca scrie fara serie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic: La RAR nu exista oficial sa nu iti treaca serie motor si sasiu in cartea de identitate.Lasati folclorul deoparte ca lui X sau Y nu i-au trecut seria motor desi avea motor de vapor . Hai sa fim seriosi ,mai inscrieti personal masini ,mergeti la RAR etc.

VVorbesti din basme? http://forum.softpedia.com/topic/298627-masina-achizitionata-din-germania-fara-serie-motor/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu detin 2 masini(achizitionate anul acesta,nu volvo) care nu au serie de motor,au fost inmatriculate,efectuat RAR,inregistrate la fisc,etc...deci se poate.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca , daca ati cumparat masini gata cu carti facute si a fost doar o vizita la RAR pt ,autentificare atunci mergeti in continuare asa cum a cazut. ;) Teoria ca teoria ,parctica ,omoara.

@vlv....Pe ce baza ai platit taxa timbru,ce motorizare oficiala se poate dovedi dupa motorul (seria sa)ce il are maisna ta.Altfel omologaretc etc .

In fine ,comentati ca este o tara libera , :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca , daca ati cumparat masini gata cu carti facute si a fost doar o vizita la RAR pt ,autentificare atunci mergeti in continuare asa cum a cazut. ;) Teoria ca teoria ,parctica ,omoara.

@vlv....Pe ce baza ai platit taxa timbru,ce motorizare oficiala se poate dovedi dupa motorul (seria sa)ce il are maisna ta.Altfel omologaretc etc .

In fine ,comentati ca este o tara libera , :D

Taxa de mediu o platesti in functie de emisiile de CO2 care ies la ITP/RAR, iar inginerii de la RAR, aunt acolo pentru a vedea daca tipul motorului care este trecut in carte este acelasi cu cel de pe masina. Cu ce afecteaza lipsa unei serii? Am si eu un prieten care a luat o Astra H si la fel a patit si el "Motorul nu are serie si scrie in carte ca nu se poate pansona". Masina a luat-o cu numere de Germania, a fost la RAR, apoi a platit taxa, pe baza hartiei de la RAR si apoi a inmatriculat masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Una este SERIE MOTOR si alta este TIP MOTOR pe baza caruia platesti taxele. 50% sau mai mult din smart-urile care trec pe la rar au serie motor nedescifrabila si sunt trecute "fara serie"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tip=ul de motor este scris in carte , insa seria nu este

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel putin la alfa romeo (singura masina la care mam uitat) avea scris tip motor , in schimb seria nu am gasito (cei de la rar au gasito)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu si eu cazuri concrete la care au trecut fara serie motor,deci se poate.Si nu vorbesc din folclor ci din pura experienta.

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Question despre atelierele de prelucrari chiulase: daca nu am gasit scaune de supapa noi, exista sansa sa fie "manufacturate" dupa cote acolo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Question despre atelierele de prelucrari chiulase: daca nu am gasit scaune de supapa noi, exista sansa sa fie "manufacturate" dupa cote acolo?

Aaaaaa.... esti sigur ca vrei sa te apuci sa umblii in motor, de unul singur? Scaunele la supape nu sunt niste piese mici, care se ataseaza si fac parte din chiuloasa masinii. Chiuloasa se rectifica dupa supapele noi, sa etanseze cum trebuie

Share this post


Link to post
Share on other sites
:evil6: cunoastem, cunoastem, nu este primul motor bucatit si care sa si mearga apoi. Cand am schimbat segmentii si cuzinetii acum cativa ani nu am avut banii necesari sa fac si chiulasa, doar am pasuit supapele (care deja prezentau urmele de uzura specifice). Faza este nu le gasesc noi , mi-a gasit Alex supape si ghiduri, am gasit si un atelier de prelucrari. Astept un rapsuns de la o prietena din Suedia, sa vad daca gaseste ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbeste cu Vadim sa-ti dea numarul atelierului unde si-a planat chiulasa, confectionat camasa piston plus alte prostii. Au facut treaba buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau mergi la Popescu - 0723.548.416, unde mi-am facut eu chiulasa, in incinta fabricii de chibrituri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

la smart sunt de lemn?

Muuuaaaahahahahahhahaha!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat ca era vorba de chiulasa de volvo,poate ar fi avut vreo urma de farmec gluma ta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pacat ca era vorba de chiulasa de volvo,poate ar fi avut vreo urma de farmec gluma ta

Hai bre, ca a zis ca ai facut chiloasa la masina (putea sa fie si la Smart), in incinta FABRICII DE CHIBRITURI :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se antreneaza pt studentie :))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva sa mi spuna si mie,daca e bine sa pun bujii cu un electrod,in loc de 3 cum sunt cele pe care trebuie sale dau jos?

Este vorba de 2.0t din 2001, 165 cp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-are treaba. Schimba-le. Am avut si eu inainte.

Oricum nu fac nimic in plus.

Cracii in plus sunt pentru longevitate; curentul se descarca pe traseul cel mai scurt de parcurs, pe un traseu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sar`na Alex ! Exact acolo m-a trimis un coleg, a zis ca oamenii fac treaba buna. :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge montat carligul de remorcare de la v50 pe s40?

Sau are bratul/tija cuiului mai lung fiind break?

Multulmesc

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now