alexpopeystar68

Se intampla in Suedia

59 posts in this topic

PS Un necunoscut mi-a pus pe masina un steag al Suediei , parca a intuit

ca am un mare respect pentru aceasta tara; il pastrez cu placere ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo' de coruptie

Suedia figurează pe locul 5 în topul 2015 al celor mai fericite ţări, după Danemarca, Norvegia, Elveţia şi Olanda.

Mergi in Suedia sau celelalte tari din top si-ti vei da seama imediat ca topul este un mare rahat, am fost in toate aceste tari si crede-ma ca nu m-as muta in nici una din ele.

Totul tine de mentalitate si cum se raporteaza oamenii vis a vis de ce-i "fericeste" ca individ.

Pot sa-ti spun din proprie experienta ca sunt popoare mult mai fericite (si mult, mult mai sarace dpdv financiar), fericire e o chestie relativa, nu tine cont de ce gandeste vreun dobitoc de "guru" in spatele unui excel cand face sondajul de opinie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai , desigur, e posibil sa fie , rusul e fericit cu votca, romanul cu tuica ,  ... si tot asa.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Materialele postate aici circula liber pe net, trebuie cautate si raspandite;

iti doresc succes in Suedia, o tara pe masura unui popor adevarat.

 

Multumesc mult colegule dar dupa vreo 2 ani de Spania si 8 ani de Suedia nici poporul roman nu este cu nimic mai prejos ,acum singura diferenta este la ce ne raportam,da intr-adevar calitatea vietii este mult mai buna(sistem,medical,social,etc)dar am cunoscut si o gramada de ,,sarantoci,, nu mai spun de majoritatea romanilor pe care i-am intalnit aici o duc mai rau decat unii romani pe care ii stiu eu in Romania si inca un paradox ,in 8 ani de cand sunt aici cu exceptia primilor 2 ani pana cand m-am pus la punct cu limba munca integrare(fapt pentru care ii iubesc pe suedezi cel putin la fel ca pe romani)pot spune ca am imprumutat cu bani ,am bagat la munca suedezi get beget din tata in fiu eu un prapadit de roman cu un venit lunar mediu  asa ca sa nu ne mai tragem palme peste fata singuri ca vai suntem romani ca vai coruptie mizerie(lucrul asta m-a tinut in ceata vreo 5 ani)mentalitate paguboasa indusa in special de postul de duzina PRO TV in conditiile in care si in Suedia in momentul de fapta e si coruptie si incompetenta si nesimtirie politica nu mai spun!Vreau sa spun ca ma intalnit oameni din tari cu adevarat nasoale din Orientul Mijlociu,Asia,America de Sud si nu i-am auzit vornindu-si de rau tara de origine cu atat voluptate ca romanii lucru de care profita din plin televiziunile de trei lei suedeze si mai grav programe nationale(SVT 1 ,Svt 2 TV  4 PLUS 2 ziare de propaganda de tip sovieto-nazista Metro si Aftonbladet)care duc o campanie extrema de denigrare a Romaniei !O chestie frapanta ,toti strainii care au trecut sau au trait in Romania mai ales in epoca ceausista mi-au spus numai numai lucruri superbe despre Romania!Am intalnit un cilian care a trait in Romania intre 1983-1992 cand datorita conjuncturii economice s-a mutat in Suedia ,vorbea perfect fluent romaneste si mi-a zis ca iubeste Romania ca e tara in care a renascut si i-a salvat viata atunci cand a venit ca refugiat politic,un afgan care s-a simtit perfect,un arab irakian care vorbeste de asemenea la superlativ chiar le explica suedeziilor diferenta calitatii scolii romanesti in comparatie cu scoala suedeza,un chinez angajat al Bancii Chinei din Stockholm cand i-am facut o livrare si i-am spus ca sunt din Romania mai ca nu s-a pus in genunchi in forma de respect si inclusiv  suedezi care au trait in Romania sau au fost casatoriti cu romance toate aceste experiente in pofida faptului ca si eu m-am lovit de nemernicia sistemului din Romania(altfel nu mai eram prin Suedia)m-au facut sa-mi schimb toatal perceptia!

