Heimdallr

Motivele pentru care nu veţi merge la Naţională?

   27 votes

  1. 1. Ce vă împiedică să participaţi la Naţională?

    • Costurile mari
    • Locaţia (distanţa până acolo, relieful, clima, flora şi fauna etc.)
    • Perioada (concediu, delegaţie, clima etc.)
    • Aspecte familiale (copii mici, soţia nu vrea, am persoane vârstnice în îngrijire etc.)
    • Mă feresc să cunosc anumite persoane de pe forum
    • Nu-mi place acest gen de evenimente
      0
    • Nu-mi plac activităţile care se organizează
    • Condiţia tehnică a maşinii
    • Alte motive

Please sign in or register to vote in this poll.

161 posts in this topic

Daca te durea asa tare era la un telefon distanta . :D

N-ai inteles nici tu... nu pe mine ma durea, ci pe el!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vad ca tu te agiti asa tare, mai bine baga motivul pt care nu doresti sa ajungi la nationala .

Eu nu vin pt ca nu e clovn pt copii si se plictisesc piticii .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am votat deja: Nu-mi permit!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu vin pt ca nu e clovn pt copii si se plictisesc piticii .

Ce vrajeala pe tine Bogdane!!! Esti de atata timp pe forum si nu ai participat la nici o nationala pana acum! Rrrrrusine!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt tot rosu de rusine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

angajam clovn pt copiii

andu?te bagi?

de vopsit te vopsesc eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oameni buni, s-a dus draq si topicul asta.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce va mai place! ;D

Bai nene, puteti concepe sa "bateti" 250 de km doar pentru a bea o cafea cu un prieten drag?

Dupa 24 de ore de "straja patriei", o zi de cursuri si examene la Brasov, eu tocmai am "comis-o"!

post-61-0-48741700-1396718881_thumb.jpg

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

angajam clovn pt copiii

andu?te bagi?

Daca iese banul, ma bag ;D ;D ;D!!!

de vopsit te vopsesc eu

Accept sa fiu vopsit numai de domnisoare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ doctore

inchide topicu ca nu mai are rost

cine a vrut sa voteze a votat

concluzia mea este ca nu sunt bani

Share this post


Link to post
Share on other sites

concluzia mea este ca nu sunt bani

Imi pare gresita rau concluzia si sunt chiar dezamagit ca nu s-au inteles unele aspecte importante punctate aici.

De ce s-a ales praful de topic? Lumea discuta.

Nu vad de ce ar trebui inchis.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca concluzia mea e puerila asta e,atit ma duce pe mine capul

dar

e greu sa recunosti ca nu ai bani suficienti incit sa te doara undeva de 300 euro pe care ii cheltuiesti pt a te intilni cu un necunoscut sa stai sa bei o cafea si sa vorbesti despre masini

si atunci gasesti tot felul de explicatii care sunt pe linga motivul PRINCIPAL nu am bani sa arunc pe ferestra -cum ar zice unii-mai bine i-mi cumpar bujii.dar in timp o sa invete ca nu bujiile sunt importante ci timpul petrcut cu drag cu oameni

mai bine uite aici ce pret are http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201403292906827/sort/priceasc/radius/35/price-to/500/onesearchad/used%2Cnearlynew%2Cnew/page/2/postcode/e162dn/transmission/automatic/fuel-type/petrol/engine-size-cars/1-7l_to_1-9l/usedcars?logcode=kp

Share this post


Link to post
Share on other sites

da doctore du-te cu masina si bea o cafea cu ea

pune o cafea pe ea si una la tine in mina si bea cafea cu ea,

doctore mai trebuie sa cresti ca sa vezi ce e important in viata

mai vorbim pe tema asta peste 15 ani

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Heim...Doc, nu vreau sa te conving de faptul ca la "nationala" masinile sunt doar un pretext ...

Ca fapt divers, demareaza un poll sa vedem cati au beneficiat, in acest context, de o diagnoza, calibrare, stergere de erori...whatever!

