dani_dy

Nationala 2015 - 4-6 sept - Locatie: Hotel Dana - Venus: http://www.hotel-dana.ro/

126 posts in this topic

Cei interesati probabil asteapta detalii, poze, preturi, meniu masa...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre poze am specificat ca sunt pe net. Cautati "Casa Soarelui" din Eforie Sud.

Despre masa, am facut mentionarile necesare. Vezi: "...dar masa si bautura trebuie sa le asiguram noi (asta se rezolva, foarte usor cu o firma de catering). Pentru cei care vor neaparat sa ia masa la restaurant, exista terase si restaurante in apropiere si se poate face un protocol in acest sens. ".Daca te referi la menu-urile firmelor de catering, acestea pot fi gasite, sau organizate usor, impreuna cu firmele respective.

Despre preturi, in zilele imediat urmatoare, in functie de solicitari, putem sa discutam.

Fara nici o suparare, nionut76, dar ar fi bine sa citesti mai atent comentariile pe care le-am scris. In felul asta ai observa destule detalii. Daca vrei sa stii mai multe, fi, te rog, mai explicit.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vad altfel situatia asta. Dupa cum se pare aceasta nationala va fi cu un mare semn de intrebare pana in ~luna august. Se pare ca aceasta nationala a divizat grupul in 2. Spun se pare ptr ca poate este doar o simpla impresie gresita. Ma rog, asta o sa vedem in lunile urmatoare. Ceea ce am spus eu mai devreme se refera la faptul ca atunci cand vii cu o propunere vii si cu pozele si toate argumentele care sa sustina acea propunere. Nu poti veni cu o propunere si sa spui...cine vrea sa vada sa intre pe google, cautati acolo... Adica poti pune linkul pensiunii, poti pune cateva poze, poti pune o harta cu locatia, poze cu parcarea, strada, imprejurimi. Asta in cazul in care se va tine pe litoral aceasta nationala. Si in cazul in care mai exista doritori de nationala neorganizata de x, y...

Despre meniu...ma refer la posibilitatile oferite de pensiune. Sunt persoane care vin cu familia( sotie/copil/copii). Pentru adulti e usor cu mancarea, pentru cei mici e o problema. In baza "gratarului"...se mananca o masa, doua. Ce depaseste 2 gratare deja iti cam iese pe nas. Si nu vad oamenii venind la nationala cu castroanele dupa ei sa-si faca singuri mancare in sistem self catering.

Legat de preturi...aici e un subiect sensibil pentru ca se vrea ceva ieftin. Deci nu grupul trebuie sa faca pretul ci tu trebuie sa faci pretul atractiv pentru grup. Deocamdata nu se stie numarul de participanti doritori de cazare. Ramane sa se vada in lunile urmatoare ce se va intampla cu aceasta nationala. Dealtfel nu prea a mai postat nimeni variante fata de cele discutate in februarie 2015.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Asta este linkul catre pensiunea propusa pentru nationala.

http://pensiunea-casasoarelui.ro/

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

In mod cert, o cautare pe orice motor de cautare doresti, iti ofera mult mai multe informatii decat un simplu link.

Insa daca asta se doreste: https://www.vilepelitoral.ro/cazare-eforie-sud/vila-casa-soarelui-eforie-sud.html, (mai putin numarul de telefon, care acum e altul), + alte site-uri de profil.

In privinta mesei, eu cred ca am fost foarte explicit. Firme de catering nu inseamna self-catering. Orice firma de catering iti poate oferi orice tip de menu doresti: MD, DP, PC, menu-mese speciale, menu personalizat, etc., pe zile in parte.

Mentiunea referitoare la gratar facea parte integranta din prezentarea pensiunii, nu era o specificatie directa referitoare la masa.