Concluzia mea este ca oriunde va duceti sa aveti demnitate indiferent de unde proveniti,in prezenta mea nimeni mai ales la locul de munca nu mai are ,,curaj,, sa arunce cu rahat in Romania nici de Ceausescu nu le mai permit sa abereze propaganda lor ce au vazut-o 1989 spunandu-le ca daca e cineva care are dreptul sa spuna ceva de bine sau de rau Ceausescu suntem noi romanii,noi am stat pe intuneric,la cozi,etc nu ei strainii si pot spune sunt respectat si apreciat si in acelasi timp nu se trag cu mine de sireturi toti desteptii ,,care este nascuti in democratie domnule,,!

Edited by Vyo
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo' de coruptie

Suedia figurează pe locul 5 în topul 2015 al celor mai fericite ţări, după Danemarca, Norvegia, Elveţia şi Olanda. În comparaţie, România e pe locul 90. Ţările “fericite” au în comun mai multe lucruri, printre care un venit mare pe cap de locuitor, o viaţă sănătoasă şi, mai ales, absenţa corupţiei la nivelul liderilor, scrie ziare.com.

 

Suedia este o monarhie constituţională. Din 1971, Parlamentul ţării este unicameral şi are 349 de membri, aleşi prin vot direct şi proporţional, ei reprezentând 9,2 milioane de cetăţeni. Regele Carl al-XVI-lea Gustaf îndeplineşte doar funcţii ceremoniale, cele politice fiind preluate de Preşedintele Parlamentului.
Fără privilegii sau lux pentru politicieni

 

Ţara este condusă de clasa politică, nu de rege, iar suedezii sunt extrem de implicaţi şi de atenţi la activitatea depusă de cei cărora le dau votul, motiv pentru care aceştia nu au privilegii şi nici nu beneficiază de condiţii de lux.

 

Până în 1990, în Suedia nici nu existau locuinţe puse gratuit la dispoziţia parlamentarilor. Aceştia obişnuiau să doarmă pe canapelele din birourile lor, situate în clădirea Parlamentului.

 

În prezent, parlamentarii suedezi au la dispoziţie garsoniere deţinute de stat, cu o suprafaţă de circa 40 de metri pătraţi. Singura cameră este folosită atât ca living, cât şi ca dormitor. Spălătoria este comună, iar demnitarii trebuie să se programeze din timp dacă vor să îşi spele aşternuturile. Sunt şi parlamentari care trăiesc într-un spaţiu chiar mai mic, de doar 18 metri pătraţi. În aceste cazuri, inclusiv bucătăria este împărţită în comun. Nu există personal de serviciu, iar regulile sunt stricte: “Păstraţi curăţenia”.
Biroul unui parlamentar are circa 18 metri pătraţi. Demnitarii nu au secretare sau consilieri, nici maşini de serviciu cu şofer. “Eu îi plătesc pe politicieni. Nu văd niciun motiv pentru care banii plătitorilor de taxe să fie folosiţi pentru a le oferi politicienilor o viaţă de lux”, explică un suedez în reportajul televiziunii braziliene, “Suedia – Tărâmul politicienilor fără privilegii”

 

Reşedinţa oficială a premierului suedez nu depăşeşte circa 300 de metri pătraţi. Nici acesta nu beneficiază de personal de serviciu. Mai mult, preşedintele guvernului a declarat că premierul îşi calcă singur cămăşile şi îşi spală singur rufele, la fel ca orice simplu cetăţean. Nici primarii şi guvernatorii nu au dreptul la reşedinţe oficiale gratuite, iar consilierii nici măcar nu au salariu lunar sau un birou propriu, aşa că lucrează de acasă. Doar parlamentarii, care lucrează la elaborarea legilor, se consideră că exercită un serviciu public pentru care trebuie să fie remuneraţi cu salarii lunare. Un parlamentar suedez câştigă aproape dublul venitului net al unui profesor. Fără indemnizaţii speciale

 