Ai sa ramai surprins! ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toti.

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cei prezenti la "nationale"? Absolut oricine a solicitat ajutorul... ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am cheltuit niciodata mai mult de 600-800 de lei la intalniri desi am fost 2 persoane de fiecare data dar ce iese cu claritate din topicul asta si Alex a spus-o foarte clar, e ca nationala nu are aproape nimic de a face cu masinile. Nu sunt in centrul evenimentului.

Nu am stat niciodata mai mult de 2 zile, adica 1 noapte cazare, pentru ca ce se poate face din proprie initiativa la evenimentul asta, am facut cu varf de indesat: nu cred ca a fost vreo nationala la care nu am socializat cu fiecare persoana in parte, atat afara la masina, cat si inautru, la masa.

Chiar nu mi s-a mai oferit motivul de a mai ramane inca o noapte, decat sa mai ciocnesc inca odata, la "masa festiva".

Nu te-am facut pueril. Sunt 3 ani de cand am spus acelasi lucru, cand v-ati victimizat din nou si am fost declarat "dusman al poporului", doar pentru ca am fost printre primii care am spus "something is not right".

De atunci si pana acum, chiar ma declar bulversat ca , concluziile prezente nu prea au treaba cu realitatea, aceea ca nationala scade an de an.

Sa spun si un lucru pozitiv: locatia geografica aleasa pentru anul asta imi pare mult mai ok de atins.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prefer sa las deschis subiectul dar m-ar incuraja mai mult sa stiu ca merg acolo (si) pentru Volvo.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

doctore

azi am fost pina la sibiu sa beau o cafea cu avx

miine o sa vin pina la cluj sa beau o cafea cu tine

te bagi ?

te astept la 18.30 la iulius sau la polus unde vrei tu

zi ca da si o sa fiu acolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am cheltuit niciodata mai mult de 600-800 de lei la intalniri desi am fost 2 persoane de fiecare data dar ce iese cu claritate din topicul asta si Alex a spus-o foarte clar, e ca nationala nu are aproape nimic de a face cu masinile. Nu sunt in centrul evenimentului.

Exact asa a fost mereu si, cred, va fi in continuare : masinile nu vor fi in centrul interesului la nationale pentru ca nu avem posibilitati financiare sa le punem in centrul interesului.

Ce poate face un simplu membru : poate sa-si prezinte ceea ce a lucrat el insusi la masina ( un eventual tuning, vreo modificare interesanta, vreo reparatie executata mai altfel, etc), poate sa dea sau sa primeasca sfaturi, poate sa discute despre marca volvo, despre istoria ei, poate sa vina cu diferite scule sa ajute colegii. Toate astea se intimpla la fiecare nationala.

Un membru sau un grup mic de membri n-au cum sa reuseasca mai mult de atit. Daca tu sau altii stiti ca se mai pot face si alte lucruri pentru a pune in centrul atentiei masina spuneti, nu va sfiiti.

Eu nu stiu un club auto care sa puna un accent deosebit pe masina la intilnirea nationala. Toti fac o coloana, toti stau in parcari linga masini si discuta, mai fac o liniuta si cam atit.

Cine are asociatie puternica financiar si cu relatii, aceeia cheama dealeri cu masini de competitie, cu masini de drive test, cheama televiziuni, etc.

Noi n-avem nici putere financiara si nici membri suficienti. Doar sa spui ca nu e bine e simplu, sa spui cum si cu ce trebuie facut e un pic mai greu.

Poate ma insel eu. Daca stie altcineva cum sa faca mai bine, sa faca. (nu uitati sa spuneti si CUM si CU CE veti face)

LE. De exemplu m-am gindit sa-l aduc pe Titi Aur la nationala. E scump rau de tot. Si degeaba il aduc pentru ca nu-l vad eu p-ala care-l lasa sa se suie pe masina proprie, iar sa vina el cu o masina speciala , te-apuca risul daca asculti pretul. M-am gindit s-aduc 2 carturi de 5cp, inchiriate pentru 48 de ore : pas, nu le da nimeni pe ochi fumosi sau nuci.

