Heimdallr

Motivele pentru care nu veţi merge la Naţională?

   27 votes

  1. 1. Ce vă împiedică să participaţi la Naţională?

    • Costurile mari
    • Locaţia (distanţa până acolo, relieful, clima, flora şi fauna etc.)
    • Perioada (concediu, delegaţie, clima etc.)
    • Aspecte familiale (copii mici, soţia nu vrea, am persoane vârstnice în îngrijire etc.)
    • Mă feresc să cunosc anumite persoane de pe forum
    • Nu-mi place acest gen de evenimente
      0
    • Nu-mi plac activităţile care se organizează
    • Condiţia tehnică a maşinii
    • Alte motive

Please sign in or register to vote in this poll.

161 posts in this topic

Pai nu are absolut nicio legatura. Tocmai de asta e gresit sa spui natinala volvo. Ca nici vorba de asa ceva. Mai bine suna intalnire amicala/prieteneasca/.../.... decat intalnirea anuala volvo. De ce e volvo? Ca lumea se deplaseaza cu volvo? Care au, care nu cu ce au. Pai nu are nicio legatura una cu alta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei bine, iaca unul din motivele pentru care eu n-am mai ajuns ;D (pe langa partea financiara si starea tehnica). Dar nu era prin listingul de motive, asa ca n-am avut ce sa votez :)

Din acelasi motiv, nu am mai ajuns la Polivalenta. Bat 1h drumul in oras ca sa stau 1h la aer liber ca apoi sa ma inchid intr-o carciuma unde daca am noroc, stau langa cineva cu care am subiecte comune. Daca nu, trebuie sa urlu peste masa.

Probabil la asta te gandesti si tu, extrapolat desigur la o distanta mai mare si o sedere mai indelungata.

Am dreptate ?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai printre "Altele" putea sa fie si "mi-e jena ca am bube pe fata". ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesaj pentru Gusti: nu ai voie sa participi la intalnire cu BMW-ul!!! ;D ;D ;D!!!

Brava Heim :D!

Mesaj pentru Andu:

Gusti a vandut Bmwul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma socati mai baieti. Pai daca mi se strica dricu' maine si vin cu hoitu', jegu' penalu' ala de rover al sotiei aia ce inseamna ca nu ma baga nimeni in seama? Si nu va faceti griji, acum ca vin la intalnire va deschid eu capotele la toti. Mai ales sa fie careva sa aibe rabdare si sa-i placa sa explice, apai toata ziua ii pun intrebari.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă, cumva, se manifestă şi la mine, fix atunci, una din miile de bube standard, şi anume să se rupă cablul de la capotă, s-ar putea să vin şi eu să mi-o deschizi. În rest, deschiderea capotei, după cum am spus, se poate face şi acasă, în parcarea ilegală de la bloc.

Atunci sa dea Domnul! :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

stai linistit @i love....

si-a ars cuzinetii un baiat la vatra dornei si citiva din cei care au fost la intrunire s-au murdarit pe miini si .....

nu te lua dupa heim ca nu ne uitam sub capote sau nu vorbim de masini

sau nu facem diagnoze .....

ca stam si bem si vorbim de femei

facem si asta

unii se mai imbata

altii beau numa suc

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cind este nevoie se si ridica capota, chiar mai mult - se scoate si din suruburi.

Eu si Vadim am desfacut jumatate de motor la Vatra Dornei (al lui VLP), asa ca abtineti-va daca nu veti veni NICIODATA la o Nationala, asa proasta si banala cum e ea pentru majoritatea din spatele monitoarelor.

Chiar nu am chef sa sterg toate comentariile de prisos si sa las doar votarea - si-asa neconcludenta pina acum. O mina de oameni au votat si altii 100 citesc si se inchina.

Daca mai aveti motive (ce le credeti si sustineti cu toata fiinta voastra) bine intemeiate, prezentati-le. Daca nu, hai sa nu mai umplem de pomana spatiul pe server (platit).