Parlamentarii care nu domiciliază în capitală nu primesc bani în plus pentru costurile suplimentare, cum ar fi plata unei eventuale chirii sau pentru a avea asistenţi la cabinetele parlamentare din localităţile de origine. Acolo, mulţi dintre ei lucrează de acasă şi utilizează sediile partidelor sau bibliotecile publice pentru a se întâlni cu alegătorii. Toate călătoriile cu avionul ale parlamentarilor trebuie să fie aprobate şi rezervate la agenţia de turism din cadrul Parlamentului, nefiind alocate indemnizaţii speciale. Politicienii suedezi nu sunt privilegiaţi în faţa legii şi nu se bucură de niciun fel de imunitate.
Transparenţa şi control cetăţenesc

 

Cetăţenii sunt foarte atenţi la modul în care Parlamentul îşi foloseşte puterea. Transparenţa activităţii parlamentare are rădăcini în Constituţie. Fiecare cetăţean are dreptul să verifice cheltuielile politicienilor, actele contabile emise de guvern şi declaraţia de impozit pe venit a premierului.

 

Mai mult, funcţionarii trebuie să pună la dispoziţia doritorilor corespondenţa zilnică şi emailurile oficiale ale prim-ministrului, orice cetăţean având acces la aceste informaţii.

 

În sala calculatoarelor este posibil chiar să studiezi traseul unor documente, cum ar fi cheltuielile guvernamentale sau detaliile unei licitaţii.
Administraţia Parlamentului suedez ţine socoteala cheltuielilor în rapoarte ale membrilor, depozitate într-o singură încăpere. Există dosare individuale pentru fiecare dintre cei 349 de demnitari, precum şi pentru preşedintele Parlamentului. Orice suedez poate veni să studieze dosarele sau poate cere informaţiile prin intermediul Internetului. Principiul transparenţei este inclus în Constituţia suedeză de mai bine de 200 de ani. El face ca excesele de putere sau cazurile de corupţie să fie extrem de rare în această ţară.

Nu ma mai satur de postul asta. L-am citit de 3 ori.

Oare exista vreo metoda la indemana cetateanului roman prin care sa IMPUNEM sistemul asta de organizare si functonare al clasei politice din romania? Nu spun ca vreau monarhie constitutionala; vreau ca politicienii sa nu mai cheltuie banii tarii asa cum o fac acum. 

Culmea exista la noi legea 52/2003 care din pacate eu nu stiam de ea pana acum 5 minute si cred ca sunt foarte putini oameni care stiu de ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am lucrat la ADP 2 - Administratia Domeniului Public sector 2 - si : 

conducerea e formata din director general, director economic, director adjunct,

diractor de productie; toti au masini cu sofer, se scoala la 5 dimineata , soferii

desigur, ca sa-i aduca la 7:30 fix la serviciu ... va inchipuiti ce lux sufera 

senatorii, deputatii, directorii din ministere, secretarii de stat s.a. ca ei ...

nu ne putem compara nici la degetul mic cu suedezii; de fapt locul 5 nu 89

sau pe acolo spune multe .. oamenii obisnuiti da, sunt comparabli, ca peste tot,

dar hotia, reavointa  (sa moara si capra vecinului) ...; am pe strada vecini care

mi-au zgariat, poansonat si accidentat masina, ca e Volvo de ...; nici nu imi vine sa

o mai repar, vreau sa vad pana unde merge nemernicia romaneasca ... asa de buni

suntem la suflet ca imi e greata , sunt prea batrn ca asi pleca urgent ...; fetele mele

sunt in Germania amandoua, au facut facultati si au plecat , bine au facut, au scapat

de acest popor nenorocit. Punct....

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai ca prea o dam in melodrama. Daca ti-ar fi mai bine in Germania, sunt convins ca ai pleca. Dar, in conditiile date, iti e mai bine in România, asta e adevarul. Fiecare dintre noi are o tara unde ii e mai bine. Parca in topicul asta era vorba de Suedia...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

........ am pe strada vecini care

mi-au zgariat, poansonat si accidentat masina, ca e Volvo de ........

Off -topic......Doar nu credeti ca in Suedia v-ar bate la usa,sa-si ceara scuze si sa va spuna ca suporta costul reparatiei...............

