Andu G

Intrebari generale!

992 posts in this topic

Acum 14 ore, Maurice a spus:

Pirelli de vara, nokian de iarna daca vor supravietui scandalului similar Vag

Nokian am deja de iarnă, au 3 ierni la activ şi mai au încă două ierni în faţă, deci nu prea am nimic de reproşat. Eram curios dacă şi cele de vară sunt la fel de bune, ţinând cont că au luat 5 stele la testele din 2015 ADAC şi alte premii de genul.

Momentan am nişte Pirelli PZERO ROSSO şi nu prea am ce să le reproşez, poate doar pe parte de consum că nu prea mă ajută deloc. Dar după 6 ani şi mai multe defecte care au apărut pe ele (zgârieturi, gâlmă pe cea dreapta faţă) e momentul să achizţionez altele şi mă tentează, într-adevăr şi Cinturato P7 Blue. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ale mele z-line s-au uzat mult mai repede(aprox 15k =un sezon) decat cele de iarna(peste 30k), am trecut pe goodyear , iar acum pe masina am pirelli p7 , le am de ~4000 km si arata ca noi. Am descris intr-un topic si opinii despre z-line si goodyear . Pirelli sunt pe alta masina si nu am cum sa le compar (cred ca sunt lafel de potente , franare pe ud , aderenta , acuaplanare , probabil o idee mai moale peretele lateral )

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi dai si mie un link catre topicul respectiv, te rog?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara baieti. Am cateva intrebari daca se poate si anume ce este tija swirl.....are si dricu asa ceva? De ce cade in motor?

Si  .... ce inseamna ... awd este 4×4  si mai este ceva ce a scris Cristi Muresan recent intr-un topic si cred ca era vorba de swd sau ceva de genul.

Multam fain

Share this post


Link to post
Share on other sites

O anvelopa de vara foarte buna si cu un pret decent este si Uniroyal Rainsport 3.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 14 ore, i love VOLVO a spus:

Buna seara baieti. Am cateva intrebari daca se poate si anume ce este tija swirl.....are si dricu asa ceva? De ce cade in motor?

Si  .... ce inseamna ... awd este 4×4  si mai este ceva ce a scris Cristi Muresan recent intr-un topic si cred ca era vorba de swd sau ceva de genul.

Multam fain

Nu ai tija swirl (din cate stiu nici nu cade in motor la volvo), nu ai dpf , nu ai nici un stres!  Awd= all wheel drive  (4x4 pe romaneste) ,swd nu stiu ce e (poate am apasat S in locul A-ului ca sunt una langa alta :D).

Edited by Cristi Muresan
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 oră, i love VOLVO a spus:

Sa traiesti Cristi :)

Ne vedem la un suc odata :D  

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 18 ore, i love VOLVO a spus:

M-as bucura sa te revad :)

Cat decurand my friend.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 3/5/2016 at 5:54 PM, Nicu B a spus:

Are minim 4 fire. E mufă de pentru opțiunea USB, pe care mașină o are, alături este mufă de AUX, ce funcționează perfect.

Poza e la mufă după ce am demontat ghidaje ei și panoul din cotiera centrala.

Nu reușeam să introduc niciun USB în ea și m-am gândit ca e blocata cu ceva, însă surpriza a fost aceasta mufă.

 

DSC_2473.JPG

DSC_2474.JPG

S-a rezolvat problema, mulțumită dl. Cătălin Olteanu -Exclusiv Auto Constanța. 

S-a comandat reperul 30775252 și montat pe mașină. Conectorul din imagine este compatibil cu reperul menționat ( tip plug&play).

Ca și mențiuni, stick-ul trebuie să fie formatat FAT32 pentru a putea fi recunoscut de sistemul audio.

Drumuri line.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neata baietii. Stie cineva unde gasesc filtrul de motorina la v70 d5 II? Ma apuc de treaba sa schimb ulei filtre tot. Problema e ca filtrul de motorina l-am primit ca si un filtru de ulei din hartie ceea ce nu stiu daca se potriveste si nici unde se afla.multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

In fata rotiI spate Dr. (Sub masina)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multam fain Cristi. Se pare ca am nevoie de cheie speciala.  Sa vad ca ma duc intr-un service inchiriat si poate are el cheie din asta

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, i love VOLVO a spus:

Multam fain Cristi. Se pare ca am nevoie de cheie speciala.  Sa vad ca ma duc intr-un service inchiriat si poate are el cheie din asta

Buna,

Eu am scimbat filtrul de motorina pe S60 2004 (filtrul in fata rotii spatae dreapta) nu era nevoie de cheie speciala, am reusit sa-l desurubez cu mana, sau se poate desface si cu o curea.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treaba rezolvata si totul ca la carte.