Preturi: in acea perioada, preturile variaza intre 80-115 Ron/camera/noapte, in functie de mai multi factori pe care n-are rost sa ii mentionez aici. Avand in vedere particularitatea situatiei/oportunitatii, m-am gandit ca se poate discuta acest aspect, avand in vedere statulul celor din acest club. Dar daca se doreste un pret fix, eu pot sa fac asta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am postat un link gresit. E de la alta pensiune cu acelasi nume dar din Eforie Nord.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragii mosului. Se iveste o intrebare, dupa atitea ganduri scrise:

SE MAI DORESTE O NATIONALA VOLVO ACEST AN ?

Daca da, va rog sa veniti cu gandurile voastre sincere:

1) De ce nu ati platit avansul ?

2) De ce nu v-a placut alegerea locatiei (la Scoica)

3) UNDE MAMA DRACULUI SA PUNEM LOCATIA/DATA CA SA VA CONVINA ? CE NU VA CONVINE ?

Este o tristete mare pentru mine sa vad atita dezinteres, atita nesimtire, atita "las-o bre ca merge si-asa". Nu mai doriti Nationala Anuala VOLVO ? Ok, dar spuneti draq ceva !

Ce nu v-a placut anul asta : organizatorul, locatia, data, CE ? De ce nu mai scrie nimeni nimic ????!!!! ??? E chiar asa un buboi de puroi aceasta NATIONALA VOLVO ? Bine ca tot umpleti serverul cu "ce am mai facut la masina" !!!!! Am spalat-o si am pus un bradut la oglinda !!!!! Asta e tot ce a mai ramas intre noi ????? Am dat liber la idei, la locatii, la propuneri, la ce vreti voi ! Tineri vs batrani si alte bullshit-uri !

Inca se mai poate face ceva, pe ultima suta de metri. E strigator la cer ce se intampla cu aceasta stare de blegeala generala referitor la NATIONALA VOLVO !!!

Mai vreti sa organizam ceva sau nu ?

Mai vreti amintiri peste ani sau va platiti doar taxele si scrieti ce ati mai facut la masini ?

Asta e tot ?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Daca la mare nu va place, va pot sugera o pensiune draguta in zona Dambovicioara.

Eu am fost ultima data de 1 mai si am platit 340 RON camera dubla pentru 2 nopti de cazare cu toate mesele incluse.

Tot in banii astia am avut si bautura inclusa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate lua in considerare si Family Hotel Arnica din Moeciu de Sus.

Am fost acolo in urma cu circa 8 luni si am fost impresionat de conditiile foarte bune de cazare, gazde primitoare, peisaj, masa, etc.

Vreau sa va spun ca pare locul ideal pentru o Nationala Volvo, din mai multe considerente :

1.- Accesibil pentru oricine, din orice parte a tarii;

2.- Raport pret-calitate excelent, facilitati de pret pentru familiile cu copii;

3.- Interior primitor, numai bun pentru lungile seri de petreceri alaturi de prietenii cu Volvo;

4.- Parcare suficienta, loc de joaca pentru cei mici, spatii interioare generoase, locuri frumoase de vizitat in zona.

Hai sa ne hotaram odata, ca trece timpul.

Pana la urma care e week-endul, 28-30 august, sau 4-6 septembrie? Caci as da un telefon sa vad daca se poate rezerva locatia...

Revin cu detalii despre locatia propusa mai sus :

Am vorbit la telefon si week-endul respectiv (4-6 septembrie 2015) se poate inca bloca locatia. De asemenea, e loc suficient de parcare pentru toate masinile (circa 45 de masini). Ca atare, am putea organiza chiar si fotografia de grup in parcarea lor, ca sa nu mai alergam de nebuni o jumatate de zi doar pentru asta.

Sugestia proprietarei cu care am vorbit a fost sa ne grabim cu decizia, caci oricand e posibil sa apara alte grupuri.

Evident, va fi nevoie sa achitam un avans si sa negociem toate conditiile. Vis-a-vis de locatie e si o frumoasa cafenea, tot a lor, unde incapem cu totii pentru alte activitati, daca dorim.

Ma ofer sa ajut la chestia asta, singur sau impreuna cu oricine doreste sa participe.

Intrati, deci pe Family Hotel Arnica si exprimativa decizia in favoarea sau impotriva propunerii.