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt foarte multe sanse sa se intample asa.Eu personal  am patito in Austria cand miam gasit  masina cu un biletel pe parbriz in care imi spunea ca mia atins usor masina si sia lasat nr  de telefon pt asigurare.daca nu imi  lasa biuletul eu nici nu observam zgaraieturile  care au fost foarte mici.Deci in tari civilizate se pot intampla si astfel  de cazuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am iesit anul asta in vara de la stomatolog si in timp ce ma indreptam spre dric o femeie care statea langa un audi m-a intrebat daca este al meu. I-am spus ca nu si mi-am vazut de drum. Ma manca curiozitatea asa ca am intrebat-o care e motivul pentru care ma intrteaba daca e masina mea.  Mi-a aratat ca i-a lovit oglinda si a cazut pe jos si ar vrea sa ia legatura cu proprietarul sa i-o plateasca.  I-am zis sa lase un biletel cu numarul ei de telefon si sa plececa ce stii cand vine ala.  Nu o vrut ca ii era frica sa nu o bage la fuga de la locul accidentului.  Deci , da se poate si sunt si oameni civilizati.  Nu-mi sariti in cap ca asta e topic cu Suedia ca stiu.  Era doar un exemplu ca mai sunt si oameni cu capul pe umeri

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-a lovit v60-u fata si spatele(in 2 sapt in franta ... ciobani sunt peste tot) , v70 fata (franta), v50 fata(ro) . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va raspund pe rand :

Curat melodrama coane fanica! sa te vad pe tine la 74 ani ca iei drumul bejeniei!

in ce priveste masina , daca nu ai patit-o (de nenumarate  oriI), nu ai dreptul sa

vorbesti de melodrama ...; e o vorba :  "satulul nu il crede pe flamand"...

am spus si o repet : nu ne comparam cu Suedia. 45 + 25 ani de comunism au 

distrus tot ce era cinstit si curat in tara asta. Sigur ca mi-e mai bine, am o amarata

de pensie, nu rabd de foame si nu stau pe caoul nimanui, dar nu-mi pot repara masina.

In alta ordine de idei, tot despre Suedia vorbim, maestre. In comparatie, daca pricepi.

 

Ba eu cred ca ar lasa un nr. de telefon, nu numai in Suedia, ci in orice tara civilizata.

 

 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Ba eu cred ca ar lasa un nr. de telefon, nu numai in Suedia, ci in orice tara

Poate numai eu sunt ghinionist...........In Budapesta...aripa dreapta infundata.....nr.telefon....ioc

                                                           In Ancona.......stop stanga spart si aripa infundata......nr.telefon... la fel

                                                           In Roma.......oglinda stanga rupta.....nr.telefon........idem

Stiu...topicul este despre Suedia......In Sundsvall,alta oglinda......nr.telefon......canci,sigur era un roman.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oameni sunt toti, fie ei italieni, suedezi, români sau nemti. Sunt si la noi multi oameni civilizati, dupa cum si la ei multi necivilizati. Procentele sunt diferite , desigur, dar nu face nimeni statistici de asemenea fel. Cine ar fi crezut ca germanii de la VW vor trisa o intreaga planeta? Doar sunt nemti, ce naiba... 

In ce te priveste Alex, asta am zis si eu. Ca iti e mai bine aici, in conditiile date. Multi au luat "drumul bejeniei" cum spui tu, si sigur le e mai bine financiar, dar ce e in sufletul lor, numai ei stiu. E cu dus si intors bejenia asta. Pe de-o parte e bine, pe alta e rau...Asa e viata.

Si mai e ceva: tara e asa cum noi si parintii si bunicii nostri am facut-o. Daca reactionam atunci cand vedem o nedreptate, un fapt incorect, daca nu dam spaga, daca suntem corecti cu noi si cu altii, daca ne platim taxele, daca cerem raspicat sa se cheltuiasca chibzuit aceste taxe, daca si iar (multi de) daca...atunci ne-ar fi mai bine. 

Edited by mariusdaniel
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presupun ca nu am scris in chineza ( "sunt prea batran ca asi pleca urgent" ), e destul de clar ...

daca si cu parca ...; nu asi fi dat spaga dar, dupa 2 luni nu mai puteam sa rabd de frig (Enel ...)

de, se intampla in romanica banana !  Chiar acum urmaresc la Tv " O zi speciala si pentru 

cei sarmani" - primesc pomana!!! Halal tara ...