Idei as mai avea , insa nu sint bani.

Daca aveti idei fara bani , nu va sfiiti. Daca n-aveti nici o idee, ar fi o idee buna sa asteptati sa faca altii.

Daca avem printre noi mecanici buni putem viziona diferite chestii utile de pe youtube cu intrebari , explicatii...ca de exemplu urmatorul clip:

Edited by iulirx
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toti fac o coloana, toti stau in parcari linga masini si discuta, mai fac o liniuta si cam atit.

La ultima nationala la care am fost prezent, nici coloana, nici poza de grup n-au iesit. De la nationala 2013 m-am uitat 1-2 luni dupa poze, ca in final sa ma las pagubas.

Astea sunt niste lucruri simple la care nu iti trebuie organizator platit si nici investitii financiare.

Un program al evenimentului, nu am vazut niciodata, nici macar scris asa ca un simplu post:

1. Vineri

*Lasi masina in parcarea dedicata;

*Cazare;

*Program liber: Socializare si activitati recreationale. Se poate alege (ca exemplu): bar/restaurant, biliard, tenis de masa, badminton, teren joaca copii, etc

*ora 21: organizatorul face o introducere, prezinta membrii, mai trece in revista programul, etc

*

2. Sambata

*10-12 Showroom. Activitate dedicata masinilor. le privim, le bibilim.

*14-17 deplasare in coloana (alea noi primele sau alea rosii intai dar sa fie cumva), spre locatia x unde vizitam/facem cutare sau doar poza/film de grup sau/si de grupulete. poze cu toata lumea... poze cu modele similare, poze cu masini argintii, poze cu masini verzi, etc (ca exemplu);

*20-21 trivia cu tematica Volvo

*21-23 suflam in tort, karaoke, etc

3. Duminica

*10-12 Showroom, eventual insotit si de un concurs simbolic pentru amuzament. categoriile pot fi acordate pentru masini: "beauty", "nasty", "eroul", "veteranul", etc... cat si pentru persoane: cea mai lunga distanta la eveniment, activitate din anul precedent (top shouter, persoana de ajutor, etc)

Un print facut cu gust si tras intr-o tipla de calitate sau ceva similar imi pare un premiu binevenit si necostisitor.

*14-16 activitati recreationale pe echipe sau/si testam masinile

*

etc

Dupa cum se vede, am inclus numai activitati simple dar care pot face un eveniment deosebit tocmai prin detalii si organizarea lor riguroasa.

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai interesati-va si pe la alte forumuri de niste idei de organizare. Eu incerc cu cei de la ford.

Ma mai gindesc la inchiriere de pistoale cu bile insa nu cunosc pe nimeni. Daca stie cineva sa ma anunte. Poate n-o fi asa de scump. Sau tir cu arcul; am fost la asa ceva si nu-mi mai venea sa plec.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doc, mare lucru nu prea ai ce citi decat aiurelile ce le-ai scris tu. Esti dezastru omule si nimeni nu te scoate din ale tale. Tu crezi ca o intalnire la nationala se apuca baietii sa-mi repare masina? Normal ca nu dar daca am cate o intrebare, intreb iar cei care stiu imi explica cam ce ar fi de facut sau de ce este asa si in acelasi timp arunca cate o privire sub capota. Toti avem cate o problema la masina nu? No, gandeste-te ce ar fi sa ne apucam toti sa ne reparam masinile in curtea pensiunii. In cazul meu treaba sta asa: Daca vreau sa aflu informatii si sa invat cate ceva, intru pe forum dar daca vreau sa-i cunosc pe cei care-mi ofera informatile, atunci ma duc la ei sa-i cunosc, sa bem o bere si sa ne simtem bine.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.