Va rog.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Poate nu stii : nici eu nu cred ca am sanse mai mari de 35% sa vin. Si totusi ma implic si sufleteste si altfel. Chiar daca nu voi veni voi face TOT ce pot pentru nationala sa iasa bine.

Daca promit plimbari cu rs-ul acestea vor fi facute de fii-miu daca eu nu pot. Nu ma joc cu cuvintele si nici cu prietenii. AR FI PACAT !

Mi-as dori din tot sufletul sa nu pot sa vin la nationala. Sa reusesc sa iau un contract. Daca nu iau pina atunci vin sigur si la polul nord"

"Nu conteaza ca n-ai volvo. Poti veni si cu bmw"

Iulirx, iti raspuns aici la postarea ta legata de intalnirea nationala.

Imi pare rau sa spun asta dar cred ca nu ai simtul ridicolului. Sincer. Nu vreau sa te iau peste picior, jignesc in vreun fel si daca te simti ofensat imi cer scuze ptr asta. Dar ori bravezi fata de ceilalti ori pur si simplu nu-ti pasa de nimeni. Ai sarit la gatul tuturor care si-au permis sa deschida gura pe acel topic legat de distante si legat de locatie. Aproape ca ai impus acea locatie fiind prima propusa prima aleasa. Acum spui ca sunt sanse de 35% sa vin. Pai iulirx nu exista sanse de 35%. Tu trebuie se vii. Cum necum iti asumi aceasta implicare si iti asumi si prezenta acolo. Nu de alta dar dupa ce ai ales locatia si sarit la gatul celorlalti care au spun...e departe, data de intalnire , si altele , acum vii si spui pai nu stiu daca ajung.

Mai spui ca lumea poate sa vina cu orice, si cu bmw-ul daca e. Eu inteleg ca este importanta persoana si nu masina dar imi pare ca vreti sa faceti un fel de balci. Dupa cum a spus Alex e mai importanta calitatea decat cantitatea. Asa hai sa adunam pe cine vrea sa vina si facem coloana de Logan-uri, bmw-uri si cateva volvo. Pai cei asta? Unde si in ce tara la intalnirea nationala volvo vine lumea cu vw, bmw? Si mai ales ca tocmai tu spuneai ca aia cu bmw-urile sunt spargatori de seminte desi dupa parerea mea personala 99% din persoanele de aici daca ar fi avut bani de bmw asta si-ar fi luat. Repet, imi cer scuze si nu vreau sa nasc polemici ci doar am facut o paranteza la postarea ta. imi pare rau ca nu vin pentru motivele legate de distanta si locatie dar asta nu inseamna ca nu putem vorbi deschis pe forum si sa ne exprima regrete, pareri ori argumentam anumite lucruri. Distractie placuta celor care se duc si asteptam la anul sa vedem in ce zona se desfasoara.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Am avut bani de Bmw si mi-am luat Volvo.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Observ Chris, ai venit de pe skoda octavia. Daca ti-ai luat s40 2007 oare ce bmw ti-ai cumpara la banii aia? Sa facem un brainstorming.

Edited by nionut76
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bmw 530d, 325xi 330, etc, Octavia 2 era echipare laurin and klement(aka full opshan frate!) iar inainte de Octavia detinut doua Mercedesuri. Dar bininteles ca orice roman autentic care se respecta ai impresia ca trebuie sa spargi toti banii eventual sa vinzi si din casa cand iti cumpari masina, dar tu da ti in continuare cu parerea, vrei sa vorbim si despre Rosia Montana?

Edited by Chris
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma intereseaza subiectul doar ca la fiecare postare pomenesti bmw.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Venind de la unul care consuce 1.6 dizal ai dreptate ce am scris eu mai sus sunt masini.