 

PS  Sa to ti-o iubesti nene ...

 

Edited by alexpopeystar68
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai o iubesti, ca e tara ta, indiferent câte rele se intâmpla. Caci nu tara e de vina, ci oamenii care fac acele rele. Si cei care permit asta.

Iubirea de tara e ca cea de copii. Nu se da dusa, orice s-ar intampla. 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e tara mea, e a "lor" ; cand a cazut cizmarul am crezut ca e si tara mea,

dar nu , au furat-o banditii care ne conduc si acum ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma rog... nu te contrazic, respect parerea ta, ca ai mai multa experienta decat mine. Eu ce-am avut de zis am ...scris.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va raspund pe rand :

Curat melodrama coane fanica! sa te vad pe tine la 74 ani ca iei drumul bejeniei!

in ce priveste masina , daca nu ai patit-o (de nenumarate  oriI), nu ai dreptul sa

vorbesti de melodrama ...; e o vorba :  "satulul nu il crede pe flamand"...

am spus si o repet : nu ne comparam cu Suedia. 45 + 25 ani de comunism au 

distrus tot ce era cinstit si curat in tara asta. Sigur ca mi-e mai bine, am o amarata

de pensie, nu rabd de foame si nu stau pe caoul nimanui, dar nu-mi pot repara masina.

In alta ordine de idei, tot despre Suedia vorbim, maestre. In comparatie, daca pricepi.

 

Ba eu cred ca ar lasa un nr. de telefon, nu numai in Suedia, ci in orice tara civilizata.

 

 

Domnul Alex nu imi place sa fiu Gica Contra dar tin sa specific ca nici Suedia nu se compara cu Romania ,apropo de comunism suedezii s-au facut comunisti de buna voie incepand de prin anii 1920 si cu mici intrerureperi prin anii 1970,1990,2000 si pana in prezent(coalitia de stanga ,,social-democratii,partidul de stanga fostul partid comunist si partidul ecologist cu multi membrii de nivelul mental si moral al lui Becali de la noi mi-e rusine ca traiesc in Suedia)noi romanii am fost facuti comunisti cu forta ca si polonezii balticii si majoritatea natiunilor est europene singura diferenta este ca ei sunt comunisti  cu burta si rafturile pline si la noi cu burta si rafturile goale sa nu mai zic daca e sa fac comparatie intre 2 lideri ai anilor 70-.80 din Suedia si Romania ,cizmaru nostru Ceausescu la scoala de n-a avut-o  asa cum a fost el in universul inchis si deformat  (nu sunt nostalgic si eu am suferit privatiunile in copilarie)a fost patriot si a fost unul din singurii politicieni romani care a avut viziune unui viitor al Romaniei in comparatie cu clownul Suediei Olaf Palme cel mai iubit prim ministru (i-am urmarit cateva discursuri si interviuri intr-adevar omul era scolit dar dus rau cu pluta )a pus Suedia de multe ori in ipostaze penibile si nici acum la aproape 30 de ani de la asasinare miseleasca  a lui nu i s-a descoperit asasinul sau asasinii si este unul din reprezentantii sistemului care a corupt si pus bazele distrugerii poporului suedez!Si doua lucruri comune in Romania se dorea realizarea societatii umane multilateral dezvoltate si in Suedia se dorea si se doreste realizarea societatii multiculturale ambele dovedindu-se in practica niste esecuri lamentabile pe care le platim noi cetatenii de rand in ambele tari!Sa nu mai vorbim de democratie uita-ti cazul familiilor de romani din Suedia si mai recent Norvegia carora le-au fost rapiti copii de catre asa zisa autoritate de protectie a copilului care au rapit copii de langa familiile lor facand un abuz de putere enorm drept pentru care cumulat cu alte hibe ale sistemului lor ,,perfect,, au un procent destul de ridicat de plangeri la CEDO sa nu mai vorbim decazul Bivolaru,romanii fiind mai catolici decat papa ne vedem numai pe noi,in fine ar fi mai multe de spus!Ceea ce va expun voua pe forum le-am spus si prietenilor mei suedezi chiar daca nu tuturor le-a cazut bine la stomac si eu fiind personal dezgustat si dezamagit!Sa nu mai zic daca vrei sa faci vreo contestatie statului comunist suedez amenda circulatie ,etc nu vrei sa-ti imaginezi!Crezi c a aici daca de exemplu ai un accident auto cu vreo persoana influenta ti se da tie unui prapadit de rand dreptate?aaa un pic mai voalat dar tot tie ti se arunca in spinare!Incercati sa va afirmati opinile deschis in tara asta si o sa vedeti consecintele ,bine ca sunt tare in gura si cunosc si ceva legi europene altfel vai de mine !Ce se intampåla aici cu integritatea personala si cu spalarea pe creier nici Ceausescu nu a facut !A si ai mai specificat de vandalizatul masinii si mie mi-au facut ,,civilizatii,, de suedezi la locul de munca(nu are nici o legatura faptul ca sunt roman) o alta surpriza!