Deschide eu lista, ca sa sparg gheata :

1.- Marius Daniel : DA

2.-

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deschide eu lista, ca sa sparg gheata :

1.- Marius Daniel : DA

2.- Dinoco + Prietena lui Dinoco + Nepot (7ani)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nionut76 - am vazut ca ai postat un link gresit, dar nu e nici o suparare...sunt mai multe pensiuni "Casa soarelui" pe tot cuprinsul Romaniei. Asta nu inseamna ca am cumparat eu toooata reteaua... :smile:

@ Matrixxx: sunt complet in asentimentul tau....se vrea, sau nu o nationala anul asta?!.... Chiar daca pana acum, din pacate, n-am participat la nici una (din motive obiective, in fiecare an fiind plecat in acea perioada din tara - de fapt, pana anul asta, fiind mai mult plecat din tara in marea majoritate a anulului), anul asta sunt dispus sa pun la dispozitia clubului pensiunea proaspat achizitionata. Daca se vrea, cred ca va da bine in fata celorlalte cluburi VOLVO din Europa. Dar asta e parerea mea, pe care nu toti trebuie sa o imbratiseze.... Pe de alta parte, avand in vedere locatiile alese in anii anteriori, cred ca ar fi fair-play sa fie aleasa o locatie de pe litoral, chiar daca nu a mea. Abia dupa o astfel de Nationala s-ar impune o mica dogma in privinta locatiei intalnirii nationale, adica pe undeva pe la mijlocul frumoasei noatre tari... Este doar o parere....

Ca si o concluzie personala: este adevarat ca nu oricine poate fi posesor de o masina VOLVO si ca cei care, intr-adevar, stiu ce inseamna conceptul "VOLVO", au un anumit statut social. Asta inseamna ca iti pastrezi acel statut social nu doar in habitaclul masinii pe care o conduci. Regula valabila si in cazul aderarii la un club "VOLVO". Asta inseamna ca cine nu isi permite (fara suparare) sa faca fata unui anumit standard impus de (macar) marca masinii pe care o conduce, ar trebui sa stea, undeva, in randul doi. Mai pe direct, parerea mea e ca moderatorii acestui forum si implicit membrii fondatori, sa aiba dublu de voturi (2:1) fata de ceilalti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care este statutul social al unui posesor de Volvo? 75 % din Volvourile de pe acest forum, costa pana in 5000 de euro, adica mai putin decat un Logan nou!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Shogun, asta cu statutul social e cu dus si intors. @PaunIonut, are ceva dreptate, cand spune ca sunt multe Volvo-uri vechi in posesia forumistilor de aici.

Pe de alta parte, acelasi lucru l-am putea spune si despre posesorii de BMW care baga combustibil de 30 lei.

In ceea ce priveste voturile, care este rezultatul dorit cu votul de 2:1? Vrei sa-ti spun eu ce se poate intampla? Membrii fondatori voteaza, si numai ei vor participa. E ridicol.

Ca o parere personala, sustin ideea ca Nationala sa aiba loc undeva in zona Brasov, dar la fel as sustine si un membership cost. O taxa modica, din care sa se sponsorizeze diverse evenimente. La urma urmei multi intra, gasesc informatia care o doresc, si dispar.

Primul lucru pe care trebuie sa-l facem daca vrem sa fim parte din comunitate este sa o sponsorizam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va astept sa va dati cu parerea despre propunerea lui Marius, pentru 4-6 septembrie, sa putem inchiria acea pensiune daca sunteti de acord sa mergem acolo. Mai ales ca s-a oferit sa organizeze.

Un da/nu este suficient - si pentru asta ne trebuie o luna ?

Avem 2 organizatori: Ionut - la mare si Marius la Moeciu.

Hotarati-va oameni buni, ca trec zilele si saptamanile si nu se mai poate face o rezervare integrala aproape nicaieri doar cu o luna inainte...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ambele locatii sunt foarte frumoase, dar optez si votez cu DA pentru locatia aleasa de mariusdaniel.

