Andu G

Intrebari generale!

992 posts in this topic

Mai ales ca in principal cele de cauciuc se strica, nu acestea

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da si cele de cauciuc le schimb. Alea costa 33€ amandoua ceea ce e bine dar pe mine ma framânta flansele alea ca sa nu comand ceva aiurea. Deci daca alea sunt cele cu rulmeti e bun. Astazi le si comand. Multumesc pentru raspunsuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva de cat are un xc90 2004 d5 rezervorul? Pe wiki imi apare 70l, pe alte site-uri 80l si in carte nu gasesc nimic de rezervor.

Demult am vrut sa intreb dar mi-e si rusine ca dupa 4 luni sa nu stiu de cat este rezervorul

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa-i plinul si ai sa vezi :D

Lasand gluma la o parte, a mea are 80l, deci probabil si a ta are la fel, dar este un dat cu presupusul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot timpul este plin. Dupa fiecare 500km fac plinul iar. Nu imi indica bine acul de la motorina si mi-e frica sa ma duc cu ea mai mult. Am dat bord jos cu plinul facut si am pus acul la maxim dar tot nu prea am inceredere in ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu din cauza bordului nu-ti arata, ci din cauza sondei litrometrice

Share this post


Link to post
Share on other sites

68 litri are .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 10 ore, paunionutz a spus:

Fa-i plinul si ai sa vezi :D

Lasand gluma la o parte, a mea are 80l, deci probabil si a ta are la fel, dar este un dat cu presupusul

Ioane, e comanda speciala pt export? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva... cum demontez/scot bancheta spate la C30? Am reusit cu sucess sa pierd/scap o cheie acolo. Problema e ca a ajuns in spatiul dintre bancheta si porbagaj (e o deschidere acolo, unde se culiseaza scaunele). Cheia e sigur acolo, dar nu pot sa ajung la ea :)).

Am gasit pe net (chiar pe volvo accesories parca), dar nu prea merge cu ce spun ei acolo :D. Tot ce am reusit sa fac e sa raman cu cotiera spate in mana, lol.

Si eventual sa imi spuneti si cum pun cotiera la loc, ca asta n-am mai reusit, ma depaseste :)).

Edited by costin96

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yeah, d-astea am gasit si eu. Dar m-am blocat la pasul '1.5'. Adica trag si nu iese :)). N-am tras de alea ca nebunu' ca imi era sa nu rup ceva. O sa mai incerc weekend'ul asta. :D. Credeam ca e o alta modalitate, diferita de ce-i pe interneti.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 5 ore, costin96 a spus:

Yeah, d-astea am gasit si eu. Dar m-am blocat la pasul '1.5'. Adica trag si nu iese :)). N-am tras de alea ca nebunu' ca imi era sa nu rup ceva. O sa mai incerc weekend'ul asta. :D. Credeam ca e o alta modalitate, diferita de ce-i pe interneti.

 

ScreenHunter_591 Oct. 18 12.09.jpg

instruction_VCC-306007-1.pdf

Edited by trancenergy

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 10/17/2016 at 5:27 PM, costin96 a spus:

Stie cineva... cum demontez/scot bancheta spate la C30? Am reusit cu sucess sa pierd/scap o cheie acolo. Problema e ca a ajuns in spatiul dintre bancheta si porbagaj (e o deschidere acolo, unde se culiseaza scaunele). Cheia e sigur acolo, dar nu pot sa ajung la ea :)).

Am gasit pe net (chiar pe volvo accesories parca), dar nu prea merge cu ce spun ei acolo :D. Tot ce am reusit sa fac e sa raman cu cotiera spate in mana, lol.

Si eventual sa imi spuneti si cum pun cotiera la loc, ca asta n-am mai reusit, ma depaseste :)).

poate te ajuta si documentatia din vida...

 

armrest_REAR.pdf

seats_REAR.pdf

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@trancenergy Oho, thanks. O sa ma ocup in weekend, sau maine daca am timp :). 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 3 ore, costin96 a spus:

@trancenergy Oho, thanks. O sa ma ocup in weekend, sau maine daca am timp :). 

npc. Spor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O zi productiva :).

Am reparat cotiera (acum sta pe ax), am scos bancheta si recuperat chestiile de sub ea (cazusera prin gaura de la cotiera), am facut curat sub bancheta (plina de praf, niste facturi si chitante de Belgia si toate cele). Insa... (mereu e un insa :D), un clips de la bancheta nu dorea sa iasa. Fostul proprietar a reusit sa scoata bancheta si sa o puna la loc cu tot cu o parte de mocheta (in gaura respectiva). Dupa 30 de minute de "hai te rog iesi", i-am fript o cheie franceza la nervi, s-a facut bucatele, a iesit, iar acum caut alt clips.

De unde pot face rost de micul plastic? (nici nu stiu cum se cheama). 

14794037_1630844506941277_1270441918_n.jpg

14793776_1630844560274605_1109304286_n.jpg

14741017_1630844536941274_790456684_n.jpg

 

14825707_1630844503607944_251027281_n.jpg

Edited by costin96

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urat moment.

  Daca am timp maine, ma uit in catalog sa vedem ce gasim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Brava merci. nu e graba :). Daca/cand ai timp. Nu imi zdrangane sau ceva, doar sta cu 1 cm putin mai ridicata bancheta pe partea aia ca nu e prinsa cum trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Brava merci. nu e graba :). Daca/cand ai timp. Nu imi zdrangane sau ceva, doar sta cu 1 cm putin mai ridicata bancheta pe partea aia ca nu e prinsa cum trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

9208257 este codul, si e cam 15 ron la MC

edit: cheia aia nu era mai simplu sa o scoti cu o bagheta d `aia magnetica ?

Edited by trancenergy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact atata e :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@trancenergyThankz. Nu, nu era mai usor sa o scot cu o bagheta metalica, ca nu stiam unde e mirifica cheie (s-a mai miscat si ea pe acolo, ca am mers cu masina ceva). Plus ca mai era si o legitimatie pe langa ea, si aia nu e magnetica :)). Acum ca am pus cotiera inapoi pe ax, n-are pe unde sa mai intre.

@Midnight Caller Vezi ca vine comanda via PM :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde se afla filtrul de ulei al cutiei Powershift? in baia de ulei sau in interiorul carcasei cutiei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai pot edita precedentul.

Imi poate descifra si mie cineva ce scrie pe urmatoarea interventie:

20161029_120736.thumb.jpg.9072727e69161b

 

Eu am presupus ca ar fi schimb de ulei si filtru la cutie, dar nu-s sigur. Am mai facut eu unu pe la 180000. Cred ca sunt in grafic. Dar planuiesc sa mai fac unu cat de curand, adica dupa doar vreo 10k km, ca nu-mi place cum ma zguduie cateodata in preajma vitezei a doua.

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Getriebe oil mit filter - Ulei cutie plus filtru 

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now