Asta primavara prin martie ina parcarea de la locul de munca destinata exclusiv numai angajatilor la terminarea programului de munca am constatat ca un,,coleg,, binevoitor pur si simplu s-a "rahat" pe bara masinii mele ,am raportat incidentul sefilor inclusiv denunt la politie si raspuns IOC.Tin sa precizez ca multi o sa ziceti ca un alt roman fapt exclus pentru ca,contactele mele cu comunitatea de romani su inexistente aici,stiu cine este dar nu am dovezi ,un ,,coleg,, suedez get beget pe care l-am bagat in aia masii dupa ce prieteni fiind m-am saturat de comentariile lui xenofobe a incercat sa-mi atraga atentia in toate felurile posibile!

Concluzia este ca oameni buni si rai sunt peste tot nu trebuie sa generalizam!Asa ca totul este posibil pe planeta asta si va rog eu frumos sa incetati sa va mai impungeti unul pe altul pentru ca nici nu va dati seama cat de nociva si distructiva este o astfel de atitudine!

Apropo de Uniunea Europeana pentru cei care se intreaba cum a intrat  Romania in Ue ,la fel ca si Suedia prin manipulare coruptie,mita si minciuna,ei saracii cred ca au votat pro la  referendumul ala din 1995 si ca norvegienii au spus pas,noi am dat Petrom la OMV plus rapoarte mincinoase si ei daca nu intrau in UE mai cumpara muma padurii Volvo ,Scania,Ericsson in europa cu  TAXE EXTRA UE!Si ei incalca flagrant regulile UE care interzic monopolul de stat ei avand monopolul vanzarii de alcool fapt pentru care Suedia plateste in fiecare an amenzi catre UE plus o gramada de legi mai idioate  ca in Romania din 1930,1950,1970 chiar 1700 care nu au nici o legatura cu realitatea,prezentul sau cu Europa si nu se mai face atata tam-tam ca de da bine  sa se faca critica Ungariei,Romaniei ,Bulgariei!

 

Materialele postate aici circula liber pe net, trebuie cautate si raspandite;

iti doresc succes in Suedia, o tara pe masura unui popor adevarat.