Eu pomenesc de Bmw? Poate pentru ca pe langa Volvo imi place si marca Bmw foarte mult mai ales ca am acces la destule modele de la ei ;)

Edited by Chris

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dizal din pacate nu am. Iar masina am luat-o ca necesitate. Mai usor cu "penele". Nu de alta dar bate la ochi tocmai romanul din tine care la orice postare isi pune lista de masini avuta ori pe care a visat azi noapte. Culmea ca tot romanul din tine s-a simtit putin atacat cand am pomenit de bmw.

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietene cred ca odata cu venirea primaverii ti a intrat un gugustiuc in ochi, la cat de des postez eu adu si niste argumente la ce vorbesti. E adevarat stiu ca e trist vrei sa ajungi la nationala si ai facut scandal pe aici ca nu ai bani sa bati 100 de km ca termini alocatia pe 4 luni dar totusi nu toti suntem obligati sa iti ascultam refularile tale datorit tineretilor ratate.

Fan Volvo? Mult spus. Ma confunzi, ti am mai zis.

Edited by Chris

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum nu trebuie sa ma copiezi precum si a dat si Ponta doctoratul, fiti dracului profesioniști :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ioaneeee.... ce ai frate? Incepi sa o iei pe aratura si tu? Chil out :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A existat si un chat la un moment dat,dar lucrurile au luat-o razna si acolo si de aceea a fost sters ;)

Fratilor,anul trecut am facut 700+/- pana la Nationala la consum de 2.4 Otto,4 persoane,Transfagarasan si nu m-am mai plans la nimeni.Am facut-o din placere!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faceam un chat dar din pacate la asta nu s-a gandit detinatorul forumului. Chiar ar fi fost de folos un chat. Nu?

Chat-ul respectiv se numea shoutbox!

A existat si un chat la un moment dat,dar lucrurile au luat-o razna si acolo si de aceea a fost sters ;)

L-au sters din cauza mea ;D ;D ;D!!! Mai mult eu vorbeam pe acolo, eram top-shouter :D :D :D!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nu m-ai înţeles, dragă Matrixule. Tu şi Brava aţi desfăcut jumătate de motor - bravo vouă, jos pălărăia! - dar aia a fost o urgenţă. Sunt convins că, dacă e o urgenţă, se găseşte cineva care să meşterească. Nu despre aia vorbesc eu.

Hai să încerc să explic altfel: aproape fiecare dintre noi avem cel puţin câteo problemă mai mică sau mai mare la maşină pe care o ducem de ani de zile pentru că nu o ştim repara, nu ne permitem să o remediem sau nu găsim rezolvarea. Întrunirile astea ar trebui să aibă scopul ca posesorii să se ajute între ei, în privinţa mărcii, că de aia au în numele lor numele mărcii. E "Naţionala VOLVO", "întâlnire VOLVO din Cluj" ş.a.m.d. Aceasta ar trebui să fie principala activitate şi nu alta. Eu n-am văzut pomenindu-se de aşa ceva, decât cel mult accidental.

Dacă eu vin să descopăr ce-mi sună-n haion, crezi că interesează pe cineva? Îţi spun eu că nu. O să primesc nişte răspunsuri de-alea "Bă, ş-a mea face, dar m-am obişnuit" sau "Acuma şi tu! Eşti prea pretenţios, are zece ani maşina, dă-i pace!" sau "Las-o să facă mai tare şi-o să-ţi dai tu seama" sau "Du-te la service". Văd eu cum e la întâlnirile locale. N-are nimeni chef de maşini. Mai ales ale altora. Dacă, printr-o minune, cineva are chef de aşa ceva, vrea să şi-o întreţină pe-a lui, nu pe-a altora. Dar, oricum, nu iese nimic, din cauza exprimărilor haotice a nu-ştiu câte idei unele peste altele. Am experienţa întâlnirolr locale. Nu au nimic constructiv, vorbim toţi peste toţi şi nu facem nimic. Din câte întâlniri d-astea am fost, eu nu m-am ales cu nicio rezolvare tehnică, niciodată. Dar am fost invitat la cafea, de nu-ştiu-câte ori... :slap:

Adică, hai să ne imaginăm ce penibil ar fi să se organizeze o întâlnire a ciobăneştilor germani, la care toată lumea şi-i leagă de-un stâlp, afară, şi intră-n birt să vorbească politică sau despre fluturi... ;D

Peste 90% din membrii forumului se află pe forum în primul rând pentru a găsi alternative mai ieftine la probleme tehnice ale maşinilor lor, eventul, pe urmă pentru a întâlni alţi posesori. Eu unul chiar nu sunt curios cum e-n realitate nu-ş'care de-aici, de pe forum. Îl văd eu aici, nu poate fi altfel. Dacă aici e prost de pute, puţin probabil să facă gaură-n cer cu inteligenţa. Mă rog, nu asta era ideea, ideea e că, din moemnt ce căutăm soluţii mai puţin costisitoare pentru Volvo-urile noastre, în momentul în care reuşim (dacă reuşim) să strângem douăzeci de milioane, ne cumpărăm piesa la care tânjim de câţiva ani, să o înlocuim pe aia veche şi cursă. Dacă reuşesc să strâng bani de Naţională, am ce cumpăra cu ei pentru maşină, sigur n-o să-i sparg pe-un weekend de mâncare, băutură şi poveşti cu persoane necunoscute care s-ar putea să-mi placă sau s-ar putea să mă dispere. Majoritatea aşa gândesc. De aia aveţi participanţi mai puţini ca la o naştere. ;D

Ia organizaţi-o într-un service cu cinci elevatoare şi cinci DiCE-uri, cu discount de 80% la manopere şi 30% la piese, care să fie în primul rând OEM dar şi SH, să vedeţi că o să aveţi câteva sute de participanţi. Acuma, sigur, ca să ai energie şi să poţi munci, îţi trebuie şi să mănânci, dar un sendvici şi-o bere sau o cola cred că i-ar satisface pe aproape toţi, nu cred că ar cere nimeni masă festivă, la cravată, cu meniuri rafinate şi torturi.

Iti mai dau un like si aici :) Ca nu pot da 2 like-uri

Edited by nionut76
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omule, e INTRUNIREA NATIONALA A POSESORILOR DE VOLVO, nu INTRUNIREA NATIONALA A REPARATORILOR DE VOLVO !

Cand se organizeaza aia cu siguranta o sa vii. Dar atunci n-o sa te deosebesti cu nimic de aia 90%.

Probabil nici tu nu ai inteles inca ca pe langa cei 90% din cei care intra aici doar sa-si repare tomberonu', mai sunt aia 10% care au (sau n-au) probleme cu masina, au intrat aici, au legat niste prietenii si au ramas pe-aici datorita acestui lucru.

Daca ai fi aici doar pentru a rezolva problemele masinii tale, nu ai posta in Cafenea, nu ne-ai arata clipuri pe youtube, nu ne-ai impartasi ce muzica iti place, si nu ai face MUUULTE lucruri nelegate de problemele pe care le ai la masina.

E o mare diferenta intre a butona pe aici din INTERES (in a-ti rezolva TIE problema) si a intra DIN PASIUNE PENTRU MARCA (si a-i ajuta pe altii).

Tu vad ca momentan le faci pe ambele. Hotaraste-te, esti INTERESAT, sau PASIONAT ? Daca esti PASIONAT, te contrazici singur in ce-ai scris mai sus. Daca esti doar INTERESAT, de ce mai postezi aici ?

CAT crezi ca poti vorbi doar despre masini ?

Daca ar fi intrunirea REPARATORILOR DE VOLVO, ti-ar conveni mai mult sa bati 700km doar ca sa-ti rezolvi o problema ? Sau atunci ai incepe sa te plangi ca trebuie sa bati 700km doar ca sa schimbi un cheder, ca nu stie nimeni sa ti-l schimbe langa casa ?

Come on !

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

GAME OVER!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din contra Heim, chiar ai fost un "subiect" interesant aseara! :) ... stai linistit, numai de bine ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.