Multumesc pe aceasta cale lui Ionut pentru locatiile vizitate si propuse pentru Nationala, dar din motive familiare (sotia e insarcinata), o deplasare la munte si pe o distanta mai mica este mult mai sigura decat distanta si deplasarea pe litoral.

Deci, inca o data DA pentru mariusdaniel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu votez DA pentru locația lui @mariusdaniel (centrul tarii garantează o mai mare prezenta = a se intelege mai multe mașini, nu persoane)

Share this post


Link to post
Share on other sites

DA si de la mine indiferent de locatie.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu votez DA pentru locația lui @mariusdaniel (centrul tarii garantează o mai mare prezenta = a se intelege mai multe mașini, nu persoane)

Care prezenta???Suntem mereu aceiasi +/- 3 maxim 5 masini.

P.S. Eu nu votez nimic dar daca voi fi disponibil in acel moment voi veni indiferent de locatie.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care prezenta???Suntem mereu aceiasi +/- 3 maxim 5 masini.

P.S. Eu nu votez nimic dar daca voi fi disponibil in acel moment voi veni indiferent de locatie.

Eu doream sa spun ca sunt mai mute sanse ca cei din Nord sa vina in centrul tarii decat in sudul litoralului.

Eu tot DA votez din motivul de mai sus

Sent from my iPhone

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu sunt sigur , daca sunt acasa , vin la nationala indiferent de locatie ...dar as prefera varianta lui Marius .

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce as fi dorit sa adaug. Se merge pe aceasi directie. Nationala facuta pentru relaxare, pentru intalnire si pentru unii concediu. Nu prea are legatura cu nationala o intalnire la munte, intr-un satuc. Adica nu implica nimic reprezentanta, dealer, sponsori, etc. E acelasi stil de intalnire ca si in anii trecuti. Am inteles ca se prefera asta in locul unor intalniri in orase care sa poata aduce langa noi ceea ce am spus mai sus. Ramane ca aceasta intalnire sa ramana un fel de intalnire pentru cei ce doresc relaxarea cu grupul si voi dezvolta asa cum am spus de la inceput conceptul de volvoday. Adica o intalnire de o zi in care sa se faca ceva pentru volvo. Care este interesat participa, care vrea lexare la munte cu masina parcata vine la munte. Dam alternative pentru ca asa cum am spus nu se face nimic despre brand. Suntem falosi si mereu scoatem in evidenta ca volvo in sus ori volvo in jos. Dar trebuie sa facem o zi a acestui volvo. Restul...ne distram, bem, petrecem cand si unde vrem si putem. Se leaga prietenii etc.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ca un preview...074ebb2622e0d15669effa5eb240295e.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut, iti inteleg si sunt de partea ta 100% privind directia Nationalei.

Dar trebuie sa intelegi (si restul) ca MOMENTAN asta se vrea in continuare de la aceasta Nationala. Eu asta observ printre randurile/gandurile postarilor...

Intilnire intre Oameni, putina distractie, o coloana, o poza de grup, o diagnoza gratis, un sfat tehnic, etc - deci un mini-concediu in care intalnesti Oameni care impartasesc aceeasi pasiune pentru marca asta auto. Pentru participarea unor sponsori/reprezentante/drive-test-uri, concept de Volvoday, etc INCA nu se poate (sau nu se doreste). Poate cine stie, in anii viitori se va putea realiza ceva in directia asta, dar ANUL ASTA se doreste continuarea aceluiasi format vechi (observat din anii trecuti prin impresii, poze, filme, etc).

Deci - decit sa nu ne vedem deloc (dezinteresul pentru plata avansului a aratat cu varf si indesat ca nu prea se vrea o schimbare...) mai bine in acest an sa raminem tot la formatul vechi. Ca si la intilnirile de la Brasov, la Constanta...unde ne-am vazut, am facut o coloana, poze, o masa impreuna, etc.

Formatul pe care il propui tu este binevenit, si mie mi-ar place un altfel de format al Nationalei, dar anul acesta nu se intrevede asa ceva. Sa ne punem de acord pentru anul care vine si sa schimbam fundamental Intalnirea Nationala, sa vedem ce iese, cum se simt participantii, etc.