Multumesc mult colegule dar dupa vreo 2 ani de Spania si 8 ani de Suedia nici poporul roman nu este cu nimic mai prejos ,acum singura diferenta este la ce ne raportam,da intr-adevar calitatea vietii este mult mai buna(sistem,medical,social,etc)dar am cunoscut si o gramada de ,,sarantoci,, nu mai spun de majoritatea romanilor pe care i-am intalnit aici o duc mai rau decat unii romani pe care ii stiu eu in Romania si inca un paradox ,in 8 ani de cand sunt aici cu exceptia primilor 2 ani pana cand m-am pus la punct cu limba munca integrare(fapt pentru care ii iubesc pe suedezi cel putin la fel ca pe romani)pot spune ca am imprumutat cu bani ,am bagat la munca suedezi get beget din tata in fiu eu un prapadit de roman cu un venit lunar mediu  asa ca sa nu ne mai tragem palme peste fata singuri ca vai suntem romani ca vai coruptie mizerie(lucrul asta m-a tinut in ceata vreo 5 ani)mentalitate paguboasa indusa in special de postul de duzina PRO TV in conditiile in care si in Suedia in momentul de fapta e si coruptie si incompetenta si nesimtirie politica nu mai spun!Vreau sa spun ca ma intalnit oameni din tari cu adevarat nasoale din Orientul Mijlociu,Asia,America de Sud si nu i-am auzit vornindu-si de rau tara de origine cu atat voluptate ca romanii lucru de care profita din plin televiziunile de trei lei suedeze si mai grav programe nationale(SVT 1 ,Svt 2 TV  4 PLUS 2 ziare de propaganda de tip sovieto-nazista Metro si Aftonbladet)care duc o campanie extrema de denigrare a Romaniei !O chestie frapanta ,toti strainii care au trecut sau au trait in Romania mai ales in epoca ceausista mi-au spus numai numai lucruri superbe despre Romania!Am intalnit un cilian care a trait in Romania intre 1983-1992 cand datorita conjuncturii economice s-a mutat in Suedia ,vorbea perfect fluent romaneste si mi-a zis ca iubeste Romania ca e tara in care a renascut si i-a salvat viata atunci cand a venit ca refugiat politic,un afgan care s-a simtit perfect,un arab irakian care vorbeste de asemenea la superlativ chiar le explica suedeziilor diferenta calitatii scolii romanesti in comparatie cu scoala suedeza,un chinez angajat al Bancii Chinei din Stockholm cand i-am facut o livrare si i-am spus ca sunt din Romania mai ca nu s-a pus in genunchi in forma de respect si inclusiv  suedezi care au trait in Romania sau au fost casatoriti cu romance toate aceste experiente in pofida faptului ca si eu m-am lovit de nemernicia sistemului din Romania(altfe

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur ca nu se compara Suedia cu romanica banana, e mult prea sus (Suedia, desigur) ...

romanii nu au dorit deloc sa construiasca societatea multilateral dezvoltata, a fost o lazinca ...

asi vrea eu sa fie in romanica coruptia din Suedia, invatamantul, sanatatea, ai cate ai mai cate ...

ProTv nu e un post de duzina, dar avem antenele lui voiculescu ... sau poate ca astea iti plac?...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic...

A privi la ,canalele romanesti ( tv ) de azi  este un nonsens...poate ,eventual  stiri la digi 24 (fara a face reclama aici) si  ceva Banciu si.. cam atit........ doar o parere offtopic in rest ar fi bine un pic si in Suedia:)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi (eu, sotia + copil) nu mai privim de 5 ani la Tv, la nici un post. Ecranul tine loc doar de "proiector" hdmi pentru filme...sau desene animate, din cand in cand.

Nu-i duce nimeni lipsa, credeti-ma, privitul la tv in romania este un drog: Stiri odioase, morti, can-can ieftin, muzica proasta, pitipoance si talk-show-uri pentru retarzi. Nu mai continui.

Vai mama lor de posturi, se mai si lauda cu "rating-ul" lor de varf.

Iesiti afara din conservele de apartamente/incaperi si mai traiti-va VIATA in putinul timp liber cit il mai avem... Chiar si statul pe o banca in parc, cu ochii atintiti in luciul unei ape va aduce mai multe beneficii decit belirea ochilor in dejectia asta de televizor.

Mai trist e ca si presa e la pamant, aservita acelorasi minti diabolice care indobitocesc adn-ul romanesc...

Edited by Matrixxx
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt de acord.

Ai telecomanda iar cu ajutorul creierului poti filtra informatiile primite,nu trebuie neaparat sa vizionezi "La Maruta" sau "Acces direct".

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e problema, prieten drag: in romanica 75% (ca sa nu fiu rau) nu dispune de suficient creier pentru a filtra informatia...

De aici si ..."rating-urile" uriase ale unor emisiuni de tot kktul.

Edited by Matrixxx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur ca nu se compara Suedia cu romanica banana, e mult prea sus (Suedia, desigur) ...

romanii nu au dorit deloc sa construiasca societatea multilateral dezvoltata, a fost o lazinca ...

asi vrea eu sa fie in romanica coruptia din Suedia, invatamantul, sanatatea, ai cate ai mai cate ...

ProTv nu e un post de duzina, dar avem antenele lui voiculescu ... sau poate ca astea iti plac?...

