Andu G

Intrebari generale!

992 posts in this topic

Ma confrunt cu urmatoarea problema.De o perioada de timp,se aude un zgomot de la auxiliara si nu stiu ce ar fi de vina" link video.Pana acum am schimbat rola intinzatoare cu arc si cea de ghidare,degaeaba!Bataia persista in continuare..Iar in urma cu vreo 10 000 km,a fost schimbat alternatorul,deoarece facea pe scarta scartu.

Ce as putea sa fac ?Unde sa fie problema?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oameni buni, o intrebare am : rulmentii marca Optimal sunt ok dpdv calitativ (vreau sa schimb rulmentii pe spate)? O sa imi fac treaba cu ei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt VARZAAAAAAA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca depinde foarte mult de unde sunt cumparati!Deoarece eu am luat 2 acu' 2 ani si au fost buni vreo 21 000 km cat am mers eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yaics! Am dat comanda de doua bucati de pe ingaraj deja...Urmatorii erau Ruville la aproximativ 140 bucata, Optimal fiind 80. Ziceti ca arunc banii aiurea? :confused2: Sa anulez comanda si sa iau momentan unul Ruville si eventual luna viitoare sa il schimb si pe celalalt?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ruville sunt impachetatori in general, dar am gasit piese bune inauntru (SKF, INA, FAG)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, nu stiu unde m-am uitat, dar pe site-ul ala Ruville sunt 190 de lei. Alex, ce rulmenti de spate poti aduce? 360, motor 2l. 1986.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un MOOG la 100RON nu te-ar coafa ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ADJUDECAT! Il pot lua maine dupa amiaza? :love5: Alex, fa te rog comanda pentru doua bucati mai bine.

Edited by alf 08
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Il poti lua si azi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, sigur sigur o sa ii ridic maine, azi dupa servici o sa o zbughesc direct acasa ca sa pot monta diferentialul, maine cica o sa ploua si nu o sa mai pot face mare lucru. Dar maine o sa ma plimb cu bicicleta prin ploaie, si rulmentii in ghizodan...priceless. :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moog sint piese foarte slabe .

La fel si Delphi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt slabe fata de FAG si SKF e drept, dar sunt mai bune decat Optimal, Ted Gum, Febi, Bendix, Breda, sau alti ilustri necunoscuti.

Daca MOOG sunt slabi, inseamna ca tot ce e in grupul Federal Mogul (Ferodo, Goetze, AE) sunt slabe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de restul grupului , dar Moog sint slabe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

.. Breda, sau alti ilustri necunoscuti.

Breda Lorret am avut avut distributie de la ei, pusa de firma de la care am luat 440-ul, prin 2007. :)

Eu stiam ca e SKF pe masina dar cand am dat jos, dupa ce am laudat "üite Dom'le calitate SKF, mai merge lejer inca pe atata", am dat search sa vad cine e Breda. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna asta Adi! :) De Moog stiam, am un pivot cumparat de la Alex acum vreo 4 ani, si care sta foarte bine la locul, tapan si fara joc. De Optimal chiar nu am auzit... Oricum ar fi, comanda ramane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La cati km faci tu pe an, cred e ok Optimal. E fair value for money.

Eu am avut o bieleta si o pereche de amortizoare spate de la ei.

Amortizoarele le-am dat dupa ~putini km ca erau prea tari dar la bieleta iti pot spune sigur ca a decedat doar cu vreo 10-15k mai repede decat Lemforder care a costat mai mult decat dublu. Decesul in schimb a fost spectaculos: singura piesa care efectiv s-a smuls si statea in aer. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si nu era misto daca se rupea intr-o curba luata sportiv pe serpentine?

Tu erai fan si ScanTech si ti s-au facut ferfenita flansele dupa cateva luni... Iar intre optimal la 60 de lei si moog la 100 de lei. sunt 3 pachete de tigari pe care le dai gata in 3 zile

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bieleta antiruliu fata... doar dadea ceva in plus, nu lua nimic. Nu am simtit vreo problema de handling de la ea, doar ca batea... in caroserie.

Flansele alea distruse erau cele originale din fabrica, man. Iti scapa ceva. Scantech aveam doar ceva bucsi pe spate (posibil ca era singurul aftermarket available), care in orice combinatie sunt greu de ucis.

Un produs Federal Mogul, clar e mai de incredere decat Optimal. Dadeam si la ala feedback dar de cand am zis ca nu mai cobor sub Moog nu a apucat sa se mai strice nimic neimportant la 440. :smile:

Oricum, obisnuiti-va cu denumiri de produse aftermarket din ce in ce mai diverse si mai exotice. Cum acum 3 ani nu stiam ce e ala Moog si Optimal, acum stiu ce-i ala Tayco. Mai folosesc si reclama inselatoare, aka acelasi ambalaj, coloristica, doar o litera schimbata oarecum, nu pe de-a-ntregul. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrem sa tina ca o piesa de Volvo: SKF, FAG, INA, SNR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

In leg cu problema mea expusa la posturile 239, 241, 243, 246: am fost azi la revizie si bineinteles ca am verificat si problema asta. Ei zic (marii meseriasi Primus) ca ar fi senzorul de presiune diferentiala al DPFului.

Dau un PM la Alex sa-mi zica pret el zice sa-i intreb daca cu furtune sau nu. Dau un "sarci pe goagal" si ajung la un forum al altei marci unde cineva avand aceeasi problema (pt ca na, treburile sunt cam acelasi peste tot diesel-DPF-diversi senzori DPF care au acelasi functii si la defectiune, aceleasi simptome), zicea ca a schimbat senzorul apoi cineva il avertiza ca altcineva schimbase senzorul dar de fapt doar furtunele ar fi avut o fisura.