Parerea mea : e pacat sa treaca acest an si sa nu avem o NATIONALA, asa cum e ea, cu bune si rele, cu pro si contra.

Ca intotdeauna.

Hai sa ne mobilizam putin ca se poate, macar in ultimul ceas. Mergem pe propunerea lui Marius acest an, sa putem da un avans si sa rezervam acea pensiune frumoasa ?

Propunere: avansul sa il platim pina pe 7-10 iunie. 150 ron de persoana. Marius va posta un cont, daca poate. Ma voi duce cu el la pensiune sa vorbim concret si sa achitam avansul.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am nimic cu organizarea, a nu se intelege gresit. Doar incerc ca din cele 3 zile petrecute impreuna sa alocam o zi ptr volvo. Atat. Fiecare isi face programul, cazarea masa, etc. dar un lucru este musai...sa avem o zi ptr aceasta masina. Atat. In rest se poate face orice. Ne intalnim, jucam, bem, mancam. Dar o zi o tinem rezervata ptr volvo. E asa greu sa facem asta? Ar deranja pe cineva?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am ales special o locatie generoasa ca numar de camere, ca sa stam toti in acelasi loc si sa evitam despartirea in doua sau mai multe locuri de cazare, pentru ca s-ar dilua placerea petrecerii timpului impreuna. Plus ca e mult mai comod sa fim toti la un loc. Dar asta inseamna ca trebuie sa participam masiv si sa ne inscriem cat mai repede. Nu ar fi de dorit sa mai impartim locatia cu cine stie ce alt grup, nu ca nu am fi sociabili, dar suntem mai galagiosi si intre noi nu ar fi o problema, dar cu altii, poate da.

In aceste conditii, eu sper sa se rezerve cel putin 30 de camere din cele 34, ca sa putem sa cerem si un discount, plus rezervarea intregii locatii. Estimez, deci, un necesar de 6-.7000 de lei pentru avans locatie.

Banii acestia ar putea sta ca baza pentru inchirierea locatiei. Deci, cine se inscrie, sa stie ca trebuie sa achite urgent avansul pentru camera/camerele dorite, la nivelul de cel putin o noapte.

Nu voi putea merge la Moeciu fara sa stiu ca avem disponibila aceasta suma in contul meu,sau al Asociatiei Volvo-Club, dupa cum se doreste.

Deci, hai sa ne inscriem cu nume, numar de camere, preferinta (camera standard, camera dubla superioara, sau apartament) si avansul.

Dupa ce se inscrie un numar de persoane care sa insumeze minim 25 de camere, dam startul la virat banii de avans. In circa doua saptamani intentionez sa merg la Family Hotel Arnica si sper sa am ce negocia si aranja.

Daca nu atingem masa critica, cred ca nu are rost sa ne agitam pentru aceasta locatie.

Propun sa tina un moderator rabojul inscrierilor, caci eu intru cel mult o data pe zi pe forum si nu pot sta prea mult. Multumesc de intelegere.

Inscrieri pentru Family Hotel Arnica :

1.- MariusDaniel - doua persoane - camera dubla superioara - avans garantat 350 lei (vreau sa vin de joi, caci stiu ca vor veni si altii la fel);

2.-

Edited by mariusdaniel
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragilor,

Vorba unui clasic de pe forum - nu e bine. Iar povestim povesti, iar de venit vom fi aceeasi ca in fiecare an - cei care vorbesc cel mai putin.

- s-a hotarat de anul trecut ca Nationala de anul acesta va fi la mare - nu mai discutam despre asta, este hotarat - nu ne mutam dupa cum ne trezim dimineata. Punct.

- bazat pe experienta si de anul trecut, se va gasi o locatie la mare, fara avans, fiecare isi face rezervare - fiind la mare fiecare vine si pleaca cand vrea - eventual o leaga cu concediul.

Punct. Fara povesti, comentarii, discutii fara rost. Revin cu locatia si preturi, ca deja mi-a ajuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now