 

 

Hai ca esti simpatic ,unul la mana cam toate posturile tv de peste tot europa,usa etc sunt de duzina am dat numai exemple(antenele nu le mai am in pachetul de programe de peste 4 ani asa s-a nimerit  si stirile le urmaresc sporadic in primul rand pe cele suedeze tara in care traiesc si sunt de asemenea cetatean si pe net sau uneori stiri tv din romania cateodata trec si 2 luni fara sa ma uit pentru ca in proportie de 90 la suta urmaresc filme documentare gen discovery,national geografic,etc.

Nu vreau sa creez polemici pentru simplul fapt ca si eu m-am lovit de o gramada de mizerii in Romania si am fost foaaarte entuziasmat de Suedia pana m-am lovit de crunta realitate!

Invatamantul:intreaba asa un suedez de rand 10 capitale europene sa vezi ce raspuns primesti plus alte lacune asta tot datorita celebrelor reforme mai nou nu numai ca nu se mai face carte se face doctrina politica si indobitocire!Ce bine mi-a prins mie scoala ceausista  din ,,Rromanica banana,,

Sanatatea:e plin de cazuri de malpraxis doctori care iti cauta diagnosticul pe google,personal n-am fost bolnav dar cand am avut nevoie de doctor am avut noroc!

Chiar din suflet nu-ti doresc sa ajungi sa te lovesti de coruptia si birocratia din Suedia ca o simti rau pe ciolanul tau!Nu iti doresc sa nu-ti primesti somajul timp de 6 luni dupa ce ti-ai platit taxele si obligatiile pe motiv ca iti mai trebe o adeverinta in conditiile in care aici totul e informatizat si iti poate vedea in sistem fiecare miscare financiara,venit,impozit,medical numai ca sa te puna pe drumuri si nu glumesc ca aici cum majoritatea suntem chiriasi ajungi in strada la propriu , ca in Romania de bine de rau cam fiecare are odaia lui.

Suedia aia fata mare cu o societate bine pusa la punct s-a cam terminat de dupa anul 2000 si asta mi-o spun batrani atat suedezi cat si emigranti venti de prin anii 60,70 nu sunt chestii sau frustrari scoase de mine pentru ca tara si oamenii in general imi plac curat, frumos dar nu-mi plac anumite fenomene care se inatmpla si ma fac sa-mi aduc aminte de ceva ce am lasat in urma!

Apropo auto,nu va doresc sa aveti Volvo in Suedia si sa-i faceti revizia la reprezentante,pentru cei ce  va plangeti de Primus si alte case Volvo din Ro  am auzit cazuri mai penale la reprezentante mari in Stockholm punand oamenii sa plateasca sume exorbitante pe piese schimbate la ,,ghici,, incompetenta fiind la mama ei acasa chiar Upplans Motor Stockholm (ce include Volvo,Rénault,Dacia,Ford)fiind nu demult prinsi cu camera ascunsa de catre o televiziune nationala debitand pe factura pe langa revizia de baza si interventii neefectuate masitrul de service avand niste scuze puerile cand a fost pus in fata faptului implinit!Sau mie cand mi-au schimbat injectorul intepenit alta reprezentanta mai mica dupa ce m-au uscat de bani nu spun suma sa descopar la 2 luni dupa reparatie ca  furtunele de retur erau coapte ca mecanicii lui peste prajit in goana dupa manopera si materiale, gen mecanici de dacia 1300 s-au ,,economisit,, la a imi schimba 30 de centimetri de furtun  de retur ce costa 30 de coroane metrul cu lucrare garantata un an daca nu depistam problema la timp si nu verificam puteam sa am parte de chestii mai serioase,noroc ca sunt mecanic si am scule si materiale si nu m-am mai dus peste ei !  Nu mai zic ca atunci cand ma mai duc pe acolo sa mai comand cate o piesa domnisoarele simpatice de la piese auto (angajate pe criterii numai de ele stiute,se poarta si aici nepotismele si favoritismele) abia stiu sa deschida Vida dirijandu-le eu spre ce piese sa caute E trist dar e adevarat!

Welcome to Sweden!Sa aveti o seara minunata!

Edited by Vyo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now