Avand in vedere ca la mine problema a aparut dupa ce am venit de la mare (cand nu m-am oprit deloc pe drumul de intoarcere), e posibil ca sa fie DOAR furtunele acestui senzor care sa se fi fisurat din cauza temperaturilor ridicate la care s-a mers (din cauza mersului pe autostrada) si de fapt marii meseriasi Primus sa fi pus masina pe tester, sa le fi dat eroarea ca senzorul arata o presiune diferentiala mica si gata, senzor defect dar nu e posibil sa arate o presiune mica din cauza ca sunt furtunele senzorului fisurate?

Alta problema: de la un moment dat am observat dare de apa uscata inauntru pe parbriz. Sunt 2 dare stanga-dreapta la aprox.....cat sa zic....20-30 cm de marginea din stanga si din dreapta a parbrizului. Eu (afon sa zicem) am zis in prima faza ca e de la parbriz/chedere de 2 lei (la o masina de 5 ani si 55k EUR fie vorba intre noi). Ajungand din intamplare la un service de parbrize/reparatii parbrize (cu un prieten care avea o problema cu o ciobitura) profit si eu si ii pune pe tapet afonul din mine problema. La care el mi-a zis foarte categoric ca nici nu se pune problema sa nu fie lipit parbrizul bine ca daca era o problema in sensul asta imi aparea din prima, nu dupa 5 ani (sau daca imi schimbam parbrizul si nu era montat ca lumea). Si atunci ma intreaba daca am trapa si zice ca de acolo ar trebui sa fie. Atunci am facut si eu legatura cu cele 2 dare ca sunt pozitionate cam exact in dreptul trapei (unde incepe si se termina).

Neneii de la Primus ce fac azi: ma suna pe la 12-12:30 ca dom'le e gata masina, revizia, imi zic de senzorul de mai sus, ca au fost desfundate canalele/furtunele de la scurgerea trapei si, ma rog, 2 maruntisuri pe care i-am pus sa le mai verifice.

Zic bun, sa-mi zica ce senzor e ca o sa-l comand si revin ulterior sa il montez si ca vin maine sa iau masina. Apoi, ca sa ma sune pe la 17:45 ca de fapt problema cu scurgerea nu s-a rezolvat si ca parbrizul e dezlipit (probabil, nu stiu, o bagasera la spalatorie si s-au prins). Ca sa se vada ce profi sunt, dau bun de luat din service inainte sa verifice.

Si ca ei il pot dezlipi si sa-l relipeasca dar exista posibilitatea sa se sparga/crape de fapt si operatiunea costa 700 RON ha. Zic bai tataie ce marca Premium e asta ca la mai putin de 5 ani la o masina de 55k EUR ma anunti ca e parbrizul dezlipit si sa-ti dau 700 lei? Si ca intelege si el ca e frustrant si ca sa vin maine si vedem, mai vb cu colegii si-mi face nu stiu ce pret, sa fie bine pt toata lume...bla bla gargara.

So, e posibil sa fie asa ceva?

Aaaa, am de gand sa le mai zic cateva (din pacate, ma duc dimineata si nu cred ca e Dl Chitescu acolo, dir serviceului). Pai azi, cand a vazut ca am emblema exfoliata (banuiesc ca se stie problema binecunoscuta) cica "va schimbam si emblema". Gratis sau in garantie, nu stiu cum s-a exprimat. Zic ok. Printre altele, i-am zis sa verifice si cureaua auxiliare (se stie si problema asta); zic am schimbat-o anul trecut dar verificati-o si daca este cazul, o schimbam. Zice: "aaa, clar o schimbam".

Asa ca maine vreau sa ii zic (din pacate nu si dlui Chitescu ca sigur nu e pe acolo dimi): bai nene deci stiti ca Volvo nu sunt in stare sa faca o emblema care sa nu se exfolieze si ati primit derogare sa schimbati emblemele gratis chiar daca masina nu mai e in garantie. Si de ce anul trecut (cand masina avea 4 ani si deci nu mai era in garantie) mi-ati schimbat cureaua gratis si anul asta pe bani? Pt ca stiati ca e un defect de fabricatie? Anul asta nu mai este?

Chestia asta m-a pocnit cand ma gandeam cum imi schimba ei gratis o chestie care sunt constienti ca nu sunt in stare s-o faca bine. De ce nu schimba gratis cureaua aia si trebuie sa platesc eu pt greselile lor (si e clar ca e o greseala de fabricatie din moment ce, ulterior, au rezolvat problema). Penibil la o marca care se vrea Premium si la reperentanta ei.

Hai ca v-am plictisit! Dar intrebarile cu furtunul de la senzor si parbrizul, raman.

Multumesc anticipat!

Edited by Intel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe de alta parte, daca intradevar este senzorul de presiune diferentiala si cum pe mine intotdeauna cand am o problema (nu numai la masina, pt ca e general aplicabila), ma intreb si vreau sa descopar cauza, nu ma multumesc doar sa corectez defectul.

Si de data asta ma intreb ce ar fi putut sa conduca la defectarea lui? Mai ales ca parca se strica cumva greu?

Pur si simplu bad luck?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca e vorba de senzorul temperatura DPF nu senz de pres diferntiala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca e vorba de senzorul temperatura DPF nu senz de pres diferntiala.

Si cu parbrizul cum a ramas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now