Am putut desuruba filtru de diesel cu mana. Multumesc mult baieti pentru raspunsuri si video

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa mentionez ca se desface cu manuta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

Si-a facut cineva update la Volvo Service 2.0? E vreun beneficiu? Se schimba ceva la masina? Merita costul?  Ma refer in principiu la model meu, dar nu numai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut eu , nici o schimbare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca merita.

Ai siguranta ca toate softurile sunt la zi si mai ales "se pupa" unul cu altul.

Daca n-ar fi diferente atunci de ce ar mai face producatorul update dupa update.

Nu stiu cat e costul exact pe modelul si anul masinii pe care o ai dar nu cred ca-i o avere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e o avere intr-adevar. 150 lei era ultima data, daca nu cumva e inclus gratuit la o revizie sau alte lucrari facute la ei. Eu o sa fiu in Ungaria pe la sfarsitul lunii, ma gandesc sa-l fac acolo, ca am reprezentanta Volvo in zona unde merg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara baieti, am o intrebare. Cand e motorul rece si apas tare pe acceleratie fluiera turbina ceva gen ...rabele alea vechi care fluierau cand schimbai vitezele. E galagioasa ( adica fluiera tare,  trage in suturi si inca mai apare cateodata ....in fiecare zi eroare de motor wartung. Eu nu stiu ce sa-i mai fac la asta ....imi vine sa schimb turbina. Am fost la volvo au pus pe tester si ce le apare lor imi apare si mie in bord. Au mai vazut o eroare de calitate aer clima dar asta cu motor wartung nu stiu nici ei  de la ce este. Vor sa o las la ei dar va dura 2 ore sa gaseasca piesa vinovata si costa 150€ora.  Intercoolerul este nou asa ca iasa din ecuatie. Furtunele de la intercooler sunt verificate si nu sunt crapate ba chiar se vede cum se umfla daca duc pe liber la 4000rpm.  Nimeni nu stie ce are si se implineste un an de cand imi tot face asa. La cald nu mai fluiera dar nici nu imi place cum trage. De unde sa incep? Ce da schimb? Daca schimb turbina si ma trezesc ca e alteceva gen egr, valva control aer etc. Multam fain

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred cacel mai bine iti iei un tester si facem diagnoza impreuna. Daca iti eroare in bord, 1000% trebuie sa apara si pe tester

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, imi apare si mie si lor aceasi eroare adica Motor wartung erforderlich si atat. Ce nu-mi apare mie in bord si le apare lor e aia cu calitatea aerului de clima care nici nu ma intereseaza de ea cat timp clima merge brici. Si eu am crezut ca o sa vada exact de unde pleaca eroarea dar ei zic ca nu decat ceea ce vad si eu. Nu  m-au lasat langa ei, am asteptat la receptie. Practic oricat sunt de afon sunt la asa ceva cred ca daca cem-ul simte ca ceva nu-i merge imi da pe bord sa ma avertizeze si el stocheaza eroarea si in mod normal e facut sa stie de la ce pleaca tampenia.  Cred ca asta a fost singurul motiv pentru care am vrut xc90. Am ajuns in stadiul disperarii pentru ca in fiecare dimineata cand ies pe autostrada motorul e inca sa zic la 50 grade si tot  atunci mi-o face.Aia inseamna ca ies pe autostrada care e la deal si trebuie sa-i dau mai tare sa pot iesi si imi taie gazul mai sa se urce tirurile pe mine. Mai merg 2-3 km dispare eroarea si masina merge normal. Cat timp am eroarea la mesaje nu ma lasa sa trec de 120km/h si toata prostia asta este fara nici un fel de triunghi in bord si numai cand motorul este rece. Niciodata la cald.

L.E. De cand am schimbat intercoolerul fluiera turbina la rece. 

Inca odata edit:. Am bagat 5w30 edge. Sa nu-i placa la turbina uleiul asta? Baietii au spus ca asta merge cu orice asa ca nici eu nu prea vad sa fie uleiul de vina.

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now