Andu G

Intrebari generale!

992 posts in this topic

Robert, nu exista aceasta eroare. Eroarea inseamna "motorul necesita service". Inalta ordine de idei, chiar daca masina nu ar avea nici o eroare in bord sau in calculator, exista valori reale, de unde poti trage niste concluzii. Poti sa vezi debitmetru,  turbina, egr, injectoare, presiune in rampa, etc. Aceste valori se vad si cu testerele  de 50 de euro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scoate muuult fum negru ? Daca da incearca sa scoti mufa de la debitmetru sa vezi daca merge mai bine . 

Daca nu , atunci verifica furtunele vacumatice, in general tampoanele se duc si pierd vacum .

Daca nici asta nu o rezolva : tester sa vezi valva control turbo / schmbi turbo.

Posibil si egr .... nu stiu .

Ca sa anulezi tampoanele vacumatice pui un surub care sa etanseze furtunu ala care intra in solenoidul montat pe carcasa filtrului de aer (surub de 4mm sau 5mm).

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă scoți mufa de la debitmetru intra în protecție motorul și nu mai trage deloc dar nici nu mai scoate fum .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce mi s-a ciobit vopseaua ici colo din diverse cause cum ar fi pietricele, zgarieturi, sau mai nou usa lovita de vecina de langa, m-ar interesa sa aflu din ce e facuta caroseria, si care sunt sansele sa rugineasca in urma unor mici expuneri ale tablei? La Volvo mi-a zis "expertul" pe tinichigerie ca masina mea ar putea avea caroserie de aluminiu, dar n-am inteles daca toata masina, sau doar capota. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar capota . Dar poti verifica cu un magnet de frigider :D , de ruginit totusi nu rugineste , eventual peste 5-6 ani ... v70-u meu are niste urme inca din 2007 si nu a ruginit pana acum , si a avut o perioada umeda in franta la mama (a ruginit cricu in portbagaj)

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, merci. Si are sigur capota de aluminiu, e un standard? Sau trebuie verificat? Cand ma uit prin ciupiturile alea, pare a fi aluminiu, dar nu bag mana in foc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa stiu ca toate au capota de aluminium .

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/4/2016 at 4:01 PM, ironman said:

Salutare.

Si-a facut cineva update la Volvo Service 2.0? E vreun beneficiu? Se schimba ceva la masina? Merita costul?  Ma refer in principiu la model meu, dar nu numai.

Volvo Service 2.0 este gratuit - eu asa stiu. 

Plus ca ar trebui sa ai, pe langa actualizari soft gratuite si asistenta Volvo gratuita. Ai aici informatii despre toate serviciile Volvo in Romania - garantie extinsa, programul 6Plus, etc :http://my.volvocars.ro/volvo-service-2.0

 

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este gratuit intr-adevar, dar daca faci rezivia la ei, cu piese de la ei. Altfel costa.

Si ca sa sar din una in alta: azi am auzit un zgomot, in mers, era prin viteza 3 cred, ca o lovitura metalica in fata, si apoi ceva ca si cum ar macina. Eu am problemele alea la cutia automata, cu un clancanit dupa ce schimba din viteza 1 in 2, si cateodata smuceste cand schimba inapoi. Ceva idei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot am revenit la subiectul cutiei automate. Schimbul de ulei la cutie, facut de mine la reprezentanta, ar trebui sa fie acoperit de garantie? Daca da, cum, ce anume acopera si care-i "fix"-ul? Il schimba din nou pe cheltuiala lor? Si cum as putea dovedi clar ca ar fi nevoie de garantie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai garantie la masina ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La masina nu. Mai am ici colo la diverse operatiuni facute recent, operatiuni intre care se afla si schimbul de ulei la cutia de viteze. Iar asta nu stiu daca ar trebui sau nu sa aiba garantie. De ce intreb... pt ca dupa schimb, cutia a inceput sa se comporte din ce in ce mai ciudat. Un sunet pe care-l facea anterior, acum il face mai tare, mai des, mai pregnant, a inceput sa smuceasca, nu foarte des, dar o face (se intampla in seturi de cate ~4-5 ori aproape consecutiv, la franari ori franari de motor, cand schimba din treapta 2 in 1, apoi isi revine o perioada, apoi iar face), etc. Smucit e un termen relativ, de fapt e ca si cum franeaza brusc, in sensul ca ma impinge spre fata masinii, nu ma baga in scaun. Per total merge bine, dar chestiile astea ma ingrijoreaza cam tare.

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu exact in ce masura iti ofera garantie pe o manopera gen schimb de ulei . Totusi da un telefon si intreaba .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutia automata Powershift are convertizor? Am aflat tot de aici ca nu are bloc de valve, dar convertizor nu stiu, si nici n-am aflat exact de pe net. Incerc sa gasesc ca ar putea fi cauza rarelor "dari in nas", si am ajuns la convertizor. 

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neata baietii. Caut turbina si nu prea stiu ce sa cumpar. Am gasit de la Garrett ceva si as vrea sa stiu daca sunt bune astea. Am scris v70 d5 2004 d5244t si as vrea sa intreb daca ar trebui sa mai fiu atent la ceva si anume coduri, hp diferente marimi, turatii etc. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Garrett am impresia ca sunt puse de original . Dar poti arunca un ochi pe turbina ta sa vezi codul ei (ar trebui sa aiba un cod)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inchiriat service cu elevator si am desfacut 2 furtune de la turbo si sunt uscate in interior ceea ce cred ca lipsa de ulei a dus la fluierare/stricare Am avut intercooler spart un an de zile si pierdeam pe acolo. Pe masina este Garrett dar nu ajung la cod sa fac poze.  Ma mai chinui cu lanterna sa vad codul.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/4/2016 at 4:01 PM, ironman said:

Salutare.

Si-a facut cineva update la Volvo Service 2.0? E vreun beneficiu? Se schimba ceva la masina? Merita costul?  Ma refer in principiu la model meu, dar nu numai.

Ma citez singur la asta, ca sa am continuitate. Cum pot afla eu singur daca am acest update instalat? Am aflat azi ca il am, desi din aceeasi sursa mi s-a spus ca nu-l am. De aia nu mai inteleg, si as vrea sa verific personal.

Edited by ironman

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 ore, ironman a spus:

Ma citez singur la asta, ca sa am continuitate. Cum pot afla eu singur daca am acest update instalat? Am aflat azi ca il am, desi din aceeasi sursa mi s-a spus ca nu-l am. De aia nu mai inteleg, si as vrea sa verific personal.

Cel mai probabil numai cu vida (dar nu stiu daca vede asta , am sa intru zilele astea pe masina mea si iti spun daca imi apare si cam unde ar trebui sa te uiti exact)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, merci mult! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se vede nicăieri. Nici la reprezentanta nu pot afla decât în momentul în care se conectează la server și se verifica PN soft.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,la xc90 d5 nu mai merge sa deschid haionul automat din telecomanda dar în schimb manual pot sa îl deschid ...ce ar trebui sa verific și dacă e nevoie sa schimb piesa ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil telescoapele de la haion . Trebe testare sa fi sigur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

XC90 nu are deschidere pe buton cu telescoape electrice

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa intrebarea de acu cateva posturi (din ce e facuta caroseria), eu as vrea sa intreb din ce e facuta podeaua? Adica ce e sub mocheta gri care se vede? Ma refer in special la modelul din semnatura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now